سبک زندگی


2 دقیقه پیش

شناخت بهترین آتلیه کودک و بارداری

بچه ها به سرعت بزرگ می‌شوند، زودتر از چیزی که فکرش را می‌کنید یا انتظارش را دارید. زمانی توانایی راه رفتن یا حرف زدن ندارند ولی اندک زمانی بعد آنها را در حال دویدن و مکالمه ...
2 دقیقه پیش

فیلم: تزیین اتاق کودک با گل‌های مقوایی

همین الان یک نگاهی به اتاق کودکتان بیندازید. آیا دلتان نمی خواهد چیزی به آن اضافه کنید؟ وقتی پولش را ندارید، پس باید از خلاقیتتان کمک بگیرید. در این ویدئو گل هایی مقوایی ...

چه کسی باعث شد پلی استیشن بازی کنیم؟


سخت‌کوشی، پشتکار و شیفتگی سه راز پیروزی در هر زمینه‌ای هستند. «کازوئو هیرای» (Kazuo Hirai) مدیرعامل کنونی شرکت معظم سونی از نمونه‌های بارز این صفت‌ها در دنیای فناوری است.

مجله دیجی کالا - علیرضا برادران: سخت‌کوشی، پشتکار و شیفتگی سه راز پیروزی در هر زمینه‌ای هستند. «کازوئو هیرای» (Kazuo Hirai) مدیرعامل کنونی شرکت معظم سونی از نمونه‌های بارز این صفت‌ها در دنیای فناوری است. او در میان همکارانش به‌عنوان یک فرد استراتژیک، باهوش و کاربلد صنعت بازی شناخته می‌شود. آغاز فعالیت کازوئو هیرای در سونی به سال ۱۹۸۴ میلادی بر می‌گردد. هیات مدیره با کمال‌گرایی و عزمی که طی این سال‌ها از او سراغ داشت وی را در سال ۲۰۱۲ میلادی به سمت رییس و مدیرعامل شرکت برگزید. در ادامه همراه دیجی‌کالا مگ باشید.

کازوئو هیرای؛ مرد شماره یک سونی و پلی‌استیشن

کازوئو زاده‌ی توکیو پایتخت ژاپن در ۲۲ام دسامبر ۱۹۶۰ میلادی است. او از همان اوان کودکی شیفته‌ی بازی بود. سفر برای بیش‌تر انسان‌ها مسیری برای رسیدن به مقصد است، اما نه برای کازوئو؛ دوران کودکی‌اش مدام در سفر به اقصا نقاط کره‌ی خاکی گذشته؛ از کانادا گرفته تا ایالت‌های مختلف آمریکا، این سفرها باعث شدند جهان‌بینی متفاوت او شکل بگیرد، چیزی که حالا در سازمان تحت امرش هم پیاده می‌کند.

کازوئو هیرای بیوگرافی

آقای هیرای لیسانس‌اش را در رشته‌ی علوم مقدماتی (Liberal Arts Education) از دانشگاه عیسوی بین‌الملل (International Christian University) در ژاپن گرفته. در بدو ورود به سونی در بخش بازاریابی موسیقی بین‌الملل مشغول شد. خیلی زود به مقر «سونی میوزیک» در نیویورک منتقلش کردند و چندی بعد از همان‌جا هدایت کسب‌و‌کار سرگرمی‌های رایانه‌ای سونی را بر عهده گرفت. اگرچه حدود توان‌مندی‌های او بر ما مشخص نیست و اظهار نظر در مورد عمل‌کردش در مدیریت تجارت بین‌الملل هم به اطلاعات بیش‌تری از درون شرکت نیاز دارد؛ اما یک چیز را با اطمینان می‌توان گفت و آن استعداد بالای آقای هیرای در حوزه‌ی بازی و سرگرمی است. شیفتگی او به بازی هیچ‌گاه کم‌رنگ نشد؛ همین علاقه موجب شد به سمت مدیر عاملی SCEA با اختیارات تام در بخش بازی ایالات متحده برسد.

