سبک زندگی


2 دقیقه پیش

شناخت بهترین آتلیه کودک و بارداری

بچه ها به سرعت بزرگ می‌شوند، زودتر از چیزی که فکرش را می‌کنید یا انتظارش را دارید. زمانی توانایی راه رفتن یا حرف زدن ندارند ولی اندک زمانی بعد آنها را در حال دویدن و مکالمه ...
2 دقیقه پیش

فیلم: تزیین اتاق کودک با گل‌های مقوایی

همین الان یک نگاهی به اتاق کودکتان بیندازید. آیا دلتان نمی خواهد چیزی به آن اضافه کنید؟ وقتی پولش را ندارید، پس باید از خلاقیتتان کمک بگیرید. در این ویدئو گل هایی مقوایی ...

احساسات و عواطف ات را کنترل کن!


دست روی دست گذاشتن و گله و شکایت از اوضاع بد و بدبختی ها؛ ساده ترین کاری است که می توان انجام داد. آیا فکر نمی کنید بهتر است به جای آن، سرتان را بالا بگیرید و افکار و احساسات خود را کنترل کنید؟

روزنامه آسیا: دست روی دست گذاشتن و گله و شکایت از اوضاع بد و بدبختی ها؛ ساده ترین کاری است که می توان انجام داد. آیا فکر نمی کنید بهتر است به جای آن، سرتان را بالا بگیرید و افکار و احساسات خود را کنترل کنید؟

مشکلات و حتی شکست هایی که در زندگی با آنها مواجه می شوید تنها به این دلیل وارد زندگی تان می شود که شما را قوی تر کرده و حتی به نوعی سطح زندگی تان را بهبود بخشد. از اشتباهات خود نترسید زیرا در این صورت آن ها فقط به قدرت درونی شمال لطمه می زنند و موجب تضعیف شما می شوند. فکر می کنید نترسیدن از اشتباهات و شکست هایتان غیرممکن است؟ با خواندن این مقاله خواهید دید چگونه می توانید هنگامی که زندگی شما را مانند توپی بازی می دهد، قدرت درونی خود را حفظ کنید و همچنین از لحاظ عاطفی هم پایدار بمانید.

غوطه ور شدن در درون احساسات

درد؟ غم و اندوه؟ ترس؟ شک؟ هر احساسی که موجب تخریب قدرت درونی تان می شود را با آغوش باز بپذیرید. فرار کردن از احساسات یا سرکوب آنها تنها موجب می شود احساسات بدتر شود. زمانی که هر احساس ناخوشایندی را تجربه کردید باید پس از این که آن را پذیرفتید، رهایش کنید و به جلو حرکت کنید. شاید حرف زدن راحت تر از عمل کردن باشد اما سعی کنید و تنها به خاطر سلامت روانی خود این کار را کنید.

ثبات عاطفی محصول کشف قدرت های درونی

دیدگاه ها و نظرات خود را بیان کنید

خیلی از مواقع ما به نظرات دیگران اعتماد می کنیم و معتقدیم که حرف درست را آنها می گویند و حق با آن هاست. شاید از این موضوع بترسید که با گفتن آنچه فکر می کنید درست است به دیگران لطمه ای وارد کنید یا دیگران به خاطر دیدگاهی که دارید شما را قضاوت کنند. اما اینکه بر ترس هایتان غلبه کنید یا به خود اجازه دهید که نظرات و دیدگاه تان را بیان کنید به شما خواهد آموخت که به خودتان اعتماد کنید و به این ترتیب قدرت درونی و اعتماد به نفس خود را تقویت کنید.

لزوم پالایش افکار درونی

مشکلات و شکست ها در فرآیند یادگیری انسان بخش های حیاتی هستند. اما هنگامی که تمام فکر و ذکرتان را درگیر این مشکلات کنید در واقع فضای درونی افکار ذهن تان را با چیزهایی به هم می ریزید که موجب به وجود آمدن هزاران مشکل دیگر می شوند و شما را نیز همراه خود پایین می کشند. افکار درونی خود را پالایش کنید، چیزهایی که شما را آزار می دهند رها کنید و به خودتان کمک کنید که به آرامش برسید.

ثبات عاطفی محصول کشف قدرت های درونی

شوخ طبع باشید

داشتن حس شوخ طبعی نه تنها در روابط شخصی شما مفید است، بلکه همه جا به دردتان می خورد. شوخ طبعی به شما کمک خواهدکرد که با لحظات سخت زندگی تان راحت تر کنار بیایید و در عین حال از لحاظ عاطفی نیز باثبات و پایدار بمانید. اگر این شیوه را پیش بگیرید می بینید بسیاری از مسائل و مشکلات به آن اندازه که به نظر می آیند فجیع و گیج کننده نیستند. به علاوه همه دوست دارند با افرادی وقت بگذرانند که بدانند چگونه آنها را بخندانند و روحیه آنها را عوض کنند.

