کودکان


2 دقیقه پیش

با بطری نوشابه برای پسر کوچولو هواپیما بسازید

به جای خریدن اسباب بازی های گران قیمت ، می توانید با استفاده از ابزاری که در خانه در اختیار دارید اسباب بازی هایی با کمک فرزندان خود بسازید که هم در هزینه ها صرفه جویی می ...
2 دقیقه پیش

از رایحه درمانی نوزادان بیشتر بدانید

آیا شما می خواهید برای مراقبت از نوزاد خود، یک رویکرد جامع تری را انتخاب کنید؟ آیا شما به عنوان یک پدر و مادر به دنبال درمان های طبیعی برای بچه های کوچک خود هستید؟ آیا می ...

راهنمای خرید تخت برای نوزاد


خواب برای نوزاد یکی از ضروریات است. برای ماه‌های اول تهیه یک گهواره کوچک یا تخت کنار مادر بهترین گزینه به حساب می‌آید و بعد که نوزاد بزرگتر شد می‌توانید او را به تخت کودک منتقل کنید

مجله شهرزاد: برخلاف بسیاری از وسایلی که در فهرست مایحتاج سیسمونی فهرست شده‌اند، خرید وسایل خواب برای نوزاد یکی از ضروریات است. برای ماه‌های اول تهیه یک گهواره کوچک یا تخت کنار مادر بهترین گزینه به حساب می‌آید و بعد که نوزاد بزرگتر شد می‌توانید او را به تخت کودک منتقل کنید. به توصیه پزشکان قرار دادن نوزادان در تخت تا پیش از ۲ یا ۳ سالگی کمی خطرناک است چرا که نوزاد قدرت حرکت چندانی ندارد و ممکن است دچار حوادثی مانند سندرم مرگ ناگهانی شود.

 برای خرید گهواره باید نکاتی را در نظر بگیرید که البته بعد‌ها برای خرید تخت نیز به کارتان می‌آید. از آنجا که نوزادان در ماه‌های اولیه بیشتر وقت خود را در گهواره می‌گذرانند علاوه بر زیبایی و راحتی باید به ایمنی آن هم فکر کنید.

راهنمای خرید تخت نوزاد و نکات درگوشی برای والدین

سایز و اندازه گهواره

اولین نکته در زمینه ایمنی گهواره سایز و اندازه آن است. گهواره نه باید آن‌قدر بزرگ باشد که نوزاد در آن غلت بزند یا بچرخد و نه آن‌قدر کوچک که جایی برای حرکت نداشته باشد بلكه اندازه آن باید به قدری باشد که نوزاد در آن احساس راحتی کند و فضای کافی برای تکان دادن دست‌ها و پا‌هایش داشته باشد. تکان‌های اضافی ممکن است باعث شود نوزاد بعد از غلت زدن دیگر نتواند برگردد و حادثه‌ای برایش اتفاق بیفتد.

ارتفاع قابل تنظیم کفه

قابل تنظیم بودن ارتفاع کفه یکی دیگر از نکاتی است که باید در نظر بگیرید. کفه اکثر گهواره‌ها یا تخت و پارک‌ها با استانداردهای رشد کودک قابل تنظیم هستند. در ماه‌های اول که نوزاد شما بیشتر به حالت درازکش است می‌توانید ارتفاع بالا‌تر را انتخاب کنید تا گذاشتن و برداشتن نوزاد راحت باشد و وقتی نوزادتان کمی به جنب و جوش افتاد و بزرگ‌تر شد ارتفاع پایین را تنظیم کنید تا نتواند به راحتی از کناره‌های تخت بگیرد چون ممکن است با تکان دادن گهواره بیفتد یا زمانی که شما خواب هستید از گهواره بیرون بیاید.

