سبک زندگی


2 دقیقه پیش

شناخت بهترین آتلیه کودک و بارداری

بچه ها به سرعت بزرگ می‌شوند، زودتر از چیزی که فکرش را می‌کنید یا انتظارش را دارید. زمانی توانایی راه رفتن یا حرف زدن ندارند ولی اندک زمانی بعد آنها را در حال دویدن و مکالمه ...
2 دقیقه پیش

فیلم: تزیین اتاق کودک با گل‌های مقوایی

همین الان یک نگاهی به اتاق کودکتان بیندازید. آیا دلتان نمی خواهد چیزی به آن اضافه کنید؟ وقتی پولش را ندارید، پس باید از خلاقیتتان کمک بگیرید. در این ویدئو گل هایی مقوایی ...

بهترین ضدآفتاب؟ 

ضدآفتاب

 

بهترین ضدآفتاب؟هرچند ساعت یکبار؟SPF یعنی چی؟عامل اصلی چین‌وچروک پوست و ایجاد کک‌ومک برروی آن نور آفتاب و به ویژه اشعه ماوراءبنفش است.

 

هیچ‌وقت فکر کرده‌اید که چرا بعضی‌ها با اینکه سنشان بالاست، ولی روی صورتشان چین‌وچروک زیادی دیده نمی‌شود و اصطلا‌حا جوان مانده‌اند؟ بازیگران هالیوود را نگاه کنید. بعضی از آنها ۶۰ ساله هستند ولی نقش یک خانم ۳۰ ساله را بازی می‌کنند و اگر کسی نداند واقعا فکر می‌کند که حالا اگر ۳۰ ساله نباشند، حداکثر ۳۵ سالشان‌است. اما چرا؟!

 

شاید بگویید که آنها هزار جور گریم و آرایش و عمل جراحی می‌کنند، ولی فقط این نیست. شاید هم بگویید که جنس پوستشان خوب است و جوان ماندن ارثی است. این هم قبول. ولی در کنار همه اینها یک وزنه بسیار سنگین هم برای جوان ماندن و شادابی پوست وجود دارد و آن نحوه مراقبت از آن است.

 

عامل اصلی چین‌وچروک پوست و ایجاد کک‌ومک برروی آن نور آفتاب و به ویژه اشعه ماوراءبنفش است. هر فردی با هر نوع پوستی و با هر نوع ژنتیکی اگر بلد باشد که در برابر آفتاب چطور از پوستش مراقبت کند، پوست سالم‌تر و شفاف‌تری خواهد داشت و مسلما آثار پیری هم دیرتر روی پوستش ظاهر خواهد شد. با وجود تاثیر ثابت شده آفتاب در ایجاد سرطان پوست، حتی اگر به فکر جوان ماندن هم نیستیم. باید مراقب پوستمان باشیم.

 

 

خطرخورشید

 

نور آفتاب از طول موج‌های متفاوتی تشکیل شده است که براساس آن نامگذاری می‌شوند. اشعه ماوراءبنفش طول موج خاصی از نور خورشید است که خود به دو قسمت A وB تقسیم می‌شود که هر دو آنها برای پوست مضر هستند. اشعه ماوراءبنفش نوع B، در صورت تماس با پوست بر روی لایه خارجی پوست که اپیدرم نامیده می‌شود، تاثیر می‌گذارد و باعث ایجاد آفتاب سوختگی می‌شود. این نوع از اشعه آفتاب نمی‌تواند از شیشه عبور کند و در نتیجه وقتی پنجره‌ها بسته باشند توسط شیشه جذب شده و وارد اتاق نمی‌شود.

