فرهنگ و هنر


2 دقیقه پیش

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس | برگزاری مراسم عروسی | باغ عروسی تشریفات ۵ ستاره بهبود با مدیریت بهبود اصلانی صاحب سبک در اجرای دیزاین های ژورنالی و فانتزی ، اجرا ...
2 دقیقه پیش

خواندنی ها با برترین ها (81)

در این شماره از خواندنی ها با کتاب جدید دکتر صادق زیباکلام، اثری درباره طنز در آثار صادق هدایت، تاریخ فلسفه یونان و... آشنا شوید. برترین ها - محمودرضا حائری: در این شماره ...

40 موسیقی متن فراموش نشدنی و محبوب سینما (3)


بسیاری از موسیقی های محبوب ما تم هایی کاملا فراموش ناشدنی هستند که در بهترین فیلم های کل تاریخ سینما مورد استفاده قرار گرفته اند.

روزنامه سینما - ترجمه علی مسعودی نیا: تا پیش از ورود صدا به سینما، موسیقی نقش همراهی کننده و حتی ترمیم کننده حوادث روی پرده را داشت. حجم زیادی از موسیقی به کار می رفت تا حرکت داستان و وضعیت روحی و درونی پروتاگونیست را بازتاب دهد و حتی از وحشت، داستان را بند بیاورد. در حالی که بسیاری از موسیقی های درخشان و عظیم چنان محجوب هستند که اصلا به چشم نمی آیند، بسیاری از موسیقی های محبوب ما تم هایی کاملا فراموش ناشدنی هستند که در بهترین فیلم های کل تاریخ سینما مورد استفاده قرار گرفته اند.

مطلب مرتبط:

40 موسیقی متن فراموش نشدنی و محبوب سینما (1)20- سه گانه ارباب حلقه ها (2004-2001)

آهنگ ساز: هاوارد شور

30 موسیقی متن برتر سینما (3)

امور استثنایی در مورد پیتر جکسون و ارباب حلقه ها زیاد رخ داده اند؛ اگر یک مهره از این ماشین اندکی خوردگی داشته باشد، تمامی دستگاه از بین خواهد رفت و نابود خواهد شد. مثل باقی عوامل فیلم هاوارد شور هم بهترین تلاش را برای ساخت موسیقی یکی از بهترین فیلم های دهه 2000 به کار گرفت که در حقیقت انباشته بود از تم های کلاسیکی که یکی پس از دیگری رو می شدند و به فانتزی غریب تالکین پیوند می خوردند.

از قطعه روحانی «تجمع هابیت هام بگیر و بیا تا تم رومانتیک و قهرمانی «همراهی» ... لعنتی ... همه قطعات موسیقی در این سه گانه ساده هستند. شور پیش از این هم یک موسیقیدان بزرگ و کارهایی چون «هفت» و «سکوت بره ها» را در کارنامه داشت اما او خودش را با این موسیقی چندین پله بالاتر بود و دو اسکار هم گرفت که کاملا حقش هم بود.19- پلنگ صورتی (1963)

آهنگ ساز: هنری مانچینی

30 موسیقی متن برتر سینما (3)

بله... داریم به ته خط می رسیم. تم ملهم از سبک جاز «پلنگ صورتی» نه تنها یکی از بهترین تم های موسیقی فیلم است که تاکنون نوشته شده بلکه کلا هم یکی از به یادماندنی ترین قطعات موسیقی تاریخ است. قدری مرموز و قدری طناز. شما را مهیا می کند برای سرگرم شدن و این کار تنها از قطعات معدودی برمی آید.

