سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

در خانه موهای‌تان را مش کنید


بعضی‌ از خانم‌ها هم هستند که نه‌تنها به کارهای آرایشگری علاقه‌مندند بلکه در خود استعداد لازم برای این کار را هم می‌بینند و ترجیح می‌دهند رنگ مو را خودشان خانه انجام دهند. شما هم می‌توانید به راحتی خودتان در خانه موهای‌تان را روشن یا مش کنید.


مجله سیب سبز: هرچقدر هوا به سمت گرمی برود و به تابستان نزدیک‌تر شویم خانم‌های بیشتری تمایل پیدا می‌کنند که موهای‌شان را روشن کنند یا به سراغ مش و های‌لایت بروند. کاری که چندان آسان نیست و بیشتر خانم‌ها ترجیح می‌دهند آن را به دست یک آرایشگر ماهر بسپارند که در این شرایط مجبورند در بیشتر موارد هزینه بسیار بالایی برای آن پرداخت كنند.البته بعضی‌ از خانم‌ها هم هستند که نه‌تنها به کارهای آرایشگری علاقه‌مندید بلکه در خود استعداد لازم برای این کار را هم می‌بینند و ترجیح می‌دهند کارهای این‌چنینی را خودشان خانه و با هزینه‌ای بسیار کمتر انجام دهند. اگر شما هم جزو همین دسته اخیر هستید، می‌توانید به راحتی خودتان در خانه موهای‌تان را روشن یا مش کنید؛ کافی است کمی حوصله و دقت به خرج دهید.


دکلره کردن یعنی چه؟

اولین مرحله دکلره کردن یا دکلراسیون  است که به زبان ساده یعنی برداشتن رنگ مو؛ که مخلوطی است از پودر دکلره و اکسیدان 12 درصد که باید با هم مخلوط شوند (اگر موهای ظریفی دارید بهتر است از اکسیدان 9 درصد استفاده کنید) تا غلظت آن به اندازه ماست شود. پس از آماده كردن رنگ از پشت سر و بخش پایینی سر شروع به رنگ زدن کرده و همینطور به بالای سر می‌رویم تا كل موها را به رنگ آغشته كنیم. زمان انتظار برای رنگ گرفتن بستگی به جنس و مقاومت مو دارد (معمولا 30-20 دقیقه) که نتیجه آن پراکنده شدن و خارج کردن رنگدانه‌‌های طبیعی مو از ساختمان مو است كه به مرور به روشن شدن رنگ مو منجر می‌شود. اگر بخواهیم موی طبیعی را بیشتر از 4 درجه روشن‌تر کنیم ابتدا باید موها را دکلره کنیم و بعد از آن رنگ انتخابی را استفاده کنیم.توصیه می‌کنیم قبل از دکلوراسیون برای جلوگیری از آسیب رسیدن یا تیره شدن پوست صورت، پوست اطراف صورت در نزدیكی رویش موها را چرب كنید.

در خانه موهای‌تان را مش کنید

از انواع لایت‌ها چه می‌دانید؟

اگر تفاوت رنگ موی پایه و تکه‌های انتخابی تا حدود 3 درجه باشد که توسط رنگ مو ایجاد می‌شود در گروه لایت‌هایی قرار می‌گیرد که موها را پرپشت‌تر هم نشان می‌دهد و اگر این تفاوت رنگ از 5 درجه بیشتر باشد به آن مش می‌گویند که با استفاده از مواد دکلره ایجاد می‌شود.  اگر هم لایه‌هایی از موی روشن حدود ۳ درجه به رنگ تیره درآورده شود آن را مش لولایت می‌نامند. این کار می‌تواند با فویل یا کلاه مش انجام شود.

کدام پودر دکلره مناسب است؟

پودرهای دکلره تنوع زیادی دارند و مارک‌های مختلفی از آنها در بازار موجود است. به طور کلی پودرهای دکلره از هر مارک و برندی كه باشند به دو نوع تقسیم می‌شوند:

۱-پودر دکلره سفید که ضعیف‌تر عمل کرده و معمولا برای موهای حساس، نازک و رنگ شده استفاده می‌شود.