کازوئو هیرای؛ مرد شماره یک سونی و پلی‌استیشن

تنها چند سال بعد، جمع‌شدن استعداد و علاقه‌اش به بازی، او را به مدارج بالاتر رساند و با به عهده گرفتن مسوولیت SCEI حوزه‌ی نظارتش به کل جهان گسترش یافت. هیرای از کودکی دل‌باخته‌ی بازی بود، سونی هم راه بروز استعداد‌ها و علاقه‌های او را باز گذاشت تا در نهایت این مرد، شرکت سونی را به صدر صنف بازی و سرگرمی برساند.

نقش کلیدی و حیاتی هیرای در انقلاب صنعت بازی با معرفی سونی پلی‌استیشن انکار‌ناپذیر است. هرکس کمی در دنیای بازی‌های رایانه‌ای جست‌وجو کند غیر ممکن است به نام کازو هیرای برخورد نکند.
‌‌‌‌
دستاوردها

تمام دوران حرفه‌ای آقای هیرای در شرکت سونی گذشته؛ او در سال ۲۰۰۹ میلادی به ریاست گروه خدمات و تولیدات شبکه‌ای سونی منصوب شد. طی ریاستش بر این بخش توانست با موفقیت، بخش‌های آنلاین موسیقی و ویدیوی سونی را راه‌اندازی کند. عزم موفقیت و کمال‌گرایی، او را پیش می‌برد تا در سال ۲۰۱۱ رهبری کل خدمات و محصولات الکترونیک سونی از امور فنی تا طراحی، بازاریابی و فروش را به‌دست گرفت.

کازوئو هیرای؛ مرد شماره یک سونی و پلی‌استیشن

وقتی در نهایت مدیر عامل شد چهار سال بود که سونی تحت مدیریت «هاوارد استرینگر» (Howard Stringer) ضرر می‌داد. بخش تلویزیون عملا جلوی رقبای کره‌ای زانو زده بود و اوضاع قسمت‌های تجهیزات همراه هوشمند و لپتاپ‌های «وایو» (Vaio) هم آشفته بود.

کازوئو هیرای؛ مرد شماره یک سونی و پلی‌استیشن
«هاوارد استرینگر» سمت راست، «کازوئو هیرای» سمت چپ


تنها واحدهایی که مستقیم یا غیرمستقیم تحت مدیریت او بودند عایدی داشتند: بازی‌های رایانه‌ای پلی‌استیشن، فیلم‌سازی و البته دوربین‌های فیلم‌برداری و عکس‌برداری. نخستین اقدام هیرای هم پر و بال دادن به بخش‌های سودده و کوچک یا ملغی کردن بخش‌های ناکارآمد بود. سونی سال‌ها لپتاپ‌های باکیفیت وایو را تولید می‌کرد. بی‌شک سری Z وایو در اوج خود، مک‌بوک ویندوزی‌ها به شمار می‌رفت؛ ولی حالا با ورود رقبای چینی و تایوانی از یک‌سو و گرایش مصرف‌کنندگان به تلفن‌ها و تبلت‌های هوشمند از سوی دیگر، رمقی برای این واحد سونی نگذاشته بود.

کازوئو هیرای؛ مرد شماره یک سونی و پلی‌استیشن
عذرخواهدی کازوئو هیرای (وسط) به خاطر رسوایی لو رفتن اطلاعات حساب‌های کاربران پلی‌استیشن


هیرای وایو و چندین دفتر از مجموعه دفاتر سونی در سراسر جهان را فروخت؛ تعدیل نیرو را هم در دستور کار قرار داد و تمرکز را گذاشت روی واحدهای سودده؛ البته به‌جز تلویزیون‌های «براویا» (‌Bravia). او معتقد بود تلویزیون علی‌رغم آورده‎ی ناچیز و تحمل فشار همه‌جانبه‌ی کره‌ای‌ها، حلقه‌ی ارتباطی سونی با مشتریانش است. به‌علاوه او برای پر و بال دادن به بخش سرگرمی‌ها، وجود تلویزیون به‌عنوان قلب نمایشی خانگی را ضروری می‌دید.

هیرای در صبحت‌هایش از واژه‌ی ژاپنی «کاندو» (Kando) به معنای تحت تاثیر قرار دادن مردم از لحاظ عاطفی و احساسی استفاده می‌کرد. به قول خودش قصد داشت دوباره سونی یک شرکت «باحال» شود و دستگاه‌های محبوبی مثل واکمن را بسازد.