مانچینی چهار اسکار در دوران فوق العاده کاری خود دریافت کرد و برای بیش از 203 فیلم موسیقی متن نوشت که در میان آنها آثاری چون «صبحانه در تیفانی»، «گوست دد» دیده می شود. او در سال 1994 درگذشت اما تا ابد یکی از بهترین آهنگ سازان تاریخ سینما خواهد بود.18- بر باد رفته (1939)

آهنگ ساز: مکس استاینر

30 موسیقی متن برتر سینما (3)

دوباره آقای مکس استاینر به فهرست ما آمد تا از موسیقی درخشانی که برای فیلم بر باد رفته نوشته یاد کنیم. فیلمی که درگیر اصلاحات پر شماری شد که سیاستمداران از کارگردان انتظار داشتند اما نهایتا بدل به یکی از بزرگترین فیلم های تاریخ سینما شد. موسیقی نامیرای استاینر داستان افسانه وار جنگ های داخلی را روایت می کند چون در تمامی صحنه های فیلم حضور دارد. صحنه هایی که همچنان از منظر فنی محبوب ترین و موفق ترین فیلم تاریخ سینما را تشکیل داده اند. تم تارا به اندازه خود فیلم رومانتیک است و به بخشی از فرهنگ مردم و هواداران فیلم تبدیل شده است. مکس استاینر برای 254 فیلم، موسیقی نوشت اما بر باد رفته تنها اثر او بود که مورد توجه قرار گرفت و به عنوان یکی از عظیم ترین آثار تاریخ سینما ارزیابی شد.17- بتمن (1989)

آهنگ ساز: دنی الفمن

30 موسیقی متن برتر سینما (3)

30 قطعه بزرگ، کلاسیک و عالی در فهرست ما قرار دارند اما تعداد کمی از آنها اهمیتی به اندازه موسیقی انقلابی دنی الفمن برای «بتمن» تیم برتون پیدا کرده اند. هر فیلم مسئولیتی دارد در مورد سرگرم کردن مخاطب و بسیاری از فیلم ها این کار را به درخشان ترین شکل ممکن انجام می دهند و ملهم از داستان های آشنا هستند اما تیم برتون قصد داشت کاراکتر بتمن را بازتعریف کند و وارد دنیا و رسانه ای نو شود که دنیا هنوز برای مواجهه با آن تدارک ندیده و آماده نشده بود. بتمن با یک سکانس شاخص طولانی آغاز می شود و آلفمن با موسیقی گوتیک غیرمنتظره اش همه کار می کند تا مقدمات تجربه تازه تماشاگر با این پدیده آغاز شود. بتمن را باید واقعا نخستین اثر مهم الفمن بدانیم در یک فیلم کاملا اورجینال.16- مرد سوم (1949)

آهنگ ساز: آنتون کاراس

30 موسیقی متن برتر سینما (3)

اگر بتمن دنی الفمن یک تم غیرمنتظره داشت، موسیقی آنتون کاراس در فیلم نوار کارول رید «مردم سوم» یک شوک مطلق بود. ملودی اصلی آن را نوعی سنتور اجرا می کرد و همین موسیقی، داستان بر جنب و جوش و غافلگیر کننده کارل رید را درباره رمز و راز و قتل در دوران پس از جنگ جهانی دوم در شهر وین به یک فیلم استثنایی با صدایی که هرگز نمی توان جایگزینی برایش یافت، تبدیل می کرد. رید، گویا کاراس را در یک کلوب شبانه کشف و بعد او را برای ساخت موسیقی فیلمش استخدام کرد.15- دکتر نو (1962)

آهنگ ساز: مونتی ترمن و جان بری

30 موسیقی متن برتر سینما (3)

موسیقی متن انفجاری جیمز باند به یکی از به یادماندنی ترین موسیقی های تاریخ سینما تبدیل شده است که از دکتر تو به بعد در تمامی فیلم های جیمز باند تکرار می شود. خنک مثل خیار و نعناع. این موسیقی خبر می دهد که جیمز باند از راه رسیده و به سمت شما شلیک خواهد کرد، اگر مجبور باشد. مونتی نورمن به عنوان آهنگ ساز فیلم ذکر شده اما جان بری که برای 11 فیلم باند موسیقی نوشت و باید سبک موسیقی باند را به نام او نوشت، اصرار داشت که در این تم شاخص دخیل بوده و عاقبت هم دعوای این موسیقی را در سال 2001 به دادگاه کشاند.14- روانی (1960)

