سبک زندگی


2 دقیقه پیش

شناخت بهترین آتلیه کودک و بارداری

بچه ها به سرعت بزرگ می‌شوند، زودتر از چیزی که فکرش را می‌کنید یا انتظارش را دارید. زمانی توانایی راه رفتن یا حرف زدن ندارند ولی اندک زمانی بعد آنها را در حال دویدن و مکالمه ...
2 دقیقه پیش

فیلم: تزیین اتاق کودک با گل‌های مقوایی

همین الان یک نگاهی به اتاق کودکتان بیندازید. آیا دلتان نمی خواهد چیزی به آن اضافه کنید؟ وقتی پولش را ندارید، پس باید از خلاقیتتان کمک بگیرید. در این ویدئو گل هایی مقوایی ...

طریقه نگهداری مواد غذایی در یخچال 

 

طریقه نگهداری موادغذایی در یخچال

 

 

سرد كردن و انجماد یكی از متداول ترین روش‌های نگهداری مواد غذایی است كه موجب طولانی شدن زمان ماندگاری آنها می‌شود. استفاده از یخچال برای نگهداری برخی مواد غذایی فاسد شدنی مانند گوشت، مرغ، ماهی و لبنیات، ضروری است. همچنین یخچال به تازه ماندن بعضی مواد غذایی مانند سبزی و میوه خام و ایجاد طعم دلنشین و خنك در نوشیدنی‌ها كمك می‌كند.

 


حداكثر زمان ماندگاری مواد غذایی فاسد شدنی و نیز بسیاری از میوه‌ها و سبزی‌ها در صفر درجه سانتیگراد دو هفته، در5 درجه سانتیگراد یك هفته و در درجه حرارت اتاق (22 درجه سانتیگراد) چند ساعت است.

 

 


غذای سرد سالم تر است

 


با تغییر شیوه زندگی، نیاز ما به یخچال بیشتر شده است. به دفعات كمتری خرید می‌كنیم، ولی هر بار میزان بیشتری مواد غذایی می‌خریم. در نتیجه مواد غذایی بیشتری را برای مدت طولانی تر در یخچال نگهداری می‌كنیم.

 

 


چند نكته مهم:

 


- دمای سردترین قسمت یخچال را بین صفر تا پنج درجه سانتیگراد نگه دارید.

 


-
پس از باز كردن در قوطی كنسرو ، محتویات آن را در ظرفی خالی كنید و روی آن را بپوشانید. در غیر این - صورت ممكن است قوطی، غذا را آلوده كند.

 


- غذایی را كه تاریخ مصرف آن گذشته است، دور بریزید. بر چسب مواد غذایی را در ارتباط با درجه حرارت محل نگهداری و زمان ماندگاری كنترل كنید.

 


- یخچال را بیش از حد پر نكنید زیرا هوای خنك، كه یخچال را سرد نگه می‌دارد، نمی تواند جریان پیدا كند.

 


-
یخچال را نزدیك اجاق گاز یا منبع حرارتی دیگر قرار ندهید.

 


- فاسد شدنی ترین غذاها را در سردترین قسمت یخچال بگذارید.

 


حال قسمت‌های مختلف یك یخچال و مواد غذایی را كه در آن قسمت‌ها بایستی نگهداری شوند ، برایتان بازگو می‌كنیم.

 

 

طریقه نگهداری مواد غذایی در یخچال

 


سردترین قسمت (0 تا 5 درجه سانتیگراد)

 


در این قسمت غذاهایی را قرار دهید كه باید سالم نگه داشته شوند. روی مواد غذایی خام را بپوشانید یا آنها را بسته بندی كنید. مواد غذایی كه باید در این قسممت نگهداری شوند شامل :

 


- غذاهای پخته ی سرد مانند غذاهای آماده مصرف، انواع پیراشكی، مرغ آماده مصرف

 


- شیر، ماست و پنیر تازه

 


- انواع گوشت پخته ، سوسیس و كالباس

 


- سالادهای آماده مانند سالاد سیب زمینی و الویه

 


- غذاهای خانگی مانند انواع خورش و آبگوشت

 


- شیرینی خامه ای

 


گوشت، مرغ و ماهی تمیز شده را همیشه در سردترین قسمت یخچال و حتماً در ظروف در بسته نگه دارید و آنها را هر چه سریع تر مصرف كنید و برای مدت طولانی تر در فریزر نگه داری كنید.