۲-پودر دکلره آبی که قوی‌تر از پودر دکلره‌ سفید بوده و برای موهای طبیعی و سالم کاربرد دارد.

معمولا اگر مو مشکی طبیعی ( در کل رنگ تیره ) بود از پودر آبی و اگر رنگ طبیعی مو، روشن بود از دکلره ضعیف استفاده می‌کنیم. یادتان باشد هنگام دکلره به طور مداوم باید مو را کنترل کنید و مقاومت مو را بسنجید؛ اگر تکه‌ای از مو را جدا کردید و کشیدید و کش آمد بلافاصله باید مو را بشویید زیرا مو دیگر مقاومت ندارد و مکث بیشتر باعث سوختگی و پوسیدگی مو می‌شود.

شرایط دکلره کردن  موهای طبیعی

۱-اگر مو طبیعی باشد پس از دکلره از رنگ تیره به رنگ زرد خیلی روشن و تا پلاتینه تغییر می‌کند.البته یادتان باشد دکلره كردن موهای تیره نسبت به موهای روشن دشوارتر است.

۲- اگر قسمتی از موها رنگ شده باشد یا دریچه‌های مو خیلی ریز باشد ممکن است پس از دکلره رنگ مو به قرمزی یا نارنجی بزند.

۳- چنانچه مو قبلا به وسیله رنگ‌های گیاهی، حنا و رنگ‌های تیره شیمیایی رنگ شده باشد، هنگام دکلره رنگدانه‌های رنگی به سختی از ساختمان مو خارج می‌شوند و رنگدانه‌های زرد و آبی در موقع خروج با هم ترکیب شده و ایجاد رنگ سبز پر طاووسی می‌کنند. توصیه می‌کنیم خانم‌هایی که موهایی از این دسته دارند حتما با آرایشگر خود مشورت کنند.

4- موهای دكلره شده را زیر كلاه پلاستیكی قرار ندهید زیرا محلول دكلره اولا خشك شده و اثری را كه باید روی موها داشته باشد نخواهد داشت. ثانیا موها زیر كلاه پلاستیكی ظرافت و حالت خود را از دست می‌دهد.

چگونه رنگساژ کنیم؟

- به رنگی که بعد از دکلره کردن روی موها می‌زنیم رنگساژ می‌گوییم.برای تهیه رنگساژ یک‌چهارم از تیوپ رنگ مورد نظر را انتخاب کرده و اکسیدان و آب را به صورت

- یک به یک با رنگ مخلوط کرده تا به شکل ماست خیلی شل در بیاید.

- می‌توانید برای شل‌تر شدن مخلوط آب بیشتری اضافه کنید؛ رنگساژ را روی موی خیس زده و بعد از 5 تا 10 دقیقه بشویید. اگر رنگساژ در 5 دقیقه هم جواب داد، می‌توانیم مو را بشوییم. نحوه زدن رنگساژ روی مو مانند شامپو زدن است.

کم کردن عوارض دکلره موها

۱. بهتر است سالانه ۱ تا ۲ بار بیشتر به سراغ دکلره نروید تا موی شما در این فاصله فرصت کافی برای رشد داشته باشد و رنگ‌های جدید آسیب بیشتری به مو وارد نکنند، چراکه دفعات زیاد این کار، مو را خشک و شکننده و مستعد آسیب جدی می‌کند.

۲ .همیشه قبل از دکلره کردن مو برای جلوگیری از حساسیت و التهاب، ابتدا روی قسمتی از موها آزمایش کنید. حساسیت ممکن است در حد قرمزی و خارش پوست یا حتی شدیدتر به صورت تورم پوست سر باشد.