 

نوع دیگر اشعه ماوراءبنفش یعنی A ، به نواحی عمقی‌تر پوست نفوذ می‌کند و می‌تواند باعث آسیب‌های شدیدتری در پوست شود، علاوه براینکه از شیشه هم عبور می‌کند و در یک اتاق با پنجره‌های بسته هم از دست آن در امان نیستیم. هم نوع A و هم نوع B با شکستن کلاژن پوست، ساخت رادیکال‌های آزاد و مهار مکانیسم‌های ترمیم پوست، می‌توانند باعث ایجاد کک‌ومک، چروک و از همه مهم‌تر سرطان پوست شوند. به اینجا که می‌رسیم، در ذهن همه این سوال پیش می‌آید که چطور از پوستمان در برابر اشعه آفتاب مراقبت کنیم؟ یکی از این راهها استفاده از ضد آفتاب است. ولی علا‌وه بر آن باید سعی کرد تا حد امکان در ساعات خیلی گرم روز یعنی حدود ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر فقط در صورت اجبار در آفتاب قرار گرفت و از لباس‌هایی استفاده کرد که تا حد ممکن پوشیده باشند و بیشترین قسمت پوست را بپوشانند. کلاه‌های لبه‌دار هم انتخابی مناسب در برابر اشعه آفتاب هستند.برای محافظت از لب‌ها می‌توان از لوازم آرایشی که نقش ضد آفتاب هم دارند، استفاده کرد.

 

محافظت از چشم‌ها هم نباید فراموش شود و باید دقت کرد تا عینک‌هایی انتخاب شوند که حتما استاندارد بوده و بتوانند اشعه ماوراءبنفش را به خوبی جذب کنند چون در غیر این‌صورت این عینک‌ها به علت رنگ تیره‌شان باعث می‌شوند نور کمتری به چشم برسد، مردمک‌ها گشادتر شده و اشعه ماوراءبنفش بیشتری به قسمت‌های عمقی‌تر چشم برسد.

 


‌ضدآفتاب وارد می‌شود


ضدآفتاب‌ها به ۲ شکل عمل می‌کنند. یک نوع آنها مسدودکننده هستند، یعنی لایه نازکی روی پوست تشکیل می‌دهند که مانع رسیدن اشعه آفتاب به پوست می‌شود. این نوع از ضدآفتاب‌ها اثر بسیار خوبی برای محافظت در برابر اشعه ماوراءبنفش A و B دارند ولی ممکن است به علت تغییر رنگ ظاهری که روی پوست ایجاد می‌کنند، از نظر زیبایی، برای افراد قابل قبول نباشند. اکسیددوزنگ یک نمونه بارز از ضدآفتاب‌هایی است که به این ترتیب عمل می‌کنند.

مکانیسم دیگر عملکرد ضدآفتاب‌ها،‌ مکانیسم جذبی است. در این روش ضدآفتاب، باجذب اشعه‌های مضر مانع رسیدن آنها به پوست می‌شود. در اغلب موارد ضدآفتاب‌های موجود در بازار حاوی ترکیبی از مواد هستند و با استفاده از هر دو مکانیسم فوق از پوست شما در برابر آفتاب محافظت می‌کنند.

 

ضدآفتاب

این‌SPF یعنی چیست؟

 

SPF به معنی عامل محافظت‌کننده در برابر آفتاب مخفف کلمه Sun Protection factor است. ضدآفتاب‌ها بر حسب میزان SPFشان تقسیم‌بندی می‌شوند. از SPF، ۲ داریم تا ۶۰ SPF و بالاتر. ولی وقتی می‌گوییم SPF یک ضدآفتابی ۱۵ است یعنی‌ چه؟

اگر فردی که ضدآفتاب‌ نزده در برابر آفتاب قرار گیرد، تقریبا بعداز ۲۰ دقیقه دچار آفتاب سوختگی در ناحیه‌ای می‌شود که آفتاب به آن تابیده. حال اگر همین فرد ضدآفتابی با ۱۵ SPF بزند، ۱۵*۲۰دقیقه طول خواهد کشید، تا دچار همان میزان آفتاب سوختگی شود. به عبارت دیگر ضدآفتابی با ۱۵ SPF، مانع رسیدن ۹۲ درصد از اشعه‌های مضر به پوست می‌شود.

 


انتخاب کنید!

