کودکان


2 دقیقه پیش

با بطری نوشابه برای پسر کوچولو هواپیما بسازید

به جای خریدن اسباب بازی های گران قیمت ، می توانید با استفاده از ابزاری که در خانه در اختیار دارید اسباب بازی هایی با کمک فرزندان خود بسازید که هم در هزینه ها صرفه جویی می ...
2 دقیقه پیش

از رایحه درمانی نوزادان بیشتر بدانید

آیا شما می خواهید برای مراقبت از نوزاد خود، یک رویکرد جامع تری را انتخاب کنید؟ آیا شما به عنوان یک پدر و مادر به دنبال درمان های طبیعی برای بچه های کوچک خود هستید؟ آیا می ...

راز گریه های بی دلیل کودکان چیست؟


اصولا بچه ها برای دلایل مختلف گریه می کنند. اما گاهی پیش می آید والدین آنها نمی توانند دلیل گریه آنها را تشخیص دهند و بچه ها هم که زبان ندارند تا دردشان را بگویند. اما اگر حتی توان تشخیص دلیل گریه های فرزند خود را نداشتید نیز می توانید با چند روش باعث ساکت شدن او و آرامش مغز خود شوید.

صبح بخیر:  اصولا بچه ها برای دلایل مختلف گریه می کنند. اما گاهی پیش می آید والدین آنها نمی توانند دلیل گریه آنها را تشخیص دهند و بچه ها هم که زبان ندارند تا دردشان را بگویند.

اما اگر حتی توان تشخیص دلیل گریه های فرزند خود را نداشتید نیز می توانید با چند روش باعث ساکت شدن او و آرامش مغز خود شوید.

روش های زیر در نتیجه تجربه والدین به دست آمده و کاملا کاربردی هستند.

با کودکانی که بی دلیل گریه می کنند چه کنیم؟

1.    چیزی برای مکیدن

مکیدن باعث تپش آرام و مظم قلب و تسکین درد شکم کودک می شود. برای ساکت کردن کودک گریان، پستانک یا انگشت خود را در دهان او بگذارید تا بمکد و آرام شود.

2.    موسیقی

برای کودک لالایی بخوانید یا برای او موسیقی پخش کنید و در اتاق با هم برقصید. برای این منظور می توانید انواع مختلف موسیقی را امتحان کنید تا متوجه شوید کدام نوع مورد علاقه فرزند شماست و به او آرامش می دهد. رقصاندن کودک در آغوشتان باعث می شود تا بدن کودک کمی ورزش کند و آرام شود و ممکن است منجر به خواب او شود.

با کودکانی که بی دلیل گریه می کنند چه کنیم؟

3.    آب گرم

همچون هوای تازه، آب گرم هم می تواند موجب آرامش کودک و بند آمدن گریه او بشود. همچون زمانی که کودک را حمام می کنید، او را زیر شیر آب گرم نگه دارید و اجازه دهید آب گرم روی بدن او حرکت کند.

4.    صدای چند بسامدی

شاید از نظر شما صدای جاروبرقی به هیچ وجه آرامش بخش نباشد اما نوزادان از شنیدن چنین صداهای چند بسامدی که دیگر صداهای محیط را از بین می برند، خوششان می آید. این صدا درست شبیه صدایی است که آنها 9 ماه داخل رحم مادر می شنیده اند. یا مثلا بعضی از مادرها می گویند، فرزند آنها با صدای جریان آب آرام می شود. یا حتی برخی ادعا می کنند صدای هواکش حمام نیز حس آرامش به کودک آنها می دهد به همین دلیل، برای ساکت کردن، او را در آغوش خود چند دقیقه داخل حمام می برند و هواکش را روشن می کنند. 

5.    هوای تازه


گاهی باز کردن پنجره یا در خانه و ایستادن در مسیر جریان هوا، باعث ساکت و آرام شدن کودک می شود. اگر این روش پاسخگو بود، می توانید هنگامی که او را در بالکن یا کنار پنجره در آغوش گرفته اید، با او در مورد آسمان و محیط اطراف خانه صحبت کنید.
با کودکانی که بی دلیل گریه می کنند چه کنیم؟

6.    در آغوش گرفتن و قنداق کردن


نوزادهایی که تازه به دنیا آمده اند شدیدا علاقه دارند تا همچون رحم مادر احساس گرما و امنیت کنند. بنابراین، کودک خود را قنداق کنید یا او را داخل پتویی سفت بپیچید و او را در آغوش بگیرید تا احساس امنیت کند. بعضی از بچه ها با قنداق و در آغوش گرفته شدن احساس آرامش زیادی می کنند و برای آرامش بیشتر می توانید او را با حرکات ظریفی به بالا و پایین تکان دهید. حتی می توانید پستانک نیز در دهان او بگذارید. برخی از مادرها پتوی کودک خود را با سشوار گرم می کنند و سپس نوزاد را داخل آن می پیچند و سفت در آغوش می گیرند.

