سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

کلسترول چیست؟ کلسترول خوب و بد کدامند؟ 

کلسترول خون, درمان کلسترول, چربی خون, کلسترول

 

در مقابل، باید بدانیم که وجود این ماده در بدن بسیار حیاتی است. چنانچه می خواهید در خصوص کلسترول، انواع آن، و دلایل ایجاد کلسترول نوع بد در بدن بدانید، این مطلب برای شما است.

 

▪ کلسترول چیست؟

کلسترول، ماده ای نرم و مومی شکل است که از چربی ساخته می شود. این ماده در جریان خون و تمامی سلول های بدن وجود دارد. کلسترول یکی از مهمترین مواد مورد نیاز بدن است؛ وجود میزان کافی از آن برای ساخت غشای سلولی، ساخت و ترمیم دیواره رگ های خونی، تولید برخی هورمون ها، تامین ویتامین D و … برای بدن ضروری است. مقداری از کلسترول مورد نیاز بدن از طریق مصرف برخی مواد غذایی و در کبد تولید می شود. تفاوت کلسترول با سایر چربی های موجود در خون این است که این ماده در خون حل نمی شود. این ماده توسط لیپوپروتئین ها بین سلول ها جابجا می گردد.

لیپوپروتئین های با چگالی کم که به LDL معروف هستند، از انواع بد کلسترول به شمار می روند. در مقابل، لیپوپروتئین های با چگالی بالا یا HDL به عنوان کلسترول خوب شناخته شده اند.

 

▪ وضعیت کلسترول های LDL و HDL در خون

سطح کلسترول که ترکیبی از LDL ،HDL و تری گلیسرید است، از طریق آزمایش خون، قابل اندازه گیری است.

 

▪ کلسترول بد یا LDL

چنانچه میزان کلسترول LDL در خون افزایش یابد، این کلسترول در دیواره رگ های خونی که وظیفه تغذیه قلب و مغز را دارند، رسوب کرده و منجر به تنگ شدن این عروق می شوند. این وضعیت می تواند انعطاف پذیری رگ ها را کم کرده و منجر به انسداد سرخرگ، تصلب شرایین، ایجاد لخته و در نهایت حمله قلبی و یا سکته شود.

 

▪ کلسترول خوب یا HDL

در حدود یک چهارم تا یک سوم کلسترول خون از نوع HDL است. این نوع کلسترول بر خلاف نوع LDL مانع بروز حمله قلبی است. تا جایی که کاهش یافتن این کلسترول در خون (کمتر از ۴۰ میلی گرم در دسی لیتر) می تواند خطر حمله قلبی را افزایش دهد. این نوع کلسترول با پیشگیری از رسوب کلسترول LDL، از انسداد رگ ها و خطرات بعدی جلوگیری می کند.

 

▪ تری گلیسرید و (Lp(a

تری گلیسرید، از چربی های داخلی بدن ساخته می شود. اضافه وزن، چاقی، عدم فعالیت بدنی، مصرف سیگار و الکل و نهایتاً رژیم غذایی نامناسب با کالری بالا، می تواند باعث افزایش تری گلیسرید در بدن شود. خون افراد با تری گلیسرید بالا، حاوی کلسترول زیادی است. خبر بد اینکه سطح کلسترول بد (LDL) در خون این افراد، بسیار بیشتر از میزان کلسترول مفید (HDL) می باشد. اغلب افرادی که دچار حملات قلبی و دیابت هستند، در واقع از تری گلیسرید بالا، رنج می برند.

وجود (Lp(a، نیز موجب ایجاد تغییرات ژنتیکی منفی و افزایش میزان کلسترول LDL در خون است. مقادیر زیاد (Lp(a می تواند یک فاکتور خطرناک در رسوب کلسترول در شریان های حیاتی باشد.

منبع:salamatnews.comویدیو مرتبط :
کلسترول خوب را چگونه بالا ببریم؟

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

تفاوت بین چربی و کلسترول چیست؟

اخبار,اخبار جدید,اخبار جالب

 

تفاوت بین چربی و کلسترول چیست؟

برای بسیاری از مردم دو واژه کلسترول و چربی تفاوت چندانی با هم ندارند و یا حتی یکسان به نظر می‌رسند.

 متخصصان تغذیه تاکید دارند که آگاهی از تفاوت این دو ماده با یکدیگر بسیار حائز اهمیت است چون به شما کمک می‌کند نوع مضر آن را به طور کامل از رژیم غذایی روزانه‌تان حذف کرده و انواع مفید آن را استفاده نمایید.

به گزارش سایت اینترنتی هلت می آپ، چربی‌ها به طور کلی گروه وسیعی از ترکیباتی هستند که معمولا در حلال‌های ارگانیک محلول هستند اما محلول در آب نیستند.

انواع چربی‌ها به طور کلی شامل چربی اشباع نشده، چربی اشباع نشده تک زنجیره‌ای، چربی اشباع نشده چند زنجیره‌ای، چربی ترانس، چربی CIS، اسیدهای چرب امگا و بالاخره چربی اشباع شده هستند که این مورد آخر عامل اصلی ابتلا به بیماری قلبی است.

متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند که دوز مجاز مصرف روزانه چربی‌ها به طور کلی باید بین 15 تا 30 درصد از کل کالری مصرفی روزانه باشد. این میزان بستگی به فعالیت و میزان تحرک بدنی فرد دارد. به این ترتیب برای فردی که در طول روز نسبتا فعال است باید تقریبا 30 درصد از کل کالری مصرفی روزانه‌اش از چربی‌ها باشد. اما برای فردی که زندگی کم تحرک دارد مقدار مناسب استفاده از چربی‌ها 10 تا 15 درصد از کل کالری مصرفی روزانه است. اما کلسترول ماده‌ای است که در بدن و برای کمک به ساخت سلول‌ها و غشاء اطراف هر سلول به منظور حفاظت از آن، تولید می‌شود.

به این ترتیب کلسترول، چربی نیست بلکه یک ترکیب شیمیایی روغنی و چرب است که توسط کبد تولید و در پنیر، تخم‌مرغ، کره و گوشت (بویژه گوشت قرمز چرب) نیز یافت می‌شود. این ترکیب توسط خون و با کمک مولکول‌های موسوم به لیپوپروتئین حمل می‌شود. افزایش سطح کلسترول در بدن برای قلب خطرناک است و باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود./ایسنا