۳ .بعد از دکلره کردن از شامپوهای ملایم مانند شامپو بچه و نرم‌کننده استفاده کنید، زیرا باعث لطافت بیشتر موها و شانه کردن آسان آنها می‌شود و حتما بعد از استحمام سطح مو را با یک لایه از لوسیون‌ها و روغن‌های محافظ بپوشانید تا به‌تدریج مو بتواند به حالت اولیه برگردد. همچنین برای شکل دادن به این موها هرگز از باد گرم سشوار، اتوی مو و اسپری‌های حالت‌دهنده استفاده نکنید، چراکه در صورت استفاده، شکنندگی و خرد شدن مو را به همراه دارد.

فوت‌های کوزه‌گری برای رنگساژ

• اگر می‌خواهید که زردی مو را بگیرید از رنگ‌های سری دودی یا نقره‌ای استفاده کنید که زردی مو را خنثی کند.
• اگر زردی مو زیاد است به اندازه یک نخود رنگ بنفش را با رنگ اصلی مخلوط کنید،اگر می‌خواهید موهای‌تان زردی نداشته باشد هیچ‌گاه سری طلایی برای رنگساژ به‌کار نبرید.
• در رنگساژ بسته به حجم مو باید از رنگ روشن در فرمول به اندازه بیشتر و از رنگ‌های تیره به اندازه حداکثر یک نخود استفاده کرد.
• اگر بخواهیم شدت تن زیتونی، طلایی و دودی را زیاد کنیم از واریاسیون‌های مربوط استفاده کنید  (در شماره پیش کامل درباره واریاسیون‌ها توضیح دادیم).

چگونه با فویل موها را مش یا های‌‌لایت کنید

1. ابتدا موها را تقسیم‌بندی كنید. (قسمت جلوی سر 3 قسمت ٬ پشت سر 4 قسمت )

2. با شانه دم باریک قسمت‌های مورد نظر را به صورت زیگزاگی جدا کنید (قطر مو نباید بیشتر از نیم سانتی‌متر باشد).

در خانه موهای‌تان را مش کنید

3. کاغذ فویل را به شکل مستطیل به اندازه ۵ سانتی‌متر از طول و عرض موها بیشتر بریده، لبه جلوی کاغذ فویل را برای استحکام بیشتر حدود 2 سانتی‌متر تا بزنید، سپس موها را روی کاغذ فویل قرار داده و اطراف ریشه‌های مو را با یک لایه نازک پنبه بپوشانید.

4. مواد دکلره را از نیم سانتی‌متری پوست سر به موها بزنید. مقدار مواد دکلره را زیاد نزدید چون باعث نشتی به موهای زمینه خواهد شد. همچنین از پودرهای مخصوص فویل استفاده کنید، این پودرها کف نمی‌کند ولی در عین حال کار روشن کردن موها را انجام می‌دهند.

5. سپس کاغذ فویل را روی موها تا کنید.

6. موها را هر 10 دقیقه یکبار چک کنید؛ یادتان باشد اگر موها کش بیایند یعنی در حال سوختن هستند.

7. بعد از مکث کافی قسمت‌های دکلره شده مو را که به پایه مورد نظر رسیده، شسته و رنگساژ مورد نظر را روی موها بزنید و در آخر با یک براشینگ خوب کار مش‌تان را به پایان برسانید.


ویدیو مرتبط :
موهای وزوزی را با عسل صاف کنید

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

موهای تان را در خانه حرفه ای رنگ کنید!!رنگ كردن موها

بسیاری از خانم‌هایی ترجیح می‌دهند به‌دلیل هزینه یا كمبود وقت، موهای‌شان را در منزل رنگ كنند

 

رنگ كردن موها در خانه كار چندان سختی نیست. حتی اگر موها سفید شده باشد، به آسانی می‌توان آن‌ها را رنگ كرد، فقط كافی است نكات ساده‌ای را بدانید.