 

 

طریقه نگهداری مواد غذایی در یخچال

 


قسمت‌های خنك

 


در این قسمت مواد غذایی را كه بهتر است خنك نگه داشته شوند تا برای مدت بیشتری تازه بمانند، بگذارید، مانند:

 


- آب میوه و پنیر سفت مانند پنیر پیتزا

 


- ظروف و شیشه‌های باز شده سس سالاد ، سس گوجه فرنگی و مربا كه بر چسب " در یخچال نگه داری شود" داشته باشند.

 

 

- كره، مارگارین روغن‌های خوراكی

 


- تخم مرغ

 


در صورت وجود قسمت‌های مجزای مخصوص (جای كره و تخم مرغ) می‌توان از آنها استفاده كرد. تخم مرغ پس از خرید باید در یخچال نگه داری شود. در صورتی كه روی بسته توصیه‌هایی شده است، به آنها عمل كنید.

 

 

طریقه نگهداری مواد غذایی در یخچال

 


جا میوه ای

 


این قسمت گرم ترین منطقه یخچال است.

 


سبزی، میوه و مواد اولیه سالاد ماند كاهوی خرد نشده، گوجه فرنگی، تربچه را در این قسمت می‌توانید نگه دارید.

 


بعضی از میوه‌ها و سبزی‌ها مانند موز، لیمو و گوجه فرنگی را بهتر است در دمای بالاتر از 10 درجه سانتیگراد نگه دارید تا كیفیت آن‌ها به خوبی حفظ شود.

 

 

 

یخچال را بیش از حد پر نكنید

 


- بر خلاف فریزر كه در صورت پر بودن بهتر كار می‌كند، یخچال نباید بیش از حد پر شود. پر بودن بیش از حد یخچال، باعث توقف جریان هوای خنك (كه غذا را سرد نگه می‌دارد) می‌شود.

 


- وقتی زیاد خرید می‌كنید، مجبور می‌شوید به زور آنها را در یخچال جا دهید. سعی كنید نوشیدنی‌هایی را كه برای مصرف فوری احتیاج دارید، در یخچال بگذارید و پس از مصرف به تدریج جایگزین كنید كه این نوشیدنی‌ها شامل : نوشابه‌های گازدار مثل كولا ، آب میوه پاكتی ، ماء الشعیر و آب معدنی است.

 


- بسیاری از ظروف و شیشه‌های مربا، سس و غیره را فقط پس از باز كردن در آن‌ها، باید در یخچال نگهداری كرد.

 


- لازم نیست برای سالم ماندن نوشابه آن را در یخچال نگه دارید. نوشابه سرد فقط طعم بهتری دارد.

 

 

طریقه نگهداری مواد غذایی در یخچال

 


آیا سردترین قسمت یخچال به اندازه كافی سرد است؟

 


برای فهمیدن این موضوع به دماسنج یخچال نیاز دارید.

 


- دماسنج مناسب یخچال را انتخاب كنید.

 


- دماسنج یخچال را كه قیمت چندانی ندارد، می‌توان از فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره ای، فروشگاه‌های لوازم خانگی و برخی كارخانه‌های سازنده یخچال خریداری كرد. نوعی را انتخاب كنید كه خواندن آن راحت باشد.

 


- از دماسنج جیوه ای استفاده نكنید كه ممكن است بشكند و مواد غذایی را آلوده كند.

 


- دمای سردترین قسمت یخچال را به صفر تا پنج درجه سانتیگراد برسانید. برای این كار لازم نیست یخچال را خالی كنید. سپس كارهای زیر را به ترتیب انجام دهید:

 


1- دماسنج را در سردترین قست یخچال قرار دهید، جایی كه به محض باز كردن در یخچال بتوانید آن را بخوانید.

