کودکان


2 دقیقه پیش

با بطری نوشابه برای پسر کوچولو هواپیما بسازید

به جای خریدن اسباب بازی های گران قیمت ، می توانید با استفاده از ابزاری که در خانه در اختیار دارید اسباب بازی هایی با کمک فرزندان خود بسازید که هم در هزینه ها صرفه جویی می ...
2 دقیقه پیش

از رایحه درمانی نوزادان بیشتر بدانید

آیا شما می خواهید برای مراقبت از نوزاد خود، یک رویکرد جامع تری را انتخاب کنید؟ آیا شما به عنوان یک پدر و مادر به دنبال درمان های طبیعی برای بچه های کوچک خود هستید؟ آیا می ...

همه چیز درباره ترک‌های پوستیِ بارداری


یكی از مشكلاتی كه خانم‌های باردار با آن روبه‌رو می‌شوند ترك‌های پوستی است. این ترك‌ها چطور از بین می‌روند؟

مجله زندگی ایده آل - سارا میرشجاعی: بارداری با تمام شیرینی‌ها و لحظات زیبای خودش عوارضی هم به دنبال دارد. مسلما كسی كه بارداری را به خاطر به دنیا آوردن فرزند تجربه می‌كند، عوارض و سختی‌های آن را نیز به جان می‌خرد.

اما گاهی این عوارض فقط به همان دوران بارداری محدود نمی‌شود و تا مدت‌ها و حتی تا پایان عمر باقی می‌ماند. اضافه‌وزن، شل شدن عضلات و... از جمله این عوارض هستند اما یكی از عوارضی كه بسیاری از خانم‌ها پس از بارداری تا مدت‌ها و گاهی تا پایان عمر با آن دست و پنجه نرم می‌كنند، ترك‌های پوستی است که به آنها «استریا» می گویند. اگر شما هم قصد دارید یك كوچولو به جمع خانواده خود اضافه كنید این مطلب را بخوانید. دكتر امیرهوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو درباره این موضوع اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهد.

من یک مادر خط خطی هستــم!

علت به وجود آمدن ترك‌های پوستی بارداری

ترك‌های پوستی كه به دنبال بارداری در ناحیه شكم خانم‌ها به وجود می‌آید، در حقیقت یكی از عوارض بارداری است. ترك‌های بارداری هم مشابه ترك‌های دیگر پوستی در اثر افزایش حجم در نواحی مختلف بدن اتفاق می‌افتد.

به این معنی كه وقتی اندازه حجم در ناحیه‌ای از بدن افزایش می‌یابد، پوست نمی‌تواند به سرعت و هماهنگ با افزایش حجم، اتساع پیدا كند. بنابراین دچار كشیدگی بیش از حد توان خود می‌شود. همین كشیدگی بیش از حد منجر به ترك‌های پوستی می‌شود. در واقع بین الیاف ارتجاعی و كلاژن‌ها كه سبب استحكام پوست می‌شوند، فاصله به وجود می‌آید.

چه كسانی بیشتر در معرض ترك‌ها قرار دارند؟

خانم‌های باردار، ورزشكارانی كه بدنسازی انجام می‌دهند، برخی بیماری‌ها كه چاقی مفرط به دنبال دارند، افرادی كه در سن بلوغ هستند و رشد ناگهانی قد و... را تجربه می‌كنند از جمله افرادی هستند كه بیشتر در معرض ترك‌های پوستی قرار دارند اما در میان خانم‌های باردار هم همه افراد به یك میزان دچار ترك‌های پوستی نمی‌شوند. برخی افراد بیشتر و شدیدتر این ترك‌های پوستی را تجربه می‌كنند و برخی دیگر كمتر و خفیف‌تر دچار این عارضه می‌شوند.

جنس پوست در این زمینه نقش مهمی دارد. خانم‌هایی كه به‌طور ژنتیكی مستعد ترك‌های پوستی هستند مسلما این عارضه برایشان شدیدتر رخ می‌دهد. به علاوه اندازه جنین و تعداد آن هم در این قضیه موثر است؛ مثلا خانم‌هایی كه جنین درشت‌تری دارند یا دوقلو باردار هستند ممكن است ترك‌های بیشتری داشته باشند.

