سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

تكرر ادرار از علت تا درمان‌تكرر ادرار, پیوند كلیه, دلایل تكرر ادرار

بی اختیاری ادرار

 

تكرر ادرار از علت تا درمان‌-در صورتی كه تعداد دفعات ادرار طی روز از 5 تا 7 بار بیشتر شود فرد اصطلاحا دچار تكرر ادرار شده است كه این مساله می‌تواند نشانه بیماری باشد .

پزشكان معتقدند كه چنانچه مقدار مایعات‌ دفع شده از بدن بیشتر از مایعات جذب شده آن باشد باعث از بین رفتن كاركرد كلیه در بدن می‌شود. دیابت، پرنوشی، تحریك شدن كلیه در اثر سرما و از همه مهمتر سن وجنس از دلایل تكرر ادرار است. هرگونه علائم مثل سوزش، تكرر ادرار و تغییر‌رنگ در ادرار كه باعث اختلال در ادرار شود حتما باید جدی گرفته شده چرا كه عدم درمان به موقع این گونه اختلالات باعث حاد شدن مشكل بیمار و نیاز وی به دیالیز و پیوند كلیه است.در صورت وجود درد و سوزش هنگام ادرار‌كردن و یا در صورتی كه بعد از ادرار كردن همچنان احساس نیاز به دستشویی رفتن دارید به پزشك مراجعه كنید. اینها ممكن است علائمی از عفونت‌های ادراری باشند. عفونت‌های ادراری شایع‌ترین عفونت‌های باكتریال در زنان حامله هستند و در صورتی‌كه درمان نشوند می‌توانند سبب عفونت كلیه و زایمان زودرس شوند.

 

علت بیماری‌

پزشكان معتقدند تكرر ادرار اغلب نشانه ابتلا به یك بیماری است. یكی از دلایل رایج تكرر ادرار، عفونت دستگاه ادراری است. سوزش ادرار، ادرار بد بو، تب و درد لگنی از نشانه‌های ابتلا به این بیماری است.

 

از دیگر دلایل رایج تكرر ادرار عبارتند از:

مصرف مدرها (داروهای ادرارآور) و برخی داروهای دیگر ‌ ضعیف شدن ماهیچه‌های مثانه، مجرا و كف لگن و در مردان، بزرگ و یا

 

عفونی شدن پروستات می‌تواند منجر به تكرر ادرار بویژه در شب شود.

 

درمان سرطان‌های نزدیك مثانه كه به دیوار مثانه آسیب برسانند.

 

سرطان مثانه و سنگ‌های مثانه و یا التهاب مثانه.

 

زمانی‌كه دیابت باعث می‌شود كه قند زیادی خون در ادرار دفع شود، آب بافت‌های بدن جذب می‌شود و نیاز به ادرار را افزایش می‌دهد.

 

بیماری‌هایی كه موجب ضعف كلیه می‌شود.

 

قلب ضعیف كه نمی‌تواند خون را به خوبی تخلیه كند و موجب تجمع مایعات در بدن و تكرر ادرار می‌شود.

 

تكرر ادرار در زنان حامله‌

این حقیقتی است كه زنان حامله دائما نیاز به دفع ادرار دارند. اكثریت مردم تصور می‌كنند كه علت این مساله فشار رحم در حال رشد به مثانه است. این نكته قطعاً در بعضی از ماه‌های حاملگی كه رحم بزرگ شده است صدق می‌كند. در واقع بسیاری از زنان در طول حامگی دچار «بی‌اختیاری فشاری» می‌شوند. در این نوع بی‌اختیاری، هنگام سرفه، خنده، عطسه و بلند كردن اجسام سنگین مقداری ادرار از مثانه خارج می‌شود. این عارضه در 3 ماهه سوم شایعتر است.

برای جلوگیری از این عارضه بهتر است قبل از پر شدن بیش از حد مثانه، به دستشویی بروید.انجام ورزش‌هایی كه سبب تقویت عضلات كف لگن می‌شود نیز می‌تواند به كاهش بی‌اختیاری فشاری كمك كند. بهتر است ورزش‌های لگن را در اوایل حاملگی شروع كنید و تا بعد از زایمان ادامه دهید. (در واقع اگر غیر از زمان حاملگی نیز این ورزش‌ها را انجام دهید بسیار مفید خواهد بود.) به خاطر داشته باشید كه قبل از شروع ورزش مثانه خود را تخلیه كنید.

 

تكرر ادرار به فاصله كوتاهی پس از زایمان برطرف می‌شود. چند روز اول بعد از زایمان حجم و دفعات ادرار زیاد می‌شود زیرا بدن در حال دفع مایعات اضافی است كه در طول حاملگی در بدن جمع شده است. ولی بعد از چند روز وضعیت به حالت زمان قبل از حاملگی بر می‌گردد.

