سبک زندگی


2 دقیقه پیش

شناخت بهترین آتلیه کودک و بارداری

بچه ها به سرعت بزرگ می‌شوند، زودتر از چیزی که فکرش را می‌کنید یا انتظارش را دارید. زمانی توانایی راه رفتن یا حرف زدن ندارند ولی اندک زمانی بعد آنها را در حال دویدن و مکالمه ...
2 دقیقه پیش

فیلم: تزیین اتاق کودک با گل‌های مقوایی

همین الان یک نگاهی به اتاق کودکتان بیندازید. آیا دلتان نمی خواهد چیزی به آن اضافه کنید؟ وقتی پولش را ندارید، پس باید از خلاقیتتان کمک بگیرید. در این ویدئو گل هایی مقوایی ...

ثروتمندان خودساخته، این ویژگی ها را ندارند


استیو سیبولد میلیونر خودساخته، با این باور عمومی که هر انسانی فرصت ثروتمندشدن را دارد، مخالف است. ولی آیا موفقیت در مسیر شما قرار گرفته است؟ برای پاسخ به این سوال ما 9 نشانه را که لازم است نسبت به آنها محتاط باشید بیان می کنیم.

هفته نامه صدا - بابک عدالتی: استیو سیبولد (Steve Siebold) میلیونر خودساخته، با این باور عمومی که هر انسانی فرصت ثروتمندشدن را دارد، مخالف است. ولی آیا موفقیت در مسیر شما قرار گرفته است؟ برای پاسخ به این سوال ما 9 نشانه را که لازم است نسبت به آنها محتاط باشید بیان می کنیم. دست است که کسی از آینده باخبر نیست ولی اگر این 9 نشانه را دارید، باید بدانید که در حال فاصله گرفتن از مسیر ثروتمندشدن هستید.

تاکید بسیاری بر پس اندازکردن و صرفه جویی دارید، در حالی که تلاش کافی در کسب کردن درآمد ندارید

ثروتمندان خودساخته، این ویژگی ها را ندارند

پس انداز کردن از فاکتورهای اصلی به دست آوردن ثروت است اما نیازی نیست که شما آنقدر سرگرم پس انداز کردن شوید که از کسب درآمد غافل شوید. فراموش نکنید که ثروتمندان تمرکز بیشتری روی به دست آوردن پول دارند، نه پس انداز کردن آن. سیبولد می گوید که عده بسیاری از مردم زمان خود را صرف جمع آوری کوپن و میانه رو زندگی کردن می کنند و درست در همین موقع فرصت های طلایی را از دست می دهند. او معتقد است که نباید خود را درگیر راه و روش های صرفه جویی کرد، اگر شما می خواهید که همانند یک انسان پولدار فکر کنید، پس نباید از خرج کردن پول واهمه داشته باشید و درعوض باید بر روش های کسب درآمد بیشتر تمرکز کنید.

برخی از متخصصان بیان می کنند که مسئله اصلی این نیست که شما چقدر درآمد دارید، بلکه نکته مهم این است که شما چقدر پس انداز می کنید اما این نباید یک بهانه برای بی اعتنایی کامل به کسب درآمد باشد، برای اینکه پس انداز داشته باشید لازم است که در ابتدا درآمد داشته باشید.

شما آغاز به سرمایه گذاری نکرده اید

ثروتمندان خودساخته، این ویژگی ها را ندارند

رامیت ستهی (Ramit Sethi) در کتاب پرفروش خود با عنوان «به شما یاد می دهم که چگونه ثروتمند شوید»، می گوید که به طور متوسط، میلیونرها حدود 20 درصد از درآمد سالیانه خود را سرمایه گذاری می کنند؛ ثروت آن ها با درآمد هرسالشان سنجیده نمی شود بلکه با مقداری که در طول زمان پس انداز و سرمایه گذاری شده است، محاسبه می شود. هرچه بیشتر پس انداز داشته باشید، بهتر است. ولی اگر مبلغی که پس انداز می کنید خیلی کم باشد، نتیجه دادن این سرمایه گذاری نیاز به زمان زیادی دارد. اما به لطف سرمایه گذاری گروهی شما می توانید عضوی از یک پروژه عظیم سرمایه گذاری باشد و برای دوران بازنشستگی خود پس اندازی کافی داشته باشید.

