سبک زندگی


2 دقیقه پیش

شناخت بهترین آتلیه کودک و بارداری

بچه ها به سرعت بزرگ می‌شوند، زودتر از چیزی که فکرش را می‌کنید یا انتظارش را دارید. زمانی توانایی راه رفتن یا حرف زدن ندارند ولی اندک زمانی بعد آنها را در حال دویدن و مکالمه ...
2 دقیقه پیش

فیلم: تزیین اتاق کودک با گل‌های مقوایی

همین الان یک نگاهی به اتاق کودکتان بیندازید. آیا دلتان نمی خواهد چیزی به آن اضافه کنید؟ وقتی پولش را ندارید، پس باید از خلاقیتتان کمک بگیرید. در این ویدئو گل هایی مقوایی ...

پشت‌ بام‌ منزل‌تان را درختكاری كنید


ما اینجا یك راهنمای مختصر برای‌تان جمع كرده‌ایم درباره اینکه چطور روی پشت‌بام‌تان یك فضای سبز خودمانی ایجاد كنید.

مجله منزل - اشكان خسروپور: كاشتن درخت و سبز كردن گیاه روی پشت‌بام ایده خوبی است كه از سه جهت مفید است؛ اینکه حال‌تان را خوب کرده و هوای شهرتان را کمی تمیزتر می‌كند و در ضمن هزینه‌های گرمایشی خانه‌تان كمتر هم می‌شود.

پشت‌بام‌ سبز

این فایده‌ای است كه خارجی‌ها درباره «پشت‌بام‌های سبز» یا «پشت‌بام‌های زنده» نوشته‌اند ولی ما ایرانی‌ها یك فایده دیگر هم برای این فضاهای مهربان سراغ داریم؛ آنهایی كه هنوز اهل شب‌نشینی روی پشت‌بام‌شان هستند، می‌توانند با صرف اندکی هزینه و کمی حوصله، یك جای جمع و جور و باطراوت بسازند. ما اینجا یك راهنمای مختصر برای‌تان جمع كرده‌ایم درباره اینکه چطور روی پشت‌بام‌تان یك فضای سبز خودمانی ایجاد كنید.

پشت‌بام‌ سبز

با یك مهندس سازه درباره تغییر كاربری پشت‌بام‌تان مشورت كنید. شما باید بدانید ساختار پشت‌بام‌تان می‌تواند وزن اضافی یك باغچه تازه را تحمل كند یا نه. قوانین مربوط به شهرداری‌تان را هم چك كنید كه مبادا ساختن یك باغچه روی پشت‌بام با اصول خاصی مخالف باشد. بهتر است بدانید به طور كلی هر مترمربع باغچه حدود 800 گرم وزن ساختمان‌تان را افزایش خواهد داد.

شیب پشت‌بام چطور باشد

شیب پشت‌بام باید طوری باشد كه وسط ساختمان‌تان چاله نیفتد و گرفتارتان نكند. كارشناسان می‌گویند، شیب 40 درجه برای شیروانی‌ها به اندازه كافی مطمئن است و می‌تواند كارتان را راه بیندازد.

پشت‌بام را زهكشی كنید


قبل از اینكه پشت‌بام‌تان را پر از درخت كنید، به فکر زهكشی ساختمان‌تان باشید. راه آب باید طوری باشد كه در نهایت به ناودان برسد و گوش شما را از شنیدن صدای شلپ‌شلوپ خلاص كند.

پشت‌بام‌ سبز

روی پشت‌بام از عایق رطوبتی استفاده كنید


روی سقف‌ خانه‌تان را حتما عایق كنید وگرنه چند وقت بعد از باغبانی سقف خانه روی سرتان خراب می‌شود. هرقدر هم كه خودتان خبره هستید، این‌ یك كار را به اهل فن بسپارید و خودتان نظاره‌ كنید! لایه بعدی كه روی عایق و لایه ضد آب قرار می‌گیرد، خاك است. یادتان باشد در این بخش هم زهكشی را فراموش نكنید. خوشبختانه برای زیرسازی باغچه‌تان گزینه‌های زیادی دارید اما این دلیل نمی‌شود كه توصیه‌های بنا را دست‌كم بگیرید. بعضی از گزینه‌های كلی شما اینهاست: زغال سنگ نارس، خاك رس، مالچ، فوم گلفروش، پلیمرهای ضد آب و... .  راستی! در این میان هوای جیب‌تان را هم داشته باشید.