 

اغلب متخصصان پوست، ضدآفتاب‌های با ۱۵ SPF و بالاتر را توصیه می‌کنند ولی مهم‌تر از اینکه SPF ضدآفتابی که استفاده می‌شود ۱۵ باشد یا ۶۰، این است که ضدآفتاب به درستی و به طور مرتب استفاده شود. یک ضدآفتاب با ۱۵ SPF به شرطی که مرتب استفاده شود و در روز در فواصل مناسب مجددا تکرار شود، بسیار موثر‌تر از ضدآفتاب با ۶۰ SPF است که مثلا یک روز در میان یا یک بار در روز استفاده می‌شود.

 


ضد آفتاب را زود و زیاد بزن

 

اغلب افراد وقتی ضدآفتاب می‌زنند،‌ مقدار کافی از آن را به پوست نمی‌مالند و میزان مصرف آنها تنها ۲۵ تا ۵۰ درصد مقدار لازم است. ضدآفتاب باید به قدری استفاده شود که یک لایه نازک بر روی پوست تشکیل دهد و بتواند اثر محافظتی خود را به طور کامل اعمال کند.

علاوه بر این، در حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از اینکه از خانه خارج شوید. باید ضدآفتاب را روی پوست خود بزنید چون در حدود نیم ساعت طول می‌کشد تا ضدآفتاب جذب پوست شده و اثرش آغاز شود.

نکته دیگر اینکه همیشه ضدآفتاب باید بعداز همه آرایش‌ها استفاده شود،‌ چون در غیر این صورت مواد آرایشی که بر پایه آب یا چربی باشند می‌توانند باعث بی‌اثر شدن ضدآفتاب شوند. هنگام استفاده از ضدآفتاب باید به بینی‌،‌گوش و اطراف آن توجه خاصی داشت.

 


وقتی هوا ابری است...

 

در هوای ابری هم حتما باید ضدآفتاب زد چون ابرها نمی‌توانند اشعه مضر ماوراء بنفش را جذب کنند و تقریبا در هوای ابری ۸۰ درصد این اشعه به پوست می‌رسد.

علا‌وه بر این چون در هوای ابری گرما و نور شدید آفتاب که می‌تواند باعث شود افراد به محیط‌های سربسته و سایه بروند وجود ندارد، در نتیجه احتمال این که اشعه ماوراءبنفش بیشتری به آنها برسد افزایش می‌یابد. چون این اشعه قابل رویت نیست. پس مثل روزهای آفتابی حتی دقیق‌تر از آن باید در روزهای ابری هم ضدآفتاب زد.هرچند ساعت یکبار؟

 

در صورت شستن صورت،‌ تعریق زیاد،‌ شنا کردن و... باید ضدآفتاب دوباره استفاده شود. علاوه بر این، توصیه می‌شود در صورتی که در مقابل آفتاب هستید حداقل هر ۲-۴ ساعت دوباره ضدآفتاب بزنید.

ضدآفتاب‌هایی که به اصطلاح ضدآب هستند، نسبت به بقیه انواع در برابر عرق کردن،‌ بیشتر دوام می‌آورند و اثر بهتری دارند. از آنجا که اغلب افراد اولین باری که ضد آفتاب می‌زنند مقدار کافی از آن به پوست نمی‌مالند، برخی متخصصان توصیه می‌کنند که در برابر آفتاب شدید حتی هر یک ساعت یک بار ضد آفتاب تجدید شود.

 


وقتی شنا می‌کنید...

 

در صورت شنا در استخرهای سر باز یا در محل‌هایی که در مقابل اشعه آفتاب هستید باید از ضدآفتاب به ویژه انواع مقاوم به آب آن استفاده کنید و اگر زمان شنای شما طولا‌نی شد، به‌طور مرتب ضدآفتاب را تجدید کنید.