آهنگ ساز: برنارد هرمن

30 موسیقی متن برتر سینما (3)

موسیقی برنارد هرمن برای فیلم ژانر وحشت و جریان ساز آلفرد هیچکاک خودش هم انقلابی و خط شکن بود. یک موسیقی وفادار به خشونت فیلم که با گروه زهی و ویولن شما را به اندازه کافی وحشت زده می کند. هیچکاک در اصل تصمیم داشت در سکانس مشهور حمام از موسیقی استفاده نکند اما هرمن به میل خودش برای آن صحنه یک قطعه نوشت و هیچکاک با شنیدنش، دستمزد او را دو برابر کرد و بعدها گفت که 33 درصد ناز تاثیر فیلم روانی مدیون موسیقی متن آن است. ما که فکر می کنیم بیشتر از این ها هم باشد. این موسیقی به یکی از خارق العاده ترین آثاری بدل شد که تاکنون نوشته شده اند و البته ترسناک ترین در میان آنها.13- خوب، بد، زشت (1966)

آهنگ ساز: انیو موریکونه

30 موسیقی متن برتر سینما (3)

ما هم مثل شما از این که انیو موریکونه اثر دیگری در این فهرست دارد، یکه خوردیم. مثلا شاید می شد بابت «تسخیرناپذیران» و چند اثر دیگر او را به این فهرست راه داد اما «خوب، بد، زشت» کلا چیز دیگری است. خونسردانه ترین موسیقی نوشته شده در کل تاریخ سینما که دیگر به بخشی از فرهنگ عامه تبدیل شده و مردم با جیغ اجرایش می کنند. اگر یک بار این اثر را بشنوید، محال است از یاد ببریدش و موسیقی به خودی خود یک اثر ماندگار است. باید بیشتر درباره اش بنویسیم اما بیهوده است که قلم فرسایی کنیم. خودتان بروید و دوباره بشنویدش.12- هالووین (1977)

آهنگ ساز: جان کارپنتر

30 موسیقی متن برتر سینما (3)

برای توصیف این موسیقی چیزی بهتر از این نمی شود گفت که «کمش هم زیاد است». جان کارپنتر، کارگردان فوق العاده و سادگی پسند تم فیلم اسلشر کلاسیک هالووین را خودش ساخت. کارپنتر با هوشمندی فیلم را با یک هل دادن ملایم به سمت جک اولانترن آغاز می کند و می گذارد او سکندری بخورد و تمی شبیه حرکت کرم در مغز آدمی چنان می ترساندت که نتوانی لحظه ای قرار بگیری. کارپنتر موسیقی های زیادی برای فیلم های خودش نوشت اما موسیقی هالووین عملا عالی ترین اثر اوست.11- مجموعه آثار جان ویلیامز

30 موسیقی متن برتر سینما (3)

بله، جان ویلیامز. می دانم که حس می کنید فریب خورده اید و در انتهای این فهرست انتظار دیگری داشتید اما می توانم راحت متقاعدتان کنم: آرواره ها، نجات سرباز رایان، تنها در خانه، فهرست شیندلر، ژوراسیک پارک، جنگ ستارگان، سوپرمن، ماجرای پوزئیدون، ای تی و ... این فهرست را هم چنان می شود ادامه داد. اگر ادامه اش می دادیم، جایی برای دیگران باقی نمی ماند. ویلیامز با تنظیم های فوق العاده و آثار بی نظیرش بخشی از تاریخ سینماست. نتوانستیم تنها یک اثر از او انتخاب کنیم چون تمام کارهایش معرکه هستند.


ویدیو مرتبط :
موسیقی شاهکار و فراموش نشدنی دزدان دریایی کارائیب

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

40 موسیقی متن فراموش نشدنی و محبوب سینما (2)


بسیاری از موسیقی های محبوب ما تم هایی کاملا فراموش ناشدنی هستند که در بهترین فیلم های کل تاریخ سینما مورد استفاده قرار گرفته اند.