سبک زندگی


2 دقیقه پیش

شناخت بهترین آتلیه کودک و بارداری

بچه ها به سرعت بزرگ می‌شوند، زودتر از چیزی که فکرش را می‌کنید یا انتظارش را دارید. زمانی توانایی راه رفتن یا حرف زدن ندارند ولی اندک زمانی بعد آنها را در حال دویدن و مکالمه ...
2 دقیقه پیش

فیلم: تزیین اتاق کودک با گل‌های مقوایی

همین الان یک نگاهی به اتاق کودکتان بیندازید. آیا دلتان نمی خواهد چیزی به آن اضافه کنید؟ وقتی پولش را ندارید، پس باید از خلاقیتتان کمک بگیرید. در این ویدئو گل هایی مقوایی ...

8 فوت کوزه گری در دکوراسیون حمام


حمام‌ها معمولا فضای چندانی برای مانور دادن ندارند، جای‌شان كوچك است و همین كوچك بودن جا باعث می‌شود قدرت مانور كمتری برای چیدن وسایل داشته باشند.

مجله منزل - اشكان خسروپور: فرقی نمی‌كند یك حمام بزرگ و اشرافی با وان و تجهیزات مدرن داشته باشید یا یك دوش ناقابل و كوچك؛ هرچه باشد نامش حمام است و یك كاربرد اصلی و مهم دارد. حمام‌ها معمولا فضای چندانی برای مانور دادن ندارند، جای‌شان كوچك است و همین كوچك بودن جا باعث می‌شود قدرت مانور كمتری برای چیدن وسایل داشته باشند. در این نوشته، سراغ فوت‌های كوزه‌گری خاصی رفته‌ایم كه در زمان دكور كردن حمام باید حواس‌تان به آنها جمع باشد.

هشت فوت کوزه گری در دکوراسیون حمام

1.  لوله‌ها را قطور انتخاب كنید

در لوله‌كشی خانه‌های مسكونی از لوله‌های یك و نیم اینچی (حدود چهارسانتی‌متری) برای زهكشی فاضلاب استفاده می‌شود. هرقدر قطر لوله‌های‌تان را بزرگ‌تر بگیرید، آشغال و مو كمتر در آن گیر می‌كند و گذرتان كمتر به لوله‌بازكن‌ها می‌افتد. هزینه جایگزین كردن لوله‌های دو اینچی (پنج سانتی‌متری) عملا خیلی ناچیز است. فقط باید حواس‌تان باشد در داخل فضای ساختمان برای عبور این لوله‌ها جا داشته باشید.

هشت فوت کوزه گری در دکوراسیون حمام

2. نور حمام را درست انتخاب كنید

 لوازم نورپردازی را به سقف بزنید تا از نور ایجاد شده، حداكثر استفاده را ببرید. یك یا دو لامپ برای روشن كردن حمام‌تان كافی است. می‌توانید به جای كلیدهای معمولی برق یك دستگاه كنترل‌كننده روشنایی سر راه چراغ‌تان نصب كنید؛ این‌طوری می‌توانید نور حمام را به دلخواه كم یا زیاد كنید. از تاثیر آینه‌ها هم غافل نشوید. اگر قرار است از آینه استفاده كاربردی داشته باشید، شیوه چینش‌ آن  نسبت به زمانی كه فقط باید از آن برای تزیین استفاده كنید، فرق دارد.  اگر عادت دارید بعضی از كارهای آرایشی‌ یا اصلاح صورت‌تان را در حمام انجام دهید، وسایل روشنایی باید جایی قرار بگیرند كه بتوانید خودتان را خوب ببینید.

هشت فوت کوزه گری در دکوراسیون حمام

3. جعبه كمك‌های اولیه پز نیست

اینكه در خانه‌ یا حمام‌تان جعبه كمك‌های اولیه داشته باشید، ربطی به پز دادن ندارد. سعی كنید حتی اگر شده 15،10 سانتی‌متر برای یك‌سری وسایل كلی مورد نیاز جا خالی كنید. قرار نیست برای ساختن این جعبه زیاد هزینه كنید؛ فقط به اندازه‌ای دست به جیب شوید كه در توان‌تان است.