پایداری

در فروشگاه گهواره را خوب تکان دهید تا مطمئن شوید ثبات و پایداری کافی برای حركات و جنب و جوش‌های بی‌پایان نوزاد را دارد. پایه‌های گهواره حین تکان دادن باید ثابت و محکم روی زمین بمانند و گهواره لق نزند. اتصالات و دیگر نقاطی را که با تکان خوردن تحت تاثیر قرار می‌گیرند، به خوبی بررسی کنید. بهتر است گهواره‌ای را انتخاب کنید که قابلیت تحمل وزن یک نوزاد سنگین را داشته باشد چرا که برخی گهواره‌ها اگرچه ظاهری فانتزی و زیبا دارند اما از نظر پایداری، استواری و حفظ تعادل ضعیف هستند و تنها مزیت‌شان شکل و شمایل زیبا و فریب‌دهنده‌شان است.

راهنمای خرید تخت نوزاد و نکات درگوشی برای والدین

تزئینات جانبی

گهواره و تخت نوزاد هر چه ساده‌تر باشد بهتر است. گول تزئینات رنگارنگ و اغواکننده‌ای که گا‌هی روی گهواره‌ها به فروش می‌رسد نخورید چون ممکن است کنده شوند و خطر خفگی برای نوزاد داشته باشند. گاردهایی هم که با تخت‌ها و گهواره‌ها به فروش می‌رسند و به چهار طرف دیواره‌های تخت بسته می‌شوند تا از ضربه‌های احتمالی در اثر تکان خوردن نوزاد جلوگیری کنند، اگرچه زیبا هستند اما استفاده از آن‌ها بنا به استانداردهای جدید ایمنی لوازم کودک منسوخ اعلام شده و دیگر کارآیی چندانی ندارند. به یاد داشته باشید که این وسایل تنها جنبه تزئینی دارند و خریدشان چندان ضروری نیست.

ست لحاف و تشک

برخی گهواره‌ها با قیمت گزافی به بهانه دارا بودن ست لحاف و تشک به فروش می‌رسند. بهتر است پول‌تان را دور نریزید چون این ست‌های زیبا تنها جنبه دکوری دارند و نوزاد شما حداقل تا یک سالگی نیازی به بالش، لحاف و تشک ندارد و حتی استفاده از این وسایل می‌تواند برای سلامت او خطرناک باشد و سندرم مرگ ناگهانی یا مرگ گهواره را به همراه داشته باشد. اگر هم اصرار به خرید این وسایل دارید استفاده از بالش را فراموش کنید.

برای تشک هم بهتر است تشکی را انتخاب کنید که بافت سفت و ارتفاع کمی دارد و به خوبی در کفه گهواره جای می‌گیرد و فضای اضافی اطراف آن باقی نمی‌ماند. به جای لحاف از یک روانداز سبک یا پتوهای سوراخ‌دار استفاده کرده و در عوض لباس مناسب‌تری تن نوزاد کنید. اگر از گهواره‌های چوبی یا تخت‌های نوزاد استفاده می‌کنید، توجه داشته باشید که تشک به دیواره‌های تخت بچسبد.

فاصله تشک تا دیواره نباید بیشتر از یک انگشت باشد، اگر این فاصله به ۲ انگشت رسید خیلی سریع به فکر تعویض تشک باشید چرا که این فاصله برای نوزاد خطرناک است و ممکن است هنگام خواب دست، پا یا انگشتانش بین دیواره تخت و تشک گیر کند.

راهنمای خرید تخت نوزاد و نکات درگوشی برای والدین

چرخ‌های متحرک

سعی کنید به دنبال گهواره یا تختی باشید که چرخ داشته باشد. چرخ‌ها به شما این امکان را می‌دهند تا گهواره را به هر نقطه‌ای از خانه که مایل هستید بدون دردسر منتقل کنید، اما بهتر است گهواره‌ای را انتخاب کنید که چرخ‌ها در آن قابل جدا شدن باشند یا حداقل قفل مناسبی داشته باشند تا زمانی که نوزاد شما به جنب و جوش افتاد از پایداری و محکم بودن چرخ‌ها مطمئن شوید یا زمانی که به آن‌ها نیاز ندارید بتوانید به راحتی چرخ‌ها را جدا کنید تا پایه‌های گهواره سفت و محکم روی زمین بماند.

