سبک زندگی


2 دقیقه پیش

شناخت بهترین آتلیه کودک و بارداری

بچه ها به سرعت بزرگ می‌شوند، زودتر از چیزی که فکرش را می‌کنید یا انتظارش را دارید. زمانی توانایی راه رفتن یا حرف زدن ندارند ولی اندک زمانی بعد آنها را در حال دویدن و مکالمه ...
2 دقیقه پیش

فیلم: تزیین اتاق کودک با گل‌های مقوایی

همین الان یک نگاهی به اتاق کودکتان بیندازید. آیا دلتان نمی خواهد چیزی به آن اضافه کنید؟ وقتی پولش را ندارید، پس باید از خلاقیتتان کمک بگیرید. در این ویدئو گل هایی مقوایی ...

روش های مختلف دم كردن قهوه 

 

روش های مختلف دم کردن قهوه

 

 

نوشیدنی قهوه نوعی نوشیدنی گرم است كه از دانه برشته شده قهوه كه از گیاه قهوه بدست می آید، تهیه می شود.

 

این نوع نوشیدنی همچون چای، جایگاه خاصی در انواع نوشیدنی های گرم دارد. با اضافه نمودن مواد مختلف به نوشیدنی قهوه و همچنین با روش های مختلف دم كردن آن، انواع متفاوتی از این نوع نوشیدنی را تهیه می كنند.

 


روش های مختلف دم كردن قهوه :

 

برای تهیه نوشیدنی قهوه، قهوه را می توان به صورت های مختلف دم كرد. تمام این روش ها را به چهار دسته كلی تقسیم بندی نموده اند كه تفاوت این روش ها تنها به این نكته بستگی دارد كه چگونه آب را به قهوه اضافه می كنند.

 


جوشاندن :

 

یكی از روش های قدیمی دم كردن قهوه كه هنوز در خاور میانه، آفریقای شمالی، تركیه و یونان به كار می رود، این است كه قهوه را به همراه آب، داخل قوری می ریزند و اجازه می دهند كه آرام به جوش آید. این نوع قهوه را گاهی شیرین مصرف می كنند. برای این كارچند حبه قند داخل قوری می ریزند و می گذارند تا همراه قهوه به جوش آید. گاهی به این قهوه هل هم اضافه می كنند.


قهوه ترك به این روش تهیه می شود. قهوه بدست آمده، نوشیدنی غلیظی است كه رویش كف دارد و پودر قهوه هم در ته فنجان، ته نشین شده است.

 

 

روش های مختلف دم کردن قهوه

 


تحت فشار قرار دادن :

 

قهوه اسپرسو ، با تحت فشار قرار دادن آب داغ تهیه می شود. این روش برای تهیه انواع نوشیدنی های قهوه به كار می رود. قهوه اسپرسو طعم متمایزی داشته و به علاوه رویش ماده خامه مانندی جمع می شود.


در این روش از نوعی قوری كه سه بخش دارد استفاده می كنند. در قسمت پایینی، آب می ریزند. پس از آن كه آب به جوش می آید، با فشار وارد قسمت میانی می شود كه پودر قهوه در آن قسمت قرار دارد. در نهایت، نوشیدنی قهوه در قسمت بالایی قوری جمع می شود. معمولاً قوری را روی گاز می گذارند تا عملیات تهیه قهوه صورت گیرد.

 


كمك گرفتن از نیروی جاذبه :

 

روشی دیگر برای تهیه ی نوشیدنی قهوه، قرار دادن پودر قهوه داخل یك صافی است كه آب جوش قطره قطره روی قهوه می چكد. طعم این قهوه به میزان آب و قهوه بسیار بستگی دارد. اما كلاً طعم قهوه اسپرسو از این قهوه بهتر است. در این روش با استفاده از نیروی جاذبه، آب از میان پودر قهوه عبور می كند و قهوه خوش طعمی را ایجاد می نماید.

 

 

روش های مختلف دم کردن قهوه

 


خیس كردن :

 

در این روش از استوانه ای شیشه ای كه دارای پیستون صافی داری است استفاده می كنند. قهوه و آب جوش در استوانه با هم مخلوط می شوند (معمولاً به مدت چند دقیقه) قبل از آن كه پیستون كه به شكل فویل است، پایین بیاید. در این هنگام نوشیدنی قهوه در قسمت بالایی آماده ریختن است.


قهوه های كیسه ای نسبت به چای كیسه ای كمیاب ترند. این امر به دلیل آن است كه در تهیه ی قهوه كیسه ای باید مقدار زیادی قهوه آسیاب شده (نسبت به چای به كار رفته در چای كیسه ای) به كار برد كه از نظر اقتصادی برای تولید كنندگان این محصولات، با صرفه نمی باشد.


