فرهنگ و هنر


2 دقیقه پیش

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس | برگزاری مراسم عروسی | باغ عروسی تشریفات ۵ ستاره بهبود با مدیریت بهبود اصلانی صاحب سبک در اجرای دیزاین های ژورنالی و فانتزی ، اجرا ...
2 دقیقه پیش

خواندنی ها با برترین ها (81)

در این شماره از خواندنی ها با کتاب جدید دکتر صادق زیباکلام، اثری درباره طنز در آثار صادق هدایت، تاریخ فلسفه یونان و... آشنا شوید. برترین ها - محمودرضا حائری: در این شماره ...

"پری" جشنواره فیلم فجر را از نحسی 13 نجات داد+تصاویر
دوره سیزدهم همزمان با نمایش آثار قابل ملاحظه ای همانند "پری"، "روز واقعه"، "كیمیا" و "روسری آبی" توانست كمی برای خود آبرو كسب كند، در این بین احمدرضا درویش با پرداخت خوب صحنه های جنگی فیلمش را به عنوان كارگردانی مسلط مطرح كرد و ایرج قادری نیز بعد از 10 سال ممنوع الكاربودن با فیلم "می‌خواهم زنده بمانم" دوباره به سینما و جشنواره فیلم برگشت و با وجود اینكه این فیلم با توجه به تقدیر از سوی تماشاگران و منتقدان مسیر را برای او هموار كرد اما خود او نتوانست این موفقیت را تكرار كند.

جشنواره فیلم فجر , سینما

جشنواره سیزدهم با توجه به حضور داریوش مهرجویی و احمدرضا درویش نسبت به سال گذشته بهتر بود اما اشكالاتی را هم داشت ایراداتی كه نمی‌توان از آن گذر كرد.

جشنواره فیلم فجر , سینما

این دوره به لحاظ موضوعی بیشتر به مضمون های دینی و دفاع مقدس سوق پیدا كرده بود و فیلم های ملودرام كمتر به چشم می خورد اما با این وجود فیلم های دفاع مقدس و دینی نیز تركیبی از ملودرام های سوزناك را در بر می گرفتند.

جشنواره فیلم فجر , سینما

"كیمیا" و "حمله به اچ 3" جزء فیلم ها دفاع مقدس بودند كه به لحاظ برخورداری از موضوع دفاع مقدس مورد توجه قرار گرفتند.

جشنواره فیلم فجر , سینما

جشنواره فیلم فجر در این دوره فیلمی دینی به نام "روز واقعه" داشت كه مضمون آن جزء موضوعات دینی بود و با توجه به دربرگیری مضمون عاشورا و امام حسین (ع) همیشه ماندگار مانده است و به جهت معیارهای اسلامی مخاطب را جذب خود كرد اما متاسفانه سینمای ایران هیچ گاه نتوانست نمونه ای مانند آن را بسازد و تنها روز واقعه بود كه در ذهن ها جا گرفت و فراموش نشد.
دوره سیزدهم پربار نبود و آثار شاخص بسیار اندك و در حد یك یا دو فیلم بود كه بتوان آن ها را در خور سینمای ایران دانست.
سینمای ایران در دهه 70 امیدوار به تولیدات آثار خوب و ماندگار بود اما هر سال نسبت به گذشته بد و بدتر می شد كه این اتفاق تاسف بار بود.
برگزیدگان سیزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر 1373؛

جشنواره فیلم فجر , سینما

جشنواره فیلم فجر , سینما

فیلم "روز واقعه" به كارگردانی شهرام اسدی به دلیل برخورداری از حماسه عاشورا و یادآوری آن دوران توانست به عنوان بهترین فیلم این دوره انتخاب شود و با اهدای جایزه ویژه هیات داوران به فیلم "كیمیا" به كارگردانی احمدرضا درویش دیپلم افتخار نیز به فیلم "اچ 3" به كارگردانی شهریار بحرانی تعلق گرفت و باز هم این دوره داریوش مهرجویی به خاطر فیلم "پری" به عنوان بهترین كارگردانی برگزیده شود و جایزه بهترین فیلم نامه را با اهدای دیپلم افتخار به احمدرضا درویش برای فیلم "كیمیا" به رخشان بنی اعتماد برای فیلم "روسری آبی" اهدا كردند.

