سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

سرماخوردگی و آنفولانزا چه تفاوت هایی دارند؟بیماری آنفولانزا, درمان سرماخوردگی

در اینجا با تفاوت های بین سرماخوردگی و آنفولانزا و علائم آن ها آشنا خواهید شد.
سرماخورده ام؟ یا آنفولانزا گرفته ام؟ هر دوی این بیماری ها در فصول سرد سال زیاد اتفاق می افتند، اما آیا به درستی می دانیم چه تفاوت هایی در این دو بیماری هست؟

 

علائم سرماخوردگی
سرماخوردگی معمولأ با سوزش و درد گلو آغاز می شود و با سرفه، آبریزش بینی و بعضی مواقع با خروج خلط ادامه پیدا می کند. البته گاهی مواقع کودکان سرماخورده دچار تب بالا نیز می شوند ولی تب به ندرت بزرگسالان را درگیر می کند. علائم بیماری تا 2 الی 3 روز شدید هستند و به تدریج خفیف می شوند. سرماخوردگی معمولأ بین 5 تا 7 روز طول می کشد ولی سرفه ناشی از آن ممکن است ادامه پیدا کند.

 

عامل سرماخوردگی چیست؟
ویروس “راینوویروس” از خانواده “پیکورناویروس ها” عامل اصلی سرماخوردگی است. همچنین ویروس های دیگری نیز مثل کوروناویورس، آدنوویروس، ویروس پاراآنفلوآنزا و ویروس سین‌سیشیال تنفسی، ممکن است باعث سرماخوردگی شوند. عفونت های باکتریایی نیز ممکن است به سرماخوردگی اضافه شوند که در این صورت علائم بیماری شدیدتر و دوره آن طولانی تر خواهد بود. در این مواقع ممکن است عفونت سینوس ها (سینوزیت)، گلو (فارنژیت) یا گوش (اتیت) را درگیر کند.

 

فقط پزشک می تواند تفاوت سرماخوردگی ویروسی و میکروبی را تشخیص دهد. با تجویز پزشک ممکن است آنتی بیوتیک نیز برای درمان لازم باشد. در این خصوص حتمأ لازم است که اقدام به خود درمانی و مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک نکنیم.

 

عامل بیماری آنفولانزا و تفاوت آن با سرماخوردگی

بیماری آنفولانزا با سرماخوردگی فرق دارد چون ویروس هایی که باعث آن می شوند از خانواده متفاوتی هستند. آنفولانزا توسط ویروس های خانواده ” ارتومیکسو ویروس ها” ایجاد می شود که به سه گروه (A,B,C) تقسیم می شوند.

 

علائم آنفولانزا
تب، تعریق، سردرد، درد عضلات و مفاصل، گلو درد و گرفتگی بینی از علائم آنفولانزا هستند. برخی از انواع آنفولانزا مانند نوع خاصی از ویروس آنفولانزای A که به آنفولانزای خوکی معروف است، ممکن است با اسهال و استفراغ نیز همراه باشد. آنفولانزا معمولأ بین 2 تا 7 روز طول می کشد.

 

ممکن است آنفولانزا در کودکان، سالمندان و کسانی که مشکلات قلبی – عروقی و یا تنفسی دارند، با عفونت ریه (پنومونی یا ذات الریه) همراه شود. چنین حالتی در افراد سالم کمتر دیده می شود.

 

باورهای نادرست در مورد سرماخوردگی و آنفولانزا
در مورد هر دوی بیماری های سرماخوردگی و آنفولانزا باورهای نادرستی وجود دارد. یکی از این باورهای نادرست، درمان آنتی بیوتیکی است که هیچ تأثیری بر روی ویروس سرماخوردگی و یا آنفولانزا ندارد، حتی مشکلات بیمار را بیشتر نیز می کند.

 

بیماری آنفولانزا, درمان سرماخوردگی

 

2 نکته در مورد آنتی بیوتیک ها قابل توجه است:
آنتی بیوتیک ها برای درمان باکتری ها، عفونت های قارچی، و تک یاخته های انگلی مؤثر هستند و هیچ گونه تأثیری بر روی ویروس ها ندارند. از این رو هرگز نباید برای درمان سرماخوردگی یا آنفولانزای ویروسی مصرف شوند.


