فرهنگ و هنر


2 دقیقه پیش

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس | برگزاری مراسم عروسی | باغ عروسی تشریفات ۵ ستاره بهبود با مدیریت بهبود اصلانی صاحب سبک در اجرای دیزاین های ژورنالی و فانتزی ، اجرا ...
2 دقیقه پیش

خواندنی ها با برترین ها (81)

در این شماره از خواندنی ها با کتاب جدید دکتر صادق زیباکلام، اثری درباره طنز در آثار صادق هدایت، تاریخ فلسفه یونان و... آشنا شوید. برترین ها - محمودرضا حائری: در این شماره ...

پنج سریال علمی – تخیلی و فانتزی جذاب


فیلم های ابرقهرمانی، هر سال به سالن های سینما هجوم می آورند و سینماروهای اغلب جوان و نوجوان را به طرف گیشه ها می کشانند. این اما تمام ماجرای ابرقهرمان ها و فیلم های علمی – تخیلی و فانتزی نیست.

مجله دانستنیها - حسین رحمانی: فیلم های ابرقهرمانی، هر سال به سالن های سینما هجوم می آورند و سینماروهای اغلب جوان و نوجوان را به طرف گیشه ها می کشانند. این اما تمام ماجرای ابرقهرمان ها و فیلم های علمی – تخیلی و فانتزی نیست.

گرچه فیلم های سینمایی بزرگ همچنان فروش میلیاردی دارند و سه گانه ها و چهارگانه ها و چندگانه ها، تب و تاب فراوانی بین فیلم بین ها به وجود می آورند اما دوره دوره خیزش سریال های تلویزیونی است و فیلم های علمی – تخیلی، فانتزی و ابرقهرمانی (به عنوان یکی از مهمترین ژانرهای فیلم و سینما در سال های اخیر)، نمی خواهند از قافله سریال های تلویزیونی جا بمانند. امسال هم سریال های علمی – تخیلی و فانتزی زیادی به شبکه های تلویزیونی مختلف خواهند آمد. از بین این سریال ها پنج سریالی که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد، احتمالا سروصدای بیشتری را در سال جدید ایجاد خواهند کرد.

Preacher

قدرت یک سخنران

پنج سریال علمی – تخیلی و فانتزی در سال 1395

«جسی کاستر» (با بازی «دومنیک کوپر») سخنران کلیسایی در شهری کوچک در ایالت تگزاس است. جسی به صورت اتفاقی و به خاطر رویدادی فراطبیعی در کلیسایش، صاحب نیرویی خارق العاده و مرموز می شود که به کمک آن می تواند دیگران را وادار کند مطابق میلش رفتار کنند و دقیقا کارهایی را بکنند که او می خواهد.

جسی کاستر که به خاطر داشتن چنین قدرتی، دچار تضاد اخلاقی شده تصمیم می گیرد سفری جاده ای را در آمریکا آغاز کند. همسر سابقش «تولیپ» (با بازی «روت نگا») و بهترین دوستش «کسیدی» («Cassidy»، با بازی «جو گیلگان») – که در اصل یک ومپایر ایرلندی است – او را در این سفر همراهی می کنند. طی این سیر و سیاحت به سوی حقیقت مطلق، این دارودسته با آدم هایی عجیب و غریب، موقعیت هایی خطرناک و ماجراهایی باورنکردنی روبرو می شوند.

سریال «سخنران» بر اساس مجموعه کمیکی از «گارت انیس» ساخته می شود که یکی از کمیک های بحث برانگیز و البته تحسین شده دهه های اخیر بوده است. کمیک بوک سخنران را «دی سی کامیکس» در 60 قسمت بین سال های 1995 تا 3000 (1389) منتشر کرد. تاریخ دقیق آغاز سریال مشخص نیست اما گفته می شود در میانه های 2016 (یعنی تابستان 1395) پخش خواهد شد.

پدید آورنده:
گارت انیس (Garth Ennis)

بازیگران اصلی:
دومینیک کوپر، روت نگا (Ruth Negga)

آغاز پخش:
تابستان 1395

شبکه:
AMCWestworld

وسترن تکنولوژیک


پنج سریال علمی – تخیلی و فانتزی در سال 1395

دکتر «رابرت فورد» (با بازی آنتونی هاپکینز) مرد شماره یک «جهان غرب» است؛ پارکی با فضا و حال و هوای غرب وحشی در جهان آینده که جمعیتش از ربات های انسان نما تشکیل شده اما در جایی اشکالی به وجود می آید و این ربات های انسان نما از کنترل خارج می شوند و پارک سرگرم کننده جهان غرب را به تله ای مرگبار برای بازدیدکنندگان تبدیل می کنند.