آیا راهی برای پیشگیری وجود دارد؟

باید بدانید كه برخی تبلیغات راجع به پیشگیری از ترك‌های پوستی در دوران بارداری وجود دارد و محصولاتی را برای پیشگیری از این عارضه معرفی می‌كنند. این محصولات می‌تواند انواع و اقسام كرم‌ها یا پمادها را شامل شود كه تاثیرات اعجاب‌انگیزی هم درباره آنها گفته می‌شود.

باید بدانید هیچ مستندات علمی دربار تاثیرگذاری این كرم‌ها یا پمادها كه در تبلیغات از آنها صحبت می‌شود، وجود ندارد. به علاوه هیچ آزمایشی انجام نگرفته كه نشان دهد آیا كرم‌ها یا محصولاتی كه برای پیشگیری از ترك‌های پوستی معرفی می‌شوند واقعا تاثیر دارند یا نه. به‌طور كلی تاكنون روشی قطعی برای پیشگیری از این ترك‌های پوستی به وجود نیامده است. به علاوه روش‌های درمان هم 100درصد قطعی نیست.

 با این حال در بسیاری از مواقع این ترك‌ها پس از چند ماه و به مرور زمان كم‌كم بهبود می‌یابد و ظاهر آن كمتر مشخص خواهد بود. ترك‌های پوستی بارداری به هرحال به علت افزایش حجم شكم به وجود خواهد آمد و به نظر نمی‌رسد راه قطعی برای پیشگیری وجود داشته باشد.

من یک مادر خط خطی هستــم!

چطور درمان می‌شود؟

در برخی از خانم‌ها بعد از بارداری به‌طور خود به خود این ترك‌ها از بین می‌رود و محو می‌شود اما در برخی دیگر این ترك‌های پوستی باقی می‌ماند و ماندگار می‌شود. برای درمان، بهتر است در مراحل اولیه كه ترك‌ها هنوز قرمزرنگ هستند اقدام شود. در این زمان با استفاده از لیزردرمانی و برخی كرم‌هایی كه با نام «كرم‌های ضدترك بارداری» به فروش می‌رسند می‌توان تا حدی درمان را انجام داد. البته در همین زمان هم ممكن است نتیجه درمان قطعی و صددرصد نباشد. اما به هرحال ظاهر این ترك‌ها بهتر از قبل خواهد بود. اگر ترك‌ها از مراحل اولیه گذشته و ظاهر سفیدرنگ به خود بگیرند؛ دیگر تقریبا نمی‌توان كاری برای بهبودی آنها انجام داد.

نكته مهم دیگر این است كه این ترك‌ها درمان قطعی ندارند. در واقع همه درمان‌ها بین 30 تا 40 درصد و در بهترین حالت 60 تا 70 درصد بهبودی نسبی دارد. درمان دارویی كمتر از لیزر جواب می‌دهد.

اگر می‌خواهید لیزردرمانی كنید

برای استفاده از لیزردرمانی معمولا ابتدا یك قسمت را به صورت تست امتحان می‌كنیم. به این معنی كه ابتدا یك قسمت از پوست ترك خورده را لیزردرمانی می‌كنیم و پس از چند هفته نتیجه درمان را ارزیابی می‌كنیم. اگر درمان موثر واقع شده باشد، آن را برای سایر نواحی هم به كار می‌بریم.

در غیر این صورت متوجه می‌شویم كه لیزردرمانی درباره آن فرد خاص جواب نمی‌دهد و باید به كرم‌های ضدترك بسنده كنیم. اگر بخواهیم لیزردرمانی را برای درمان ترك‌های بارداری انجام دهیم به‌طور میانگین به 4 تا 5 جلسه لیزر نیاز است.

كرم‌ها را با نظر پزشك بخرید

اگر می‌خواهید برای بهبود ترك‌های پوستی ناشی از بارداری از كرم استفاده كنید حتما بروشور داخل بسته‌بندی را مطالعه كنید. این كرم‌ها گاهی با هدف درمان و گاهی هم با هدف پیشگیری تجویز می‌شوند.