بهبود توانایی ها برای مقابله با مشکلات

عدم وجود مشکل دلیل بر یک زندگی شاد نیست. توانایی شما برای کنار آمدن با مسائل و مشکلات خاص زندگی نقش مهمی در چگونگی اعتماد به نفس شما بازی می کند. زیرا هر بار که مسئله پیچیده ای را حل می کنید نسبت به خودتان احساس غرور می کنید و اعتماد و اعتقادی که به خودتان دارید هرگز رنگ نمی بازد. یاد بگیرید چگونه با آرامش و بدون استرس با هر نوع مشکلی کنار بیایید. این رفتار نکته کلیدی برای این است که صرف نظر از هر اتفاقی که رخ می دهد از لحاظ عاطفی استوار و محکم بمانید.

ثبات عاطفی محصول کشف قدرت های درونی

پذیرنده باشید نه مدافع

اگر به صورت مداوم حالت تدافعی به خود بگیرید، درواقع مانند شمع در حال کشتن قدرت درونی خود هستید. فقط به این دلیل که مردم به شما می خندند به این معنا نیست که شما مشکلی دارید. این موضوع را شخصی نکنید. افرادی که اعتماد به نفس دارند از این نمی ترسند که احمق به نظر برسند. بلکه آنها خیلی راحت و به سادگی هیچ اهمیتی نمی دهند. حالت تدافعی خود را کنار بگذارید و به خودتان این فرصت را دهید که حداقل برای مدت کمی هم شده آرام باشید.

کنترل کنید یا نادیده انگارید

بعضی چیزها تنها به این دلیل اتفاق می افتند که قرار است اتفاق بیفتند. همچنین اتفاقاتی هم هستند که نمی توانید با اجبار موجب رخ دادن آنها شوید. به چیزهایی که قادر به انجام آن هستید و چیزهایی که باید بگذارید رخ دهند اعتراف کنید. این که بخواهید درباره موضوعاتی که نمی توانید تغییرشان دهید نگران باشید شما را به جایی نخواهد رساند. نگرانی های بی مورد درخصوص مسائل غیرقابل تغییر فقط شما را با مشکل مواجه می کند و سلامت ذهن شما را نیز به خطر می اندازد.

ثبات عاطفی محصول کشف قدرت های درونی

سخت نگیرید

اینکه همه کارها را خودتان به تنهایی انجام دهید باعث موفقیت شما نخواهدشد. افراد موفق از اینکه از دیگران درخواست کمک کنند. نمی ترسند زیرا درک می کنند درخواست کمک از دیگران امری کاملا طبیعی است. جامعه همواره تمایل دارد با نشان دادن ضعف خود از طریق کمک کردن با دیگران معاشرت کند. ما خیلی اوقات به دیگران کمک می کنیم اما از این که متقابلا از آنها درخواست کمک کنیم می ترسیم. هرگز این کار را با خودتان نکنید. اگر احساس می کنید که نیاز به کمک دارید، راحت باشید و از دیگران درخواست کمک کنید.

نعمت های پنهان فوق العاده ای در پشت تمام این مشکلاتی که تجربه می کنید نهفته است. یاد بگیرید که تمام آن نعمت های نهفته را ببینید و هر مشکل یا شکستی را به عنوان فرصتی برای بهتر شدن خودتان در نظر بگیرید. با این کار خوش حالی و موفقیت حقیقی زودتر از همیشه به سراغ تان می آید. خوب فکر و برنامه ریزی کنید. کدام مشکلات تان هستند که مجبورید با آنها کنار بیایید؟ تلاش کنید با راهکارهای گفته شده در بالا حداقل در سال جدید شروع تازه ای داشته باشید.


ویدیو مرتبط :
احساسات و عواطف

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

آدرنالین اضافه خون ات را کنترل کن!


دختر جوانی در یک روز بهاری از پنجره اتاق هتل یکی از زیباترین شهرهای ایران به پایین پرتاب می شود. چند ساعت بعد شایعه در شهر می پیچد؛ دخترک برای دفاع از ناموس خود، خود را به پایین پرتاب کرده.

هفته نامه چلچراغ - نازنین متین نیا: دختر جوانی در یک روز بهاری از پنجره اتاق هتل یکی از زیباترین شهرهای ایران به پایین پرتاب می شود. چند ساعت بعد شایعه در شهر می پیچد؛ دخترک برای دفاع از ناموس خود، خود را به پایین پرتاب کرده. چند روز بعد توی شهر غلغله می شود، مردم شهر عصبانی از سرنوشت تلخ و دردناک دختر به خیابان ها می آیند، هتل شهر را آتش می زنند.