جهان غرب را در واقع «مایکل کرایتون» چند دهه پیش از این نوشت و در سال 1973 (1352)، کارگردانی اش کرد. سریالی که آن زمان دو دنباله هم برایش ساخته شد که دومین دنباله (Beyond Westworld)، سر از فهرست بدترین و ناموفق ترین سریال های تلویزیونی درآورد اما با توجه به گرایش سال های اخیر به فضاهای آخرالزمانی تلخ و تیره، شبکه «HBO» تصمیم گرفته تا آن سریال کلاسیک کوچک را بازسازی کند.

آنچه که جهان غرب را متمایز می کند، حضور «جاناتان نولان» (برادر کریستوفر نولان) به عنوان یکی از پدید آورندگان سریال است. جاناتان در فیلم های کریستوفر نیز نقش موثری داشته و یکی از فیلمنامه نویسان فیلم های «اینسپشن»، «میان ستاره ای» و سه گانه «بتمن» برادرش بوده است.

در کنار آنتونی هاپکینز، بازیگرانی مثل اِد هریس (بازیگر فیلم «تاریخ خشونت» دیوید کراتنبرگ)، «جیمز مارسدن» (Jmes Marsden) بازیگر «مردان ایکس» و «ایوان ریچل وود» (بازیگر سریال «True Bood») در فهرست هنرپیشه های این سریال به چشم می خورند.

پدید آورنده: لیزا جوی، جاناتان نولان

بازیگران اصلی: بن یارنس، اِد هریس

آغاز پخش: 1395

شبکه: HBOLuke Cage

بازنشستگی یک ابرقهرمان

پنج سریال علمی – تخیلی و فانتزی در سال 1395

پس از آن که فصل نخست سریال های «دردویل» (Daredevil) و یا «جسیکا جونز» نظر سریال بازها و منتقدان را به خود جلب کرد و به تجربه ای موفق برای نت فلیکس تبدیل شد، به نظر می رسد که این شبکه دیگر خیال توقف ندارد و همچنان به تولیدس ریال های ابرقهرمانی با مضمون «ابرقهرمانان بازنشسته» ادامه خواهد داد. تازه ترین محصول این شبکه، «لوک کیج» نام دارد که به زودی پخش فصل اولش آغاز خواهد شد. گرچه درباره لوک کیج هنوز چیز زیادی نمی دانیم اما با شخصیت اصلی آنه (یعنی خود لوک کیج(، پیش از این در سریال «جسیکا جونز» آشنا شده ایم. لوک کیج در این سریال مرد سیاه پوستی است که پوستش آسیب پذیر نیست و قدرت بدنی خارق العاده ای دارد.

در سریال جسیکا جونز، شخصیت اصلی زنی به همین نام بوده که در واقع ابرقهرمانی بازنشسته است و تلاش می کند به عنوان یک کارآگاه خصوصی زندگی اش را بگذراند. ظاهرا قرار است لوک کیج هم به عنوان ابرقهرمانی بازنشسته، خود را با زندگی عادی در محله هارلم تطبیق دهد.

نت فلیکس حداقل یک سریال ابرقهرمانی دیگر هم در آستین دارد.یکی از این دو، درباره یک استاد هنرهای رزمی با لقب «مشت آهنی» است. این سریال در مرحله تولید قرار دارد و زمان پخشش هنوز معلوم نشده.

پدید آورنده:
چیوهوداری کوکر (Cheohodari Coker)

بازیگران اصلی:
مایک کولتر، ماهرشالا علی

آغاز پخش:
1395

شبکه:
نت فلیکسSS-GB

نازی ها در لندن


پنج سریال علمی – تخیلی و فانتزی در سال 1395

مینی سریال «SS-GB» یکی از تولیدهای شبکه بی بی سی است که پرسشی تاریخی را مطرح می کند؛ «اگر نازی ها موفق می شدند از دریا بگذرند و بریتانیا را هم فتح کنند، آن وقت چه می شد؟» این سریال بر اساس رمانی به همین نام نوشته «لِن دیتون» ساخته شده و آقای نویسنده ساخت سریال را هم خود بر عهده گرفته. نام سریال و رمان نیز، عنوانی خیالی است برای شاخه ای از واحد «اِس اِس» حزب نازی که پس از فتح بریتانیا، مامور کنرتل آنجا شده.