14 نسخه طلایی برای رنگ کردن موها
رنگ‌كردن مو تقریبا بین بیشتر خانم‌ها رواج دارد خانم‌ها به 2 دلیل موهای‌شان را رنگ می‌كنند یا می‌خواهند موهای سفیدشان را بپوشانند یا می‌خواهند در چهره‌شان تنوعی به‌وجود آورند.


بعضی از خانم‌ها موهای‌شان را در آرایشگاه رنگ می‌كنند، ولی خانم‌های بسیاری هستند كه ترجیح می‌دهند به‌دلیل هزینه یا كمبود وقت، موهای‌شان را در منزل رنگ كنند. اگر شما هم جزو این دسته اخیر هستید، احتمالا دانستن نكاتی برای رنگ كردن بهتر موها می‌تواند برای‌تان جالب باشد. رعایت این نكات باعث می‌شود، رنگ روی موها به آنچه می‌خواهید نزدیك شود و دوام بیشتری یابد.


ابتدا قیچی به دست شوید
یكی از مهم‌ ترین نكاتی كه باید رعایت كرد تا نتیجه بهتری از رنگ كردن موها به‌دست بیاید، این است كه اگر نوك موهای شما به هر دلیل دچار موخوره شده است باید قبل از رنگ كردن را كوتاه كنید. موی خشك و شكننده نمی‌تواند به‌خوبی رنگ را در خود نگه دارد و بعد از مدت كوتاهی رنگش از بین می‌رود و به‌اصطلاح موها بدرنگ می‌شود، بنابراین بهتر است قبل از رنگ كردن حتما سر موهای‌تان را كوتاه كنید تا قسمت‌های خشك و آسیب دیده‌ای در موی‌تان وجود نداشته باشد.
 
درجه بندی‌ها را بشناسید
سطح رنگ‌ها را از درجه یك تا 10 تقسیم‌بندی كرده‌اند. رنگ درجه 10 مو را روشن و درجه یك آن را تیره می‌كند، به‌طور كلی درجات رنگ مو را می‌توان به این صورت نشان داد: 1 - سیاه، 2 - قهوه‌ای خیلی تیره، 3 - قهوه‌ای تیره، 4 - قهوه‌ای، 5 - قهوه‌ای متوسط، 6 - قهوه‌ای روشن، 7 - بلوند تیره، 8 - بلوند متوسط،  9 - بلوند روشن، 10 - بلوند پلاتینی روشن. البته 11و 12 هم در بعضی كاتالوگ‌ها وجود دارد كه این رنگ‌ها در تركیب با این رنگ‌های اصلی برای روشن كنندگی فوق‌ا‌لعاده زیاد كاربرد دارد. شماره‌های بعد از ممیز نشانگر تركیب رنگ اصلی با رنگ‌های فرعی هستند. مثلا 1/2 و 1/1 و 1/3  .
 
خنثی كننده‌های رنگ موی خود را بشناسید
اگر شما چرخه رنگ را بشناسید، رنگ كردن برایتان آسان‌تر خواهد شد. ممكن است به‌نظرتان عجیب برسد كه موهای شما تركیبی از 3 رنگ است؛ قرمز،  زرد و آبی. اینها رنگ‌های اصلی هستند. رنگ‌های ثانویه،  نارنجی، سبز و بنفش هستند كه از تركیب رنگ‌های اصلی به‌دست آمده‌اند.


یكی از عناصر و عوامل مهم رنگ كردن مو، تعیین رنگدانه زیرین موی شماست. وقتی كه شما رنگی را انتخاب می‌كنید و روی موهای‌تان می‌گذارید، امكان دارد به خاطر رنگدانه زیرین در موی شما، همان رنگ دلخواه به‌دست نیاید. اگر شما نگاهی به چرخه در رنگ بیندازید یك رنگ مخالف برای هر رنگ وجود دارد؛ یعنی اگر موی شما نارنجی باشد رنگ سبز باعث می‌شود كه موی شما قهوه‌ای شود یا اگر موی شما یك تون (tone) زرد دارد، رنگ بنفش آن رنگ را از بین خواهد برد. پس باید خنثی كننده‌های رنگ موی خود را بشناسید.
رنگ زیرین + رنگ مصنوعی = رنگ نهایی
 