مصرف بی رویه و خودسرانه آنتی بیوتیک باعث پدیده “مقاوت آنتی بیوتیکی” می شود، به این معنا که باکتری ها در اثر تماس زیاد با آنتی بیوتیک ها راه بی اثرکردن آن ها را یاد می گیرند و گویی آنتی بیوتیک در از بین بردن باکتری ناکارآمد می شود.
بنابر آمار رسمی، مصرف آنتی بیوتیک در ایران 16 برابر استاندارد جهانی است.

 

یکی دیگر از باورهای نادرست در مورد سرماخوردگی و آنفولانزا این است که قرار گرفتن در معرض هوای سرد باعث بروز این بیماری ها می شود. در حالی که عامل این بیماری ها ویروس است و ربطی به هوای سرد ندارد. به عبارتی در تابستان هم احتمال ابتلا به این 2 بیماری وجود دارد.

 

پس دلیل شیوع زیاد این بیماری ها در زمستان چیست؟

در فصول سرد مدارس باز می شوند و کودکان در تماس نزدیک با هم هستند، در نتیجه انتقال بیماری بین کودکان و سپس به خانواده ها و جامعه بیشتر می شود.
در زمستان و پاییز مردم تمایل بیشتری دارند که در فضاهای سرپوشیده بمانند، همین مسئله عامل تسریع انتقال ویروس از فردی به فرد دیگر است.
ویروس هایی که آنفولانزا و سرماخوردگی را تولید می کنند، در هنگامی که رطوبت هوا کم است یعنی در پاییز و زمستان بهتر و بیشتر زنده می مانند.
در فصول سرد، مخاط بینی و دهان خشک تر است، این مسئله در انتقال ویروس به بدن نقش مهمی دارد.

 

عوامل مؤثر در بیماری ها
سن: کودکان و افراد مسن بیشتر سرما می خورند چون سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف تر است و دانش و توانایی کمتری برای مراقبت از خود در برابر بیماری دارند.

 

کم خوابی و استرس: کم خوابی و استرس سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کنند و فرد را در معرض انواع بیماری ها قرار می دهند.

 

دخانیات: سیگار و قلیان چه برای خود شخص مصرف کننده و چه برای اطرافیان او خطر ابتلا به انوع بیماری ها افزایش می دهد چون سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند.

 

آلرژی: سرماخوردگی و آلرژی دارای علائم مشترکی مثل سوزش گلو و آبریزش بینی هستند. تأثیری که آلرژی بر روی بینی و گلو می گذارد باعث می شود آن ها بیشتر در معرض خطر سرماخوردگی و آنفولانزا قرار بگیرند.
منبع:shafajoo.com


ویدیو مرتبط :
سرماخوردگی و آنفولانزا

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

دو نسخه جی5 ال‌جی چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟خبارتکنولوژی,خبرهای تکنولوژی,ال جی

در یک جمله می‌توان تفاوت این دو نسخه را بیان کرد. جی ۵ دارای پردازنده‌ی اسنپدارگون ۸۲۰ مجهز به پردازنده‌ای چهار هسته‌ای است و البته ۴ گیگابایت رم دارد. اما نسخه‌ی دارای پردازنده‌ی اسنپدراگون ۶۵۲ دارای ۳ گیگابایت رم خواهد بود.

جی 5 ال جی از اولین گوشی‌های مجهز به پرازنده‌ی اسنپدراگون ۸۲۰ است اما این گوشی نسخه‌ای مجهز به پردازنده‌ی اسنپدراگون ۶۵۲ نیز دارد که هر دو نسخه نیز وارد ایران خواهند شد. اما تفاوت این دو نسخه در چیست؟

دفتر روابط عمومی ال‌جی در ایران اعلام کرده است که دو نسخه‌ی مختلف جی ۵ ال‌جی از اواخر فروردین ماه وارد ایران خواهند شد. یکی از این نسخه‌ها همان نسخه‌ی مجهز به پردازنده‌ی اسنپدراگون ۸۲۰ است و دیگری دارای پردازنده‌ی اسنپدراگون ۶۵۲ خواهد بود. اما تفاوت این دو نسخه در چیست؟