 


بهترین ضدآفتاب

 

تقریبا نوع ضدآفتابی که هر کس می‌تواند انتخاب کند و از نظرش بهترین باشد، امری سلیقه‌ای است. در حال حاضر انواع مختلفی از ضدآفتاب‌های خارجی و ایرانی به شکل لوسیون، کرم، ژل و... در دسترس است که هرکس می‌تواند با توجه به نوع پوستش، و با کمک پزشک،‌ ضدآفتاب مناسب را انتخاب کند ولی هیچ‌وقت نباید فکر کنید که اگر گران‌ترین ضدآفتاب با بالاترین SPF را خریدید حتما پوستتان را در برابر آفتاب بیمه کرده‌اید. مهم‌تر از نوع ضدآفتاب و میزان SPF آن، استفاده مرتب و صحیح از آن است.‌


ویدیو مرتبط :
‫ضدآفتاب نیوآ‬‎

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

بهترین کرم های ضدآفتاب و ضدلک


ضدآفتاب‌هایی كه در این مطلب با كمك تیم متخصص بازار زیبایی معرفی كرده‌ایم، برای تمام پوست‌ها مناسبند و علاوه بر ضد لك بودن و محافظت در برابر نور شدید خورشید، مرطوب‌كننده‌های مناسب برای آبرسانی به پوست‌های آسیب‌دیده محسوب می‌شوند.

مجله سیب سبز - شقایق جعفری: در آغاز فصل گرم و تعطیلات كه سفرها و گشت و گذار دوچندان می‌شود، مراقبت از پوست در برابر تابش مستقیم آفتاب توجه بیشتری می‌خواهد؛ فرقی ندارد كه پوست‌تان خشك است یا چرب.

ضدآفتاب‌هایی كه در این مطلب با كمك تیم متخصص بازار زیبایی معرفی كرده‌ایم، برای تمام پوست‌ها مناسبند و علاوه بر ضد لك بودن و محافظت در برابر نور شدید خورشید، مرطوب‌كننده‌های مناسب برای آبرسانی به پوست‌های آسیب‌دیده محسوب می‌شوند. پس با دقت در میان محصولات زیر بگردید و با هدف مراقبت از شادابی و زیبایی پوست كرمی مناسب انتخاب كنید.

زره سبك و بی‌رنگ در برابر خورشید

یكی از شایع‌ترین مشكلات پوستی كه در سال‌های اخیر به اوج خود رسیده، پیری زودرس پوست و متوسل شدن ما به هزار و یك روش برای بازیابی جوانی و شادابی آن است اما باید قبول كنیم كه هیچ راهی مانند مراقبت نمی‌تواند طبیعت و زیبایی ما را برگرداند. پس زیر این آفتاب سوزان نیاز به كرم‌هایی است كه از پوست در مقابل اشعه‌های آسیب‌رسان و سرطان‌زا محافظت كرد. كرم «فتودرم مكس بیودرما» قوی‌ترین فیلتر در برابر اشعه آفتاب است و تركیب فوق‌العاده سبك آن به پوست شما حسی بی‌نظیر نرم و لطیف می‌دهد. از طرفی این ضدآفتاب بی‌رنگ است و به سادگی روی پوست نشسته و هیچ چربی روی پوست شما باقی نمی‌گذارد و پوست را سفید نمی‌كند. در كنار همه این ویژگی‌ها این محصول با دوام است و سلول‌های پوست را از عمق رطوبت‌رسانی می‌كند.

با مقاوم‌ترین كرم‌های ضدآفتاب به جنگ داغی تابستان بروید

روش مصرف:

 هر روز پیش از قرار گرفتن در آفتاب، كرم را به صورت و گردن زده و هر دو ساعت یك بار مصرف آن را تكرار كنید.

حدود قیمت: 95هزار تومان


ضد آفتاب ورزشكاری

گاهی پوست ما در برابر گرما كم می‌آورد و عرق می‌كند تا جایی كه هیچ كرم پودر و ضد آفتابی روی آن دوام نمی‌آورد. اگر این مشكل شما هم هست، بهتر است در انتخاب كرم‌های روزانه‌ای كه قرار است ساعت‌ها از پوست شما محافظت كند، دقت و سلیقه بیشتری به خرج دهید. ضدآفتاب «سان سنس ایگو» نمونه‌ای از این كرم‌هاست كه با دوام بالا در برابر آفتاب و حتی آب تا ساعت‌ها از نفوذ اشعه مادون قرمز و نورهای نامرئی و مضر آفتاب جلوگیری می‌كند.

