سبک زندگی


2 دقیقه پیش

شناخت بهترین آتلیه کودک و بارداری

بچه ها به سرعت بزرگ می‌شوند، زودتر از چیزی که فکرش را می‌کنید یا انتظارش را دارید. زمانی توانایی راه رفتن یا حرف زدن ندارند ولی اندک زمانی بعد آنها را در حال دویدن و مکالمه ...
2 دقیقه پیش

فیلم: تزیین اتاق کودک با گل‌های مقوایی

همین الان یک نگاهی به اتاق کودکتان بیندازید. آیا دلتان نمی خواهد چیزی به آن اضافه کنید؟ وقتی پولش را ندارید، پس باید از خلاقیتتان کمک بگیرید. در این ویدئو گل هایی مقوایی ...

جنایت در کوچه پس کوچه های تهران...


دست نوشته های یک خبرنگار جنایی از محلات مختلف تهران که قتل و جنایت بر آنها در یک سال اخیر سایه افکنده است؛ از پنت هاوس نشین ها تا جگرکی های پاسگاه...

روزنامه هفت صبح – سید خلیل موسوی: دست نوشته های یک خبرنگار جنایی از محلات مختلف تهران که قتل و جنایت بر آنها در یک سال اخیر سایه افکنده است؛ از پنت هاوس نشین ها تا جگرکی های پاسگاه

قاتل فراری پیرزن در محله قلعه مرغی

ساعت نه صبح هشت اردیبهشت ماه سال جاری بود که خبر قتل زن میانسالی در محله قلعه مرغی از سوی ماموران کلانتری  ابوذر به بازپرس کشیک قتل اعلام شد. به محله می رویم. از افراد محل که تحقیق می کنم می فهمم فامیل های این پیرزن همگی در همین اطراف زندگی می کنند. جزو مناطق افغان نشین نیست. با هر فردی از بچه تا بزرگ صحبت می کنم اصل ماجرا را می داند. زیاد از خانواده پیرزن نمی دانند و فقط یادشان است که یکی از افراد آشنا پس از حمله با چاقویی به پیرزن از محل فراری می شود.

گلوی پیرزن بریده شده بود. یک خانه سه طبقه است که خانواده در طبقه دومش زندگی می کنند. زنگ خانه ها را می زنم. تنها یکی از همسایه ها جوابم را می دهد و می گوید شناخت زیادی نداشته است. این منطقه جزو مناطقی است که از چند سال پیش جرم خیز بوده است. با این حال عقایدشان کمی نسبت به گذشته تعدیل شده است.

جنایت در کوچه پس کوچه های تهران...

قتل از نوع سریالی در محله های متراژ پایین

سی ام دی ماه سال گذشته بود که ماموران کلانتری 102 تهرانپارس در جریان یک نزاع مرگبار در ساختمانی در بلوار صبا قرار گرفتند. پس از حضور در محل مشخص شد دو مرد زخمی در ساختمان افتاده اند و هر دو نفر به بیمارستان منتقل شدند خیلی زود مشخص شد یکی از دو مرد زخمی فوت کرده است. فردی که از نزاع جان سالم به در برده بود به هوش آمد و پرده از حقیقت ماجرا برداشت. آنها برای خرید سکه های عتیقه به آن ساختمان نیمه کاره رفته بودند که متوجه شدند عتیقه فروش ها به نیت سرقت، آنها را به ساختمان کشانده اند و سریعا قصد فرار کردند و پس از آن در نزاع با افغان های عتیقه فروش مضروب شدند و روی زمین افتادند.

عتیقه فروش های دروغگو نیز پس از بستن دست و پای هر دو نفر از محل متواری شدند اما این همه ماجرا نبود. در تحقیقات پلیسی مشخص شد این سارقان سریالی یک نفر دیگر را هم در جریان سرقت های شان پیش از این کشته بودند. سرقت های شان از تعداد انگشت های دست خارج می شد. از این محل زیاد سر در نمی آورید. نبش خیابان است و همسایه ها کاری به کار هم ندارند.

