سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

5 اشتباه که در تمرینات قدرتی مرتکب می شوید


ممکن است در روند تمرینات قدرتی مرتکب اشتباهاتی شوید، در اینجا می خواهیم چند نکته در این مورد را با شما در میان بگذاریم.

وب سایت علم ورزش - چنگیز زاده: تمرینات قدرتی که منظور همان تمرینات با وزنه است، واقعا" علاقمندان زیادی دارد. اما خیلی ها ۱۰، ۲۰ و ۳۰  بار وزنه ها را بدون هیچ گونه استراتژی واقعی و درست حرکت می دهند. خود تمرینات قدرتی یک طرف و مبحث مهم تغذیه از طرف دیگه دو عامل ایجاد کننده توازن در مسیر موفقیت شما هستند.

قبل از تمرینات قدرتی به اندازه مناسب به بدن مواد غذایی نرسانده اید

کمبود مواد غذایی برابر است با کمبود انرژی و این یعنی تمرین ناموفق. وجود پروتئین و کربوهیدرات در رژیم غذایی جهت سوخت رسانی به عضلات و ثابت کردن میزان قند خون قبل از تمرینات از اهمیت خاصی برخوردار است.

تمرینات طولانی مدت  با معده خالی، نهایتا" باعث می شود، بدن انرژی برای ساخت عضله نداشته باشد و شما را از هدفتان دور می کند. برای داشتن انرژی بهینه اگر چند ساعت از آخرین وعده غذایی شما گذشته است، این توصیه را رعایت کنید ( ۳۵۰ تا ۴۲۰ کالری) ۲ تا ۳ ساعت و غذای سبکی (حدود ۲۰۰ کالری) ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از تمرینات قدرتی مصرف کنید.

به عنوان مثال:

غذا: جوجه ( ۳ تا ۴ تکه) سیب زمینی شیرین ( ۴ تکه) و نصف آووکادو که در کل می شود: پروتئین،کربوهیدرات و چربی سالم.

غذای مختصر: چندتکه پنیر و یک سوم فنجان از بلغور جودوسر که زود آماده می شود. پروتئین، چربی و کربوهیدرات.

۵ اشتباهی که در تمرینات قدرتی و تناسب اندام مرتکب می شوید


بعد از تمرینات به بدن مواد غذایی نمی رسانید


بیشتر ورزشکاران بعد از تمرین اصلا" به فکر تغذیه بعد از تمرین نیستند یا اینکه این کار را با تأخیر انجام می دهند. بعد از تمرین ۳۰ تا ۴۰ دقیقه طلایی برای تغذیه در نظر بگیرید. باید توجه داشته باشید، هر زمانی که تمرینات قدرتی انجام می دهید، تمرینات باعث پارگی ها و صدمات کوچک در بافت عضلانی می شود.

زمانی که عضلات ترمیم می شوند، آن ها نیز قوی تر حجیم ترخواهند شد، اما نکته مهم اینجاست که عضلات برای رسیدن به این مهم به پروتئین و کربوهیدرات نیاز دارند. اگر بدن را به طور مناسب تغذیه نکنید، عضلات قادر نیستند روند ترمیم و رشد انجام دهند و ریکاوری بدن نیز مختل می شود.

تقریبا" 10 تا ۱۵ گرم از پروتئین و ۱۵ تا ۲۰ گرم از کربوهیدرات بعد از تمرین را در نظر بگیرید. (۲ عدد تخم مرغ و سیب کوچک) و اگر تمرین سخت و شدیدی داشته اید، تقریبا" 18 تا ۲۴ گرم پروتئین و ۲۴ تا ۳۰ گرم کربوهیدرات مصرف کنید. چرا اینقدر روی تغذیه تأکید می کنیم؟ جمله زیر را بخوانید:

آرنولد می گوید: «به عقیده من تغذیه اساس هر نوع پیشرفت عضلانی است. تولید سایزهای پیشرفته عضلانی و افزایش وزن عضلانی با وجود رژیم غذایی ناشایسته عملی نیست. رژیم باید به اندازه برنامه تمرین مورد توجه قرار بگیرد، البته اگر هدف تان به حداکثر رساندن پیشرفت است باید این گونه عمل کنید».