با مقاوم‌ترین كرم‌های ضدآفتاب به جنگ داغی تابستان بروید

این محصول كه با پایه مرطوب‌كننده برای رطوبت رسانی و نرم كردن پوست در فصول مختلف سال طراحی شده است، تركیبات سبك از پایه شیر دارد كه با جذب سریع و كمترین ایجاد حساسیت، پوست شما جوان، زیبا و شاداب می‌ماند. از طرفی عیار حفاظتی یا همان SPF 50 این كرم آن را به ضد آفتابی محبوب در فصل تابستان به ویژه برای ورزشكاران تبدیل كرده است.

روش مصرف:

30 دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب، ضدآفتاب را مصرف و در صورت نیاز در میانه روز دوباره آن را تمدید كنید.

حدود قیمت: 50هزار تومان


جنگ شا‌بلوط با آفتاب

اگر اصولا عادت به استفاده از كرم‌های ضدآفتاب ندارید باید به‌زودی فاتحه پوست زیبا و سالم خود را بخوانید چون هیچ عاملی مانند اشعه آفتاب تاثیرات مخربی روی پوست نمی‌گذارد. پس در قدم اول سهل‌انگاری را كنار بگذارید و با كمی مطالعه بهترین كرم را برای خود انتخاب كنید اما چرا اینها را گفتیم چون هیچ كرمی مانند ضدآفتاب «گینو» نمی‌تواند تاثیرات كم و بیش آفتاب را كه از گذشته روی صورت‌تان جا خوش كرده، برطرف كند. این كرم با حداكثر محافظت در برابر نور آفتاب با كمك DNA‌های محافظ، فیلترهای تقویت شده پیری و لك‌دار شدن پوست را تا سال‌ها به تعویق می‌اندازد. این محصول دارای ویتامین E و ضدرادیكال‌های آزاد است و با كمك عصاره شاه بلوط موجود در خود پوست را از عمق رطوبت‌رسانی می‌كند.

با مقاوم‌ترین كرم‌های ضدآفتاب به جنگ داغی تابستان بروید

روش مصرف:

قبل از قرار گرفتن در آفتاب ضد آفتاب را استفاده كنید و با هر بار شست‌وشو یا شنا دوباره آن را تمدید كنید.

حدود قیمت: 45هزار تومان


ضد آفتابی از عصاره آلوئه‌ورا

اگر انتخاب شما از میان محصولات مختلف نوع گیاهی و استاندارد آن است باید مطمئن باشید تا پوست‌تان در برابر آفتاب زره محكم و قابل اطمینانی دارد. ضد آفتاب تخصصی «لیراك» از بهترین تركیبات ضدچروك و ضدآفتاب تشكیل شده تا از افتادگی پوست در اثر تابیدن آفتاب جلوگیری كند اما از ویژگی‌های دیگر آن كمپلكس محافظ سلولی این كرم است که با تركیبی كه از ویتامین E و عصاره گل فرانچی دارد روند جوان‌سازی پوست را سرعت می‌بخشد اما از همه اینها مهم‌تر لیراك در ضدآفتاب خود سه تركیب مرطوب‌كننده و التیام‌بخش شامل روغن یاسمن، آلوئه‌ورا و گلیسیرین گیاهی دارد كه در مدت مصرف آن هیچ ردی از پیری و خشكی روی پوست‌تان باقی نمی‌ماند و در آخر می‌توانید مطمئن باشید كه هیچ لكی در اثر آفتاب روی صورت‌تان جا خوش نمی‌كند.

با مقاوم‌ترین كرم‌های ضدآفتاب به جنگ داغی تابستان بروید

روش مصرف:

ضد آفتاب «لیراك» را قبل رفتن زیر آفتاب روی پوست زده و هر چهار ساعت آن را تجدید كنید.