زمانی که به داخل ساختمان رفته بودم صاحبخانه سر رسید و مرا از آنجا بیرون کرد. عتیقه فروش های دروغگو به عمد اینگونه مکان های خلوت و نیمه ساخته را انتخاب می کردند تا اینکه بالاخره در سومین جنایت ناموفق خود در نهم اسفند ماه پارسال دستگیر شدند.

خودکشی پیرمردی در تهرانسر

اواسط فروردین ماه سال جاری بود که تلفن کشیک پایتخت زنگ خورد و یک مورد کشف جسد توسط ماموران نیروی انتظامی 150 تهرانسر به قاضی کشیک اعلام شد. هنوز هوا تاریک نشده بود. از افراد حاضر در محل کسی نتوانست جسد را شناسایی کند تا اینکه بالاخره مردی از راه رسید و پیرمرد را که چشمانش با رکابی زیرپوشی بسته شده بود شناخت. این مرد ادعا می کرد داماد پیرمرد است که به این روز و حال افتاده است.

سریعا پس از حضور تیم جنایی در محل مشخص شد علت مرگ پرتاب شدن از بالای ساختمان بوده است. در کلانتری از داماد این خانواده پرسش شد و مشخص شد پیرمرد سرطان مغز استخوان داشته و چند بار قبل از این نیز سعی کرده بود خودش را بکشد و حتی دست به اعتصاب غذا نیز زده بود. تحقیقات در همان مراحل اولیه با ثابت شدن خودکشی پیرمرد تمام شد و پرونده مرگ مرموز مرد 65 ساله بسته شد. پس از حضور در محل دریافتم که افراد محل همگی از خودکشی پیرمرد باخبر هستند. البته هیچ کس نمی دانست پیرمرد سرطان داشته است و حتی یکی فکر می کرد از پنجره افتاده است. افراد این محل از نوع آدم های بلاتکلیف در میانه سنت و مدرنیته بودند.

جنایت در کوچه پس کوچه های تهران...

جنایتی بزرگ در پاسگاه

خیلی ها اسم محله معروف پاسگاه را شنیده اند و می دانند جگرکی های اتوبان کجا هستند. اوایل آذر ماه سال گذشته بود که مردی از همین محل به کلانتری رف5ت و مفقودی پسر خود را به آنها اعلام کرد. او می گفت یک شب پسرش از خانه خارج شده و دیگر بازنگشته است.

پرونده در دست بازپرس کشیک قرار گرفت و به دستور ایشان ماموران اداره یازده ماموریت یافتند که مفقودی این پسر را در دستور کار خود قرار دهند که به زودی با بررسی موشکافانه تماس های پسر مفقود مشخص شد او توسط یکی از دوستانش به قتل رسیده است. عجیب ترین قتل آن منطقه بود. یکی از افراد صنف جگرکی ها دوست خودش را به مغازه دعوت کرده و با نقشه ای او را به قتل رسانده بود. قبل از اینکه به این قتل دست بزند یک چاه هم در مغازه کنده بود تا جسد را در چاه حبس کند.

هنوز هم در این گردنه ورودی به تهران که یک پل روگذر روی آن به اسلام شهر می رود مردانی مانند هانی کرده و مجید بازلی ها سر می کنند و از همین محله است که اسم در کرده اند. جزو جرم خیزهاست و از طرفی هم عجیب ترین پرونده های قتل در این منطقه رخ داده است. مورد آخر آن یکی بود در اوایل بهمن ماه سال گذشته که مردی با نقاب در خانه یک زوج جوان کمین کرده بود و پس از کشتن همسر زوج جوان از محل حادثه گریخته بود و هنوز هم که هنوز است معمای این قتل حل نشده است.

