سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

پرسش و پاسخ های مهم درباره کاندومکاندوم,نحوه استفاده از کاندوم,انواع کاندوم

پرسش و پاسخ های مهم درباره کاندوم
کاندوم های مردانه در صورتی که درست استفاده شوند در پیشگیری از بارداری موثر هستند.
1) آیا استفاده از کاندوم ها در پیشگیری از بارداری موثرند؟
بله، کاندوم های مردانه در صورتی که درست استفاده شوند موثر هستند. ؛ وقتی در هر عمل جنسی به درستی و به صورت مداوم استفاده شوند فقط دو زن از هر صد زن که همسر آنها از کاندوم استفاده می کنند ممکن است در سال نخست استفاده حامله شوند، به هر حال تعداد زیادی از مردم در هر مقاربت از کاندوم استفاده نمی کنند یا به طرز صحیح استفاده نمی کنند.


2) به چه میزان کاندوم ها در حفاظت در مقابل عفونت ایدز(HIV) کمک کننده هستند؟
به طور میانگین ، کاندوم ها 80% الی 96% در صورتی که بطور صحیح استفاده شوند در پیشگیری از عفونت HIV موثرند. یعنی کاندوم ها می توانند 80% الی 95% از انتقال HIV جلوگیری کنند. برای مثال به طور میانگین، از میان ده هزار زن غیر عفونی که شریک جنسی مبتلا بهHIV داشتند ، اگر هر زوج فقط یک عمل جنسی واژینال داشته باشند و از کاندوم استفاده نکرده باشند ، حدود 10 زن احتمالا باHIV عفونی می شوند. اگر از کاندوم استفاده کرده باشند ، احتمالا 1 یا 2 زن با HIV عفونی می شوند.


احتمال اینکه شخصی که در معرض HIV قرار می گیرد ، عفونی شود می تواند خیلی زیاد باشد، این احتمال به مرحله ای از عفونت که شریک جنسی در آن قرار دارد بستگی دارد.( در مراحل ابتدایی و انتهایی فاز واگیری بیشتر است). از جمله :
1- شخص در معرض دیگر بیماری های منتقله از راه جنسی (STDS) بوده است یا خیر.
2- وضع ختنه مرد (در مردان ختنه نشده شاید شیوع عفونت با HIV بیشتر باشد).
3- حاملگی ( زنانی که حامله هستند ممکن است در معرض خطر بیشتری برای عفونت باشند).

3) آیا استفاده گاه به گاه از کاندوم جهت پیشگیری ازبیماری های منتقله جنسی پیشنهاد می شود؟
برای محافظت بهتر، کاندوم باید در هر عمل مقاربت استفاده شود. در بعضی از موارد می تواند هرچند وقت یک بار استفاده شود.


4) آیا استفاده از کاندوم ها ریسک انتقال بیماری های منتقله جنسی را در جریان مقاربت مقعدی کاهش می دهد؟
بله، بیماری های منتقله جنسی می توانند از شخصی به دیگری در جریان هر نزدیکی که آلت تناسلی به داخل هر قسمتی از بدن شخص دیگر فرو برده می شود منتقل شوند. بعضی اعمال جنسی ریسک بیشتری نسبت به بقیه دارند. برای مثال ، ریسک عفونی شدن با HIV در جریان مقاربت مقعدی محافظت نشده 5 بار بیشتر از مقاربت واژینال محافظت نشده است. وقتی از یک کاندوم لاتکس برای مقاربت مقعدی استفاده می شود یک مایع یا نرم کننده سلیکونی لازم است تا به نگهداری کاندوم از پارگی کمک کند.


5) آیا کاندوم های پلاستیکی (سنتیتیک) برای پیشگیری ازبیماری های منتقله جنسی از جمله HIV موثر هستند؟
بله ، به نظر می رسد که پیشگیری کاندوم های پلاستیکی همانند حفاظت ایجاد شده توسط کاندوم های لاتکس باشد. اما در مورد آنها بطور کامل مطالعه نشده است. اداره غذا و دارو ایالات متحده توصیه کرد که کاندوم هایی که از پلاستیک ساخته و استفاده می شوند برای جلوگیری از STDS ، از جمله HIV فقط در صورتی که شخص نمی تواند از کاندوم لاتکس استفاده کند مصرف شوند. کاندوم هایی که از پوست حیواناتی همچون پوست بره ساخته می شوند اثری بر جلوگیری ازبیماری های منتقله جنسی شامل HIV ندارند.


6) آیا لیز خوردن یا پارگی کاندوم حین مقاربت شایع است؟
خیر ، به طور میانگین در حدود 2% کاندوم ها در طول مقاربت ممکن است پاره شده و یا لیز بخورند. دلیل عمده آن عدم استفاده صحیح از کاندوم است. مهم است که به افراد روش صحیح بازکردن ، جاگذاری و خارج کردن کاندوم و همچنین اجتناب از کارهایی که خطر پاره شدن کاندوم را افزایش می دهد، را یاد بدهیم.