تخت‌های قابل تبدیل

اگر بخواهید اقتصادی فکر کنید و چیزی بخرید که تا چند سال برای‌تان قابل استفاده باشد شاید خرید یک تخت نوزاد-نوجوان از اولویت‌های‌تان باشد. این تخت‌ها طوری ساخته شده‌ که تا وقتی نوزاد شما کوچک است می‌توانید به صورت تخت نوزاد از آن استفاده کنید و وقتی بزرگتر شد با جدا کردن قسمت‌های اضافی آن را به تخت بزرگتر تبدیل کنید که تا ۹- ۸ سالگی آن را استفاده كند. اما هنگام خرید به چند نکته توجه کنید، اول این‌که در انتخاب دقت کنید.

سعی کنید تختی را انتخاب کنید که بعد از چند سال از شکل و شمایلش خسته نشوید و طرح آن طوری باشد که هم برای سال‌های نوزادی مناسب باشد و هم برای سال‌های کودکی. از محکم بودن اتصالات مطمئن شوید و یک بار تخت را از حالت نوزاد به نوجوان تبدیل کنید تا اگر مشکلی داشت‌‌ همان لحظه برطرف کنید. فاصله بین میله‌های حصار را هم به خوبی چک کنید. این فاصله نباید بیشتر از ۵ تا ۱۰ سانتی‌متر باشد تا سر کودک از آن عبور نکند. اگر این فاصله با استاندارد‌ها مغایرت داشته باشد ممکن است سر نوزاد بین میله‌ها گیر کرده و دچار حادثه شود.

حصار متحرک

برخی گهواره‌ها یا تخت‌های نوزاد در یک طرف حصاری دارند که با پایین دادن آن برداشتن و بغل کردن نوزاد برای والدین راحت‌تر باشد. اگرچه شاید این یک مزیت به حساب بیاید به ویژه برای وقتی که نوزاد شما کمی سنگین‌تر می‌شود، اما طبق قوانین جدیدی که از سال ۲۰۱۱ در آمریکا برای ایمنی وسایل کودک وضع شده تولید چنین گهواره‌هایی ممنوع اعلام شده و خرید و فروش این نوع گهواره‌ها با توجه به گزارش حوادثی که طی سال‌های گذشته منتشر شده غیرقانونی است.

در این مورد انتخاب با خود شماست. اگر خواستید گهواره‌ای انتخاب کنید که حصار متحرک دارد بهتر است با توجه به سبک زندگی‌تان و با در نظر گرفتن موارد ایمنی، تختی را انتخاب کنید که قفل‌های حصار آن قابل اعتماد بوده و خطری برای نوزاد ایجاد نکنند.

راهنمای خرید تخت نوزاد و نکات درگوشی برای والدین

تخت‌های ننویی

برخی گهواره‌ها یا تخت‌های نوزاد قابلیت تبدیل شدن به ننو را هم دارند. بهتر است از خرید این تخت‌ها صرف‌نظر کنید. اگرچه شاید تکان‌های ملایم این تخت‌ها نوزاد را آرام کند اما اگر نوزادتان به این تکان‌ها عادت کند، کار برای شما مشکل خواهد شد و همیشه باید در حال تکان دادن او باشید. از سویی زمانی که نوزادتان کمی بزرگتر شد و به حرکت افتاد این تخت‌ها خطرناک هستند چون زمانی که کودک با چنگ زدن به دیواره تخت می‌خواهد بایستد یا بنشیند این تخت‌ها پایداری خود را از دست می‌دهند و هر تکانی ممکن است باعث افتادن نوزاد شود.

انتخاب‌های دیگر

با توجه به بودجه‌ای که می‌خواهید خرج کنید ممکن است انتخاب‌های دیگری هم داشته باشید مثلا گهواره‌هایی که یک سمت آن‌ها جدا شده و به تخت مادر وصل می‌شود. این گهواره‌ها کار شیردهی را به ویژه در طول شب راحت‌تر می‌کنند چرا که می‌توانید بدون بلند شدن و بیرون آوردن نوزاد او را به سمت خود بکشید و شیر بدهید. تخت‌های مسافرتی نیز یکی دیگر از انتخاب‌های شماست.

در واقع با یک تیر دو نشان زده‌اید و تختی تهیه کرده‌اید که هم درخانه و هم در سفر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تخت‌ها معمولا چهارچوب فلزی یا پلاستیکی دارند و به راحتی جمع شده و می‌توانید آن را با خود به سفر ببرید، در این صورت هر جا که بروید نوزادتان جای مخصوص خودش را دارد.