 


2- در یخچال را ببندید و چند ساعت (ترجیحاً شب تا صبح) آن را باز نكنید تا دمای آن ثابت بماند.

 


3- بدون برداشتن دماسنج دما را بخوانید. اگر بین صفر تا پنج درجه سانتیگراد نبود درجه ترموستات یخچال را تنظیم كنید. سپس مرحله 2 را تكرار كنید و دوباره دما را بخوانید.

 

 

4- اگر دمای یخچال هنوز به میزان مطلوب نرسیده است ، ترموستات یخچال را دوباره تنظیم كنید.

 

 

- فراموش نكنید كه بین هر بار تنظیم ترموستات یخچال و خواندن دما باید چند ساعت فاصله باشد.

 


ویدیو مرتبط :
طروات و تازگی مواد غذایی با یخچال های هیجان انگیز بوش

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

نگهداری مواد غذایی در یخچال 

 

نگهداری مواد غذایی در یخچال

 


قرار دادن مواد غذایی گوناگون و متعدد برای مدت طولانی در داخل یخچال،كار بسیار راحتی است. اما معمولاً افراد خانواده از مواد غذایی كه در داخل یخچالشان وجود دارد غافل می‌شوند و آنها را به فراموشی می‌سپارند.

 


به خاطر بسپارید كه خوراكی‌ها و مواد غذایی در یخچال برای همیشه تازه نمی‌مانند و روزی خواهد رسید كه شما حجم زیادی از آنها را دور می‌ریزید و یا این كه مردد می‌شوید و از خود می‌پرسید آیا این مواد خوراكی هنوز سالم و قابل استفاده هستند و یا این كه فاسد شده‌اند.


كارشناسان می‌گویند برای اینكه از سالم بودن مواد غذایی اطمینان حاصل كنیم همیشه نباید به برچسب‌های روی آنها كه توضیحاتی در مورد تاریخ مصرف داده است اطمینان كرد. اگرچه بعضی از مواد غذایی دارای چنین برچسب‌هایی هم نیستند. سایر مواد خوراكی دیگری كه دارای چنین توضیحاتی هستند هم ممكن است گاهی اوقات مصرف كننده را گیج و سرگردان كند.

 


بیشتر مردم به محض اینكه درب قوطی كنسروها و مواد غذایی را باز می‌كنند، نمی‌توانند تشخیص بدهند كه آیا آنها تازه و قابل مصرف هستند یا خیر. بنابراین بسیار مهم است كه بدانیم كدام یك از مواد غذایی و خوراكی به محض آنكه در یخچال قرار می‌گیرند، ماندگاری و طول عمر كمتری دارند و سریع‌تر فاسد می‌شوند.

 


اگر مواد خوراكی كه برای تهیه غذا در یخچال نگهداری می‌شوند، پس از گذشت یك مدت طولانی مورد مصرف قرار بگیرند، می‌توانند موجب فاسد شدن غذایی كه ما مصرف می‌كنیم شوند و در نهایت خطرات و مشكلات بسیار جدی برای سلامت ما ایجاد می‌كنند.

 


بطری‌های حاوی آب میوه كه مخصوص كودكان است از زمانی كه درب آن باز می‌شود، به مدت یك تا سه روز در یخچال قابل استفاده و نگهداری هستند و تازه می‌مانند. گوشت و سبزیجات تازه‌ای كه برای كودكان تهیه می‌شود هم باید پس از یك تا دو روز نگهداری در داخل یخچال، دور ریخته شوند. این یك اصل است: هرگز غذای كودكان را بیشتر از سه روز در داخل یخچال نگهداری نكنید.