خیلی زود خسته شده و از تمربن دست می کشید

دو دوره یا ست های آخر تمرین از مهم ترین ست های تمرینی است. این ست ها جایی است که واقعا" تغییر را در بدنتان خلق می کنید. ست های آخر معمولا" باید با ناتوانی و سختی در انجام همراه باشد تا رشد و حجم عضلات را خلق کنید، پس هنگامی که به این نقطه می رسید از تمرین دست نکشید و با توان بیشتر ادامه دهید، اما اگر این اتفاق نمی افتد و شما همان احساس ست اول حرکت را دارید، یا باید وزنه را سنگین کنید یا تعداد ست را افزایش دهید.

از وزنه مناسب جهت تمرین استفاده نمی کنید

اکثر ورزشکاران یا وزنه خیلی سنگین و یا وزنه خیلی سبک استفاده می کنند. برای تعیین این که چه مقدار وزنه باید استفاده کنید، کیفیت ۲ تکرار آخر در هر دوره را در نظر بگیرید و آن را حدس بزنید! ۲ تکرار آخر هر ست  باید کمی بی نظم تر در مقایسه با تکرارهای اول باشد. یعنی سختی در انجام حرکت روند انجام آن را بی نظم کند.

اگر تمام تکرارهای شما در ست ها آسان هستند به اندازه کافی فشار برای رشد عضلات صورت نمی گیرد. بنابراین به خاطرداشته باشید: دو تکرار آسان ست های پایانی برابر است با افزایش وزنه. ناتوانی در انجام دو ست آخر به حدی که انجام حرکت با مشکل مواجه شود یعنی کاهش وزنه. البته می توانید از این مطلب هم استفاده کنید: انتخاب مقدار وزنه برای حرکات بدنسازی چقدر باید باشد؟

 دو تکرار آخر در ست آخر، چیزی است که فرق قهرمان مسابقات با بقیه را مشخص می کند.

به اندازه کافی به بدنتان فشار وارد نمی کنید

برای ایجاد تغییر باید بدن را خسته کنید. تا زمانی که سختی نکشید، بدن هم رشد نمی کند و تناسب اندامی در کار نخواهد بود. شما نیاز دارید تا جایی تمرین کنید که نهایتا" بگویید که من خسته شده ام!

اگر در پایان تمرین روزانه احساس سنگینی، سستی و لرزش در دست و پاهای خود می کنید، مخصوصا" زمانی که از پله بالا می روید، این علامت خوبی است! یعنی عضلات به خوبی زیر تمرین و فشار بوده اند و در مرحله رشد هستند. یاتان باشد به بدن تان قبل از شروع مجدد تمرینات قدرتی جهت ریکاوری استراحت بدهید.


ویدیو مرتبط :
1392/10/05:لاریجانی: غرب مرتکب اشتباه محاسباتی نشود...

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

9 اشتباه که در دهه 30 زندگی مرتکب می شویدبزرگ ترین اشتباهات زندگی

تصمیماتی که در دهه 30 زندگی می گیرید می تواند اثرات بلند مدتی بر زندگی شما بگذارند

 

تصمیماتی که در دهه 30 زندگی می گیرید می تواند اثرات بلند مدتی بر زندگی شما بگذارند. ممکن است فرصت هایی را از دست بدهید که هیچ گاه در زندگی به دست نمی آیند. به همین دلیل ما در اینجا بزرگ ترین اشتباهاتی را که افراد در این دوره از زندگی خود مرتکب می شوند، برایتان آورده ایم.

9 اشتباهی که در دهه 30 زندگی مرتکب می شوید

آرزوهای شغلی تان را نادیده می گیرید
افراد در دهه 20 زندگی خود معمولا شغل هایی را انتخاب می کنند که علاقه ای به آنها ندارند، اما پیش از آن که بفهمند، می بینند در دام آن گیر افتادند. اگر می خواهید در زمینه مورد علاقه خود کار کنید، این را بدانید که هر چه سن و مسئولیت شما بیشتر شود، ایجاد تغییرات زندگی نیز سخت تر خواهد شد.