راهنمای خرید تخت نوزاد و نکات درگوشی برای والدین

یادتان نرود

گهواره یا تخت را به دور از پنجره قرار دهید. پرده‌ها یک خطر بزرگ برای نوزاد محسوب می‌شوند. ممکن است نوزاد پرده را بکشد و روی سرش بیفتد. محل قرار گرفتن گهواره همچنین باید به دور از تابش مستقیم آفتاب باشد. نور مستقیم آفتاب برای نوزادان ناراحت‌کننده است.

تا ۶ ماهگی مکانی برای گهواره در اتاق خودتان تعیین کنید و تا حد امکان نوزاد را به تخت خودتان راه ندهید که در این صورت جدا کردنش بسیار مشکل خواهد شد.

مناسب‌ترین مدل خوابیدن برای نوزاد در گهواره «خوابیدن به پشت» است، هرگز نوزادی که هنوز غلتیدن بلد نیست به روی شکم یا پهلو نخوابانید چون ممکن است دچار سندرم مرگ ناگهانی بشود.


ویدیو مرتبط :
‫راهنمای خرید تخت خواب‬‎

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

راهنمای خرید سیسمونی نوزادوسایل سیسمونی نوزاد,لیست خرید سیسمونی بچه

بسیاری از رسم‌ها با گذشت زمان آنقدر پیچیده شده‌اند و تغییر شکل داده‌اند که دیگر نمی‌شود آن‌ را رسمی اصیل دانست؛ یکی از آنها همین رسم تهیه سیسمونی است.

در اغلب فروشگاه‌های سیسمونی تا دلتان بخواهد‌ لیست‌هایی را می‌بینید كه با هم در رقابت‌اند كه كدام‌یك قد بلندتر و پیچیده‌ترند.

 

ما می‌خواهیم فهرستی از سیسمونی لازم و خوب را بگوییم كه برای استقبالی شاد و مثبت از فرزند جدید خانواده كافی است.

 

رسم سیسمونی یكی از رسم‌های ایرانیان برای نخستین بچه خانواده است كه اغلب، خانواده دختر آن‌را به‌عهده می‌گیرد اما هستند پدر و مادرهای جوانی كه دوست دارند در تهیه این هدیه، خودشان هم دخیل باشند تا هم مستقل بمانند و هم كمكی به خانواده‌ها كرده باشند. اما از آنجا كه شروع یك كار، بر ادامه آن اثر می‌گذارد، روش‌های تربیتی كه پدر و مادر می‌خواهند در طول زندگی برای تربیت فرزند خود به‌كار بگیرند از جایی مثل همین خرید سیسمونی شروع می‌شود.

 

یك سیسمونی خوب و مثبت، خریدی است كه در آن شرط هدیه بودن وسایل رعایت شود و در آن اجبار و بحث‌های غیرصمیمی به‌خاطر نوع خرید پیش نیاید.

 

در این سیسمونی منطقی آنچه برای تدارك حضور نوزاد لازم است، بدون نگرانی از اینكه مبادا بخواهد قحطی بیاید و بعد‌ها دیگر نشود خرید كرد انجام می‌گیرد. قبل از این خرید خوب، خانواده باید شرایط خود را مرور كند تا خرید موجب دردسر‌های بعدی و زحمت دوباره نشود. برای مثال به پرسش‌های زیر پاسخ دهید:

1- محل زندگیتان گنجایش چه وسایلی را دارد؟ اگر مستأجر هستید آیا به فكر راحتی حمل‌ونقل وسایل خود هم هستید؟


2- فرزند شما در چه فصلی متولد می‌شود، نیازهای مرتبط با فصل و سن او چیست‌؟


3- حداكثر توانایی مالی شما چه میزان است‌؟ نیازها را با قدرت خریدتان هماهنگ كنید تا نیمه‌كاره رها نشود.


4- جنسیت فرزندتان چیست‌؟ برخی نیازها با جنسیت رابطه دارد و این آگاهی از اسراف جلوگیری می‌كند.