حدود قیمت: 92هزار تومان


ضد آفتاب چند كاره

شاید هزینه كردن برای محافظت از پوست جای دوری نرود چه بسا كه ممكن است سال‌ها بعد چند برابر آن هزینه را انجام دهید تا جوانی و شادابی پوست شما به روزهای اوج خود برگردد اما آفتاب و آسیب‌هایش از آن دسته اتفاق‌هایی هستند كه می‌تواند برای شما گران تمام شود. با همه این تفاسیر اگر برای انتخاب محصولی استاندارد با تاثیر فوق‌العاده مشكل مالی ندارید، می‌توانید سراغ یكی از بهترین محصولات در این زمینه بروید. ضد آفتاب چندكاره كلینیك علاوه بر مهار كردن اشعه‌های مضر آفتاب، خاصیت ضد چروك و ضد لك هم دارد و به گفته متخصصان بازار زیبایی در طول مدت استفاده از آن تمام نیازهای پوست شما را برطرف می‌كند. این ضدآفتاب همچنین دارای تركیب رنگی است كه به عنوان كرم پودر عمل كرده و دیگر نیازی به استفاده توام با فوندیشن نخواهید داشت.

با مقاوم‌ترین كرم‌های ضدآفتاب به جنگ داغی تابستان بروید

روش مصرف:

ضد آفتاب كلینیك را روزها قبل از خارج شدن از منزل روی پوست‌تان ماساژ دهید.

حدود قیمت: 170هزار تومان


ضد آفتاب ویتامینه

محافظت از پوست كار چندان ساده‌ای هم نیست چون صدها عامل داخلی و خارجی وجود دارد كه سلامت پوست را تهدید می‌كنند. بهتر است با كمك محصولات تایید شده متخصصان از نفوذ هر گونه اشعه مضر یا مواد آسیب‌رسان جلوگیری كنید. ضدآفتاب و تسكین‌دهنده «اون» كه از مواد مرطوب‌كننده تشكیل شده، ضد التهاب است و به خاطر دوام بالا انتخاب بسیاری از خانم‌های امروزی است. این كرم حاوی ویتامین E است كه از آفتاب سوختگی و پیری زودرس پیشگیری می‌كند و اجازه نمی‌دهد اشعه‌های آفتاب با نفوذ به پوست باعث ایجاد چروك‌های متعدد و لك شود. از طرف دیگر این محصول در مقابل آب و تعریق مقاوم است و به دو صورت رنگی و ساده در بازار موجود است.

با مقاوم‌ترین كرم‌های ضدآفتاب به جنگ داغی تابستان بروید

روش مصرف:

10 دقیقه قبل رفتن به زیر آفتاب مصرف و در صورت نیاز مصرف آن را تكرار كنید.

حدود قیمت: 60هزار تومان


تابستانی بدون چروك و لك

متخصصان به استفاده روزانه از ضدآفتاب در تمام فصول سال است اما این نیاز با گرم‌تر شدن هوا و تابش مستقیم آفتاب دو چندان می‌شود چرا كه در هوای گرم و خشك تابستان پوست مستعد لك‌دار و در نهایت تیره شدن است.

با مقاوم‌ترین كرم‌های ضدآفتاب به جنگ داغی تابستان بروید

از همه مهم‌تر بروز چروك‌های كم و زیاد است كه به خاطر اثرات اشعه مضر آفتاب روی صورت‌مان جا خوش می‌كنند. بنابراین پوست برای مقابله با این همه اتفاق نیاز به سپری مقاوم و آسیب‌ناپذیر دارد؛ سپری به شكل كرم ضدآفتاب و ضدچروك كلارنس كه با خاصیت مرطوب‌كنندگی و ضدچروك خود محافظ قوی پوست‌های حساس و روشن در برابر اشعه مضر UV است. از طرفی تركیبات گیاهی این محصول باعث شده بدون ایجاد حساسیت تا ساعت‌ها به پوست‌تان رطوبت برساند و ساختار سبك آن احساس دلنشینی از خنكی را در شما ایجاد كند.

حدود قیمت: 120 هزار تومان