وابسته به یک درآمد ثابت و مشخصی هستید

ثروتمندان خودساخته، این ویژگی ها را ندارند

مردم عادی انتخاب می کنند که برحسب زمان حقوق دریافت کنند، حال این مبلغ ممکن است یک حقوق مشخص یا براساس ساعات کاری آن ها باشد، این در حالی است که ثروتمندان حقوق خود را براساس نتیجه کار خود دریافت می کنند و اکثر آن ها خوداشتغال هستند. البته بسیاری از انسان های معروف در ازای زمانی مشخص، مبلغی را دریافت می کنند و این آهسته ترین روش برای رسیدن به موفقیت و به باور بسیاری کم ضررترین راه ممکن است.

سیبولد می گوید که یک انسان هوشمند باید بداند خوداشتغالی سریع ترین راه رسیدن به موفقیت و ثروت است. سیبولد توضیح می دهد زمانی که انسان های موفق دست به کسب و کارهای بزرگ در جهت خوشبختی خود می زنند، اکثر مردم به زندگی بخور و نمیر خود رضایت می دهند و شرایط مالی خود را با ماندن در یک شغل ثابت با حقوق متوسط و افزایش ناچیز مزایای سالانه، تضمین می کنند.

دست به خریدهایی می زنید که قادر به پرداخت آن نیستید

ثروتمندان خودساخته، این ویژگی ها را ندارند

اگر خرج هایی بیشتر از درآمد خود بتراشید، هرگز پولدار نخواهید شد. حتی اگر شروع به کسب درآمد بیشتر کردید یا اضافه حقوق بالایی دریافت کردید، به هیچ عنوان از این موقعیت برای تغییر سبک زندگی خود و سعی در توجیه ولخرجی تان نداشته باشید.

گرانت (Grant Cardone) موسس شرکت و یک میلیونر خودساخته است. او بیان می کند که تنها زمانی اقدام به خرید یک ساعت یا خودروی لوکس کرده که از جریان های متعدد و امنی در کسب و کار و سرمایه گذاری هایش، درآمد داشت است. او می گوید حتی زمانی که یک میلیونر شده بود با خودروی تویوتا کمری خود، رانندگی می کرده است. پیشنهاد او این است که با اخلاق کاری خود معروف شوید نه به واسطه خرده ریزهایی که می خرید.

دنبال رویاهای خودتان باشید

ثروتمندان خودساخته، این ویژگی ها را ندارند

اگر می خواهید موفق شوید، پس باید آن چه را که انجام می دهید دوست داشته باشید؛ این به این معنی است که باید رویاها و علایق خود را تعیین کرده و آن ها را دنبال کنید. توماس سی کورلی (Thomas C. Corley) براساس تحقیقی که در پنج سال روی زندگی میلیونرهای خودساخته انجام داده است، اظهار می کند که بسیاری از مردم رویاهای شخص دیگری را دنبال می کنند، مثلا پدر و مادرشان. هنگامی که شما رویاها و اهداف دیگران را دنبال می کنید، در نهایت ممکن است از شغلی که برای خود انتخاب کرده اید ناراضی و دلسرد شوید. او در کتاب «عادات خود را تغییر دهید تا زندگیتان تغییر کند»، می نویسد زمانی که شما کاری خلاف میل خود انجام می دهید، عملکرد و نتیجه این عدم تمایل را بروز می دهد، این کار بیشتر شبیه به تلاش از روی ناچاری برای درآمد و گذران زندگی می شود، زیرا مهم ترین فاکتور برای موفقیت که چیزی جز علاقه نیست، با شما در این راه همراهی نمی کند.

