سبک زندگی


2 دقیقه پیش

شناخت بهترین آتلیه کودک و بارداری

بچه ها به سرعت بزرگ می‌شوند، زودتر از چیزی که فکرش را می‌کنید یا انتظارش را دارید. زمانی توانایی راه رفتن یا حرف زدن ندارند ولی اندک زمانی بعد آنها را در حال دویدن و مکالمه ...
2 دقیقه پیش

فیلم: تزیین اتاق کودک با گل‌های مقوایی

همین الان یک نگاهی به اتاق کودکتان بیندازید. آیا دلتان نمی خواهد چیزی به آن اضافه کنید؟ وقتی پولش را ندارید، پس باید از خلاقیتتان کمک بگیرید. در این ویدئو گل هایی مقوایی ...

8 فوت کوزه گری در دکوراسیون حمام


حمام‌ها معمولا فضای چندانی برای مانور دادن ندارند، جای‌شان كوچك است و همین كوچك بودن جا باعث می‌شود قدرت مانور كمتری برای چیدن وسایل داشته باشند.

مجله منزل - اشكان خسروپور: فرقی نمی‌كند یك حمام بزرگ و اشرافی با وان و تجهیزات مدرن داشته باشید یا یك دوش ناقابل و كوچك؛ هرچه باشد نامش حمام است و یك كاربرد اصلی و مهم دارد. حمام‌ها معمولا فضای چندانی برای مانور دادن ندارند، جای‌شان كوچك است و همین كوچك بودن جا باعث می‌شود قدرت مانور كمتری برای چیدن وسایل داشته باشند. در این نوشته، سراغ فوت‌های كوزه‌گری خاصی رفته‌ایم كه در زمان دكور كردن حمام باید حواس‌تان به آنها جمع باشد.

هشت فوت کوزه گری در دکوراسیون حمام

1.  لوله‌ها را قطور انتخاب كنید

در لوله‌كشی خانه‌های مسكونی از لوله‌های یك و نیم اینچی (حدود چهارسانتی‌متری) برای زهكشی فاضلاب استفاده می‌شود. هرقدر قطر لوله‌های‌تان را بزرگ‌تر بگیرید، آشغال و مو كمتر در آن گیر می‌كند و گذرتان كمتر به لوله‌بازكن‌ها می‌افتد. هزینه جایگزین كردن لوله‌های دو اینچی (پنج سانتی‌متری) عملا خیلی ناچیز است. فقط باید حواس‌تان باشد در داخل فضای ساختمان برای عبور این لوله‌ها جا داشته باشید.

هشت فوت کوزه گری در دکوراسیون حمام

2. نور حمام را درست انتخاب كنید

 لوازم نورپردازی را به سقف بزنید تا از نور ایجاد شده، حداكثر استفاده را ببرید. یك یا دو لامپ برای روشن كردن حمام‌تان كافی است. می‌توانید به جای كلیدهای معمولی برق یك دستگاه كنترل‌كننده روشنایی سر راه چراغ‌تان نصب كنید؛ این‌طوری می‌توانید نور حمام را به دلخواه كم یا زیاد كنید. از تاثیر آینه‌ها هم غافل نشوید. اگر قرار است از آینه استفاده كاربردی داشته باشید، شیوه چینش‌ آن  نسبت به زمانی كه فقط باید از آن برای تزیین استفاده كنید، فرق دارد.  اگر عادت دارید بعضی از كارهای آرایشی‌ یا اصلاح صورت‌تان را در حمام انجام دهید، وسایل روشنایی باید جایی قرار بگیرند كه بتوانید خودتان را خوب ببینید.

هشت فوت کوزه گری در دکوراسیون حمام

3. جعبه كمك‌های اولیه پز نیست

اینكه در خانه‌ یا حمام‌تان جعبه كمك‌های اولیه داشته باشید، ربطی به پز دادن ندارد. سعی كنید حتی اگر شده 15،10 سانتی‌متر برای یك‌سری وسایل كلی مورد نیاز جا خالی كنید. قرار نیست برای ساختن این جعبه زیاد هزینه كنید؛ فقط به اندازه‌ای دست به جیب شوید كه در توان‌تان است.

4.  در حمام، كمد بگذارید

داخل حمام‌تان جایی شبیه كمد در نظر بگیرید. قرار نیست یك كمد چوبی با آینه و شمعدان در حمام‌تان جای دهید؛ یك فضای فلزی یا پارچه‌ای یا فضایی كه بتوانید چند در كشویی را تعبیه كنید، كافی به نظر می‌رسد. مزیت بزرگ كمدها این است كه بیشتر در دسترس بوده و راحت‌تر مرتب می‌شوند. خوبی كمدهای حمامی این است كه اگر خوش‌تان نیامد، می‌توانید آنها را از جا بكنید!