بعد از تعیین شرایطتان می‌توانید برای خرید اقدام كنید. نكات این لیست خرید با هدف كمك به خریدی كاربردی و كافی است. به همراه داشتن یك دفترچه یادداشت برای ثبت آنچه خریده‌اید و آنچه نیاز دارید می‌تواند به خرید مفید و بدون تكرار كمك كند.

 

وسایل سیسمونی نوزاد,لیست خرید سیسمونی بچه

 
سرویس كالسكه و ...
چند سالی است كه نسخه خرید سیسمونی به جای رفع نیازها به‌ سمت تجمل‌گرایی و افراط رفته است.

 

گاهی افراد برای نوزاد خود صندلی ماشین می‌خرند درحالی‌كه ماشین ندارند و یا نمی‌توانند بخشی از ماشین را فعلا به این دلیل محدود كنند.

 

خرید كالسكه انجام می‌شود درحالی‌كه وضعیت جسمی مادر اجازه بلند كردن و بستن كالسكه‌های سنگین را به او نمی‌دهد و یا موقعیت‌های حمل كودك با كالسكه برای این خانواده قابل توجه نیست. تنها چیزی كه مورد توجه والدین هست این نكته است كه ‌ اقلام موردنظر (باید) در سیسمونی باشد و دیگر هیچ!


با وجود این اگر به‌دنبال خرید این سرویس برای كودك هستید به این نكات توجه كنید:
توان خرید خود را برای تهیه این اقلام كه قیمت‌های بسیار متفاوتی دارند مشخص كنید. امروز مارك‌های ایرانی با كیفیت قابل‌قبول نیز در بازار وجود دارد كه می‌تواند نیاز شما را با هزینه خیلی كمتری برآورده كند.


در اغلب این سرویس‌ها وسیله حمل‌ونقلی به نام كریر به چشم می‌خورد. بهتر است بدانید این وسیله اغلب تا حدود 6ماهگی گنجایش نگهداری از كودك را دارد. برای این مدت كوتاه شاید قرض گرفتن این وسیله از یك دوست و آشنا كه حالا برای او بدون استفاده است منطقی‌تر باشد. روكش جدید شما و یك آویز زیبا می‌تواند ساك حمل كودك دوست‌تان را تزئین و برای استفاده كودك شما آماده كند.


قبل از خرید، آشنایان می‌توانند منبع تحقیق خوبی برای چگونگی خرید این سرویس باشند.


در فروشگاه سعی كنید یك‌بار به تنهایی كالسكه را جمع و حمل كنید تا از توانایی خود برای تكرار این كار با خبر شوید.


انتخاب رنگی مناسب برای این سرویس كه نیاز به شست‌وشوی دائم نداشته باشد یا كاور پلاستیكی برای تمیز نگه‌داشتن آن نیز پیشنهاد می‌شود. رنگ‌هایی كه جنسیت ندارد در این خرید‌ها به استفاده از آن در آینده كمك می‌كند.


اگر تصمیم به خرید روروئك دارید به‌احتمال خطر آفرینی این وسیله كه البته برای مدت كوتاهی استفاده می‌شود دقت كنید. امانت‌گرفتن این وسیله فضا گیر و خطرآفرین شاید برای امتحان چند روزه كودك شما راه بهتری باشد.


اگر قصد خرید آغوشی برای نوزادتان را دارید،نوعی از آن‌كه امكان خوابیدن كودك در آن وجود دارد و محافظ گردن هم در آن تعبیه شده پیشنهاد بهتری است.

لوازم بهداشتی
لیست وسایل بهداشتی سیسمونی هر سال تغییر می‌كند. اغلب معروف‌ترین آنها عبارت است از: شیردوش، شیشه شیر، پستانك نوزادی كه البته از معمولی تا مدل‌های ارتودنسی‌دار موجود است، كرم‌های بهداشتی، دماسنج، ناخن‌گیر، دندان‌گیر، پوشك، دستمال مرطوب، پودر بچه و... .


در خرید وسایل بهداشتی به آن دسته از محصولات كه تاریخ مصرف دارد دقت كنید و با خرید زیاد ازحد، موجب هدر رفت ‌آن نشوید.