جشنواره فیلم فجر , سینما

جشنواره فیلم فجر , سینما

خسرو شكیبایی با بازی درخشان خود در فیلم "كیمیا" جایزه بهترین بازیگر نقش اول را دریافت كرد و مینا لاكانی نیز به جایزه بهترین بازیگر زن در فیلم "دیدار" رسید و در كنار همه این ها احمدرضا داوود نژاد به خاطر بازی در فیلم "خلع سلاح" دیپلم افتخار را تصاحب كرد.

جشنواره فیلم فجر , سینما

علی مصفا در فیلم "پری" و گلاب آدینه در فیلم "روسری آبی" به عنوان بهترین بازیگران نقش مكمل انتخاب شدند.
علیرضا زرین دست به خاطر فیلمبرداری خوب خود در فیلم "پری" و همچنین حسین زندباف به خاطر تدوین "حمله به اچ 3" به عنوان بهترین های جشنواره معرفی شدند.
فیلم "روز واقعه" در جشنواره دوره سیزدهم توانست جایزه بهترین موسیقی متن را توسط مجید انتظامی و بهترین طراح صحنه و لباس را از سوی مجید میرفخرایی دریافت كند.

جشنواره فیلم فجر , سینما

همچنین فیلم "كیمیا" با دریافت دو جایزه بهترین صدابرداری توسط بهروز معاونیان و اصغر شاهوردی و بهترین جلوه های ویژه توسط محمدرضا شرف الدین توانست بر افتخارات خود بیفزاید و ولی الله خاكدان برای فیلم "كاكادو" دیپلم افتخار دریافت كرد.
و در آخر هم جایزه بهترین صداگذاری به خاطر فیلم ساز و ساز به بهروز شهامت رسید.
سیزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر با تغییر دبیری آن بعد از 10 دوره از سید محمد بهشتی به مهدی فریدزاده معاون وقت سینمایی سال 1373 برگزار شد و محمد رجبی، ابراهیم حاتمی كیا، خسرو سینایی، جواد شمقدری و ابراهیم فروزش داوری آثار را برعهده داشتند.
منبع:yjc.ir


ویدیو مرتبط :
مستند "ققنوس" جشنواره فیلم کوتاه دینی رویش

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

فاطمه معتمد آریا در "برهوت" هفتمین جشنواره فیلم فجر ماندگار شد+تصاویر31روز مانده به سی و یكمین جشنواره فیلم فجر؛
فاطمه معتمد آریا در "برهوت" هفتمین جشنواره فیلم فجر ماندگار شد+تصاویر
فاطمه معتمدآریا در هفتمین جشنواره فیلم فجر با دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مكمل زن در فیلم سینمایی "برهوت" ماندگار شد.
جشنواره هفتم فیلم فجر همزمان با اتمام جنگ تحمیلی آغاز شد و كشور به سمت ثبات لازم در همه زمینه ها از جمله فرهنگ و سینما رفت. فیلم هایی چون "مشق عشق" به كارگردانی عباس كیارستمی، "باشو  غریبه كوچك" ساخته بهرام بیضایی، "مدرسه ای كه می‌رفتیم" به كارگردانی داریوش مهرجویی، "آب، باد،‌ خاك" ساخته امیر نادری و "جعفر خان از فرنگ برگشته" به كارگردانی مرحوم علی حاتمی و محمد متوسلانی از بخش مسابقه به طور ناباورانه حذف شدند و این از اتفاقات عجیب جشنواره هفتم فیلم فجر بود و به جای آنها فیلم هایی با مضامین عرفانی مورد حمایت قرار گرفته و در ركورد دریافت جایزه ها به اوج رسید به طوری كه تنها فیلم "نار و نی "به كارگردانی سعید ابراهیمی فر بیشترین جوایز را دریافت كرد.

فاطمه معتمد آریا,جشنواره فیلم فجر,سی و یكمین جشنواره فیلم فجر


از نكات قابل اشاره این دوره جایگزینی سیمرغ بلورین به جای لوح زرین بود و تاكنون هم به عنوان نماد جشنواره به یادگار مانده است.