جنایت در کوچه پس کوچه های تهران...

قتل در بام تهران

این یکی جزو سخت ترین ماموریت های کاری بود. پس از ساعت ها گشتن بالاخره توانستم برج A3 بام تهران را پیدا کنم. آدرس را اشتباهی رفته بودم و باید از گردنه قبلی می پیچیدم. ساعت 9 صبح بود که تلفن کشیک پایتخت زنگ خورد و قتل مردی میانسال به ایشان اعلام شد. تیمی از کارآگاهان جنایی در محل حضور یافتند و با اظهارات ضد و نقیض زن مقتول روبرو شدند. زن مقتول در اداره دهم آگاهی تحت نظر قرار گرفت تا اینکه معلوم شد در قتل هیچ نقشی نداشته است و پسر دایی خود مقتول دست به این قتل زده بود.

قاتل که اوایل این هفته دستگیر شد و در زمان فراری شدن مانند یک ژانگولر از در و دیوار بالا رفته بود. در این منطقه، بعید هم نیست؛ اگر غیر از این رفتار می کرد حتما دستگیر می شد. اولین بار بود که کسی می شنید در این محله قتلی رخ داده است. قتل در پنت هاوس یک برج 13 طبقه رخ داده بود و پیرمرد ثروتمند اسیر طمع پسردایی میانسال خود شده بود. افراد این محله عجیب، خوب رفتار می کردند تا جایی که من خودم مشکوک شده بودم. تمام اطلاعاتی که از واقعه می خواستم را در همانجا به دست آوردم. محله ای خلوت و پر از سکوت.

قتل کودکی شش ساله در خیرآباد ورامین

خیرآباد ورامین؛ ساکنانش اعتقاد داشتند هیچ کس این محله را نمی شناخت تا اینکه بالاخره یک پسر نوجوان با قتلی دهشتناک توانست نام این شهرستان را سر زبان تهرانی ها و حتی تمام ایران بیندازد. قتل به دست یک نوجوان انجام شده بود. از تحقیقاتی که در محل انجام دادم فهمیدم نوجوانانش در یک سیر تکاملی به سمت جرم و جنایت هدایت می شوند و اگر لحظه ای پدر و مادرشان از آنها غافل شوند امکان بازگشت شان به راه درست سخت می شود.

یاد 20 سال قبل محله خودمان افتادم. خاوران 20 سال پیش، محله ای که دیگر ویران شده است اما در همین ویرانه ها هم می توانید آثاری از جرم خیزی را ببینید. ماجرای قتل را که خودتان می دانید و اخبار لحظه به لحظه پیشروی این پرونده را هم حتما از شبکه های اجتماعی دنبال کرده اید. اتهام قاتل ستایش محرز شده است و حالا در انتظار است که حکم این عمل او را در دادگاه تعیین کنند.

جنایت در کوچه پس کوچه های تهران...

قتل خواهر به دست برادر در سعادت آباد

این یکی خیلی نزدیک است. اواخر اردیبهشت ماه نزاع بین یک خواهر و برادر میانسال منجر به قتل خواهر 65 ساله شد. ماجرا هنوز هم برای من قابل هضم نیست و از طرفی هم مرد میانسال متهم به قتل، واقعیت را آنطور که شاید و باید توضیح نداده است. او در اظهارات خود در برابر بازپرس کشیک گفت که من از مطب به خانه آمده بودم. ساعت دو بامداد بود. یک دفعه خواهرم را دیدم که در میانه راهرو ایستاده است و بعدت با تکه آجری به من حمله کرد.