 

كنترل تكرر ادرار

علاوه بر استفاده از دارو كه با تجویز پزشك انجام می‌شود سعی كنید چای و قهوه كمتر مصرف كنید زیرا این مواد تا حدی مدر (زیاد كننده ادرار) هستند. همچنین برای این‌كه تعداد دفعات دستشویی رفتن در شب را كم كنید روزها مقدار زیادی آب بنوشید ولی در ساعات قبل از خواب آب ننوشید. یك راه دیگر این است كه هنگام ادرار كردن كمی به جلو خم شوید تا مثانه كاملاً تخلیه شود. بیشتر از اینها كار دیگری نمی‌توان كرد.

منبع:noorportal.net


ویدیو مرتبط :
نوشیدن ادرار گاو در هند جهت درمان (دوبله)

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

ادرار سوختگی کودکتان را درمان کنید!!اگر کودک شما به ادرار سوختگی مبتلا شود شما خواهید فهمید قسمتی از پوست که بوسیله پوشک پوشیده می شود ، احتمالا ناحیه تناسلی ، چینهای ران و باسن ، قرمز و ملتحب به نظر خواهد رسید .

ناحیه گرفتار ممکن است خشک یا مرطوب بوده و گاهی جوش دار بنظر می رسد . اگر بثورات اولیه درمان نشود می تواند به چیز بدتری تبدیل شود مثلا" یک عفونت قارچی یا یک عفونت باکتریال .

بهداشت کودکان

عفونت قارچی در بچه هایی که آنتی بیوتیک مصرف میکنند شایعتر است ( این داروها باکتری خوبی را که در حال طبیعی رشد قارچ ه را کنترل می کنند از بین می برند ) و معمولا" بصورت نقطه های قرمز رنگی آغاز می شوند که تکثیر شده به شکل یک لکه قرمز رنگ یک پارچه در می آیند . عفونتهای باکتریال که ممکن است با طب همراه باشند معمولا باعث لکه های زرد رنگ نشت کننده یا لورکهای پر از چرک می گردد .

چه چیزی باعث ادرار سوختگی می گردد ؟

علت اصلی ، رطوبت است . نوزادان زیاد ادرار می کنند و اجابت مزاجهای مکرر و شل دارند . جاذبترین پوشک هم قدری رطوبت روی پوست لطیف کودک باقی می گذارد . بچه ای که مدت طولانی در یک پوشک کثیف باقی مانده است ممکن است به ادرار سوختگی مبتلا شود .

پاهای کدکی با پوست حساس - حتی اگر مرتب هم پوشکش را تعویض کنند - ممکن است درگیر شود . بچه های بزرگتر که مریض شده و آنتی بیوتیک مصرف می کنند ممکن است دچار اسهال شوند ( عارضه جانبی دارو ) که می تواند ضایعات پوستی ایجاد کند .

بهترین روش درمان ادرار سوختگی کودک چیست ؟

بهترین معالجه این است که کودک خود را با تعویض پوشک خشک و تمییز نگه دارید . اگر هوا گرم است و کودک می تواند بیرون از خانه و یا در اتاقی که کف آن براحتی قابل تمییز کردن است بازی کند ، پوشک او را تا حد امکان باز بگذارید تا هوا روند ترمیم را سرعت بخشد . همچنین باید از پوشکهای یک بار مصرف و مواد شوینده فاقد عطر و مواد افزودنی استفاده کنید ؛ اگر ادرار سوختگی ناشی از حساسیت باشد ، احتمالا" این مشکل را برطرف خواهد ساخت.

بهداشت کودک

یک ادرار سوختگی باید در عرض 3 تا 4 روز با درمانهای خانگی برطرف شود . اگر بثورات کودک شما باقی ماند ، گسترش یافت ، یا بدتر شد ، به پزشک مراجعه کنید .

چگونه می توانم به پیشگیری از این بثورات کمک کنم ؟

بهترین دفاع در برابر ادرار سوختگی خشک نگه داشتن است ، برای کمک این 5 مرحله را دنبال کنید :

* پوشک کودک را هر چه زودتر پس از خیس شدن یا آلودگی تعویض کنید .

* ناحیه تناسلی کودک را به دقت پس از هر اجابت مزاج تمییز کرده و بگذارید خشک شود .

* باسن کودک را با لایه نازکی از یک پماد محافظتی بپوشانید ، ولی از پودر ؟ ؟؟؟؟؟ استفاده نکنید چون ممکن است وارد ریه های کودک شود .