از محدوده آسایش خود خارج شوید

ثروتمندان خودساخته، این ویژگی ها را ندارند

اگر می خواهید که ثروت هنگفتی به دست آورید، موفق باشید یا در زندگیتان پیشتاز شوید، پس لازم است که از همین حالا به عدم اطمینان و آسایش عادت کنید. افراد ثروتمند به شکلی خاص آسایش و راحتی را در عدم اطمینان می یابند.  در طرز فکر طبقه متوسط، آسایش جسمی، روانی و عاطفی هدف اصلی زندگی به شمار می رود.

سیبولد می نویسد که متفکران در سطح جهانی، ابتدا یاد می گیرند که میلیونرشدن کار آسانی نیست و نیاز به آسایش و راحتی در این مسیر می تواند ویران گر باشد. آن ها یاد می گیرند زمانی که در حال انجام یک کار در حالت عدم اطمینان و تردید هستند، آرامش و راحتی خود را پیدا کنند.

برای سرمایه خود هدفی درنظر نگرفته اید

ثروتمندان خودساخته، این ویژگی ها را ندارند

پول بدو عمل به دست نمی آید، باید دست به کار شد، اگر شما می خواهید که ثروتمند شوید لازم است که یک هدف واضح و مشخص داشته باشید؛ شما باید این کار را قبل از برنامه ریزی مالی برای رسیدن به هدفتان انجام دهید. افراد توانگر انتخاب می کنند که با تلاش خود به ثروت دست یابند، این کار نیازمند توجه، دقت، شجاعت، دانش و تلاش بسیار است. این تلاش زمانی نتیجه می یابد که شما اهدافی دقیق و دیدگاهی واضح داشته باشید.

هارواکر (T. Harv Eker) یکی دیگر از میلیونرهای خودساخته است. او در این رابطه می گوید: تنها دلیلی که مردم به آن چه که می خواهند نمی رسند این است که نمی دانند چه چیزی را می خواهند ولی این موضوع برای افراد ثروتمند کاملا واضح است؛ این که می خواهند ثروتمند شوند.

در ابتدا درآمد خود را خرج می کنید و آن چه را که باقی بماند، پس انداز می کنید

ثروتمندان خودساخته، این ویژگی ها را ندارند

اگر می خواهید پولدار شوید، باید پول خود را پس انداز کنید. کاری که اکثر مردم زمانی که یک دلار به دست می آورند این است که این پول را در هر راهی خرج می کنند. دیوید باخ (David Bach) میلیونر خودساخته در این رابطه می نویسد که مردم پول خود را به صاحبخانه، شرکت کارت اعتباری، هزینه های تلفن، دولت و هزینه هایی این چنینی پرداخت می کنند. به جای این که پول خود را صرف هزینه های بی مورد کرده و بعد باقی مانده را نگه دارید، اول پس انداز کنید. حداقل 10 درصد از درآمد ناخالص خود را پس انداز کرده و این روند را به طور اتوماتیک همیشه انجام دهید. باخ می گوید که از این طریق شما هیچ پولی نمی بینید که خرجش کنید و عادت می کنید که بدون پول زندگی کنید.

ثروتمندشدن برایتان غیرممکن نیست

ثروتمندان خودساخته، این ویژگی ها را ندارند

انسان های متوسط فکر می کنند که ثروتمند بودن امتیازی است که تنها به افراد خوش شانس تعلق می گیرد. سیبولد می گوید حقیقت این است که در یک نظام سرمایه داری، شما تمام حقوق ثروتمندشدن را دارید، تنها در صورتی که مایل به ایجاد یک ارزش عظیم برای دیگران باشید. حالا نوبت شماست؛ وقت آن رسیده است که از خودتان بپرسید چرا من ثروتمند نباشم؟ و شروع به اندیشیدن برای برداشتن گام های بزرگ کنید. افراد ثروتمند انتظارات خود را بالا می برند، پس شما هم همین کار را انجام دهید.