در تمام این روش ها از مخلوط آب جوش با قهوه آسیاب شده (دانه قهوه ای كه برشته و آسیاب شده است) استفاده می شود. پودر قهوه یا پشت صافی باقی می ماند یا همراه نوشیدنی داخل فنجان ریخته می شود. میزان ریز بودن دانه قهوه بستگی به نوع نوشیدنی دارد كه قرار است با آن تهیه شود.


دستگاه های برقی تهیه قهوه، آب را جوش می آورند و سپس مواد لازم را بدون این كه لازم باشد انسان كمك زیادی كند، با هم مخلوط می كنند. این دستگاه ها بر اساس برنامه زمان بندی خاصی عمل می كنند. افرادی كه در تهیه نوشیدنی قهوه مهارت دارند، دانه های سبز قهوه خام و دم كردن آنها به روش سنتی را ترجیح می دهند.

 


انواع نوشیدنی قهوه :

 

قهوه تلخ: نوعی قهوه ی دم كرده است كه بدون شكر، شیر و دیگر مواد افزودنی مصرف می شود.


شیر قهوه: قهوه ای است كه پس از تهیه ی آن، شیر و گاهی شكر اضافه می كنند.


كاپوچینو: نوعی اسپرسو است كه با شیر كف كرده و گاهی شكر و كاكائو تهیه می شود.


قهوه معطر:
در برخی كشورها، به نوشیدنی قهوه مواد مختلفی اضافه می نمایند. شكلات یكی از مرسوم ترین این مواد است كه یا روی قهوه آماده شده می پاشند یا همراه با قهوه هنگام دم كردن، مخلوط می كنند. البته از برخی ادویه جات از جمله دارچین، جوز هندی، هل و.. هم برای معطر نمودن قهوه استفاده می كنند.


قهوه یونانی یا قهوه ترك:
این نوع قهوه را با جوشاندن پودر بسیار ریز قهوه در آب تهیه می كنند. این نوع قهوه را داخل قوری مسی كه دسته بلندی دارد و سر آن باز است درست می كنند. زمانی كه قهوه را داخل فنجان می ریزند، صافی نمی گذارند و بنابراین، پودر قهوه كه دیگر به تفاله قهوه تبدیل شده است هم داخل فنجان می ریزد. معمولاً فنجان را تا مدتی حركت نمی دهند تا این پودر قهوه كاملاً ته نشین شود. گاهی به این نوع قهوه ادویه و شكر هم اضافه می كنند.

 

 

روش های مختلف دم کردن قهوه

 


قهوه فوری :

 

قهوه فوری پودری است كه قابل حل شدن در آب یا شیر می باشد. این نوع قهوه به روشی بسیار متفاوت از قهوه هایی كه در بالا در موردشان توضیح داده شد، تهیه می شوند. البته این نوع قهوه مسلماً طعم قهوه هایی كه برای درست كردن آنها زمان صرف می شود، را ندارد. برخی این نوشیدنی را غیر قابل تحمل به شمار می آورند و بعضی عقیده دارند كه جانشین خوبی برای نوشیدنی قهوه واقعی است. برخی هم اعتقاد دارند كه این نوشیدنی، اصلاً قهوه نیست و نوعی نوشیدنی خاص خود می باشد.

 


جنبه های اجتماعی نوشیدنی قهوه :

 

كشورهای آمریكا، آلمان و فنلاند به ترتیب، بیشترین میزان مصرف قهوه را دارند. در كانادا و اروپا هم این نوشیدنی رایج است و بسیاری از رستوران ها تخصص ویژه ای در تهیه ی این نوشیدنی دارند .

 

در این رستوران ها چای، انواع ساندویچ، انواع كیك و كلوچه و دیگر انواع اسنك هم عرضه می شود. افرادی كه این نوشیدنی را خیلی دوست دارند، معمولاً در پیك نیك ها و یا مسافرت ها قهوه را آماده نموده و داخل فلاسك كه تا مدتها آن را گرم نگه می دارد با خود می برند.


در برخی كشورها، مخصوصاً شمال فرانسه، نوشیدنی قهوه جایگاه خاصی در عصرانه دارد. افراد، دوستان و افراد فامیل خود را به عصرانه دعوت می كنند و به عنوان عصرانه، به آنها قهوه با كیك می دهند. معمولاً این كیك ها را خانم ها خود در خانه تهیه می كنند.


البته از قهوه در وعده صبحانه هم بسیار زیاد استفاده می كنند.