پشت‌بام‌ سبز

باغچه‌تان را تكه‌تكه كنید


آدم است دیگر، دلش تنوع می‌خواهد. باغچه‌تان را بنابر گیاهانی كه قرار است داشته باشید، بخش‌بندی كنید. بعد از زیرسازی درست و حسابی حالا وقت این است كه در باغچه‌تان خاك بریزید. خاك باغچه چون وزن خیلی زیادی دارد، معمولا برای پشت‌بام‌های سبز استفاده نمی‌شود. توصیه ما این است كه حواس‌تان به این چند ویژگی باشد: اولا خاك باغچه پشت‌بامی‌تان باید تا حد امكان سبك باشد و دوم اینكه باید جنسش طوری باشد كه آب را نگه ندارد. شما می‌توانید از مخلوط خاك‌های ارگانیك و غیرارگانیك استفاده كنید. اینجا هم گزینه‌های زیادی پیش روی‌تان است؛ از تورب خزه و پوسته نارگیل گرفته تا پرلیت و... . در این مرحله هم لطفا با یك اهل فن مشورت كنید و بی‌گدار به آب نزنید.

پشت‌بام‌ سبز

درختچه‌های‌تان را بكارید


درختان و گیاهانی را پیدا كنید كه در محل زندگی‌تان راحت‌تر رشد می‌كنند. دنبال گیاهانی باشید كه ‌آب كمتری نیاز دارند. سقف‌های ما طاقت توفان‌های سهمگین و باران‌های شبانه‌روزی را ندارد و در این شرایط ‌اشك‌شان درمی‌آید!

پشت‌بام‌ سبز

غیر از نیاز كم به آب، دنبال گیاهانی باشید كه در شرایط مختلف آب و هوایی خم به ابرو نمی‌آورند. گیاهانی كه قرار باشد با یك تابش تند خورشید خانم یا وزش نسیم ملایم صبحگاهی قهر كنند، اهل پشت‌بام‌نشینی نیستند.

‌از كجا بخرید؟


یك توصیه كوچك اما مهم یادتان باشد. این توصیه همیشه جواب می‌دهد. گیاهانی كه قرار است تهیه کنید را از فروشندگان محلی و دست‌ اول بخرید؛ چون مغازه‌های پرآب و تاب قیمت‌شان بیشتر است و قدرت جیب شما محدود.

پشت‌بام‌ سبز

از گیاهان آپارتمانی‌ای استفاده كنید كه جای كمتری می‌گیرند. قرار نیست سرو شیرازی روی پشت‌بام‌تان داشته باشید یا یك درخت سكویا بالای آسمانخراش‌تان پرورش دهید؛ همین‌قدر كه حال خودتان و هوای شهرتان خوب شود، كافی است.

‌آب بدهید!


این توصیه به نظر عجیب می‌رسد اما تو را به خدا حواس‌تان به آب دادن  گیاهان‌تان باشد و همان‌قدری كه واقعا به آب نیاز دارند، سیراب‌شان كنید. افراط و تفریط نكنید. قرار نیست شلنگ آب را شبانه‌روز باز بگذارید.  از طرفی هم نباید بندگان سبز خدا را به امید باران رها كنید. اگر زمانی باران گرفت، خودتان آب به درخت‌ها ندهید و بگذارید خودشان با آب باران صفا كنند. این توصیه آخر را هم از ما داشته باشید؛ حواس‌تان به آب دادن منظم به گل‌های‌تان باشد. به قول شازده كوچولو آدم در برابر گل‌هایی كه اهلی‌شان كرده، ‌مسئول است.


ویدیو مرتبط :
پرش از پشت بام به پشت!

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

خواب كودكان را تنظیم كنیدخواب منظم ، مدت از زمان بیداری تا خواب را با به وجود آوردن احساس امنیت و راحتی بیشتر برای كودكتان دلپذیرتر می سازد .

 

برای نتیجه بخش بودن زمان خواب منظم ، و استمرار آن تا آینده ، به نحوی كه نه تنها برای كودكتان ، بلكه برای خود شما نیز ثمر بخش باشد ، سلسله اتفاقات قابل پیش بینی را كه هر شب و همواره به یك صورت دنبال می كنید ، كنارهم قراردهید .

 

نظم حقیقی شكل خواهد گرفت و با بزرگتر شدن كودكتان ، تغییر خواهد كرد ، اما اصول به همان صورت باقی می ماند .

 

 

 

کودک خوابیده

 

 

در این مرحله سنی ، برنامه منظم زمان خواب ، ممكن است شامل مراحل پوشیدن لباس خواب ، مسواك زدن دندان های كودك و خواندن قصه جذابی برای او باشد . همچنین ممكن است برنامه منظم خواب از نظر شما شامل حمام كردن ، داستان گفتن ، نوشیدن یك لیوان آب و گفتن داستان دیگری باشد . این بستگی به خود شما دارد ، كه بخواهید عمل خوابیدن سریعتر و آسانتر انجام شود ، و یا برای تنوع ، 20 تا 30 دقیقه را به كودكتان اختصاص داده و برایش قصه بگویید ، او را در آغوش بگیرید و با هم باشید .