به کار خود بیش از خانواده و دوستان اهمیت می دهید
خود را وقف کار نکنید. از لحظات خوب تان خاطره بسازید. هر چه سن تان بالاتر رود، برقراری ارتباط های عمیق با دیگران برایتان سخت تر خواهد شد.

عوامل منفی را از خود دور نمی کنید
برخی فکر می کنند ریسک کردن و گرفتن تصمیمات جسورانه، متعلق به دهه 20 زندگی است. اما بدانید که سن، بهانه خوبی برای ادامه ارتباطات، دوستی یا شغلی که تمام اشتیاق و انرژی شما را می گیرد، نیست.
«نه» گفتن به دیگران، کارها و تعهداتی را که با ارزش های زندگی شما جور در نمی آید، بیاموزید.

رشد و پیشرفت را متوقف می کنید
حتی اگر شما فردی هستید که دهه بیست زندگی تان را به کسب علم و مهارت های لازم پرداخته اید، صدمه بزرگی به خودتان می زنید اگر یادگیری و دنبال کردن علاقمندی هایتان را متوقف کنید.
در گیری مردم در دهه 30 زندگی شان آنقدر زیاد است که دیگر نگران رشد فردی خود نیستند. اما اگر شما به یادگیری و رشد ذهنی خود ادامه دهید و مراقب سلامت جسمی و روحی خود باشید، در دهه 40 زندگی تان به موفقیت های زیادی نسبت به دیگران خواهید رسید.

بزرگ ترین اشتباهات زندگی در دهه 30

اگر پولی که به دست می آورید شادی آور نباشد،هیچوقت خوشبخت نخواهید بود

 

به سلامت خود اهمیت نمی دهید
کار کردن می تواند بر سلامت افراد لطمه وارد کند. بنابراین سلامت خود را در اولویت تمام کارها قرار دهید. طوری نباشد که دهه 30 زندگی تان مدام احساس خستگی و کسالت کنید. ورزش را به فعالیت روزانه خود بیافزایید و از تحرکی که بر زیبایی شما تاثیر مثبتی خواهد داشت، لذت ببرید.

از بچه دار شدن خودداری می کنید
افراد زیادی به دلیل از دست ندادن فرصت های شغلی، بچه دار شدن را به تعویق می اندازند و سالها بعد، در دهه 40 زندگی شان در می یابند که برای بچه دار شدن بسیار دیر است. بنابراین اگه قصد بارداری دارید، قبل از آن که دیر شود، اقدام کنید.

زمان کافی برای خانواده خود نمی گذراید
جیمز آلتوچر 43 ساله، در وبلاگ خود نوشته است: «زمانی که 34 سالم بود، روزی پدرم با من تماس گرفت اما من به دلیل جلسه ای که داشتم، تماس او را قطع کردم و پس از اتمام جلسه هم با او تماس نگرفتم. چند ماه بعد او بر اثر سکته از دنیا رفت. حال من عذاب وجدان شدیدی دارم.»
هر چه سن شما بیشتر شود، والدین شما نیز مسن تر خواهند شد. بنابراین فرصت بودن با آنها را از دست ندهید.

برای آینده پس انداز مالی نمی کنید
ممکن است تصمیم بگیرید تمام پول خود را صرف شروع کاری جدید کنید، اما به تمام جوانب آن خوب بیاندیشید. اگر در این کار شکست بخورید، چه اتفاقی می افتد؟

شما باید برای دوران بازنشستگی خود، پس انداز مالی داشته باشید و این کار با افزایش سن، سخت تر می شود. بنابراین هر چه زودتر اقدام به این کار کنید، بهتر است.

به خوشگذرانی خود اهمیت نمی دهید
سی سالگی به معنی اتمام لذت و خوشگذرانی نیست. اگر تمام وقت خود را صرف کار و جمع آوری پول کنید، درست آن هنگام که از کار فارغ می شوید، می بینید که نیمی از عمرتان گذشته است و دیگر توانایی کافی برای هیچ تفریحی نخواهید داشت.

با دوستان تان قرار بگذارید، با خانواده خود به مسافرت و کنسرت بروید. یادتان باشد اگر پولی که به دست می آورید شادی آور نباشد، شما هیچوقت خوشبخت نخواهید بود.

منبع: برترین ها