استفاده از ماشین لباسشویی كودك چند سالی است كه مرسوم شده است. قیمت این وسیله از حدود 300هزار تومان شروع و با توجه به شركت سازنده آن و توانایی‌هایش تغییر می‌كند. این وسیله به‌دلیل امكان شست‌وشو با حجم كم لباس‌ها و درصورت استفاده از پارچه به جای پوشك برای تعویض كودكان پیشنهاد خوبی است‌ اما اگر شما قرار است برای كودك‌تان از پوشك استفاده كنید به هیچ وجه این وسیله ‌ را تهیه نكنید. كافی است لباس‌های نوزادتان را به‌طور مستقل و جداگانه از لباس‌های خودتان با همان ماشین لباسشویی همیشگی خودتان بشویید.


برخی از خانواده‌ها به‌دلیل مدیریت اقتصادی خانواده ترجیح می‌دهند كه با وجود استفاده از پوشك در مهمانی‌ها و... در محیط خانه از پارچه‌های مخصوص برای تعویض كودك استفاده كنند. در این صورت تهیه مواد بهداشتی شست‌وشو از داروخانه‌ها كه از حساسیت جلوگیری كند اما ضد‌عفونی‌كننده باشد را فراموش نكنید.

اسباب بازی
فروشگاه‌های اسباب بازی با تنوع جنس‌ها و رنگ‌ها و شخصیت‌های كارتونی و... خریدار سیسمونی را به ولع خرید بیشتر تشویق می‌كند اما خرید اسباب بازی، خرید ابزار شادی و رشد هوشی و مهارتی كودكان است؛ پس خرید آن با تمام خرید‌های سیسمونی فرق می‌كند.


یك اسباب بازی خوب بهتر است با توجه به رده سنی خاص كودك تعیین شود و پس از خرید هم در آن بازه سنی در اختیار كودك قرار گیرد.


اسباب بازی‌هایی كه رنگ‌های شاد و جنس مقاوم داشته باشند را ترجیح دهید. در 4‌ماه اول دوره نوزادی بهتر است از وسایل بازی درشت‌تر استفاده كنید تا خطرآفرین نشود.


اسباب بازی‌های موزیكال برای كودكان نوپا جذاب‌تر است اما ‌هرچه وسایل بازی امكان دست‌‍ورزی بیشتری را مهیا كند مثل خمیر‌های بهداشتی، گل‌رس و... برای كودكان جذاب‌تر است؛ البته كودكان امروز به وسایل خانه مثل ظروف منزل یا عصا و چوب‌های معمولی و... علاقه بیشتری دارند. می‌خواهیم بگوییم كه مطمئن باشید افراط در خرید اسباب بازی به معنی تضمین لذت از بازی و كمك به رشد كودك نیست. بهتر است حوصله والدین و مهیاكردن بستر بازی بدون خطر و سالم با وسایل بازی را هم برای كودكان تدارك ببینید.


پیشنهاد می‌شود اگر خانواده، اسباب‌بازی‌های متعددی را برای فرزند شما تهیه كرده‌اند یا كادو گرفته‌اید، پس از تولد كودك به مرور آنچه در سال‌های بعد برای كودك مفید است را جمع‌آوری و تا آن زمان در انباری و دور از چشم كودك نگهداری كنید تا برای كودك شما عادی و بی‌معنی نشود.


خرید كتاب را فراموش نكنید. بعضی از خوبی‌ها، خوبی‌های دیگر را هم به‌دنبال خود می‌آورند و انس كودك با كتاب یكی از عادت‌های خوب تربیتی برای فرزندان است. یك قفسه كوچك از كتاب‌های داستان، زمینه عادت و انس به كتابخوانی را نیز به بچه‌ها منتقل می‌كند.


كتاب‌هایی كه تهیه می‌كنید، بهتر است از تصاویر درشت و جذاب بهره‌مند و دارای موضوعات متنوع باشد.