فاطمه معتمد آریا,جشنواره فیلم فجر,سی و یكمین جشنواره فیلم فجر


تنها فیلم "سرب" ساخته مسعود كیمیایی جزء فیلم هایی بود كه توانست در بخش فیلمبرداری توسط محمود كلاری و بهترین بازیگر زن توسط فریماه فرجامی جایزه جشنواره را كسب كند.

فاطمه معتمد آریا,جشنواره فیلم فجر,سی و یكمین جشنواره فیلم فجر

همچنین ابراهیم حاتمی كیا نیز برای اولین بار با فیلم "دیده بان" با شركت در بخش مسابقه سینمای ایران مورد استقبال بسیاری قرار گرفت.
در بخش های جنبی خارجی مرور فیلم های روبرت برسون، آندری وایدا، یاسو جیرو اوزو، سرگئی پاراچانف، اضافه شد كه با بررسی آن ها می‌توان به ادامه‌ی روند عرفان گرایی متولیان سینمایی رسید.
برگزیدگان هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر 1367 با دریافت جایزه ویژه فیلم اول برای فیلم "نار و نی" به كارگردانی سعید ابراهیمی فر و فیلم دوم برای فیلم "دیده بان" ساخته ابراهیم حاتمی كیا جایزه بهترین فیلم به "در مسیر تندرو" به كارگردانی مسعود جعفری جوزانی رسید.

فاطمه معتمد آریا,جشنواره فیلم فجر,سی و یكمین جشنواره فیلم فجر

همچنین دیپلم افتخار بهترین فیلم نامه نیز به امرالله احمدجو برای فیلم "شاخه های بید" رسید.

فاطمه معتمد آریا,جشنواره فیلم فجر,سی و یكمین جشنواره فیلم فجر

فاطمه معتمد آریا,جشنواره فیلم فجر,سی و یكمین جشنواره فیلم فجر

جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن و مرد در جشنواره هفتم را رویا نونهالی برای فیلم "عروسی خوبان" و عزت الله انتظامی برای فیلم "گراند سینما" دریافت كردند و همچنین فریماه فرجامی برای فیلم "سرب" صاحب دیپلم افتخار شد.
فیلم "سرب" در بخش بهترین فیلمبرداری توسط محمود كلاری و بهترین چهره پردازی توسط جلال معیریان صاحب جایزه شد.
ژیلا ایپكچی جایزه بهترین تدوین و بهروز معاونیان و اصغر شاهوردی جایزه بهترین صدابرداری را برای فیلم "نار و نی" كسب كردند.
فیلم "بای سیكل ران" در بخش دیگر جشنواره با نام بهترین موسیقی متن توسط مجید انتظامی صاحب جایزه شد.

فاطمه معتمد آریا,جشنواره فیلم فجر,سی و یكمین جشنواره فیلم فجر

محمود جعفری در فیلم های "زرد قناری" و "شاخه های بید" و همچنین فاطمه معتمدآریا در فیلم "برهوت" با بازی درخشان خود موفق به كسب جایزه بهترین بازیگر نقش مكمل در هفتمین جشنواره فیلم فجر شدند.

 فاطمه معتمد آریا,جشنواره فیلم فجر,سی و یكمین جشنواره فیلم فجر

فاطمه معتمد آریا,جشنواره فیلم فجر,سی و یكمین جشنواره فیلم فجر

 

فاطمه معتمد آریا,جشنواره فیلم فجر,سی و یكمین جشنواره فیلم فجر
اسحاق خانزادی جایزه بهترین صداگذاری و میكس را در فیلم "در مسیر تندرو" دریافت كرد و همچنین جایزه بهترین جلوه پردازی به محمدرضا شرف الدین و مهری شعرای نجاتی برای فیلم انسان و اسلحه رسید.
هفت فیلم میان مدت و 15 فیلم كوتاه نیز با هم به رقابت پرداختند كه در میان آنها نام كارگردانانی همچون امیر سمواتی (ماجرای جاده) خسرو سینایی (سفر به تاریخ) تورج منصوری (صبح پرماجرا) به چشم می‌خورد.
هیات داوران هفتمین جشنواره فیلم فجر را محمدرضا بهزادیان، سیف الله داد، فرهاد فخرالدینی، ابراهیم فروزش و محمد باقر كریمیان تشكیل دادند و حضور این داوران باعث كنار گذاشتن بزرگان سینما شد./yjc.ir
گزارش از فائزه آقابابایی.