 

 

اگر قبل از خواب ، ساعتی را به بازی آرامی اختصاص دهید ، برنامه خواب منظم به بهترین نحوه انجام خواهد شد . این عمل باعث پایین آوردن سطح فعالیت كودكتان شده و سیستم عصبی او را آرام می سازد .

 

بازی های پر تحرك ، بدو بدو ، غلغلك دادن و حتی تماشای فیلمی پر تحرك ، باعث تأخیر در عمل خوابیدن و ایجاد بد خوابی می شود . مثال های زیر ، باعث ایجاد نظم در جریان خوابیدن شده و نه تنها برای كودكتان ، بلكه برای شما نیز مفید خواهد بود :

 

 

بازی با کودک

 

1 - تنظیم زمان خواب و پیروی از آن

 

اگر برنامه منظم خواب از الگویی طبیعی و مستحكم پیروی كند ، ساعت بدن كودك به سرعت خود را با آن برنامه سازگـار می سازد .

 

 

 

2 - هشدار قبل از خواب


درست قبل از ساعت خواب ، توجه كودكتان را به این مسأله جلب كنید كه روز در حال تمام شدن است .

 

ممكن است كودك شما هنوز برای قضاوت خیلی كوچك باشد . بنا بر این به طور مثال اگر بگویید5 دقیقه بیشتر به زمان خواب نمانده ، احتمالاً برایش قابل درك نخواهد بود . در عوض با ربط دادن موارد گوناگون به یكدیگر ، می توانید زمان را به كودكتان بیاموزید .

 

برای شروع اولین قسمت از برنامه منظم خواب ، اسباب بازی ها را جمع كنید ، و به این ترتیب برنامه منظمتان را با علامتی كه حاكی از تمام شدن روز باشد شروع می كنید .

 

 

 

خواب کودک

 

 

برخی از والدین ، نزدیك شدن به زمان خواب را با استفاده از زنگ ساعت گاز آشپزخانه نشان می دهند . به این ترتیب كودك یاد می گیرد كه صدای زنگ به معنی زمان خواب است . از آنجا كه كودك می داند شما نمی توانید با گاز و دستگاه هایی از این قبیل بحث كنید ، متعاقباً به شی ء سوم شخص اجازه داده می شود تا زمان را اعلام كرده و میل به اعتراض را كاهش دهد .

 

 

 

3 - پیشنهاد تنقلات


تنقلات سبكی كه شامل پروتئین و كربوهیدرات است ، مانند تكه كوچكی پنیر و كمی نان گندم ، باعث خواب شده و كمك می كند تا كودك ، تمام شب را بخوابد . كربوهیدرات ، باعث خواب آلودگی شده و پروتئین ، مقدار قند خون را تا زمان صبحانه ثابت نگه می دارد . حتماً بعد از خوردن نان و پنیر ، دندان های كودك را مسواك بزنید .

 

 

 

4 - حمام آب گرم قبل از خواب


با افزایش تدریجی دمای بدن كودكتان ، او را آماده خوابیدن كنید . همچنین بازی با اسباب بازی هایش در حمام به او آرامــــش می دهد .

 

 

حمام رفتن قبل از خواب

 

 

 

5 - پوشیدن لباس خواب


لباس های راحت و بدون بند انتخاب كنید كه نه زیاد گرم و نه نازك باشد .

 

 

 

6 - خواندن داستان مورد علاقه كودكان


خواندن داستان برای كودك نوپایتان ، برنامه فوق العاده آرامش بخشی است . به خصوص اگر داستان مورد علاقه اش را انتخاب كرده باشید ، مانند داستان شنگول و منگول . توجه داشته باشید كه كودك شما ، با بزرگتر شدن ، داستان های بیشتر و متنوع تری از شما می خواهد .

 

 

 

7- اطمینان از تنها نبودن كودك


خرس اسباب بازی یا عروسك مورد علاقه اش ، باعث راحتی و آرامش ، هنگام خوابیدن می شود .

 

 

خواب کودک

 

 

8 - حذف یا محدود كردن محتویات شیشه شیر


اگر كودك شما هنگام خوابیدن نیاز به شیشه دارد اطمینان حاصل كنید كه درون شیشه فقط آب است . شیر ، غذای كمكی ، یا آب میوه اطراف دندان های كودك جمع شده و باعث كرم خوردگی دندان حتی در نوزادان می شود .