سفیدی ها را پوشش دهید
برخی از موهای سفید به‌ ویژه موهای ریز، كلفت و خاكستری رنگی كه در اطراف شقیقه‌ها می‌رویند، در برابر رنگ مو مقاوم هستند یا در مقایسه با سایر موهای سفید، به سرعت رنگ خود را از دست می‌دهند. اگر موهای شما خیلی زبر و مقاوم در برابر رنگ است، شاید لازم باشد كه قبل از رنگ‌كردن آن‌ها را نرم كنید، چون با نرم كردن، لایه‌های كوتیكول رنگ را بهتر جذب می‌كنند.


در موهایی كه 80 تا 100 درصد سفید شده‌اند، ابتدا اكسیدان با Vol 20 یا 30 را مستقیما روی موی سفید بگذارید و پس از 5 الی 7 دقیقه بشویید. بهتر است از جایی كه سفیدترین موها را دارد شروع كنید و پس از شستن، با حوله خوب خشك كنید سپس از رنگی كه یك درجه تیره‌تر از رنگ مورد‌نظرتان است، استفاده كنید. چون به‌دلیل نبودن رنگدانه در تار مو، رنگی كه می‌گذارید روشن‌تر به‌نظر می‌رسد. برای بالا رفتن قدرت جذب موی سفید توصیه می‌شود، مدت زمان گذاشتن رنگ را به حدود 45 دقیقه برسانید. یادتان باشد. این موها در مقایسه با سایر موهای سفید به سرعت رنگ خود را از دست می‌دهند.

 

قبل از رنگ كردن موها

استفاده از رنگ مو، باعث خشكی و شكنندگی و ریزش موی سر خانم‌ها می‌شود

 

به موهای خشک هم جان دهید
استفاده از رنگ مو، باعث خشكی و شكنندگی و ریزش موی سر خانم‌ها می‌شود. از آنجایی‌كه وضعیت طبیعی مو با استفاده از رنگ مو دچار تغییر می‌شود و مثلا از میزان رطوبت مو كاسته می‌شود، راه‌حل مناسب استفاده از اسیدهای چرب طبیعی است. یكی از بهترین و غنی‌ ترین گیاهان دارای اسید چرب كه می‌تواند رطوبت كافی را به موهای خشك باز‌گرداند، زعفران است. چند قطره روغن زعفران را در كف دست بریزید و به آرامی روی موهای خشك بمالید.


مطمئن باشید، مقدار چربی كه در موهای شما نفوذ می‌كند بسیار ناچیز خواهد بود، ولی تداوم این كار باعث بازگشت رطوبت از دست رفته به موهای شما خواهد شد. بهتر است از شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده برای شست‌وشو استفاده كنید و پیش از ورود به استخر، موهای رنگ شده خود را با آب بدون كلر بشویید. موها را در زمان خیس‌بودن شانه نزنید و از شانه دندانه درشت استفاده كنید. تا جایی كه می‌شود از خشك كردن موها با سشوار خودداری كنید.
 
به شماره اکسیدان توجه کنید
قدرت اكسیدان كه به‌عنوان تسریع‌ كننده فعالیت شیمیایی در رنگ مو به‌ كار می‌رود با نتایج مورد نیاز و دلخواه شما و همچنین با تمایلات سازندگان رنگ‌ها تعیین می‌شود.


 اكسیدان Vol 10 رنگ را فقط به‌طور جزئی باز می‌كند، اكسیدان Vol 20 قدرت بازكنندگی و روشن‌كنندگی بالاتری دارد و اكسیدان Vol 30 قدرت روشن‌كنندگی بسیار بالا را با كمترین میزان رنگ دارد. از آنجایی‌ كه اكسیدان‌های با درجه بالا میزان بیشتری از سولفور موهای شما را پاك می‌كند، معمولا توصیه می‌شود از اكسیدان‌های با درجه كمتر از 30 استفاده كنید. آمونیاك هم همین خطر را دارد.