کازوئو هیرای؛ مرد شماره یک سونی و پلی‌استیشن
کازو هیرای هنگام معرفی اکسپریا Z5


طی این مدت سونی هرچند هنوز نتوانسته جایگاه سابق خود را احیا کند ولی اوضاع بهتری دارد. خط تولید تلفن‌های اکسپریا لنگان به کار ادامه می‌دهد و باوجود شایعات متعدد مبنی بر فروش یا تعطیلی، این واحد کماکان به کار مشغول است.

اما تمرکز زیادی روی حسگرهای تصویر صورت گرفته است؛ سونی توانسته دست بالای خود را در این حوزه حفظ کند و جهت‌گیری اولیه‌ی هیرای برای فضا دادن به این قسمت کاملا درست از آب در آمد. حضور در صنعت‌های فیلم و موسیقی هم درآمد خوبی برای شرکت دارند و حتی حمله‌ی سایبری کره شمالی به مراکز داده‌‌ی سونی هم نتوانست به آن آسیب بزند.

مهم‌تر از همه، بخش بازی‌های رایانه‌ای و برند پلی‌استیشن با معرفی نسخه‌ی چهارم پلی‌استیشن، دوباره در کورس رقابت قرار گرفته و تقریبا در همه‌ی دنیا بیشتر از رقبا فروخته. اما به‌جز این‌ها سونی با جذب نیروهای متخصص به صنعت روباتیک ورود کرده تا نیم‌نگاهی به آینده‌ی بشر هم داشته باشد. به‌علاوه در کنار تلویزیون‌های براویا و کنسول‌های بازی پلی‌استیشن، با معرفی PlayStation Vue به عرصه‌ی عرضه‌ی محتوا هم وارد شده؛ جایی که باید با رقبایی چون «اپل ‌تی‌وی» (Apple TV) و «روکو» (Roku) جدال کند.

کازوئو هیرای؛ مرد شماره یک سونی و پلی‌استیشن
کازوئو هیرای: «تا ما نخواهیم، نسل بعدی در کار نخواهد بود.»


به‌هرحال هرچند سونی تا دوباره «باحال» شدن فاصله دارد ولی به نظر می‌رسد سونی تحت رهبری کازو هیرای قصد تسلیم شدن نداشته باشد. از کودکی تا حال، دانش و خلاقیت موتور محرک هیرای بوده‌اند. شیفتگی به نوآوری، آفرینندگی و جویندگی، محرک‌هایی بوده‌اند که او را به ایجاد فناوری‌های جدید و نوآوری در زمینه‌های مختلف سوق داده‌اند. فطرت کمال‌گرا، طرز تفکر و ولع موفقیت او را به جایگاه کنونی رسانده‌اند. دستاوردهای حیرت‌انگیز، پشتکار مثال‌زدنی و روحیه‌ی رهبری، او را قطعا در فهرست تاثیرگذارترین مدیران اجرایی قرار می‌دهد.


ویدیو مرتبط :
مقایسه نسخه های پلی استیشن 3 و پلی استیشن 4 بازی Dark Souls 2

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

بازی مرگ با پلی‌استیشن 70 هزار تومانیبازی مرگ با پلی‌استیشن 70 هزار تومانی

بازی مرگ با پلی‌استیشن 70 هزار تومانی نگهبان گاراژ به‌خاطر پلی‌استیش 70هزار تومانی دوستش را به قتل رساند. او 2 روز قربانی‌اش را بی‌حال و مجروح در اتاقک نگهبانی‌اش نگه داشت؛ چرا که تصور می‌کرد با عوض کردن پانسمان می‌تواند از مرگ وی جلوگیری کند.

حوادث - به گزارش همشهری، ساعت 2بامداد دوشنبه، وقتی مأموران گشت کلانتری هفت‌چنار در حال گشتزنی بودند، پشت یک پارک در همان حوالی چشمشان به یک گونی افتاد که در نزدیکی پارک رها شده بود. آنها بعد از باز کردن در گونی جسد مردی را دیدند و موضوع را به قاضی شهریاری، کشیک جنایی پایتخت اطلاع دادند.