ویدیو مرتبط :
‫کتاب صوتی میلیونرهای خودساخته 2‬‎

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

ویژگی ها و رفتار های کودکان خلاقخلاقيت قابليتي است كه در همگان وجود دارد اما نيازمند پرورش و تقويت مي‌باشد تا به سر حدشكوفايي برسد. فرد خلاق كسي است كه از ذهني جستجوگر و آفريننده برخوردار باشد. خلاقيت عبارت است از « توانايي ديدن چيزها به شيوه هاي جدي، شكستن مرزها و فراتر رفتن از چارچوب ها، فكر كردن به شيوه اي متفاوت، ابداع چيزهاي جديد، استفاده از چيز هاي نا مربوط و تبديل آن به شكل هاي جديد.» مي توان نتيجه گرفت که خلاقيت برآيند فرآيندهاي ذهني و شخصيتي فرد بوده و به توليدات و آثاري منجر مي شود که نو و بديع بوده، خاصيتي متکامل داشته و با واقعيتها، منطبق بوده و در غايت به سود جامعه بشري هستند.

 

 

خلاقیت

 

خانواده يكي از عوامل بسيار مهم در رشد و پرورش خلاقيت کودکان محسوب مي گردد که نقش مهمي در شكوفايي خلاقيت هاي كودكان دارد. از آنجا كه كودك حساسترين مراحل رشد خلاقيت را در محيط خانه سپري مي‌كند، محيط مناسب خانوادگي، شيوه و نگرش‌هاي صحيح فرزندپروري در رشد و شكوفايي خلاقيت سهم مهمي ايفا مي‌كند.

 

« كليگان » ( 1971 ) معتقد است براي ظهور خلاقيت راههاي زيادي در شيوه‌هاي فرزندپروري وجود دارد كه مي‌تواند باعث ظهور يا محو خلاقيت شود. نحوه تربيت و استفاده از شيوه‌هاي دموكراتيك يا مستبدانه، اعمال نحوه انضباط و شيوه ابراز محبت هر كدام به نوعي در پرورش يا سركوب خلاقيت کودکان مؤثر است.

 

اساساً پرورش عنصر انگيزشي خلاقيت بايد در بستر خانواده صورت گيرد، زيرا مستعدترين محيط براي شکل دهي آن محيط کلامي و نظام تربيتي و رفتاري خانواده است. کودک و نوجوان اوقات زيادي را در خانواده سپري مي­کنند، بنابراين اين طبيعي است که بيشترين تاثير را نيز از آن بپذيرند. بيان اين نکته از آن روست که بگوييم هر چند مي توان در محيطي غير از خانواده (آموزشگاه يا جايي ديگر) به تقويت عناصر انگيزشي خلاقيت مبادرت ورزيد، اما تاثير اين عوامل به اندازه و اهميت عامل نخستين نيست. پس بهتر است که هدايت­ها و روش­هاي اتخاذ شده محيط دوم يعني «محيط يادگيري» به محيط نخستين يعني خانواده نيز انتقال يابد و در آنجا هم مورد تمرين و تقويت قرار گيرد؛ اين انتقال زمينه­ هاي تثبيت و تحکيم انگيزش خلاقه را بيش از پيش فراهم آورد.

 

کودک خلاق

 

در واقع والدين از طريق درگير شدن در فعاليتهاي خلاق كودك در رشد خلاقيت او سهيم هستند. خانواده ها بايد فرصتهاي لازم را براي سؤال كردن، كنجكاوي و كشف محيط به كودكان بدهند و هرگز آنان را تنبيه و تهديد نكنند.

زمينه رشد خلاقيت در خانه زماني فراهم مي شود كه به كودكانتان آزادي زيادي بدهيد و به آنها به عنوان يك فرد احترام بگذاريد، از نظر عاطفي در حد اعتدال به آنها نزديك شويد و بر روي ارزشهاي اخلاقي و نه قوانين خاص تأكيد نماييد.