در داستان این سریال، «وینستون چرچیل» اعدام شده و بیشتر سیاستمداران و خاندان سلطنتی انگلیس فرار اند. نه ماه پس از شکست ارتش بریتانیا و اشغال این کشور، کارآگاهی به نام «داگلاس آرچر» (با بازی «سم رایلی») تحقیقاتی را درباره قتلی به عهده می گیرد که در ابتدا به نظر می رسد پرونده ای معمولی است ولی با پیشرفت تحقیقات آرچر، معلوم می شود مقتول فیزیکدان بوده و با یک گروه مقاومت ارتباط هایی داشته است. از این حادثه به بعد نازی ها علاقه ای غیرعادی و مشکوک به این پرونده نشان می دهند.

لن دیتون در دهه های 1960 و 1970، با نوشتن چند رمان جاسوسی شهرت خوبی برای خودش دست و پا کرد. SS-GB نیز نخستین بار در سال 1978 (1357) منتشر شد و بی بی سی اکنون این رمان را به مینی سریالی پنج قسمتی تبدیل کرده. «نیل پورویس» و «رابرت وید» - که سابقه همکاری در شش فیلم از سری فیلم های جیمز باند را دارند – نویسندگی فیلمنامه این سریال را برعهده داشته اند.

پدید آورنده:
لن دیتون (Len Deighton)

بازیگران اصلی:
آنه ئورین برنارد، رینر باک

آغاز پخش:
1395

شبکه:
BBC OneOutcast

در جستجوی شیطان

پنج سریال علمی – تخیلی و فانتزی در سال 1395

«کایل بارنس» (Kyle Barnes) با بازی «پاتریک فیوجیت»، در دوران کودکی غلتیدن نزدیکترین افراد خانواده اش به دامن شیطان را دیده است. چند دهه بعد او به همراه شخص دیگری به نام «رورند اندرسون» (Reverend Anderson) جستجویی را برای یافتن ریشه این نیروهای شیطانی آغاز می کنند.

سریالل «مطرود» بر اساس کمیک بوکی نوشته «رابرت کرکمن» و تصویرسازی «پل آزاکتا» (Paul Azaceta) ساخته می شود. کمیک بوکی که انتشار آن هنوز هم ادامه دارد. کرکس – که او را با سریال معروف «واکینگ دد» (Walking Dead) به یاد داریم – در این کمیک بوک یک داستان ترسناک حماسی دیگر را را روایت کرده. موفقیت واکینگ دد در بین سریال های سال های اخیر، کرکمن را در مرکز توجه سریال سازان قرار داد، به طوری که حتی پیش از انتشار کمیک بوک مطرود، استودیو «سینه مکس» (Cinemax) امتیاز اقتباس سریالی از روی این کمیک بوک را از کرکمن خرید. طبق آخرین خبرها، سینه مکس برای فصل اول این سریال ده قسمت در نظر گرفته که در سال جاری پخش خواهند شد.

پدید آورنده:
رابرت کرکمن (Robert Kirkman)

بازیگران اصلی:
رن اشمیت، پاتریک فیوجیت (Patrick Fugit)

آغاز پخش
: 1395

شبکه:
BBC One


ویدیو مرتبط :
ژانر علمی تخیلی

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

سریال‌های علمی-تخیلی که نباید از دست بدهید! +تصاویراخبار فرهنگی و هنری - سریال‌های علمی-تخیلی که نباید از دست بدهید! +تصاویر

شرح حالی داریم از بهترین های ژانر علمی - تخیلی در تلویزیون که این روزها سر و صدای زیادی به پا کرده اند. ما هم سراغ شان رفته ایم تا ببینیم هر کدام شان دست روی چه سوژه های علمی گذاشته اند.

اخبار,اخبار فرهنگی,سریال‌های علمی-تخیلی

 

سریال ها هر چقدر هم که نسبت به فیلم های سینمایی عامه پسندتر باشند اما نمی توانند از سوژه های جذابی که ژانر علمی - تخیلی در اختیارشان می گذارد، صرفنظر کنند. حتی اگر این سوژه ها به پیچیده شدن داستان منجر شود که چندان مورد علاقه تهیه کنندگان تلویزیونی نیست.