بررسی‌ها نشان می‌داد که قربانی براثر ضربات چاقو به قتل رسیده و چند ساعتی از مرگش می‌گذرد. آنچه مسلم بود اینکه قاتل یا قاتلان در جای دیگر دست به جنایت زده و بعد از آن جسد را داخل گونی انداخته و پشت پارک رها کرده بودند.

دقایقی بعد از پیدا شدن جسد، با حضور کارآگاهان آگاهی، تحقیقات برای کشف راز جنایت شروع شد.

مأموران هنگام بررسی محل رها شدن گونی متوجه ردی از خون شدند که نشان می‌داد قاتل یا قاتلان، گونی را روی زمین کشیده و آن را همانجا رها کرده‌اند. مأموران با دنبال کردن رد خون به یک گاراژ متروکه در همان حوالی رسیدند.

بررسی‌ها نشان می‌داد که در آنجا مردی نگهبان است و در اتاقکی در گاراژ زندگی می‌کند. مأموران با دستور قضایی وارد گاراژ شدند و با مشاهده آثار خون در آنجا، مرد نگهبان را بازداشت کردند.

2 روز جدال با مرگ

مرد نگهبان در بازجویی‌ها گفت: مقتول یکی از دوستانم بود که گاهی به گاراژ به دیدن من می‌آمد. من نیز نگهبان گاراژ بودم و در آنجا زندگی می‌کردم. چند روز قبل از حادثه یک دستگاه پلی‌استیشن دست‌دوم به قیمت 70هزار تومان به مقتول فروختم و قرار شد وی چند روز بعد پولش را بپردازد اما سر قولش نماند و مرتب بهانه‌گیری می‌کرد.

وی ادامه داد: روز حادثه، او همراه یکی از دوستانش به گاراژ آمد و باز هم مدعی شد که پولی برای پرداخت بدهی‌اش ندارد.

من از او خواستم تا پلی‌استیشنی که به او فروخته بودم را برگرداند اما او با تندی جوابم را داد. من هم عصبانی شدم و با چاقویی که در اتاقکم داشتم ضربه‌ای به او کمر او زدم.

وی ادامه داد: بعد از اینکه مقتول را خون آلود روی زمین دیدم به‌خود آمدم و تازه متوجه شدم که چه اشتباهی مرتکب شده‌ام.

همان لحظه با پارچه‌ای که داخل اتاقک بود زخمش را پانسمان کردم. دوست مقتول که شاهد صحنه درگیری بود وحشت کرد و گفت که باید هرچه زودتر او را به بیمارستان ببریم اما من هیچ پولی نداشتم.

برای همین دوست مقتول قول داد که تا چند ساعت دیگر برایم یا پول بیاورد و یا یک پزشک که مقتول را معاینه کند. او رفت و من هرچه منتظر نشستم برنگشت.

وی ادامه داد: 2 روز انتظار کشیدم اما دوست مقتول به قولش عمل نکرد. از سوی دیگر من نیز پولی نداشتم که دوست مجروحم را به بیمارستان ببرم.

برای همین در این مدت مرتب پانسمانش را عوض می‌کردم تا حالش خوب شود. او هم بی‌حال در اتاقکم بود تا اینکه روز دوم از هوش رفت. خیلی ترسیدم.

سراسیمه بودم تا اینکه متوجه شدم که مقتول قلبش از کار افتاده است. وقتی دیدم نفس نمی‌کشد و مرده‌است تصمیم گرفتم جسدش را در همان حوالی رها کنم تا کسی متوجه او نشود.

به همین دلیل در نیمه‌های شب موکتی دور جسد پیچیدم و آن را در یک گونی گذاشتم.

سپس گونی را کشان‌کشان به پشت پارکی در نزدیکی گاراژ بردم و همانجا رهایش کردم.مرد جنایتکار بعد از اعتراف به جنایت با قرار قانونی در اختیار مأموران اداره دهم پلیس آگاهی پایتخت قرار گرفت و تحقیقات تکمیلی از وی ادامه دارد./همشهری