4.  در حمام، كمد بگذارید

داخل حمام‌تان جایی شبیه كمد در نظر بگیرید. قرار نیست یك كمد چوبی با آینه و شمعدان در حمام‌تان جای دهید؛ یك فضای فلزی یا پارچه‌ای یا فضایی كه بتوانید چند در كشویی را تعبیه كنید، كافی به نظر می‌رسد. مزیت بزرگ كمدها این است كه بیشتر در دسترس بوده و راحت‌تر مرتب می‌شوند. خوبی كمدهای حمامی این است كه اگر خوش‌تان نیامد، می‌توانید آنها را از جا بكنید!

هشت فوت کوزه گری در دکوراسیون حمام

5.  پنجره‌ای برای دوش

جایی كه دوش قرار دارد، باید با وسیله‌ای از اطرافش جدا شود. یكی از راه‌های جدا كردن فضای زیر دوش از كل حمام، ‌استفاده از اتاقك‌های شیشه‌ای است. وقت خریدن این اتاقك‌ها به چند نكته توجه كنید؛ یكی اینكه در بخش بالایی این اتاق‌ها، پنجره‌ای كوچك یا فضایی برای نفس كشیدن و دیدن فضای بیرون وجود داشته باشد. حواس‌تان باشد فضای زیردوشی شما باید شیب مناسبی به سمت چاه داشته باشد. در ضمن دستگیره‌های پلاستیكی جلوی لیز خوردن را می‌گیرد.

هشت فوت کوزه گری در دکوراسیون حمام

6.  سنگ پاشویه چطور باشد؟


پاشویه‌ها باید شیب مناسبی داشته باشند و طوری ساخته شوند كه تمام آبی كه از دوش می‌ریزد را یك‌جا جمع كنند. برای پاشویه دنبال كفپوشی باشید كه سفت باشد و لیز نخورد. سنگ یا چینی (كوارتز) جنس مناسبی برای ساخت پاشویه است. اگر خودتان پاشویه حمام را كاشی می‌كنید، فضای بین كاشی‌ها را فراموش نكنید. این فضاهای كوچك و باریك باعث می‌شوند آب از بین كاشی‌ها راهش را به سمت چاه پیدا كند.

هشت فوت کوزه گری در دکوراسیون حمام

7.  فوت كوزه‌گری برای كاشیكاری


معمولا شیب دادن به كاشی‌های بزرگ كار دشواری است. این نوع از كاشی ها  به خاطر اینكه فاصله بین‌شان از هم زیاد است، لیزتر هم هستند. كاشی‌های كوچك‌تر حتی اگر بافت هم نداشته باشند، كمتر لیز می‌خورند و گزینه‌های معمول‌تری برای حمام به حساب می‌آیند. با این وجود، اگر همچنان دل‌تان می‌خواهد از كاشی‌های بزرگ استفاده كنید، آنهایی را انتخاب كنید كه برآمدگی و فرورفتگی یا نقش دارند.

هشت فوت کوزه گری در دکوراسیون حمام

8.  دوش یا وان؟


برای اینكه بین دوراهی وان یا دوش بهترین گزینه را انتخاب كنید، باید به دو سوال جواب دهید؛ اول اینكه قرار است چند سال در خانه‌تان زندگی كنید و دوم اینكه معمولا چند بار در ماه یا سال از حمام استفاده می‌كنید. اگر قرار است مدت زمان زیادی - حدود پنج سال یا بیشتر - در خانه‌تان زندگی كنید و منزل‌تان اجاره‌ای نیست به تغییر سیستم حمام‌تان فكر كنید؛ در غیر این‌صورت به فكر تغییر دوش و وان نباشید كه به هزینه بالایش نمی‌ارزد.

هشت فوت کوزه گری در دکوراسیون حمام


ویدیو مرتبط :
فوت کوزه گری

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

فوت های کوزه گری در آشپزیفنون آشپزی, نکات آشپزی
برای خارج شدن حشرات از لای سبزیجات، جدا كردن دانه باقلا از غلاف آن، جلوگیری از پلاسیدگی سریع هویج، گرفتن مزه تلخ كاهو و... چه میكنید؟ با چند فوت‌وفن ساده برای انجام راحت‌تر این كارها آشنا شوید.