آمونیاك ماده‌ای است كه معمولا در رنگ موهای دائمی استفاده می‌شود و مانند تمام قلیاها تمایل به جداكردن كوتیكول دارد و به همین دلیل به رنگ اجازه می‌دهد تا به داخل مو نفوذ كند. اگر آمونیاك به‌كار رفته بیش‌ از‌ حد تند باشد، پیوندهای سولفور مو بیش از اندازه جدا شده و در نتیجه مو سفت می‌شود و قطر و وزنش را از دست می‌دهد.
 
مراقب لکه‌های رنگ باشید
بهتر است قبل از رنگ‌ كردن، اطراف گردن‌تان را با حوله‌ای بپوشانید، چون رنگ هم می‌تواند باعث التهاب پوست گردن شود و هم لباس شما را از بین ببرد. برای رنگ كردن حتما دستكش دست‌تان كنید. برای رنگ نگرفتن پوست اطراف صورت‌تان نیز از یك كرم چرب استفاده كنید یعنی اطراف گوش، گردن، پیشانی و... اگر هم پوست‌تان لك شد نگران نباشید، می‌توانید با الكل طبی رنگ را از بین ببرید.
 
آبکشی را جدی بگیرید
بعد از رنگ‌كردن موهای‌تان را با آب سرد یا آب ولرم آبكشی كنید؛ این روش تا حدی از ریزش موها جلوگیری می‌كند.
 
رنگ‌كردن ابروها و مژه‌ها حساسیت‌زا است
رنگ مو مواد شیمیایی بسیاری دارد، كه وقتی ابروها یا مژه‌ها را رنگ كنید، هركدام از این مواد می‌توانند باعث حساسیت شدید شوند.
 
برای رنگ‌ گرفتن موی زبر چه کار کنیم؟
اگر موهای شما خیلی زبر و مقاوم در برابر رنگ است، شاید لازم باشد كه قبل از رنگ‌كردن آن‌ها را نرم كنید، چون با نرم كردن، لایه‌های كوتیكول رنگ را بهتر جذب می‌كنند


در رنگ کردن موهای تان مرتکب این اشتباهات نشوید


رنگ كردن موهای كثیف و گره‌خورده
بهتر است، قبل از استفاده از رنگ از چند هفته قبل از نرم‌ كننده استفاده كنید، چون موهای خشك رنگ را مدت كوتاه‌تری در خود نگه می‌دارد، حتما باید موهای‌تان برای رنگ كردن تمیز باشد، هنگام رنگ نیز اگر موها مرطوب باشد بهتر است.
 
وقتی نرم‌ کننده کار را خراب می‌کند
شما نباید از چند ساعت قبل از ‌رنگ كردن از نرم‌ كننده استفاده كنید، چند ساعت قبل از رنگ كردن فقط شامپو كنید. اگر می‌خواهید موهای‌تان خوب رنگ بگیرد باید هیچ‌چیزی مثل چربی یا كثیفی روی موها نباشد.
 
به رنگ‌های روی جعبه اعتماد نکنید
بهتر است برای انتخاب رنگ از آرایشگر خود راهنمایی بخواهید تا او به شما بگوید مناسب‌ترین رنگ برای شما چیست. رنگی كه شما انتخاب می‌كنید باید با رنگ پوست شما هماهنگ باشد.
 
بدون تست، موهای‌تان را رنگ نکنید
بعد از این‌كه مارك خاصی را انتخاب كردید،  قسمت كوچكی از رنگ را روی گردن یا كنار گوش بگذارید تا مطمئن شوید رنگ باعث قرمزی، حساسیت، تورم،  التهاب، آلرژی و... نمی‌شود. اگر احساس كردید، روی پوست‌تان احساس ناراحتی می‌كنید به سرعت رنگ را بشویید.

 

منبع: مجله سیب سبز