تفاوت‌ها: تنها در پردازنده و مقدار حافظه رم
در یک جمله می‌توان تفاوت این دو نسخه را بیان کرد. جی ۵ دارای پردازنده‌ی اسنپدارگون ۸۲۰ مجهز به پردازنده‌ای چهار هسته‌ای است و البته ۴ گیگابایت رم دارد. اما نسخه‌ی دارای پردازنده‌ی اسنپدراگون ۶۵۲ دارای ۳ گیگابایت رم خواهد بود.

هر چند پردازنده‌ی اسنپدراگون ۸۲۰ چهار هسته و پردازنده‌ی اسنپدراگون ۶۵۲ هشت هسته‌ دارند اما پردازنده‌ی اسنپدراگون ۸۲۰ از نظر عملکرد بسیار بهتر بوده و حتی بهتر از پردازنده‌ی A9 اپل عمل می‌کند. همان طور که در نتایج بنچمارک انتوتو نیز دیدید، اسنپدراگون ۸۲۰ امتیاز ۱۳۰ هزار را بدست آورده و پردازنده‌ی اسنپدراگون ۶۵۲ نیز امتیار ۸۰ هزار را کسب کرده بود.

هر چند اختلاف در امتیاز بنچمارک‌ها زیاد است اما با مقایسه‌ی پردازنده‌ی اسنپدراگون ۶۵۲ با اسنپدراگون ۸۰۸ و اسنپدراگون ۸۱۰ می‌توان پی برد که این پردازنده در حد و اندازه‌ی اسنپدراگون ۸۱۰ بوده و البته از اسنپدراگون ۸۰۸ قوی‌تر است، به این معنا که در انجام بازی‌های حتی سنگین و البته انجام اعمال روزانه هیچ گونه مشکلی با پردازنده‌ی اسنپدراگون ۶۵۲ نیز نخواهید داشت.

دیگر تفاوت‌های جزئی نیز وجود دارند. برای مثال اسنپدراگون ۶۵۲ به رم LPDDR3 محدود بوده اما پردازنده‌ی اسنپدراگون ۸۲۰ توانایی پشتیبانی از رم LPDDR4 را نیز دارد. همچنین پردازنده‌ی اسنپدراگون ۸۲۰ از نظر گرافیکی بسیار بهتر از اسنپدراگون ۶۵۲ عمل می‌کند.

تفاوت به ظاهر کوچک دیگر نیز در عدم پشتیبانی نسخه‌ی دارای اسنپدراگون ۶۵۲ از هدست VR 360 است که شاید در آینده بتواند نکته‌ی منفی بزرکی به شمار رود. البته تفاوت عمده‌ی دیگر به احتمال زیاد در قیمت دو نسخه خواهد بود.

شباهت‌ها: همه چیز مشابه غیر از قدرت پردازشی
شباهت‌های دو گوشی بسیار زیاد است. هر دو گوشی دارای بدنه‌ی فلزی و صفحه نمایش ۵.۳ اینچی با رزولوشن ۲۵۶۰ در ۱۴۴۰ پیکسل هستند. هر دو نیز ساختار ماژولار داشته و باتری قابل تعویض دارند. به علاوه شاهد نرم‌افزاری مشابه و قابلیت‌های مشابه نظیر صفحه نمایش همواره روشن نیز خواهیم بود.

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که دو نسخه‌ی جی ۵ ال‌جی تفاوت زیادی نداشته و تنها قدرت پردازشی آن‌ها متمایز خواهد بود. با این حال ذکر این نکته بار دیگر ضروری است که پردازنده‌ی اسنپدراگون ۶۵۲ نیز بسیار با قدرت است و اگر گوشی با قیمت پایین‌تر و مناسب‌تر عرضه شود قطعا ارزش خرید بالایی خواهد داشت.

هر دو نسخه نیز دارای دوربین دوگانه بوده و عمکرد مشابهی نیز خواهند داشت.

 

اخبار تکنولوژی - زومیت