ماجرا آن قدر شلوغ و در هم پیچیده می شود که دیگر نام دخترک در خبرها گم می شود و سوژه اصلی بهانه ای می شود برای خبر و گزارش و گفت و گو و... هرکسی در این ماجرا به دنبال راست و دروغ های جریان است و در نهایت وقتی معلوم می شود که دخترک از ترس آبرو، جانش را برداشته و خود را از بالکن اتاق آویزان کرده تا به بالکن اتاق دیگری بپرد و کنترلش را از دست داده و به پایین پرتاب شده، داغی خبرها و ماجراها هم تمام می شود و خبرها و اتفاق های دیگر از راه می آیند تا در گردونه اخبار داغ بیفتند و دخترک و داستان زندگی اش یک جایی در گذر زمانه گم شوند.

ما هر روز در جریان خبرهایی از این دست قرار می گیریم؛ خبرهایی درباره آدم های ترسیده که از روی ترس زندگی شان را از دست داده اند. معمولا این خبرها آن قدر حاشیه های اجتماعی و متاسفانه گاهی سیاسی پیدا می کنند که باعث می شوند زاویه نگاه ما از چرایی اتفاق به جای اشتباهی پرت شود و اصل جریان «این که اصلا چه چیزی باعث می شود آدمی خودش را به کشتن بدهد» در لا به لای حاشیه ها و شایعات و خبرهای راست و دروغ گم می شود.

آدرنالین اضافه خون ات را کنترل کن!

اما کافی است یک بار تمام خبرهای داغ مرگ آدم ها در یک ماه اخیر را کنار هم بگذاریم و فارغ از حاشیه ها به آن ها نگاه کنیم، تا سوال اصلی پررنگ شود و خودش را نشان دهد؛ دختر جوانی به دلیل سرعت زیاد و عدم کنترل پورشه اش در خیابان شریعتی می میرد. پسران جوانی در اتوبان همت با یک بی ام و و سرعت بالا تصادف می کنند و می میرند. دختری در موقعیت ترس از آبرو، برای فرار از بالکن آویزان می شود و می میرد و... در تمام این خبرها یک وجه اشتراک نادیده وجود دارد؛ تمام این آدم ها می توانستند با جنس دیگری از واکنش به موقعیت ها، همین حالا زنده باشند و نام و ماجرای مرگشان آن قدر راحت در هیچ خبرگزاری و روزنامه و فضای مجازی نپیچد.

تصادف و اتفاق از آن دسته از واقعیت های زندگی ما هستند که هیچ وقت نمی توانیم از آن ها دوری کنیم. اصلا اگر می شد مقابل آن ها ایستاد و پیش بینی کرد که دیگر نامش تصادف یا اتفاق نبود. ما همه در دایره ای از وقایع خودخواسته یا اتفاقی سرگردان هستیم و بهترین حالت زندگی ما زمانی است که شانس می آوریم و تصادف ها و حوادث زندگی با ضریب آسیب رسانی بیشتری به ما وارد می شوند. اما واقعیت این است که هیچ کس نمی تواند مقابل اتفاقی که قرار است سر راهش سبز شود، بایستد. هیچ کدام از ما چوب جادویی برای خاموش کردن اتفاق ها و حوداث نداریم. ما فقط می توانیم در بدترین لحظه ها، کنترل اتفاق ها را در دست بگیریم و از ضریب آسیب وقایع کم کنیم.

عزت نفس و اطمینان به خود، دو واژه مهم گول زننده زندگی ما هستند که همیشه در مواقع حساس، به کمک ما می آیند تا شبیه یک قهرمان، از یک اتفاق گذر کنیم. واژه هایی که آن ها را به شجاعت و توان بالا تغییری می دهیم تا مثلا یک روزی که دلمان می خواهد پدال گاز ماشین را تا نهایت فشار دهیم، یا کاری را که در تابو و فرهنگ ممنوع است انجام دهیم، یا هر رفتاری را که اسمش ریسک و خطرکردن است انجام دهیم، از این دو نیروی پنهانی کمک می گیریم تا جرئت انجام به دست بیاید و آن چه وسوسه انجامش را داریم، به سرانجام برسد. اما از آن جایی که حوادث قابل پیش بینی نیستند و از آن جایی که در لحظه موعود، ما از تمام جهان درک و منطق خود خارج شده ایم، حوادث به سراغ ما می آیند و در نهایت خطر با سرعت زیادی به ما نزدیک می شود.