 


مواد محرك موجود در قهوه :

 

همان طور كه می دانید، قهوه دارای كافئین بوده كه نوعی ماده محرك محسوب می شود. بنابراین معمولاً برای صبحانه و هنگام كار، از این نوع نوشیدنی استفاده می كنند (چون كافئین خاصیت از بین بردن حالت خواب آلودگی دارد). دانش آموزان و دانشجویان هم در شب های امتحانات، از این نوشیدنی استفاده می كنند كه قدرت تمركزشان بالا رود. كارمندان هم وقتی خسته می شوند و احساس می كنند كه برای ادامه كار دیگر انرژی ندارند، با خوردن یك فنجان قهوه انرژی خود را باز می یابند.

 

قهوه بدون كافئین، نوعی قهوه است كه كافئین موجود در آن را با استفاده از آب یا یك حلال دیگر، مثلاً تری كلرو اتیلن گرفته اند.

 

 

روش های مختلف دم کردن قهوه

 


قهوه به عنوان نوعی كود :

 

تفاله نوشیدنی قهوه كود خوبی محسوب می شود، چون میزان نیتروژن آن بسیار بالاست. نیتروژن بخش عمده RNA و DNA و همچنین پروتئین را تشكیل می دهد كه گیاهان برای رشد خود، به این مواد نیاز اساسی دارند. پودر قهوه پتاسیم، فسفر و بسیاری از مواد لازم برای رشد گیاه را هم در بر می گیرد. بسیاری از باغبان ها به این نتیجه رسیده اند كه با اضافه كردن پودر قهوه به خاك، گل های رز بزرگ و خوشرنگ می شوند.

 


خطر نوشیدن قهوه برای سلامتی .

 

كافئین موجود در قهوه می تواند فرد مصرف كننده را معتاد كند یا احتمال خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهد. افرادی كه از این نوشیدنی زیاد مصرف می كنند، همگی نوعی حالت عصبی را پس از مصرف زیاد قهوه بیان می كنند. در سال های اخیر، تحقیقات نشان داده اند كه مصرف چای، به مراتب كم ضررتر و سالم تر از مصرف قهوه است. البته چای هم كافئین دارد، اما مقدار این كافئین كمتر است.


تحقیقات مختلفی در زمینه ضررهای نوشیدن قهوه صورت گرفته است. برای مثال، تحقیقی كه در فوریه سال 2003 م در كشور دانمارك بر روی 18.478 زن باردار كه میزان مصرف قهوه آنها در دوران بارداری شان زیاد بود صورت گرفت، نشان داد كه احتمال مرده به دنیا آمدن نوزاد در مادرانی كه هنگام بارداری قهوه زیاد می نوشیدند (تقریبا 4 تا 7 فنجان در روز) بسیار بیشتر از مادرانی است كه از این نوشیدنی خیلی كم استفاده می كنند.


تحقیقی كه در سال 2004 انجام شد نشان داد كه مصرف بیش از یك فنجان قهوه در روز، سبب افزایش التهاب و حالت برافروختگی می شود. در نتیجه این حالت، مصرف قهوه تأثیر مضاعفی بر عروق قلبی می گذارد .

 


ویدیو مرتبط :
‫آموزش دم کردن قهوه به روش V-60‬‎

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

فوت و فن منجمد كردن خانواده‌های مختلف سبزی


اگر دغدغه‌های زندگی فرصت استفاده از سبزی‌های تازه را به شما نمی‌دهد و باید از سبزی‌های منجمد استفاده كنید‌؛ بهتر است راه و رسم درست منجمد‌كردن سبزی را بدانید.

راهكارهای ساده و به درد بخور

فوت و فن منجمد كردن خانوادههای مختلف سبزی

اگر دغدغههای زندگی فرصت استفاده از سبزیهای تازه را به شما نمیدهد و باید از سبزیهای منجمد استفاده كنید؛ بهتر است راه و رسم درست منجمدكردن سبزی را بدانید:

چغندر: برای منجمد كردن چغندر ابتدا آن را بپزید. چغندر را درسته پخته و سر و ته آن را نگیرید زیرا برش دادن چغندر، سبب میشود رنگ قرمز آن هنگام پخت، خارج و مزه آن تغییر كند. چغندر را میتوان به روشهای زیر پخت:

در آب جوش و روی گاز، در فر و در مایكروفر. برای پختن در آب، میتوانید آن را در آب جوش بگذارید، طوری كه آب روی آن را بپوشاند سپس حدود 50 دقیقه آن را روی حرارت قرار دهید. اگر چغندر بزرگ بود این زمان را بیشتر كنید. بهمنظور پختن در فر، فر را با حرارت ۱۵۰ درجه سانتیگراد گرم كنید. چغندرها را دانهدانه در كاغذ فویل بپیچید و بنا به درشتی و ریزی آن از یك تا سه ساعت در فر بگذارید و در طول این مدت یك بار آن را پشت و رو كنید.