شرح حالی داریم از بهترین های ژانر علمی - تخیلی در تلویزیون که این روزها سر و صدای زیادی به پا کرده اند. ما هم سراغ شان رفته ایم تا ببینیم هر کدام شان دست روی چه سوژه های علمی گذاشته اند.


انسانم آرزوست
Almost Human
خالق: جی. اچ. وای من
خلاصه داستان: در سال 2048 آمار جرم و جنایت حدود 400 درصد افزایش داشته است. برای جلوگیری از این روند صعودی نیروهای پلیس تصمیم گرفته اند که از روبات ها برای مبارزه با جرم و جنایت استفاده کنند؛ روبات هایی که کاملا شبیه انسان ها هستند.البته طبق برنامه نویسی های انجام شده، این روبات ها کاملا خالی از احساسات هستند؛ به جز یک سری از روبات ها که یکی از آنها همکار پلیس نقش اول داستان می شود.


خالق اصلی سریال «جی. اچ. وای من» است، کسی که به خاطر خلق سریال Fringe به شهرت فراوانی رسید. جی. جی آبرامز معروف هم در این سریال نقش تهیه کننده اجرایی را دارد.


مباحث علمی: چون سریال در آینده روایت می شود پس واضح و مبرهن است که شاهد پیشرفت های زیادی در تکنولوژی هستیم. از جمله پیش بینی های این سریال درباره تکنولوژی های آینده می توان به استفاده روزمره از پرینتر سه بعدی، تولید اعضای بدن انسان به صورت مصنوعی، قرص هایی برای جبران تمام کمبودهای غذایی، دستگاه هایی که ابتدا جنازه را می سوزاند و سپس نیست و نابودش می کند و قرص هایی که وقایع فراموش شده را به یاد طرف می آورند، اشاره کرد.

 

اخبار,اخبار فرهنگی,سریال‌های علمی-تخیلی

 

 دکتری که آنجا نبود
Doctor Who
خالق: استیون موفات
خلاصه داستان: داستان این سریال مربوط به شخصیتی است به نام دکتر که با ماشین زمان خود به نام تاردیس در زمان و فضا سفر می کند و با شیاطین تمدن ها می جنگد. دکتر هو از نسل اربابان زمان است؛ اربابان زمان هزاران سال پیش در جنگ بزرگ زمان منقرض شدند. از سال 1963 تا به امروز افراد زیادی روی این سریال کار کرده اند اما آخرین سرپرست نویسندگان و به نوعی همه کاره آن استیون موفات است، کسی که به خاطر خلق سریال شرلوک و چند سریال معروف انگلیسی شهرت خوبی دارد.


مباحث علمی: پایه اصلی سریال دکتر هو بر اساس سفر در زمان و مکان است. دکتر با وسیله ای به نام تاردیس این سفرها را انجام می دهد. تاردیس شبیه کیوسک تلفن پلیس است و البته داخل آن بسیار بزرگ و شبیه یک سفینه فضایی است.

از دیگر وسایل مورد استفاده دکتر پیچ گوشتی فراصوت است. این وسیله ای همه فن حریف است؛ از باز کردن انواع در گرفته تا هک انواع سیستم ها، اسکن محیطی و دیگر کاربردها که در هر قسمت قابلیت جدیدی از آن کشف می شود. به دلیل موضوع اصلی سریال که مفهوم سفر در زمان است، طی این سال ها با انواع پارادوکس های این مقوله مواجه شده و هر بار جوابی را برای آن مطرح می کند.

 

اخبار,اخبار فرهنگی,سریال‌های علمی-تخیلی

 

آسمان مالِ من است
The 100
خالق: جیسون راتنبرگ
خلاصه داستان: ماجرا 97 سال بعد از یک جنگ هسته ای ویران کننده در زمین آغاز می شود. به خاطر این جنگ، زمین دیگر قابل زندگی نیست. به همین دلیل حدود 2400 نفر از ملل مختلف در 12 ایستگاه فضایی زندگی می کنند. در این جامعه مجازات هر جرمی مرگ است.


مباحث علمی: مانند بیشتر سریال های علمی تخیلی، این سریال هم در آینده روایت می شود. موضوع آن یعنی از بین رفتن قابلیت زندگی در زمین به خاطر جنگ های هسته ای، سال های سال است که مورد بحث دانشمندان قرار دارد اما اولا اینکه بتوان به مدت 97 سال با منابع محدود در ایستگاه هایی فضایی زندگی کرد؛ و دوما اینکه بعد از این مدت آیا زمین دوباره جایی مناسب برای زندگی خواهد بود یا نه، جای سوال دارد.