مقابله با بحران، یکی از مهم ترین واژه هایی است که باید هرکسی در ذهن خودش به دنبال راه های آن باشد. واژه ای که اتفاقا برخلاف تفکر همیشگی در لحظه بحران به درد نمی خورد و باید خیلی قبل تر از آن در یک روز ساده و معمولی به آن فکر کرد و برایش تعریف درستی براساس خود، ساخت. ما آدم ها خیلی به پیش گیری اعتقادی نداریم، اما همین که بدانیم اگر دخترک مهابادی کمی قبل از مرگش راه دیگری به ذهنش می رسید یا دختر پورشه سوار، حواسش به سلامت خودش بود بیشتر از توانش پا روی پدال گاز نمی گذاشت یا در میان آن پسران جوان یک نفر بود که می دانست در ساعت شلوغی اتوبان همت همیشه اتفاق های غیرقابل پیش بینی رخ می دهد و قهرمانی راننده دلیلی برای جلوگیری اتفاقی ناخوشایند نیست، شاید امروز هیچ کدام از این آدم ها بهانه نوشتن این یادداشت نمی شدند.

آدرنالین اضافه خون ات را کنترل کن!

می دانید؛ گاهی بهترین کار هیچ کاری نکردن است. همین که بدانی همیشه برای نجات از بحران و کم کردن آسیب ها وقت داری و دقیقا در لحظه ای که نباید، می توانی واکنش نشان ندهی، کافی است تا ضریب خطرها خیلی کمتر شود. مثال واضحش مثل توصیه ای است که همیشه به رانندگان می شود؛ وقتی خوابتان می آید، رانندگی را ادامه ندهید.

گوشه ای بایستید، کمی بخوابید و بعد به حرکت در مسیر ادامه دهید. احساس خواب در زمان رانندگی، شبیه احساس ترس در موقعیتی خطرناک یا شبیه احساس ناامیدی جوانان پورشه و بی ام و سوار در لحظه ای است که می خواهند با آدرنالین سرعت خود را به هیجان لحظه ای بهتر برسانند. همه این ها شبیه به هم است. برای همین است که نمی شود اسم کلی روی تمام این احساس های مختلف گذاشت، اما می شود نقطه ضعف ها را پیدا کرد و قبل از حادثه راه چاره ای پیدا کرد.

نقطه ضعف ها، پاشنه آشیل همه زندگی ماست. ما چه از لحاظ روحی و روانی و چه از لحاظ فیزیکی، با نقطه ضعف های خود، همیشه در معرض خطریم. شناسایی آن ها هم همیشه کار راحتی نیست. باید از یک پروسه خودشناسی دقیق و طولانی بگذریم ودر مواجهه با آن خود ناتوانی قرار بگیریم که دوست داشتنی نیست و عزت نفس ما را زیر سوال می برد.

اما کافی است بدانیم که همین نقطه ضعف ها می توانند به شکل ساده و بسیار راحتی ناگهان نفس های ما را ببرند و دست ما را از زندگی کوتاه کنند تا حاضر باشیم برای رسیدن به نقطه ضعف ها و ترمیم خود، آستین بالا بزنیم و حتی به قیمت هزینه ای بالا، آن ها را تحت کنترل بگیریم. فقط کافی است تا در هر لحظه ای از زندگی به شکوه آدمی فکر کنیم که می تواند در بحران ها، نقش درست و کم خطرتر خود را پیدا کند و سر سالم بیرون بیاورد تا جهان محکم تر و واقعی تر برایش ساخته شود و اندوه یک مصیبت بزرگ پشت نامش، نوشته نشود.

پی نوشت: شاید این یادداشت کمی شبیه نصیحت مادربزرگ ها به نظر برسد، شاید هم نه. اما می خواهم آن را تقدیم کنم به همه نسل چهارمی های این سرزمین که گاهی ترس، سرخوردگی، افسردگی و هزار و یک اتفاق از این دست، زندگی آن ها را در لبه خطرمرگ می برد و دل های زیادی را می لرزاند. برای مرگ، برای ترسیدن و برای افسردگی و تلاش برای رسیدن به هیجان مصنوعی، همیشه وقت هست.

اما برای زندگی، همه ما یک فرصت بیشتر نداریم و حیف است که این تنها فرصت ارزشمند را خودمان با دست های خودمان بگیریم. با همه بدی های زندگی بجنگید و یک روزی وقتی از تمام این لحظه ها گذشتید، قیمت آن چه در چنگ گرفتید، واقعی و ارزشمندتر از تمام آن احساسات خودش را نشان می دهد. باور کنید چون ما نسل سومی ها کمی قبل تر از شما همه آن ها را تجربه کردیم و زنده ماندیم.