در صورتی كه می‌خواهید از این كرم‌ها برای پیشگیری استفاده كنید باید بدانید برخی از این كرم‌ها ممكن است برای خود دوران بارداری مضر باشند و حساسیت ایجاد كنند؛ بنابراین اگرچه برخی از این محصولات را بدون نسخه هم ارائه می‌دهند اما برای اطمینان بیشتر قبل از استفاده حتما با پزشك مشورت كنید. اگرچه استفاده از كرم‌های ضدترك نسبت به لیزردرمانی تاثیر كمتری دارد اما می‌تواند در بهبود وضعیت و كم كردن ظاهر پوست و همچنین به اثرگذاری لیزر كمك كند. بنابراین با استفاده از این محصولات می‌توانید تا حدی نتیجه بگیرید.

من یک مادر خط خطی هستــم!

ظاهر این ترك‌ها را بشناسید

ترك‌های پوستی دوران بارداری در مراحل اولیه، قرمز یا مایل به ارغوانی هستند. كم‌كم با گذشت زمان رنگ این ترك‌ها روشن‌تر شده و به رنگ نواحی اطراف در می‌آید. به علاوه گاهی ممكن است این ترك‌ها رنگ سفیدتر و روشن‌تر از سایر نواحی داشته باشد. این ترك‌ها هیچ گونه درد، عارضه یا خطری ندارند و فقط به لحاظ زیبایی برای خانم‌ها مساله‌ساز هستند.


ویدیو مرتبط :
ترک پوست در بارداری قابل پیشگیری است؟

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

باورهای غلط و خرافه‌ درباره بارداری 

 

باورهای غلط و خرافه‌ درباره بارداری

 

اگر به تازگی مادر شده‌اید یا در شرف مادر شدن هستید، حتما از اطرافیان خود چیزهایی می‌شنوید که نمی‌توانید درست یا غلط بودن آنها را تشخیص دهید؛ از آنجا که سلامت شما و فرزندتان آرزوی هفته‌نامه سلامت است، تصمیم گرفتیم باورهای درست و غلط را درباره بارداری برای شما بگوییم...

 

1.«اگر شکمت تیز شده، حتما پسردار می‌شی» یا «حالا که شکمت پهن شده و بچه‌ات تو پهلو‌هاته، دختر می‌زایی». شاید یکی از مسخره‌ترین و البته محبوب‌ترین باورهای غلط بارداری همین اصول تعیین جنسیتی باشد که بدون کوچک‌ترین مدرک مستند علمی نسل به نسل در خانواده‌ها می‌‌گردد. شاید زمانی که سونوگرافی و آمنیوسنتز اختراع نشده بودند، حدس درست اطرافیان درباره جنسیت جنین کار خارق‌العاده‌ای بوده و هرکس باردار می‌شد، ابتدا سری به پیشگوی جنسیت می‌زد اما امروزه اثبات شده که تمام تغییرات ظاهری و داخلی بدن مادر در دوران بارداری دلایل علمی دارد و هیچ ارتباطی هم به جنسیت فرزندش ندارد. یادتان باشد که شکل شکم مادر به ماهیت منحصر به فرد او بستگی دارد.

 

2.«صورتت گرده! دختر داری» یا «پهلوهایت بزرگ شده! پسر داری». اضافه وزن خانم باردار به دلیل وزن جنین، مایع آمنیوتیک و چربی‌هایی است که در بدنش ذخیره می‌شود. اگر چربی‌های خانمی در این دوران پشت ران‌هایش جمع ‌شده، حتما اگر باردار هم نبود و چاق می‌شد، اضافه وزنش در آن ناحیه بیشتر بود و این قضیه ربطی به جنس بچه ندارد.

 

3.«اگر دست‌هات رو ببری بالای سرت، بند ناف دور سر بچه‌ات می‌پیچه.» حرکات اندام‌های بالایی کوچک‌ترین تاثیری بر اندام‌های میانی و تحتانی ندارند. متخصصان زنان و زایمان به مادران باردار توصیه می‌کنند که در دوران بارداری به کلاس‌های آمادگی بارداری بروند و تمرین‌های ورزشی مخصوص این دوران را انجام دهند. ورزش‌ مناسب برای مادر باردار بسیار مفید است و اگر قرار بود با بالا بردن دست، بند ناف دور گردن بچه بپیچد، الان جمعیت کره زمین اینقدر زیاد نبود. البته احتمال پیچیدن بند ناف دور گردن جنین وجود دارد اما همگی به وضعیت رحم مادر مربوط می‌شوند نه دست‌های مادر.