 


خطری كه گاهی اوقات غذای كودكان را تهدید می‌كند این است كه والدین ممكن است كودكان خود را با شیشه شیر غذا بدهند. با این عمل بزاق دهان كه به شیشه منتقل می‌شود می‌تواند به رشد باكتری، پس از آنكه كه شیشه را مجددا‌ً به داخل یخچال می‌گذارند كمك كند. اگر شما بطری حاوی مواد غذایی كودك خود را بیشتر از یك بار مصرف می‌كنید، برای هر بار استفاده از آن حتماً اطمینان حاصل كنید كه به مقدار كافی از آن برای كودك خود برداشته‌اید. با این عمل مجدداً‌ قاشق كثیف وارد بطری نمی‌گردد.
نگهداری سس گوجه فرنگی در یخچال

 

 

نگهداری سس گوجه فرنگی در یخچال

 


سس‌هایی كه اساسا‌ً با گوجه فرنگی تهیه می‌شوند به محض آنكه درب آنها باز می‌شود، تنها به مدت 5 روز در یخچال می‌توانند نگهداری شوند و تازه بمانند. نگهداری این نوع سس‌ها به دقت زیادی احتیاج دارد.

 


این نوع سس‌ها را نباید به مدت طولانی در یخچال نگهدارید تا كپك بزند. گاهی اوقات ممكن است شما پس از 5 روز، كپكی كه بر روی سس ایجاد می‌شود را نبینید. اما آن سس آنقدر كهنه شده است كه دیگر قابل استفاده نخواهد بود. بعضی از كپك‌ها و یا قارچ‌ها ایجاد سمومی می‌كنند كه می‌توانند بسیار مضر باشند. كپك‌ها در محیط‌های خیلی مرطوب رشد می‌كنند و عاملی كه باعث گسترش و افزایش آنها می‌گردد، حجم بیش از حد رطوبت است. طبخ و پخت آنها نیز نمی‌تواند سموم آن را نابود كند و از بین ببرد. بنابراین برای امنیت و سلامت بیشتر، بهتر است كه آن را دور بریزید.

 

 


نگهداری سس مایونز در یخچال

 

 

نگهداری سس مایونز در یخچال

 


این نوع سس از زمانی كه درب آن باز می‌شود می‌تواند به مدت دو ماه در یخچال نگهداری و استفاده شود. سس مایونز به دلیل آنكه حجم چربی آن بالا است، مانع رشد باكتری و كپك می‌شود، اما روغن موجود درآن پس از گذشت مدت زمان كوتاهی از تاریخ مصرف آن شروع به تجزیه شدن می‌كند و طعم و بوی آن را تغییر می‌دهد و دیگر مزه خوبی نمی‌دهد.

 


گاهی اوقات ممكن است كه شما در تغییر بوی آن دچار اشتباه شوید و قادر نباشید تشخیص دهید كه بوی آن تغییر كرده است، بنابراین كاملاً‌ دقت كنید و در این گونه موارد هرگز ریسك نكنید و حتماً آن را حتی اگر متعلق به یك كارخانه معتبری است، پس از گذشت دوماه نگهداری در یخچال، دور بریزید. برای سایرچاشنی‌های دیگر مثل تركیبات رب گوجه فرنگی و قارچ، سس سالاد حتماً به تاریخ مصرف آن كه معمولاً دقیق و درست هستند مراجعه كنید.

 


پیگیری كردن و به خاطر سپردن اینكه چه مدت غذای شما در یخچال مانده و نگهداری شده است كارآسانی نیست. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود كه یك قلم و كاغذ بردارید و تاریخی كه شما درب هر نوع كنسرو یا بطری را باز می‌كنید بنویسید و از تاریخ‌ها به عنوان علامت مرجع استفاده كنید. به محض اینكه تاریخ مصرف آن از زمانی كه شما یادداشت كردید گذشت، باید آن ماده خوراكی را دور بریزید.

 

 


نگهداری پنیر در یخچال

 


پنیرهای نرم‌تر ماندگاری و عمرحیاتشان كمتر از پنیرهای سفت است. ما می‌توانیم پنیرهای سفت مثل پنیر سفید و پنیرهای سوئیسی را پس از آنكه درب آن را باز می‌كنیم، به مدت 3 تا 4هفته در یخچال نگهداری كنیم.

 


پنیرهای نرم، مثل پنیرهای پرچرب را تنها به مدت یك هفته می‌توانیم در یخچال نگهداری كنیم. برای اینكه از سالم بودن پنیركاملاً اطمینان حاصل كنید، ‌می‌توانید به تاریخ تولیدآن نگاه كنید. اما بهترین روش این است كه پنیر را امتحان كنید. یعنی دقت كنید و ببینید آیا كپكی بر روی آن وجود دارد یا خیر.