هنگام استفاده از مایكروفر چغندر را در كاسهای قرار دهید و دو قاشق آب در آن بریزید. مایكروفر را بهمدت 8 تا 10 دقیقه با قدرت حداكثر روشن كنید. در این مدت یك بار چغندر را پشت و رو كنید. وقتی چغندرها كاملا پخته شد آنها را برش دهید و بگذارید خنك شوند. سپس آنها را دانهدانه در كیسه فریزر یا سلفون بپیچید. نام ماده غذایی و تاریخ شروع انجماد آن را روی بستهها بنویسید و در فریزر قرار دهید. این چغندرها تا 3 ماه خواص خود را كاملا حفظ خواهند كرد.

بروكلی و سایر انواع كلم‌ها: كلم بروكلی را به اندازه دلخواه خرد كنید. سپس آنها را بهمدت سه دقیقه در آب در حال جوش بریزید. كلمها را آبكش كرده و یك دقیقه زیر آب سرد بگیرید. بعد آنها را كاملا خشك كنید و در كیسه فریزر قرار دهید. فراموش نكنید نام ماده غذایی و تاریخ شروع زمان انجماد را روی آنها بنویسید. كلمهای شما 3 ماه بدون هیچ صدمهای باقی خواهند ماند.

هویج: سطح بیرونی هویجها را با چاقوی تیز بتراشید و با آب سرد بشویید. بعد آنها را داخل آب در حال جوش قرار دهید. این عمل باید برای هویجهای حلقهحلقه شده دو دقیقه و برای هویجهای درسته 5 دقیقه طول بكشد. آنها را آبكش و بهمدت یك دقیقه زیر جریان آب سرد بگیرید و سپس خشك كنید. سپس آنها را در ظروف مخصوص یا كیسه فریزر قرار دهید و نام ماده غذایی و تاریخ شروع انجماد را روی آن بچسبانید. در این حالت هویجها بهمدت 3 ماه بدون اینكه خواص خود را از دست بدهند سالم خواهند ماند.

لوبیا سبز :  لوبیا سبزها را با آب سرد بشویید و سر و ته آن را كوتاه كنید یا اگر مایل بودید آنها را به طول 2 سانتیمتر قطعهقطعه كنید سپس آنها را بهمدت 2دقیقه در آب جوش قرار دهید و یك دقیقه زیر آب سرد نگه دارید. آنها را آبكش و با حوله تمیزی خشك كنید. سپس لوبیاسبزها را در كیسه فریزر قرار داده و زمان آغاز انجماد را روی بستهبندیها قید كنید. زمان نگهداری این سبزیجات 3 ماه است. سبزیهای دیگری كه شبیه لوبیاسبز هستند نظیر نخود فرنگی و باقلاسبز را نیز میتوانید به همین ترتیب برای انجماد آماده كنید.

گوجه‌فرنگی: اگــر میخواهیــد پوســت گوجهفرنگیهایتان را قبل از انجماد بگیرید خیلی ساده آنها را یك دقیقه در آب جوش بیندازید. پوست آنها به آسانی كنده خواهد شد. بعد بگذارید حدود 10 دقیقه بمانند تا خنك شوند. اگر میخواهید گوجهفرنگیها با پوست باشند تنها آنها را با آب سرد بشویید. گوجهفرنگیهای پوست گرفته یا بدون پوست را در یك سینی بگذارید و مدت ۴۵دقیقه در فریزر قرار دهید. آنها در یك فریزر استاندارد بهمدت 3 ماه سالم خواهند ماند و تمامی موادغذایی خود را حفظ خواهند كرد.

فلفل: فلفلها را بشویید و با حوله تمیزی خشك كنید. سپس آنها را به دو نیم كرده و دانههای سفید درون آنها را خارج كنید. آنها را در یك سینی بریزید و بهمدت نیم ساعت در فریزر قرار دهید. بعد فلفلهای یخ زده را در كیسه فریزر ریخته و برچسب بزنید. این مواد تا 3 ماه سالم خواهند ماند.

اسفناج: اسفناجها را با آب سرد بشویید و ساقههای اضافی و ریز آن را جدا كنید. بعد آنها را در آب جوش بریزید و بهمدت یك دقیقه با حرارت بالا بجوشانید. سپس بلافاصله آنها را بهمدت یك دقیقه زیر آب سرد بگیرید. آب اضافی را كاملا بگیرید. بعد آنها را در یك سینی پهن كرده و بهمدت 30 دقیقه در فریزر قرار دهید اسفناجهای یخ زده را در كیسه فریزر ریخته و پس از درج نام و زمان شروع انجماد در فریزر قرار دهید و تا 3 ماه با خیال راحت نگه دارید.


منبع : مجله زندگی ایده آل