 من نیز عصبانی شدم و او را از زمین بلند کردم و روی پله ها پرتاب کردم. پس از آن نیز به واحد خود رفتم و خوابیدم. خانه سه طبقه بود. پیرمرد فردا ظهر خبر مرگ خواهرش را می فهمد و شب وقتی که دیگر هیچ امیدی برای نجات خواهر مجردش نمانده است با پلیس تماس می گیرد. از همسایه ها که سوال می کنم هیچ جوابی نمی دهند. خانه در سرو شرقی میدان کاج سعادت آباد قرار گرفته بود. کلا همسایه ها در این محل حتی اگر کاسب هم باشند از همدیگر خبر ندارند و کاری به کار هم ندارند. فقط می دانند در کدام خانه فردی زندگی می کند و کدام خانه خالی است.


ویدیو مرتبط :
جنایت در کوچه - طنز

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

زیباترین کوچه‌های شهر تهران معرفی شدندزیباترین کوچه‌های شهر تهران,زیباترین کوچه‌,سازمان زیباسازی شهر تهران

در مراسم اختتامیه «جشنواره کوچه‌های زیبا»
زیباترین کوچه‌های شهر تهران معرفی شدند

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران با اشاره به پنج ویژگی که در انتخاب کوچه‌های زیبا در نظر گرفته شده است، گفت: باید اعضای شورایاری‌ها احساس کنند یک رقابت جدی در شهر وجود دارد. باید رقابت به وجود بیاید، اما در حال حاضر این حال و هوا و انگیزه وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، محمد جواد شوشتری در مراسم اختتامیه «جشنواره کوچه‌های زیبا» افزود: در جهت زیباسازی شهر تهران بارها گفته شده اگر شهروندان اراده‌ای نکنند برای اینکه اتفاقی در شهر بیفتد هیچ اتفاقی در شهر نخواهد افتاد. مسئله‌ تخریب اموال شهری و اصطلاحات وندالیسم موضوعی است که بسیاری از هزینه‌های نگهداشت شهری را به خود اختصاص می‌دهد.

وی تاکید کرد: مراقبت از اموال داخل شهر به عهده مردم است. امروز که وضعیت خیابان ولیعصر (عج) را مورد بررسی قرار می‌دهیم بسیاری از پایه چراغ‌هایی که شاید کمتر از چهار سال قبل نصب شده بودند در حال حاضر قابلیت استفاده ندارند و تخریب شده‌اند؛ بسیاری از سطل‌های زباله دیگر وجود خارجی ندارند. این مسئله تنها با ایجاد حس شهروندی قابل حل است. ایجاد شورایاری‌ها از بطن مردم که احساس مسئولیت کنند در قبال زحمات و خدماتی که توسط مدیران شهرداری با پول خود مردم حاصل می‌شود اتفاق بسیار خوبی بود و بسیاری خلاء‌ها پر شد.

وی افزود: در کنار این احساس مسئولیت شهروندان، الگوسازی وظیفه سازمان زیباسازی است. باید یک الگویی را به مردم ارائه کنیم تا بر اساس آن کار به پیش برود.

شوشتری در خصوص این الگوسازی به دو پروژه "جشنواره پلاک طلایی" در منطقه 13 به عنوان یک پایلوت برای شناسایی خانه‌های نمونه و جشنواره کوچه‌های زیبا اشاره کرد و گفت: با کمک شورای شهر تهران و شورایاری‌ها چهار هزار کوچه در سطح شهر تهران از حدود 9 ماه پیش شناسایی شد. با رای هیات داوران 66 کوچه از میان این 4000 کوچه در مرحله‌ اول انتخاب شدند، به عبارت دیگر از هر منطقه سه کوچه و در مرحله بعد از هر منطقه یک کوچه به عنوان کوچه زیبا با بررسی هیات داوران انتخاب شد.

وی ادامه داد: مولفه‌هایی که در این بررسی‌ها مورد نظر بوده است بحث هویتی کوچه‌ها، فضای سبز، نورپردازی و روشنایی، کف پوش و همچنین میزان مشارکت شهروندان هر کوچه بوده است. البته بحث ایمنی در کوچه‌ها را نیز مدنظر قرار دادیم.