 

4.«اگر به آدم زشت نگاه کنی، بچه‌ات شبیه‌اش می‌شه!» اول اینكه صورت زیبای ظاهر شرط نیست! دوم، زشتی یا زیبایی، نسبی و سلیقه‌ای است و سوم، تمام ویژگی‌های جسمی هر فردی به ژن‌هایی که مادر و پدرش به او بخشیده‌اند، بستگی دارد و بنا به قوانین علم پیچیده ژنتیک، هر بچه‌ای مخلوطی از ژن‌های خانواده مادر و پدرش را بروز می‌دهد.

 

5.«اگر به ماه‌گرفتگی نگاه کنی، بچه‌ات لب شکری می‌شه.» لب شکری‌ها مرا یاد یک چیز می‌اندازند،اصغر مهربان داستان زیبای بادبادک‌باز اما گذشتگان و بعضی از امروزی‌ها چنین نظری ندارند‌. آنها معتقدند که خسوف، نیشی است که رخ ماه را زده است و اگر زن باردار به آن نگاه کند، همین بلا سر فرزندش می‌آید و به همین دلیل مادر باید همیشه یک سنجاق تیز به لباسش وصل کند تا این بلا دفع شود اما این داستان عجیب هیچ توجیه علمی‌ای ندارد و لب‌شکری شدن به دنبال عوامل پیچیده ژنتیکی و محیطی در افراد بروز می‌کند نه پدیده‌های نجومی آمیخته با گزیدگی.

 

6.«مبادا در دوران بارداری وارد وان شوی! آب کثیف جنین را مریض می‌کند.» آبی ولرم با دمای ملایم برای مادر باردار بسیار آرامش‌بخش است به‌خصوص در ماه‌های پایانی بارداری. بابت کثیف بودن آب وان و رسیدن آن به جنین هم نگران نباشید زیرا جنین در پوششی مخاطی در کیسه آمنیوتیکی قرار گرفته و آب وان به او نمی‌رسد.

 

7.«اگه سر دلت می‌سوزه بچه‌ات پرمو می‌شه.» تعداد فولیکول‌های موی هر فرد به ویژگی‌های ژنتیکی او بستگی دارد که از شما و همسرتان به ارث برده است. سوزش سر دل در دوران بارداری، ناشی از عواملی چون حساسیت بیشتر بافت‌های دستگاه گوارش به هورمون‌های دوران بارداری و فشار رحم به معده است.

 

8.«اگه زیاد میوه نخوری، بچه‌ات موقع دنیا اومدن کثیف می‌شه.» خوردن میوه از عادت‌های تغذیه‌ای بسیار خوب و سالم است به‌خصوص، در دوران بارداری زیرا این گروه خوراکی‌ها مقدار زیادی ویتامین، مواد معدنی و فیبر را به بدنتان می‌رسانند اما هیچ ربطی به وجود داشتن یا نداشتن چربی و خونابه روی بدن نوزاد ندارد. متاسفانه همه انتظار دارند وقتی فرزندشان از رحم‌شان خارج می‌شود، مثل آن بچه‌های سفید و تپل تبلیغات تلویزیون باشد اما همه نوزادان در بدو تولد با لایه‌ای از چربی محافظ به نام ورنیکس پوشیده شده‌اند.

 

9.«اگه شیر و پنیر زیاد بخوری، سر بچه‌ات جوش سفید می‌زنه.» کلاه گهواره‌ای، جوش‌های سفیدی که روی سر بسیاری از نوزادان وجود دارد، ناشی از مقدار زیاد چربی در جمجمه نوزاد است؛ این جوش‌ها معمول و بی‌خطر‌ هستند و ایجاد آنها ربطی به میزان لبنیاتی که مادر مصرف کرده ندارد. یادتان باشد لبنیات از مهم‌ترین و ضروری‌ترین مواد غذایی دوران بارداری است و کلسیم این گروه برای رشد جنین‌ حیاتی است.

منبع:salamatiran.com