7.    حرکت کردن

در آغوش گرفتن یا قرار دادن کودک داخل کالکسه و راه بردن او به آرام شدن او کمک می کند. روش دیگر حرکت شامل استفاده از صندلی های متحرک یا تاب است. می توانید کودک را داخل گهواره متحرک قرار و او را تکان دهید. برخی از مادرها با استفاده از بازی دادن کودک روی توپ های بزرگ باعث خستگی و در نتیجه  خوابیدن کودک خود می شوند.

با کودکانی که بی دلیل گریه می کنند چه کنیم؟

8.    ماساژ

بیشتر کودکان دوست دارند لمس شوند. بنابراین، ماساژ می تواند چاره کار باشد. مهم نیست که اصول ماساژ را می دانید یا خیر، مهم این است که به آرامی دست و پای کودک خود را بمالید تا احساس آرامش کند و آرام بگیرد.

9.    راهکارهای دیگر


اگر برای آرام کردن کودک گریان خود همه راه ها را امتحان کرده اید و همچنان گریه می کند، به دنبال راهی باشید که در این جور مواقع به کمکتان می آید. مطمئن باشید بالاخره روشی هست که کودک شما با آن آرام می شود. برای اطمینان، لباس های او را درآورید، پوشکش را عوض کنید، پاهایش را با محلول ها و کرم های آرامش بخش ماساژ دهید، لباس بپوشانید، سفت در آغوش خود بگیرید و اگر همچنان گریه می کرد به او شیر بدهید.

10.    به خود استراحت دهید

کودکانی که بیشتر مواقع گریه می کنند و خیلی دیر آرام می شوند، موجب استرس والدین خود می شوند. خوشبختانه بچه ها هر چه بزرگ تر می شوند راحت تر می توان آنها را آرام کرد.  اما در حال حاضر، از اینکه همگام با نگهداری از فرزندتان، از خودتان هم مراقبت کنید احساس گناه نداشته باشید. این کار باعث می شود تا صبورتر و مهربان تر باشید. هنگامی که تحمل خود را از دست می دهید، ترفندهای زیر را انجام دهید.

•    کودک خود را روی زمین در مکانی امن قرار دهید و اجازه دهید چند دقیقه برای خودش گریه کند.
•    از دوست یا والدین خود کمک بگیرید
•    مسوولیت بچه را برای مدتی کوتاه به کسی بدهید که به او اطمینان دارید
•    برای خود موسیقی آرامی بگذارید تا کمی از آن فضا خارج شوید
•    نفس عمیق بکشید
•    به خودتان یادآوری کنید گریه کردن مشکلی برای کودک ایجاد نمی کند
•    مدام برای خود تکرار کنید که کودکتان خیلی زود رشد می کند و از این مرحله خارج می شود


ویدیو مرتبط :
دلیل گریه های کودکان

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

دلیل پرخاشگری کودکان چیست؟


پرخاشگری جزوی از غریزه کودکانه است. می توان گفت نوعی زبان قدیمی برای بیان استقلال است که باعث می شود تا کودکان در این سن پرخاشگر شوند. عصبانیت، زدن و گاز گرفتن کودکان تا اندازه ای نرمال است زیرا کودک دوساله روی «من» و «مال من» تاکید بسیاری دارد.

صبح بخیر:

چرا کودک دو ساله پرخاشگر می شود؟


تصور کنید در پارک نشسته اید و از اینکه کودک دلبند شما این همه شیرینی و لحظه های شاد و زیبا به زندگی شما هدیه داده است غرق در خوشحالی هستید که ناگهان می بینید این کودک آرام با مشت به صورت کودک دیگر می زند یا صورتش را چنگ می اندازد. همه خوشحالیتان از بین می رود و از پرخاشگری او تعجب می کنید.