شوشتری در خصوص بحث هویتی کوچه‌ها نیز، تصریح کرد: اگر در کوچه‌ای دری وجود دارد که از المان‌های ایرانی اسلامی استفاده کرده است امتیاز ویژه‌ای در نظر گرفته شده؛ اگر از پنجره‌های چوبی که حس خاطره دارد، در کوچه استفاده شده امتیاز داده شده است و صرفا این طور نبوده است که به یک ساختمان نو و تمیز امتیاز داده شود.

وی که انتخاب کوچه‌های زیبا را یک کار آموزشی معرفی کرد، گفت: این کار به تازگی آغاز شده است و کاری نیست که تعطیل شود. مردم باید بدانند بدون حضور آنها نمی توانیم شهر را زیبا کنیم. امیدواریم طرح پلاک‌های طلایی و کوچه‌های زیبا دست به دست هم دهند و با مشارکت مردمی و مدیریت شهری بتوانیم زیباسازی شهر تهران را بیش از پیش انجام دهیم.

شوشتری در مورد امتیازات زیباترین کوچه‌ها گفت: این کوچه‌ها معرفی می‌شوند و بعد پلاک دار می‌شوند. شورایاری‌های این کوچه‌ها مورد تقدیر قرار می‌گیرند و قطعا با این روند افرادی که داخل این کوچه‌ها هستند احساس تعلقی به کوچه خواهند داشت تا درجه‌ خود را حفظ کنند؛ البته از سال آینده این جشنواره فینال خواهد داشت و در نهایت یک کوچه به عنوان زیباترین کوچه معرفی خواهد شد.

شوشتری در پایان به بحث آموزش در شورایاری‌ها اشاره کرد و گفت: آموزش شورایاری‌ها را آغاز کردیم و سه دوره از آن برگزار شده است، قطعا این آموزش باید برای عموم مردم باشد. با بازگشایی مدارس «طرح رنگین کمان» و «آفتاب گردان» را داریم برای کودکانی که در مقطع راهنمایی و دبیرستان به این طرح کمک می‌کنند.

در پایان این مراسم زیباترین کوچه‌های شهر تهران توسط هیات داوران اعلام شد.
منطقه 1 محله جماران، کوچه شهید سرافراز
منطقه 2 محله تیموری، کوچه شهید لطفی علی خان
منطقه 3 محله زرگنده،‌ کوچه قنات
منطقه 4 محله مهران، کوچه پردیس
منطقه 5 محله سازمان برنامه شمالی، کوچه شهید سرتیپ شفاهی
منطقه 6 محله یوسف آباد، کوچه شماره 25
منطقه 8 محله هفت حوض، کوچه شهید برغمدی
منطقه 9 محله استاد معین، کوچه شهید پورشمس
منطقه 10 محله کارون شمالی،‌ کوچه شهید ملک فر
منطقه 11 محله حر، کوچه شهید برکم
منطقه 12 محله بهارستان، کوچه مشیر المعظم
منطقه 13 محله حافظیه، کوچه 10.26
منطقه 14 محله آهنگ شرقی، کوچه بهستان دوم شرقی
منطقه 15 محله شوش، کوچه شهید خاکدوست
منطقه 16 محله نازی آباد، کوچه شهید دارستانی
منطقه 17 محله ابوذر غربی،‌ کوچه شهید کهنی
منطقه 18 محله تولید دارو، کوچه شهید باغ عنبری
منطقه 19 محله شهرک شریعتی، کوچه شهید میرزایی
منطقه 20 محله همره آباد، کوچه میثاق
منطقه 21 محله ویلا شهر، کوچه شهید رامجو
منطقه 22 محله زیبادشت جنوبی، کوچه نسترن شرقی
لازم به ذکر است؛ ترتیب اعلام کوچه‌های زیبا تنها بر اساس ترتیب مناطق بوده است و تقدمی در معرفی وجود ندارد./ایسنا