 

وسایل سیسمونی نوزاد,لیست خرید سیسمونی بچه


لباس
یكی از موقعیت‌هایی كه در آن اسراف زیادی ممكن است اتفاق بیفتد خرید لباس است. به‌عنوان مثال كودك شما در هر ماهی كه از تولدش می‌گذرد حداكثربه اندازه 3دست لباس نیاز دارد. خرید بیش از اندازه فقط می‌تواند به شما ضرر بزند . پیشنهاد ما این است كه هر‌ ماه به اندازه نیاز همان‌ ماه او لباس تهیه كنید. با این كار به تنوع مورد نظر خود هم می‌رسید.


به‌خاطر داشته باشید كه در دوران بارداری برای تهیه سیسمونی فقط برای همان فصلی كه كودك شما متولد می‌شود خرید كنید چون ممكن است ناگهان چندماه بعد با انبوهی از لباس‌ها مواجه شوید كه اندازه كودك شما نیست، درحالی‌كه پول زیادی بابت آنها داده‌اید.
بسته‌های سرویس‌های لباس نوزادی نیز گاهی شامل لباس‌هایی می‌شود كه مورد نیاز نیست یا سایز مناسبی ندارد؛ اگر بتوانید خودتان از لباس‌های غیرسرویسی انتخاب كنید خرید مفیدتری دارید.


در خرید تعداد لباس نیز عجله نداشته باشید چراكه اگر خرید سال‌های بعد را امروز انجام دهید ممكن است خرید شما با سلیقه فرزندتان جور نباشد یا رنگ لباس‌ها مناسب ظاهر او نباشد.


توجه به نوع پارچه، راحتی لباس و پرهیز از لباس‌های چسبان را در حفظ سلامتی فرزندتان درنظر داشته باشید. هر جنس گرانی، لزوما جنس خوبی نیست. وسواس انتخاب را از اسم و نوع مارك، به سمت جنس پارچه و دوخت تغییر بدهید.


تهیه لباس‌هایی كه هنر دست مادربزرگ یا مادر باشد نه‌تنها به اقتصاد خانواده كمك می‌كند بلكه در تمام فرهنگ‌ها نشان‌دهنده هنر و میزان بیشتر توجه و ذوق برای استقبال از نوزاد است؛ هنر پول خرج كردن را به هنر دست خودتان ترجیح ندهید.

سرویس تخت و كمد
یكی از بخش‌های گران قیمت سیسمونی را سرویس چوب تشكیل می‌دهد. برای تعیین هزینه این خرید باید بدانید چه وسایلی لازم دارید. تنوع این خرید می‌تواند از یك گهواره كوچك شروع شود و تا تخت‌های 2منظوره با چندین كمد همراه و... ادامه داشته باشد.


نكات مهم در خرید سرویس چوب:
قبل از خرید تخت و كمد خوب و منصفانه با خودتان فكر كنید كه اگر كودك شما كمد مستقل نداشته باشد، می‌توان با اختصاص یكی‌دو قسمت از كمد خودتان به لباس‌های او، نیاز به خریدن كمد را حذف كنید یا نه؟ بعضی از والدین واقعا در خانه خود برای اضافه كردن یك كمد دیگر فضای خالی ندارند اما فكر می‌كنند كه واجب است نوزادشان كمد مستقل داشته باشد. سرویس چوب یك وسیله جاگیر است، برای آن به خوبی برنامه‌ریزی كنید تا فضای اتاق كودك یا اتاق مشترك والدین و كودك به نحو دردسرسازی محدود نشود.


برخی از این سرویس‌ها با وجود پرداخت هزینه 2تخت اما در واقع نمی‌تواند به‌صورت همزمان تبدیل به 2تخت شود. در این تخت‌ها ‌میله‌های محافظ فقط بخشی از تخت نوجوان را محدود كرده است و اگر بعدا كودك دیگری داشته باشید، نمی‌توانید از تخت كودك برای فرزند كوچك‌تر و از تخت نوجوان برای فرزند بزرگ‌تر استفاده كنید.


گاهی بهتر است اگر فضای محدودی دارید به‌خاطر بیاورید كه كودك برای حدود 2سال نزد مادر می‌خوابد و این یعنی تخت غیرقابل حمل‌ونقل نمی‌تواند تا چند سال و تا زمان خواب مستقل كودك، كاربرد داشته باشد. در این شرایط یك گهواره یا تخت كوچك برای زمان تولد نوزاد كافی است.