 


شما می‌توانید دوام و ماندگاری پنیر را قبل از اینكه آن را در یخچال نگهداری كنید افزایش دهید. یعنی حفاظ پلاستیكی روی پنیر را كه محكم بر روی آن كشیده شده است بردارید و پنیر را در كاغذهای موم دار قرار دهید و آن را كاملاً‌ با كاغذ بپوشانید.

 


شما می‌توانید پنیری را كه بر روی آن كپك وجود دارد مصرف كنید اما باید در این مورد خیلی دقت كنید. با چاقو، به اندازه یك كمی بیشتر از سطحی را كه با كپك پوشیده شده است ببرید و سعی كنید چاقو را تمیز نگه دارید تا از گسترش و افزایش كپك خودداری كنید و سپس آن را مجدداً با مقداری از كاغذی كه به موم آغشته است بپوشانید.

 

 


نگهداری تخم مرغ در یخچال

 

 

نگهداری تخم مرغ در یخچال

 


تخم مرغ‌ها را می‌توانید حداقل به مدت 3 تا 5 هفته در یخچال نگهداری كنید. به خاطر داشته باشید كه تخم مرغ‌ها را حتی اگر یك جای مخصوص و مجزا برای آن دارید در قسمت جلوی یخچال قرار ندهید. اگر آنها را در جلوی یخچال قرار دهید خیلی سریع تر فاسد می‌شوند.

 


تخم مرغ، شیر و مواد غذایی خام مثل ماهی، گوشت و مرغ را در قسمت عقب یخچال قرار دهید. برای اینكه قسمت عقب یخچال سردتر است و باكتری در جایی كه درجه حرارت پایین و فضا خنك تر است كمتر رشد می‌كند. عقب یخچال معمولاً خنك‌ترین و سردترین قسمت یخچال شماست.

 


بنابراین بهتر است مواد خوراكی كه مستلزم این هستند كه تازه‌تر بمانند درآن جا نگهداری كنید. شما می‌توانید مواد خوراكی مثل كره را درجلوی یخچال كه گرم‌تر است نگهداری كنید. كره، بطری آب و سایر نوشیدنی‌هایی كه درب آن باز است كمتر مستعد فاسد شدن هستند و با دمای یخچال هیچ گونه مشكلی ندارند.

 

 


نگهداری باقی مانده غذاها در یخچال

 


شما می‌توانید باقی مانده غذاها را به مدت سه تا چهار روز در یخچال نگهداری كنید. انواع گوناگون پیتزا، مرغ و سالاد ماهی تن را باید حداقل در عرض مدت كوتاه، حدوداً ‌دو ساعت پس از سرو و مصرف كردن آن، برای كاهش دادن خطر بیماری‌هایی كه از طریق غذای فاسد منتقل می‌شود در داخل یخچال بگذارید.

 


هرگز باقی مانده غذاها را در آشپزخانه نگهداری نكنید و به محض اینكه آن را پخت و تهیه كردید، فوراً در یخچال قرار دهید. به این دلیل كه هوای خنك و سرمای داخل یخچال میزان رشد باكتری را كاهش می‌دهد. برای مواد خوراكی كه حجم بیشتری دارند و فضای زیادی را اشغال می‌كنند، مثل سالاد ماكارونی و غذاهایی نظیر غذاهای چینی با حجم زیاد را به جای اینكه در داخل یك ظرف بزرگ بریزید، آن را در داخل چندین ظرف كوچك قرار دهید و سپس در داخل یخچال بگذارید.

 


با این روش سرمای یخچال به سرعت و به طور یكنواخت غذا را خنك می‌كند. برای چنین غذاهایی اگر از یك ظرف بزرگ استفاده كنید، به دلیل آنكه سرمای یخچال كاملا ‌و به طور یكنواخت غذا را خنك نمی كند، خطر اینكه باكتری یا هرچیز دیگری در وسط غذا تولید و رشد كند بسیار زیاد است.