محيط خانه را به صورتي درآوريد كه در آن فعاليت، بازي و خنده به مقدار زيادي وجود داشته باشد. شما و كودكانتان سعي نمائيد كارها را به روش هاي جديد و جالب انجام دهيد. با تشويق و تأييد رفتار كودك و فراهم آوردن زمينه هاي مساعد و تدارك بازيهاي دلخواه او، قدرت تخيل و خلاقيت كودك را تقويت كنيد. خيالپردازيهاي كودكان را سرزنش نكنيد زيرا خلاقيت او را محدود مي سازيد.

 


تحقيقات نشان مي دهد كه والدين كودكان خلاق در رفتار خود هماهنگي بيشتري نشان مي دهند، كودكان خود را آنگونه كه هستند قبول دارند و آنها را به كنجكاوي درباره اشياء و امور تشويق مي كنند و كودكان خود را در انتخاب موضوعات مورد علاقه آزاد مي گذارند و كارها و برنامه هاي آنان را تحت نظر دارند و پي گيري مي كنند. شايسته است والدين تا آنجا كه امكان دارد كودكان خود را مستقل بار آورده و در ايجاد اعتماد به نفس، آنان را ياري كنند و دستاوردهاي آنان را با آغوش باز پذيرا شوند و هنگام شكست، به جاي سرزنش، راهنما و راهگشاي مشكلات كودكان خود باشند، تا كودكان بتوانند ضمن احساس ارزشمندي در انجام كارها، راه حل ها و عقايد غير معمول و دور از ذهن را نيز بيازمايند، چراكه چنين كارهايي پايه و مايه اصلي خلاقيت است.

 

خلاقیت کودکان

 

اغلب اوقات اگر كمي وقت و حوصله كنيم متوجه وجود خلاقيت در بچه ها مي شويم. بهترين زمان براي اطلاع از خلاقيت كودكان ، تماشاي آنها به هنگام بازي است. خلاقيت عامل مهم بازي است. كودك را در حالي كه آزادانه و فارغ البال با مواد و اسباب بازيهايش سرگرم بازي است تماشا كنيد. كودكان خلاق اغلب براي هر يك از وسايل بازي خود موارد استفاده متفاوتي پيدا مي كنند و قبل از اينكه از وسيله اي به سراغ وسيله ديگر بروند از آن به انواع مختلف استفاده مي نمايند.

 

كودك خلاق اغلب از منابع خود به انواع و اشكال مختلف و گاه حيرت انگيز استفاده مي كند.ممكن است يك جعبه خالي براي كودك خلاق ارزشي به مراتب بيش از بهترين و پيچيده ترين اسباب بازيها داشته باشد. کودکان خلاق مي توانند با توجه به موقعيت و مکان خاص بازي را تغيير دهند، بازيهاي جديد ابداع کنند، مقررات خاصي وضع کنند، رهبري بازي را در دست گرفته و با سازمان بندي منسجم په به صورت فردي و چه به صورت گروهي بازي کنند.

 

بازي اين گونه افراد از تنوع و گوناگوني آکنده بوده و مي توانند با توجه به علايق خود و بازي کنان هدفهاي بازي را اعمال کنند. در مقابل کودکاني که از خلاقيت بي بهره بوده و يا خلاقيت کمي دارند در بازي ها نقش پيرو را به عهده گرفته، خود را ملزم به رعايت کامل مقررات بازي مي دانند، تخطي از قوانين را جايز نشمرده و بازي را بيشتر به عنوان وظيفه و کار تلقي مي کنند تا وسيله اي براي رشد، بنابراين سهم آنها از لذت بازي کمتر از کودکان خلاق است.

 

 

ويژگيهاي کودکان خلاق:


1. كودكان خلاق اغلب با آب و تاب حرف مي زنند. ذكر جزييات يك ماجرا و به تفضيل سخن گفتن مي تواند نشانه قدرت خيال و تصور زياد باشد.