چوب مورد استفاده در سرویس خواب كودك بهتر است مقاوم و ضد‌خش باشد.


‌ در برخی از سرویس‌های چوب، چیزهای عجیبی مثل میز آرایش وجود دارد آیا از قبل، به نیاز و هدف چنین وسیله‌ای دقت كرده‌اید!

 

وسایل سیسمونی نوزاد,لیست خرید سیسمونی بچه

 

با سیسمونی خود چه كنیم؟
بالاخره كودك شما بزرگ می‌شود و شما با هر معیاری كه برای او سیسمونی تهیه كرده باشید حالا با انبوهی از وسایل نوزاد مواجه هستید كه دیگر به آنها نیازی ندارید. شما برای این وسایل چه فكری كرده‌اید؟

پیشنهاد اول: كودك شما از حدود 3 سالگی بهانه جدیدی می‌گیرد كه این بهانه از نوع خواستن اسباب‌بازی و عروسك نیست. او یك همبازی دائمی از شما می‌خواهد. بهترین كار برای شما این است كه وسایل سیسمونی كودك اول را كه به خوبی نگه‌داشته‌اید برای برآورده كردن آرزوی همان بچه كه داشتن یك خواهر یا برادر است، استفاده كنید.

پیشنهاد دوم: شاید حالا كه چند سال از خرید سیسمونی شما گذشته است كم‌كم به فكرتان رسیده كه «این وسایل دیگه تكراری شده» و... . اگر این فكرها باعث شده است كه بخواهید به فكر خرج مجدد و تهیه وسایل جدید باشید، بهتر است بدانید كه راه‌حل دیگر، ایجاد تغییر در همان خرید‌های قبلی است.

 

یك نجار باسلیقه به راحتی و با هزینه بسیار كمتر از خرید جدید می‌تواند تغییراتی در شكل ظاهری وسایل چوبی‌تان، رنگ سرویس چوب و حتی اضافه كردن فضا و نوع استفاده از آنها بدهد. راه‌حل دیگر تغییر كاربری، هنرنمایی اعضای خانواده و استفاده از وسایل هنری است. برای مثال استفاده از برچسب‌های كودكانه كه در طرح‌های فوق‌العاده زیبا و متنوع وجود دارد یا پارچه‌های نمدی كه در پارچه‌فروشی‌های هنری موجود است، پیشنهاد خوبی است.

پیشنهادسوم: وسایلی كه شما امروز دیگر به آن نیاز ندارید یا از آن خسته شده‌اید و اسم‌اش را گذاشته‌اید وسیله اضافه، می‌تواند دغدغه خرید و استقبال یك خانواده از نوزادشان باشد. اگر به جمع دوستان و فامیل و حتی همسایگانتان نگاه دقیق‌تری داشته باشید به این پیشنهاد بهتر می‌توانید فكر كنید. زیباتر آن است كه خود شما پیشنهاد‌دهنده استفاده آنها از این وسایل باشید.

پیشنهاد چهارم: با چند نفر از فامیل یا دوستان خود یك خیریه یا یك تعاونی وسایل كودك برای به اشتراك‌گذاری سیسمونی‌های بدون استفاده خود راه بیندازید. با این كار می‌توانید به خانواده‌های زیادی كمك كنید و دغدغه مالی خیلی از زوج‌های جوان را برای بچه‌دار شدن كاهش دهید.

پیشنهاد پنجم: هنوز هم مغازه‌های وسایل دست دوم در شهر‌ها وجود دارند. اگر بعضی از وسایل سیسمونی برای شما غیرقابل استفاده است و به هیچ‌وجه به آن نیاز ندارید، می‌توانید به فكر فروش وسایلتان به مغازه‌های فروش دست‌دوم باشید. حتی رسانه‌هایی برای معرفی وسایلتان مثل ضمیمه جمعه بازار روزنامه همشهری یا سایت‌های مربوط به فروش وسایل دست دوم وجوددارد تا شما بدون واسطه وسایلتان را بفروشید.

منبع : hamshahrionline.ir