_ ترد شدن كلم قرمز
اگر كلمهایی كه می خواهید برای سالاد استفاده كنید سفت به نظر می رسند، برای ترد شدن آنها از این دو روش استفاده كنید :


روش اول :
مقداری آب داخل ظرف ریخته و روی اجاق گاز بگذارید. دو قاشق غذاخوری سركه به آن اضافه كنید. كلمها را خرد كنید و داخل آب جوش و سركه بریزید. بعد از دو جوش، آنها را داخل آبكش بریزید تا آبش خارج شود و در ضمن خنك شود. میبینید كه چقدر ترد و خوشمزه میشود.

روش دوم :
می توانید كلم خردشده را در ظرف فلزی ریخته و برای چند دقیقه داخل فریزر قرار دهید، بسیار ترد میشود.

_ پختن اسفناج
برای پختن اسفناج كمی آب داخل ظرف اسفناج بریزید و حرارت را كم كنید اما برای آنكه اسفناج در ظرف بالا نیاید، در قابلمه‌ای كوچكتر از قابلمه‌ای كه روی گاز گذاشته‌اید انتخاب كنید و روی اسفناجها بگذارید. با این كار اسفناج از ظرف بالا نمیآید.

_ تازه نگه داشتن سبزیهای خرد نشده
اگر فرصت خرد كردن سبزیهای پاك كرده را ندارید، آنها را داخل كیسه فریزر گذاشته و داخل فریزر قرار دهید. موقع استفاده آن را از فریزر خارج كرده و قبل از آب شدن یخ آن، سبزی را رنده كنید، هم ریز میشود و هم طعم سبزی تازه را میدهد. البته بهتر است برای رنده كردن از دستكش استفاده كنید تا دست شما سرمای زیادی را حس نكند.

_ سبز ماندن سبزیجات
اگر مایلید سبزی آش یا سبزیجات دیگر مانند نخودفرنگی یا لوبیاسبز، سبز بمانند و رنگ كدر به خود نگیرند، از این روش استفاده كنید:
در مدت پخت، در ظرف را باز بگذارید یا یكچهارم قاشق چایخوری جوش شیرین به سبزیجات مذكور اضافه كنید.

_ از بین بردن پلاسیدگی كاهو و كرفس
كمی آبلیمو در آب سرد ریخته، سپس كاهو و كرفس را در آن خیس كنید و چند ساعت درون یخچال قرار دهید تا تازگی خود را به دست آورد.

_ جلوگیری از پلاسیده شدن هویج
قبل از گذاشتن هویج درون یخچال سر و ته هویج را ببرید. سر هویج رطوبت آن را گرفته، هویج را خشك و پلاسیده می كند.

_ پوست كندن گوجه فرنگی
ابتدا گوجه‌ها را به مدت ۸ ثانیه داخل آب جوش قرار دهید و بعد آن را داخل آب سرد بیاندازید. پوست گوجه‌ها براحتی جدا میشود.

_ پوست كندن سیر
می توانید سیر را برای چند دقیقه داخل آب گرم قرار دهید تا پوست آن براحتی جدا شود. راه دیگر این است كه با گوشتكوب ضربه‌ای آرام به سیر بزنید تا پوست آن راحت جدا شود.

_ پوست كندن باقالا
راه اول :
با كارد آشپزخانه از بالا تا پایین باقالای درسته را خراش دهید. با فشاری مختصر مغز باقلا بیرون خواهد پرید.

راه دوم :
برای جدا كردن پوست دوم باقالا روی پوست اول آن كمی نمك بپاشید و پس از پنج دقیقه پوست را جدا كنید.

_ روش پختن نخود فرنگی
وقتی می خواهید نخود فرنگی را بپزید، آن را با غلافش بپزید. بعد از پخت، نخود فرنگی از غلاف جدا می شود و روی آب می آید. این كار سبب میشود نخود فرنگی طعم بهتری هم پیدا كند.

_ از بین بردن تلخی كاهو
اگر كاهوی سالادی تلخ شده است، میتوانید آن را چند دقیقه‌ای (حدود ۱۵ دقیقه) داخل آبنمك سرد قرار دهید. با این كار تلخی كاهو گرفته خواهد شد.

_ بیرون راندن حشرات از سبزیجات
برای اینكه حشرات داخل سبزیجاتی مانند كلم، گل كلم و نظایر آن را بیرون بیاورید، ۱۵ دقیقه آن را در آب سردی فرار دهید كه با چند قاشق چایخوری نمك یا سركه مخلوط كرده‌اید

منبع : jamejamonline.ir