اما پرخاشگری جزوی از غریزه کودکانه است. می توان گفت نوعی زبان قدیمی برای بیان استقلال است که باعث می شود تا کودکان در این سن پرخاشگر شوند. عصبانیت، زدن و گاز گرفتن کودکان تا اندازه ای نرمال است زیرا کودک دوساله روی «من» و «مال من» تاکید بسیاری دارد. بنابراین، هنگامی که کودک رفتارهای پرخاشگرایانه از خود نشان می دهد خیلی نگران نشوید.  فقط به طور غیر مستقیم به او یاد بدهید با روش های بهتری نیز می تواند احساسات خود را بیان کند و در این مسیر او را کمک کنید.چگونه می توان پرخاشگری را کنترل کرد؟

سریع رسیدگی کنید

هنگامی که نخستین نشانه های پرخاشگری را در کودک می بینید، سریع واکنش نشان دهید. به طور مثال هنگامی که خواهر و برادر با هم دعوا می کنند سریع و با صدای جدی بگویید که «دیگر بس است!» این بهترین روش برای این است که کودک متوجه شود کار اشتباهی انجام می دهد.

او را از موقعیتی که موجب عصبانیتش شده است دور کنید. حتی اگر شده چند ثانیه او را دور کنید تا متوجه شود اگر کار اشتباهی کند، گاز بگیرد یا کودکان دیگر را کتک بزند دیگر نمی تواند بازی کند. 

گوش به زنگ باشید

اگر کودک دوساله شما در زمین بازی شروع به پرتاپ توپ به سمت بچه های دیگر کرد، سریع او را از زمین بازی خارج کنید. مجبورش کنید بنشیند و بازی دیگران را تماشا کند و برایش توضیح دهید زمانی می تواند به زمین بازی برگردد که بتواند با آرامش و بدون دعوا با بچه ها بازی کند.

اگر عصبانی هستید هم سعی کنید سر او داد نزنید یا به او نگوید بچه بدی است. در عوض، این شانس را به او بدهید تا رفتارش را تغییر دهد. به او آموزش دهید که پرخاشگری راه مناسبی برای ارتباط برقرار کردن با دیگران نیست. وقتی خودتان در عین عصبانیت داد نمی زنید به طور غیرمستقیم به او می آموزید که باید خشم خود را کنترل کند.

برنامه ریزی داشته باشید

تا حد امکان به رفتارهای پرخاشگرایانه به یک شکل واکنش نشان دهید. این باعث می شود تا کودک واکنش شما را حدس بزند و به مرور زمان بیاموزد نباید این رفتار را انجام دهد و حرف های شما را قبول خواهد کرد.

اگر در یک جمع کودک موجب سرافکندگی یا خجالت شما شد سعی کنید با او بازی کنید. والدین دیگر شما را درک می کنند و جایی برای نگرانی وجود ندارد.

برای رفتارهای خوب به او جایزه بدهید

سعی کنید هرگاه کودک دوساله شما رفتار خوبی از خود نشان داد او را تشویق کنید و برایش جایزه بخرید. به این ترتیب، به طور غیرمستقیم به او می آموزد رفتارهای خوب پاداش های خوبی هم دارد. او می تواند به تدریج جادوی رفتار مودبانه و درست را بیاموزد.با حرف و رفتار او را متوجه کارش کنید

کودک را کنار بکشید، هنگامی که کمی آرام شد با مهربانی برایش توضیح دهید چه اتفاقی افتاده است. از او بخواهید بگوید چرا از کوره در رفته و چنین رفتار کرده است. برایش توضیح دهید همه انسان ها گاهی عصبانی و پرخاشگر می شوند اما نباید به واسطه عصبانیت کسی را کتک زد یا گاز گرفت. به کودک دوساله خود بیاموزید باید راه بهتری برای بیان خشم خود پیدا کند. به طور مثال، بالشت خود را بزند یا به توپ شوت بزند اما نباید به دیگران آسیبی برساند.

محدود کردن زمان تماشای تلویزیون

کارتون های کودکان این روزها مملو از خشونت، دعوا، تهدید و کتک زدن است. ترجیحا کودک را از تماشای برنامه های این چنینی محروم کنید. یا اگر نمی شود، هم پای او برنامه را تماشا کنید و رفتارهای آنها را برای کودک توضیح دهید. یا زمان بازی کودک را زیاد کنید تا خیلی پای تلویزیون و برنامه های خشن آن ننشیند.

از متخصص کمک بگیرید

اگر همه راه ها را امتحان کردید و کودک همچنان پرخاشگر و عصبانی بود، نزد مشاور یا روانشناس کودک بروید و از او کمک بطلبید. کتاب های اموزشی در این زمینه مطالعه کنید یا در اینترنت به دنبال مقاله های مفید بگردید. به خاطر داشته باشید کودک شما هنوز خیلی کوچک است و به راحتی می توانید رفتارهای بد او را از بین ببرید و با رفتارهای خوب جایگزین کنید.