 

اخبار,اخبار فرهنگی,سریال‌های علمی-تخیلی

 

زیر گنبد کبود
Under the Dome
خالق: برایان کی. وگان
خلاصه داستان: این سریال براساس کتابی از استیون کینگ ساخته شده است. ماجرای آن مربوط به ساکنین شهر کوچکی است که یک روز صبح متوجه می شوند که گنبدی عظیم و شفاف شهر آنها را از بقیه جهان جدا کرده و به هیچ وجه نمی توان آن را نابود کرد.
خالق سریال برایان کی. وگان است که بیشتر به خاطر نویسندگی کتاب های کمیک و البته نوشتن چند اپیزود از سریال Lost شهرت دارد. البته استیون اسپیلبرگ هم سمت تهیه کننده اجرایی در این سریال را دارد.


مباحث علمی: معمولا در نوشته های کینگ موضوعات چندان عجیب علمی مطرح نمی شود و هدف نهایی بررسی واکنش افراد نسبت به این تغییرات است؛ مثل همین گنبد یک شبه که معلوم نیست تا چه حد ساخت چنین گنبدی و قرار دادن آن بر شهری امکان پذیر است.

 

اخبار,اخبار فرهنگی,سریال‌های علمی-تخیلی

 

کارخانه شبیه سازی
Orpahn Black
خالقین: جان فاوست و گرمه منسون
خلاصه داستان: سارا منینگ که یک دزد است، شاهد خودکشی زنی در مترو است و تصمیم می گیرد هویت او را بدزد اما در این هنگام سارا متوجه شباهت باور نکردنی آن زن به خودش می شود. بعد از مدتی سارا می فهمد که همه آنها نمونه های شبیه سازی شده ای هستند.


مباحث علمی: مهمترین موضوع سریال، مبحث شبیه سازی انسان هاست. برای مطرح کردن جزییات قابل قبول این موضوع، سازندگان از چندین دانشمند برای ساخت سریال خود در سمت مشاور استفاده می کنند، به ویژه اینکه موضوع شبیه سازی انسان از موضوعات جنجال برانگیز دنیای علم است و ملاحظات اخلاقی همیشه در این حوزه مطرح بوده است.

 

اخبار,اخبار فرهنگی,سریال‌های علمی-تخیلی

 

تاریکی در راه است
Revolution
خالق: اریک کریپکه
خلاصه داستان: در سال 2027 جهان در یک حالت آخرالزمانی به سر می برد، دلیل آن هم قطع شدن جریان برق و دستگاه هایی است که با برق کار می کنند. این اتفاق باعث از کار افتادن کامپیوترها، ماشین ها، کشتی ها و خلاصه همه دستگاه ها شده است.
این اتفاق باعث سقوط دولت ها شده و هرج و مرج و شورش در سرتاسر جهان حاکم می شود. خالق این سریال اریک کریپکه است که به خاطر سریال Supernatural به شهرت فراوانی رسید.در آن سریال هم دو برادر با پدیده های مافوق طبیعی دست و پنجه نرم می کنند. از دیگر اسم هایی که پشت ساخت سریال است، می توان به جی. جی. آبرامز اشاره کرد.


مباحث علمی: ایده مرکزی سریال این است که به دلیل اتفاقی نامعلوم، کل الکتریسیته جهان از کار می افتد و دیگر نمی توان برق تولید کرد. برای این خاموشی در دنیای واقعی طرفداران سریال، تئوری های مختلفی را مطرح کرده اند که از بین آنها می توان این دو مورد را مهمترین و علمی ترین دانست:

اول اینکه ممکن است بمب الکترومغناطیسی خیلی عظیمی که بتواند کل برق جهان را از کار بیندازد، تولید کرده باشند. البته بمبی که همیشه کار کند و مقطعی نباشد و دوم توفان جنومغناطیسی عظیم که حاصل اختلال مگنتوسفر زمین است و از لرزش باد خورشیدی که با میدان مغناطیسی زمین تداخل دارد، ایجاد شده است.

 

اخبار,اخبار فرهنگی,سریال‌های علمی-تخیلی

 
اخبار فرهنگی و هنری - همشهری