هشت فوت کوزه گری در دکوراسیون حمام

5.  پنجره‌ای برای دوش

جایی كه دوش قرار دارد، باید با وسیله‌ای از اطرافش جدا شود. یكی از راه‌های جدا كردن فضای زیر دوش از كل حمام، ‌استفاده از اتاقك‌های شیشه‌ای است. وقت خریدن این اتاقك‌ها به چند نكته توجه كنید؛ یكی اینكه در بخش بالایی این اتاق‌ها، پنجره‌ای كوچك یا فضایی برای نفس كشیدن و دیدن فضای بیرون وجود داشته باشد. حواس‌تان باشد فضای زیردوشی شما باید شیب مناسبی به سمت چاه داشته باشد. در ضمن دستگیره‌های پلاستیكی جلوی لیز خوردن را می‌گیرد.

هشت فوت کوزه گری در دکوراسیون حمام

6.  سنگ پاشویه چطور باشد؟


پاشویه‌ها باید شیب مناسبی داشته باشند و طوری ساخته شوند كه تمام آبی كه از دوش می‌ریزد را یك‌جا جمع كنند. برای پاشویه دنبال كفپوشی باشید كه سفت باشد و لیز نخورد. سنگ یا چینی (كوارتز) جنس مناسبی برای ساخت پاشویه است. اگر خودتان پاشویه حمام را كاشی می‌كنید، فضای بین كاشی‌ها را فراموش نكنید. این فضاهای كوچك و باریك باعث می‌شوند آب از بین كاشی‌ها راهش را به سمت چاه پیدا كند.

هشت فوت کوزه گری در دکوراسیون حمام

7.  فوت كوزه‌گری برای كاشیكاری


معمولا شیب دادن به كاشی‌های بزرگ كار دشواری است. این نوع از كاشی ها  به خاطر اینكه فاصله بین‌شان از هم زیاد است، لیزتر هم هستند. كاشی‌های كوچك‌تر حتی اگر بافت هم نداشته باشند، كمتر لیز می‌خورند و گزینه‌های معمول‌تری برای حمام به حساب می‌آیند. با این وجود، اگر همچنان دل‌تان می‌خواهد از كاشی‌های بزرگ استفاده كنید، آنهایی را انتخاب كنید كه برآمدگی و فرورفتگی یا نقش دارند.

هشت فوت کوزه گری در دکوراسیون حمام

8.  دوش یا وان؟


برای اینكه بین دوراهی وان یا دوش بهترین گزینه را انتخاب كنید، باید به دو سوال جواب دهید؛ اول اینكه قرار است چند سال در خانه‌تان زندگی كنید و دوم اینكه معمولا چند بار در ماه یا سال از حمام استفاده می‌كنید. اگر قرار است مدت زمان زیادی - حدود پنج سال یا بیشتر - در خانه‌تان زندگی كنید و منزل‌تان اجاره‌ای نیست به تغییر سیستم حمام‌تان فكر كنید؛ در غیر این‌صورت به فكر تغییر دوش و وان نباشید كه به هزینه بالایش نمی‌ارزد.

هشت فوت کوزه گری در دکوراسیون حمام


ویدیو مرتبط :
فوت کوزه گری

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

اصول دکوراسیون حمام
 

 اصول دکوراسیون داخلی حمام

 

 

حمام یکی از مهم ترین عناصر معماری هر خانه ای است . در گذشته حمام نه فقط محلی برای استحمام ، بلکه جایی برای انبار کردن لوازم و وسایل کهنه بود . این روزها دیگر حمام محل آرایش و پیرایش جسم و روح تلقی می شود . حتی گاهی استراحت فردی از همین نقطه شروع می شود .بعضی از حمام های امروزی کاربری های تجملی و رفاهی زیادی نیز دارند : استخرهای کوچک ، سونا و جکوزی برای تفریح و سلامت اعضای خانواده در این فضا قرار داده می شود . بعضی دیگر از حمام های امروزی که در آپارتمان های کوچک وجود دارند ، از ابعاد کوچک تری برخوردارند . کاربری این دسته از حمام ها برای رفع خستگی روزانه و سلامت و پاکیزگی جسم هستند . مهم نیست که ابعاد حمام شما بزرگ یا کوچک است بلکه مهم این است که از این فضا بهترین استفاده را برای آرامش جسم و روح خود به عمل آورید .

 

 

عناصر مهمی که در خلق یک حمام زیبا و بی نقص وجود داردعبارت است از : کفپوش مناسب ، پوشش دیواری ، استفاده از هواکشی با قدرت مناسب برای تخلیه ی بخار ، کابینت هایی برای قرار دادن حوله و دیگر لوازم جانبی ، انواع بافت ها و رنگ ها. با انتخابی صحیح از تمامی این مجموعه به فضای دلخواه که آرامش شما را برقرار کند دست می یابید .

