آشپزی


2 دقیقه پیش

این نوشیدنی بعد از افطار برایتان لازم است

حالا که ماه مبارک رمضان در فصل خیلی گرمی قرار گرفته است، نوشیدنی فوق‌العاده لیموناد ترش نعنایی را برای روزهای گرم تهیه کرده و در افطارتان میل کنید. همشهری آنلاین: حالا ...
2 دقیقه پیش

فیلم: یک ویدئوی خوشمزه از کیک آلبالو

حالا که کم کم دارد فصل آلبالو فرا می رسد، ما هم برای شما یک کیک آلبالویی خوشمزه آموزش می دهیم. شاید با نگاه به ظاهر این کیک احساس کنید که تهیه آن سخت است، اما پس از دیدن این ...

كیك اسفنجی، زیبا و اشتهابرانگیز


150 گرم از شكر را به زرده اضافه كرده و با همزن برقی شروع به هم زدن می‌كنیم. وقتی كمی فرم گرفت آب‌جوش را آرام‌آرام به مواد اضافه می‌كنیم و آنقدر هم می‌زنیم تا زرده‌ها غلظت پیدا كنند. وانیل را نیز به مواد زرده اضافه می‌كنیم و وقتی مخلوط شد كنار می‌گذاریم.


مجله آشپز ایده آل: 

كیك اسفنجی، اشتهابرانگیزترین قندک سال

مواد لازم برای قالب گرد 30 سانتی:
 •  تخم مرغ: 8 عدد
 •  شكر:200 گرم
 •  آرد: 180 گرم
 •  آرد ذرت: 40 گرم
 •  آب جوش: 125میلی‌لیتر
 •  وانیل:یك قاشق چای‌خوری
 •  بیكینگ‌‌پودر: یك قاشق چای‌خوری
 •  رنگ خوراكی: در صورت امكان
روش تهیه:

1 - آرد، آرد ذرت و بیكینگ‌پودر را با هم مخلوط كرده، 3 بار الك می‌كنیم.

2 - زرده و سفیده تخم‌مرغ‌ها را از هم جدا می‌كنیم.

3 - 150 گرم از شكر را به زرده اضافه كرده و با همزن برقی شروع به هم زدن می‌كنیم. وقتی كمی فرم گرفت آب‌جوش را آرام‌آرام به مواد اضافه می‌كنیم و آنقدر هم می‌زنیم تا زرده‌ها غلظت پیدا كنند. وانیل را نیز به مواد زرده اضافه می‌كنیم و وقتی مخلوط شد كنار می‌گذاریم.

4 - سفیده‌ها را جداگانه آنقدر هم می‌زنیم تا خشك و پنبه‌ای شوند؛ سپس 50 گرم از شكر باقیمانده را آرام‌آرام به آن افزوده و مواد را به هم می‌زنیم تا یكدست شود.

5 - مایه زرده را به مایه سفیده اضافه كرده و به‌صورت دورانی با لیسك هم می‌زنیم؛ به‌طوری كه پف سفیده نخوابد.

6 - آرد را در 3 مرحله با الك داخل مواد ریخته و با لیسك هم می‌زنیم تا مواد یكدست شود.

7 - مواد را داخل قالب كمربندی كه از قبل كف آن كاغذ روغنی پهن كرده و چرب كرده‌ایم ریخته و به‌مدت 45 دقیقه تا یك ساعت روی پنجره وسط فر كه از قبل با دمای 180 درجه سانتی‌گراد گرم كرده‌ایم، قرار می‌دهیم تا بپزد.


ویدیو مرتبط :
كیك اسفنجی خانم جمشیدیان

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

كیك اسفنجی


كیك اسفنجی با این‌كه مواد بسیار ساده و در دسترسی دارد اما درست كردن آن احتیاج به تجربه زیادی دارد كه بتوانیم به راحتی آن را درست و تزئین كنیم.

کیک با تجربه ها

كیك اسفنجی با این‌كه مواد بسیار ساده و در دسترسی دارد اما درست كردن آن احتیاج به تجربه زیادی دارد كه بتوانیم به راحتی آن را درست و تزئین كنیم. در شماره‌های قبلی مجله، دستور كیك اسفنجی را برای شما عزیزان شرح داده بودیم اما به دلیل تماس‌های زیادی كه در این زمینه داشتیم، این‌دفعه شرح تصویری كیك اسفنجی و تزئین آن به روشی جدید آن را برای‌تان شرح می‌دهیم.

مواد لازم :
 • تخم‌مرغ: 6 عدد   
 • شكر: 150 گرم  
 • آرد: 150 گرم 
 • بیكینگ‌پودر: یك قاشق چای‌خوری
 • آب‌جوش: یك‌سوم لیوان معادل 80 میلی‌لیتر 
 • وانیل: یك قاشق چای‌خوریروش تهیه :

ابتدا زرده و سفیده تخم‌مرغ‌ها را از هم جدا كرده، زرده‌ها را با نیمی از شكر، آب‌جوش ، وانیل وبیكینگ‌پودر هم می‌زنیم تا كاملا پف كرده و كرم و كش‌دار شوند. آرد را به زرده اضافه كرده و با لیسك به خورد مواد می‌دهیم. سفیده‌ها را جداگانه با همزن برقی خوب هم می‌زنیم تا كاملا پف كنند و وقتی ظرف را برمی‌گردانیم از ظرف نریزند. باید دقت كنیم ظرف سفیده كاملا خشك و تمیز باشند همچنین چرخ‌های همزن نیز آغشته به هیچ‌گونه موادی نباشد چون در این صورت سفیده تخم‌مرغ خوب پف نمی‌كند. پس از این‌كه سفیده به این حالت رسید، آرام آرام نیمه دیگر شكر را به آن اضافه می‌كنیم و با همزن خوب به هم می‌زنیم تا كاملا فرم بگیرد. مایه زرده را به سفیده اضافه كرده و با لیسك هم می‌زنیم، دقت ‌كنید زدن به شكل دورانی باشد كه پف سفیده‌ها نخوابد. قالب گرد به قطر 25 سانتی‌متر را از قبل چرب كرده و مایه را داخل آن می‌ریزیم و به مدت یك ساعت روی پنجره وسط فر كه از قبل با دمای 180 درجه سانتی‌گراد گرم‌ كرده‌ایم می‌پزیم. پس از پخت، كیك اسفنجی را از وسط برش داده و به دو قسمت تقسیم می‌كنیم؛ روی هر لایه را با مقداری آب كمپوت آناناس مرطوب كرده و روی لایه اول مقداری خامه و آناناس قرار می‌دهیم و لایه دوم را روی خامه‌ها قرار داده و روی كیك را به شكل دلخواه تزئین می‌كنیم.