7) چه اقداماتی را زنان و مردان می توانند انجام دهند تا خطر حاملگی و ابتلا به بیماری های منتقله جنسی در طی تماس جنسی که کاندوم لیز خورده یا پاره شده، کاهش یابد؟
اگر کاندوم لیز خورده و درآمده و خراب شده باشد، دادن قرص های ضدبارداری اورژانسی می تواند خطر حاملگی را کاهش دهد و تا حدودی خطر ابتلا به بیماری های منتقله جنسی، بجز ایدز کاهش یابد. شست و شوی آلت تناسلی مردان کمک کننده نیست. دوش واژینال نیز خیلی در پیشگیری از حاملگی موثر نیست.

 

خطر ابتلا به HIV و بیماری های منتقله جنسی و بیماری های التهابی لگن افزایش می یابد. اگر فرد بصورت قطعی در معرض HIV قرار بگیرد درمان آن داروهای ضد ویروس است. درمان های موجود می تواند به کاهش انتقال HIV کمک کند. اگر در معرض سایر STDS های معین قرار بگیرد پیشگیری می تواند درمان فرضی برای STDS که مراجع مرد یا زن را عفونی کرده است، باشد.
منبع:mums.ac.ir


ویدیو مرتبط :
104 پرسش و پاسخ درباره Taken King با Luke Smith

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

پرسش و پاسخ درباره شیر مادر 

پرسش و پاسخ درباره شیر مادر

 

 

● سؤال: چطور می توانم برای تغذیه نوزادم شیر کافی داشته باشم؟▪

 

جواب : بگذارید نوزادتان در مورد این که چه موقع شیربخورد و چه موقع خوردن را قطع کند تصمیم بگیرد. فقط اوست که می داند واقعاً به چه میزان شیر نیاز دارد. هرچه بیشتر به او شیر بدهید ، سطح پرولاکتین بدنتان بالاتر می رود و شیر بیشتری تهیه می کنید.

 

● سؤال: من می دانم که تغذیه با شیر مادر برای فرزند من بهتر است، ولی واقعاً نمی توانم با این مسأله کنار بیایم. چه کار می توانم بکنم؟

 

▪ جواب : نوزاد شما لازم نیست مستقیماً از سینه شما شیر بنوشد. شما می توانید شیرتان را بدوشید و با شیشه یا فنجان به او بدهید. این کار هر چند که وقت زیادی را صرف می کند اما پس از چند ماه متوجه خواهید شد که ذخیره شیر شما آن قدر کافی نیست که بتوانید نوزادتان را فقط با شیر خودتان تغذیه کنید.

 

● سؤال: من ناجارم گاهی به نوزادم شیرخشک بدهم. آیا این کار، فواید شیر مادر را از بین می برد؟

 

▪ جواب : تقریباً همه پژوهش ها نشان می دهند که فرزند شما هر چه بیشتر شیر مادر بخورد، از فواید بیشتری بهره مند خواهد شد. به عبارت دیگر، نوزادانی که هم شیر مادر و هم شیر خشک می خورند، از فواید شیر مادر بهره مند هستند. تنها نکته ای که وجود دارد این است که در مورد بیماری هایی مثل اگزما و آسم و نوزادانی که H.I.V مثبت هستند، هر چه برای مدت طولانی تری به نوزاد چیزی جز شیر مادر ندهید بهتر است.

 

● سؤال: با آنکه دلم می خواست، نتوانستم به فرزندم شیر بدهم و حالا درباره سلامتی او در آینده نگرانم...

 

جواب : تقریباً یکی از نکاتی که باید درباره پژوهش ها در نظر بگیرید، وجود احتمالات است. اگر شما فرزندتان را با شیر خشک تغذیه کرده اید، لزوماً دچار بیماریهای روده ای، ترشح گوش، یا یکی از این مشکلات نخواهد شد. تغذیه با شیر خشک فقط احتمال این عوارض را بالا می برد. به عنوان یک مادر، ممکن است تصمیمات بی شمار دیگری هم درباره نوزادتان بگیرید که برای سلامتی او مضر باشند، مثلاً ممکن است در نزدیکی یک خیابان شلوغ زندگی کنید و یا آدم های سیگاری در اطراف نوزادتان زیاد باشند که همه اینها بر سلامتی نوزادتان تأثیر می گذارند. تغذیه با شیر مادر قسمتی از زندگی نوزاد شماست. عشق و توجه شما در بسیاری از جهات دیگر، بسیار مهم هستند.

 

چون من و شوهرم هر دو از آسم رنج می بردیم، من واقعاً دلم می خواست فرزندم را خودم شیر بدهم. نوزادم در هفته های اول وزن اضافه نمی کرد و من تحت فشار شدید بودم که او را با شیر خشک تغذیه کنم، اما نمی خواستم این کار را بکنم. سرانجام وزن او بتدریج اضافه شد و من از دادن شیرخشک به او پرهیز کردم و حالا احساس می کنم تغذیه فرزندانم با شیر خودم، یکی از رضایت مندانه ترین تجربه های زندگی من بوده است.

 

● سؤال: آیا درست است که باید به نوزاد هر وقت که دلش بخواهد شیر داد؟

 

▪ جواب : بله، در واقع این مرحله از زندگی نوزاد چندان طول نمی کشد و جز موارد بسیار نادر که مادر دچار بیماری خاصی شده است که شیر مترشحه وی برای نوزاد مشکل ساز است، در سایر موارد می تواند به او شیر بدهد. اگر شما کسی را دارید که در کارهای دیگر کمکتان می کند، در دادن شیر به نوزاد خود دریغ نکنید.


منبع:واحد مرکزی خبر