 

 

 

انتخاب دکوراسیون مناسب برای حمام

 

 

 اصول دکوراسیون داخلی حمام

 

 

به هنگام انتخاب کفپوش مناسب برای حمام نکاتی مانند کیفیت ، سایز ، رنگ ، الگو ، طرح و بافت را باید در نظر داشته باشید . بهترین انتخاب زمانی صورت می گیرد که قسمتی از کف حمام را که بسیار توی چشم است با آن کفپوش مورد علاقه دکور کنید ( یعنی در ابتدا آن را نصب نکنید ) سپس اگر نوع ، طرح و رنگ را پسندیدید ، آن را برای نصب در کل حمام انتخاب کنید .تنها بایک امتحان کوچک این امکان برای شما به وجود می آید که از انتخابی که کردید ، ناراضی و پشیمان نشوید .از بهترین گزینه های انتخابی برای کفپوش حمام ، سرامیک است . چرا که به راحتی تمیز می شود ، در برابر آب مقاوم و از لحاظ طرح و رنگ هم بسیار متنوع است .استفاده از سرامیک های شیار دار در اطراف وان بسیار توصیه می شود چرا که به هنگام خیس بودن کف حمام این دسته از سرامیک ها امنیت بالاتری را فراهم می کنند ، یعنی میزان سر خوردگی را کمتر می کنند .بهتر است برای داشتن حمامی با ایمنی بالا ، در اطراف وان و زیر سینک روشویی از کفپوش های دو لایه حاوی لاتکس استفاده کنید . این کفپوش ها توسط لاتکس زیرین به کف حمام نصب می شود و لایه ی بیرونی که دارای بافت ناهموار است میزان سر خوردگی را کاهش می دهد .با رعایت این چند نکته می توانید شاهد آن باشید که میزان آسیب دیدگی در حمام به صورت چشمگیری کاهش پیدا می کند .در حمام هایی که کف آن شیب زیادی دارد بهتر است موزائیک هایی با سایز کوچک نصب کنید تا هم شیب کمتر به نظر رسد و هم شکستگی و آسیب دیدگی در بین موزائیک ها به وجود نیاید .می توانید ردیف یا ردیف هایی از این موزائیک ها را طرحدار انتخاب کنید تا دکور حمام شما دارای بافت و رنگ باشد . بهتر است این ردیف ها رنگی متضاد و متفاوت نسبت به رنگ زمینه داشته باشد . اگر کفپوش از سرامیک های سفید و روشن پوشیده شده است بهتر است رنگ قرمز ، زرد و آبی را برای ردیف ها انتخاب کنید . توجه داشته باشید که رنگ زمینه اگر سفید باشد ، حمام را به فضایی نورانی و وسیع مبدل می سازد .

 

 

در سبک ویکتورین استفاده از سرامیک های طرح دار و گلدار بسیار رایج است . استفاده از سرامیک هایی با طرح گل می تواند فضایی آرام بخش و شاعرانه خلق کند . در این سبک معمولا از رنگ های آبی روشن ، سبز روشن و صورتی کمرنگ استفاده می شود .

 

 

در سبک مدرن استفاده از سرامیک هایی به رنگ سفید و با ادغامی از رنگ های تند و گرم بسیار رایج است . رنگ سرامیک برای آرامش بخشیدن به شما و برقراری محیطی سرشار از انرژی بسیار مهم است .پس بهتر است رنگی را انتخاب کنید که هم روشن باشد و هم با روحیات شما و اعضای خانواده سازگاری داشته باشد . استفاده از رنگ های مورد علاقه در حمام باعث می شود که علاوه بر آرامش بخشیدن به شما روزی تازه و پر انرژی را شروع کنید . اگر سبک های شلوغ را می پسندید از رنگ های هلویی و زرد درخشان استفاده کنید . این رنگ ها فضا را شلوغ تر و پر اثاثیه تر نمایان می کنند . اگر می خواهید که حمام شما بزرگ تر از آنچه هست نمایان شود بهتر است از رنگ های طبیعی برای سرامیک ها استفاده کنید . بهترین توصیه ی دکوراتورها استفاده از سرامیک هایی به رنگ سفید و بژ و گاهی زرد و کرم بسیار روشن است که به خوبی نور را منعکس می کند و فضا را بزرگ تر جلوه می دهد .

 

 

اگر حمامی بزرگ و عریض دارید بهتر است از رنگ های تیره استفاده کنید تا کوچک تر و گرم تر به نظر برسد . استفاده از لوازم جانبی مانند تابلوهای تزئینی و دکورهای چوبی در این حمام ها باعث می شود که فضا کوچک تر و گرم تر جلوه کند . استفاده از حوله های طرحدار و پوشش دیواری نقش دار ، محیط حمام را به جایی دنج و گرم تبدیل می سازد .

 

 

استفاده از آینه در هر مکانی باعث نورانی شدن و بزرگ جلوه داده شدن آن فضا می شود بنابراین استفاده از آینه در حمام بسیار توصیه می شود و همچنین باعث تمیزتر جلوه دادن این فضا می شود .بنا بر سبک دکور حمام می توانید انواع آینه را هماهنگ با آن سبک انتخاب کنید . برای مثال اگر کف حمام سرامیک است و سبک مدرن دارد بهتر است از آینه های مدرن که دور آن ها قاب فلزی به رنگ استیل و برنز است استفاده کنید . اگر کفپوش حمام به رنگ چوب است و کابینت های استفاده شده در آن از نوع چوبی هستند بهتر است آینه ای را انتخاب کنید که قاب چوبی داشته باشد تا سبکی هماهنگ را خلق کند . در نظر داشته باشید که استفاده از کابینت های چوبی آن هم به رنگ تیره حس القای گرمای حمام را بیشتر می کند .