 

2. دقت و توجه شديد در گوش دادن، مشاهده كردن يا انجام دادن كاري دارند.

 

3. شور و نشاط و مشغوليتهاي شديد جسماني دارند.

کودکان خلاق

 

4. در صحبتهاي خود از قياس استفاده مي کنند.

 

5. عادت به وارسي منابع مختلف دارند.

 

6. با دقت به اشيا و پيرامون خود مي نگرند.

 

7. اشتياق به صحبت کردن درباره كشفيات با ديگران دارند.

 

8. توانايي ابداع بازيهاي جديد و تغيير در بازيها دارند.

 

9. کنجکاوي زيادي براي سردرآوردن از امور دارند.

 

10. در گفتار خود جسارت زيادي دارند.

 

11. سئوالات عجيبي طرح مي نمايند.

 

انگيزه و خلاقيت كودک در محيط خانواده زماني از بين مي رود كه :


1. تاكيد بيش از حد والدين بر هوش و حافظه كودک

 

بازی کودک

2. ايجاد رقابت ميان كودكان

 

3. تاكيد افراطي بر جنسيت كودک]

 

4. قرار دادن قوانين خشك و دست و پا گير در منزل

 

5. عدم آشنايي والدين با مفهوم واقعي خلاقيت

 

6. انتقاد مكرر از رفتارهاي كودک

 

7. بيهوده شمردن تخيلات كودک

 

8. عدم شناسايي علائق دروني كودک

 

9. عدم وجود حس شوخ طبعي در محيط منزل

 

10. تحميل نقش بزرگسال به كودک

 

 

براي افزايش خلاقيت كودكان بايد:


1. هرگز کودک را تحقير نکنيم. کودکي که احساس حقارت کند هرگز دست به خلاقيّت نمي‌زند.

 

.2 محيطي مناسب براي انجام كارهاي خلاق آنها فراهم نماييد.

 

3. امكانات و وسايلي در اختيار آنها قرار دهيد تا به كمك آنها خلاقيت هاي خود را ابراز نمايند. به عنوان مثال وسايل موسيقي، نقاشي و طراحي و ...

 

4. كارهاي خلاق كودكان را تشويق كنيد و آنها را در معرض نمايش قرار داده و از ارزيابي بيش از حد آنان خودداري كنيد.

 

5. به عنوان بزرگسال، خود به انجام كارهاي خلاق بپردازيد و اجازه دهيد كودكان شما شاهد كارهاي خلاق تان باشند.

 

6. به شيوه هاي آموزشي در خانواده خود توجه داشته باشيد.

 

7. براي كارهاي خلاق ديگران ارزش قائل شويد.

 

8. از تأكيد بر تصورات قالبي در خصوص جنسيت كودكان شديداً خودداري نماييد. ( به عنوان مثال دختر ماشين بازي نمي كند، پسر عروسك بازي نمي كند يا پسر گريه نمي كند.)

 

9. امكان شركت در فعاليت ها و كلاسهاي ويژه را براي آنان فراهم نماييد.

 

10. اگر مشكلات يا گرفتاريهاي در خانواده وجود دارد از آن مشكلات به شيوه مثبتي استفاده كنيد و با تشويق به كودك خود اجازه ابراز احساسات و اظهار نظر بدهيد.

 

11. توجه داشته باشييد كه استعداد فقط سهم كوچكي از خلاقيت است و تمرين و نظم بخشيدن به آن از اهميت بيشتري بر خوردار است.

 

12. اجازه بدهيد كودك خودش باشد حتي اگر رفتارهاي عجيب از او سر بزند و سعي كنيد در حضور جمع كودك خود را خلاق معرفي نكنيد؛ در غير اين صورت اطرافيان انتظارات بيش از حدي از كودك شما خواهند داشت.

 

13. با كودك خود شوخ طبع و مهربان باشيد.