سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

چه كنیم تا سرطان معده نگیریم؟ 

چه كنیم تا سرطان معده نگیریم؟

 

سرطان معده از طرق مختلف گسترش می‌یابد. می‌تواند از طریق دیواره خود معده به بافت‌ها و اعضای مجاور راه یابد. همچنین می‌تواند از طریق غدد عروق لنفاوی گسترش یابد. در مراحل پیشرفته نیز می‌تواند از طریق خون، سایر اندام و اعضا را درگیر كند.

 

سرطان معده ناشی از رشد خارج از كنترل‌ سلول‌های‌ بدخیم‌ در معده‌ است. این سرطان از دسته سرطان‌هایی است كه طی سالیان و به آرامی ‌رشد می‌كند، ولی قبل از این كه سرطان به معنای واقعی ایجاد شود، تغییراتی در لایه‌های معده ایجاد می‌شود.

 

متاسفانه در مراحل ابتدایی علائم چندانی دیده نمی‌شود و شاید به‌همین دلیل، سرطان معده در مراحل ابتدایی به سختی تشخیص داده می‌شود. سرطان معده در مردان 2 برابر زنان دیده می‌شود و در سنین بالاتر از 50 سال بشدت افزایش می‌یابد.

 

سرطان معده از طرق مختلف گسترش می‌یابد. می‌تواند از طریق دیواره خود معده به بافت‌ها و اعضای مجاور راه یابد. همچنین می‌تواند از طریق غدد عروق لنفاوی گسترش یابد. در مراحل پیشرفته نیز می‌تواند از طریق خون، سایر اندام و اعضا را درگیر كند.

 

نشانه‌های بیماری

از علائم شایع سرطان معده می‌توان به كاهش اشتها، كاهش وزن، كم‌خونی، ‌درد معده، علائم مبهم سوء‌هاضمه مانند آروغ زدن، استفراغ‌ خونی،‌ ‌احساس پری معده حتی پس از خوردن مقادیر اندك غذا، مدفوع‌ سیاه،‌ تهوع و استفراغ، درد بالای‌ شكم‌، سوزش سردل و علائم شبیه به زخم معده اشاره كرد.

 

درمان

متاسفانه در بیشتر موارد سرطان معده بسیار دیر تشخیص داده می‌شود. در این شرایط میزان‌ بقای‌ 5 ساله‌ حتی‌ در صورت‌ درمان‌، پایین‌ است‌.

 

در مراحل ابتدایی، جراحی و برداشتن تومور اولیه می‌تواند موثر باشد. زمانی كه سرطان گسترش یافته باشد می‌توان برای جلوگیری از خونریزی‌های طولانی و انسداد معده از روش جراحی استفاده كرد. شیمی‌درمانی نیز ممكن است در افرادی كه سرطان در آنها گسترش یافته باشد، استفاده شود و موثر باشد.

 

استفاده از رادیوتراپی بخصوص همراه با شیمی‌درمانی ممكن است برحسب صلاحدید پزشك استفاده شود. با وجود این كه شانس معالجه این بیماری در مراحل پیشرفته كم است باید توجه داشت كه هیچ كس نمی‌تواند میزان بهبودی و پاسخ هر فرد را به درمان به طور دقیق پیش‌بینی كند چراكه نوع سرطان و نحوه پاسخ بدن به درمان هر فرد به فرد دیگر می‌تواند متفاوت باشد. در این بین حالات روحی و روانی مناسب می‌تواند در درمان بسیار موثر باشد.

 
برای پیشگیری

- از كشیدن سیگار خودداری كنید.

- رژیم‌های غذایی شامل غذاهای دودی، گوشتی و نمك اندود را كمتر مصرف كنید.

- به‌ علائم‌ سوءهاضمه‌ كه‌ بیش‌ از چند روز طول‌ بكشند، ‌توجه‌ كنید.

- رژیم‌ غذایی‌ مغذی‌ و متعادل‌ را استفاده‌ كنید.

- در صورت لزوم آزمایش‌های‌ سالانه‌ غربالگری‌ را كه‌ توسط‌ پزشك‌ توصیه‌ شده‌ انجام‌ دهید.

- استفاده از ماهی و سبزیجات تازه محتوی ویتامینA و C را كه احتمال ابتلا به سرطان معده را كاهش می‌دهند فراموش نكنید.

 

-گوشت قرمز را به اندازه مصرف كنید. استفاده از گوشت قرمز بیش از 13 بار در هفته احتمال سرطان معده را 2 برابر می‌كند بخصوص اگر گوشت به صورت كبابی، پخته شود.

-مصرف نمك وغذاهای سرخ كرده را بسیار محدود كنید و برای پخت غذا از روش‌هایی نظیر بخارپز كردن و پخت در ماكروویو استفاده كنید.

- از مواد غذایی حاوی آنتی‌اكسیدان نظیر كلم بروكلی، هویج و گوجه فرنگی استفاده كنید.

- مصرف پیاز و سیر، خطر سرطان معده را كاهش می‌دهد.

 

 


ویدیو مرتبط :
چیکار کنیم تا سرطان نگیریم؟!

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

خوردن ته دیگ سوخته سرطان معده می آورد 

 

خوردن ته دیگ سوخته سرطان معده می آورد

 

عضو كمیته اجرایی پنجمین كنگره انجمن علمی جراحان عمومی با بیان این كه خوردن ته دیگ هایسوخته و افزایش مصرف كربوهیدرات ها نظیر برنج بویژه در مناطق شمالی كشور افزایش بروز سرطان مری و معده را سبب شده است، گفت: علاوه بر ته دیگ سوخته، نوشیدن چای داغ و سوختگی مری نیز بروز سرطان مری را موجب می شود.

       

عضو كمیته اجرایی پنجمین كنگره انجمن علمی جراحان عمومی با بیان این كه خوردن ته دیگ های سوخته و افزایش مصرف كربوهیدرات ها نظیر برنج بویژه در مناطق شمالی كشور افزایش بروز سرطان مری و معده را سبب شده است، گفت: علاوه بر ته دیگ سوخته، نوشیدن چای داغ و سوختگی مری نیز بروز سرطان مری را موجب می شود.

 

به گزارش دبیرخانه پنجمین كنگره انجمن علمی جراحان عمومی، آرمین استفاده از فست فودها و نمك به مقادیر فراوان را از دیگر علل بروز سرطان مری و معده برشمرد و افزود: افزایش سن امید به زندگی، تغییر وضعیت زندگی و تغذیه، افزایش استعمال دخانیات و شرایط محیطی میزان بروز سرطان را در كشور افزایش داده است.

 

وی استعمال دخانیات را دشمن درجه یك سلامت و علت اصلی ایجاد انواع سرطان ها عنوان كرد و افزود: به علت شیوع فراوان سرطان معده در ژاپن غربالگری این سرطان از سنین كم و مراحل ابتدایی انجام می شود.

 

آرمین مراجعه برای انجام تست ها و آزمایش های غربالگری را از دهه ۵ زندگی به بعد توصیه كرد و یادآور شد: اگر تشخیص و درمان بموقع و زود هنگام انجام شود ۵ سال پس از درمان و تحمل عوارض آن، فرد طول عمر طبیعی خواهد داشت.

 

عضو كمیته اجرایی پنجمین كنگره انجمن علمی جراحان عمومی از روش های آندوسكوپی و اندوسونو به عنوان روش های تشخیصی با هدف تشخیص و درمان زود هنگام و اثربخش نام برد و یادآور شد: سرطان معده در مردان شایع تر است./جام جم آنلاین