فرهنگ و هنر


2 دقیقه پیش

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس | برگزاری مراسم عروسی | باغ عروسی تشریفات ۵ ستاره بهبود با مدیریت بهبود اصلانی صاحب سبک در اجرای دیزاین های ژورنالی و فانتزی ، اجرا ...
2 دقیقه پیش

خواندنی ها با برترین ها (81)

در این شماره از خواندنی ها با کتاب جدید دکتر صادق زیباکلام، اثری درباره طنز در آثار صادق هدایت، تاریخ فلسفه یونان و... آشنا شوید. برترین ها - محمودرضا حائری: در این شماره ...

پنج سریال علمی – تخیلی و فانتزی جذاب


فیلم های ابرقهرمانی، هر سال به سالن های سینما هجوم می آورند و سینماروهای اغلب جوان و نوجوان را به طرف گیشه ها می کشانند. این اما تمام ماجرای ابرقهرمان ها و فیلم های علمی – تخیلی و فانتزی نیست.

مجله دانستنیها - حسین رحمانی: فیلم های ابرقهرمانی، هر سال به سالن های سینما هجوم می آورند و سینماروهای اغلب جوان و نوجوان را به طرف گیشه ها می کشانند. این اما تمام ماجرای ابرقهرمان ها و فیلم های علمی – تخیلی و فانتزی نیست.

گرچه فیلم های سینمایی بزرگ همچنان فروش میلیاردی دارند و سه گانه ها و چهارگانه ها و چندگانه ها، تب و تاب فراوانی بین فیلم بین ها به وجود می آورند اما دوره دوره خیزش سریال های تلویزیونی است و فیلم های علمی – تخیلی، فانتزی و ابرقهرمانی (به عنوان یکی از مهمترین ژانرهای فیلم و سینما در سال های اخیر)، نمی خواهند از قافله سریال های تلویزیونی جا بمانند. امسال هم سریال های علمی – تخیلی و فانتزی زیادی به شبکه های تلویزیونی مختلف خواهند آمد. از بین این سریال ها پنج سریالی که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد، احتمالا سروصدای بیشتری را در سال جدید ایجاد خواهند کرد.

Preacher

قدرت یک سخنران

پنج سریال علمی – تخیلی و فانتزی در سال 1395

«جسی کاستر» (با بازی «دومنیک کوپر») سخنران کلیسایی در شهری کوچک در ایالت تگزاس است. جسی به صورت اتفاقی و به خاطر رویدادی فراطبیعی در کلیسایش، صاحب نیرویی خارق العاده و مرموز می شود که به کمک آن می تواند دیگران را وادار کند مطابق میلش رفتار کنند و دقیقا کارهایی را بکنند که او می خواهد.

جسی کاستر که به خاطر داشتن چنین قدرتی، دچار تضاد اخلاقی شده تصمیم می گیرد سفری جاده ای را در آمریکا آغاز کند. همسر سابقش «تولیپ» (با بازی «روت نگا») و بهترین دوستش «کسیدی» («Cassidy»، با بازی «جو گیلگان») – که در اصل یک ومپایر ایرلندی است – او را در این سفر همراهی می کنند. طی این سیر و سیاحت به سوی حقیقت مطلق، این دارودسته با آدم هایی عجیب و غریب، موقعیت هایی خطرناک و ماجراهایی باورنکردنی روبرو می شوند.

سریال «سخنران» بر اساس مجموعه کمیکی از «گارت انیس» ساخته می شود که یکی از کمیک های بحث برانگیز و البته تحسین شده دهه های اخیر بوده است. کمیک بوک سخنران را «دی سی کامیکس» در 60 قسمت بین سال های 1995 تا 3000 (1389) منتشر کرد. تاریخ دقیق آغاز سریال مشخص نیست اما گفته می شود در میانه های 2016 (یعنی تابستان 1395) پخش خواهد شد.

پدید آورنده:
گارت انیس (Garth Ennis)

بازیگران اصلی:
دومینیک کوپر، روت نگا (Ruth Negga)

آغاز پخش:
تابستان 1395

شبکه:
AMCWestworld

وسترن تکنولوژیک


پنج سریال علمی – تخیلی و فانتزی در سال 1395

دکتر «رابرت فورد» (با بازی آنتونی هاپکینز) مرد شماره یک «جهان غرب» است؛ پارکی با فضا و حال و هوای غرب وحشی در جهان آینده که جمعیتش از ربات های انسان نما تشکیل شده اما در جایی اشکالی به وجود می آید و این ربات های انسان نما از کنترل خارج می شوند و پارک سرگرم کننده جهان غرب را به تله ای مرگبار برای بازدیدکنندگان تبدیل می کنند.

جهان غرب را در واقع «مایکل کرایتون» چند دهه پیش از این نوشت و در سال 1973 (1352)، کارگردانی اش کرد. سریالی که آن زمان دو دنباله هم برایش ساخته شد که دومین دنباله (Beyond Westworld)، سر از فهرست بدترین و ناموفق ترین سریال های تلویزیونی درآورد اما با توجه به گرایش سال های اخیر به فضاهای آخرالزمانی تلخ و تیره، شبکه «HBO» تصمیم گرفته تا آن سریال کلاسیک کوچک را بازسازی کند.

آنچه که جهان غرب را متمایز می کند، حضور «جاناتان نولان» (برادر کریستوفر نولان) به عنوان یکی از پدید آورندگان سریال است. جاناتان در فیلم های کریستوفر نیز نقش موثری داشته و یکی از فیلمنامه نویسان فیلم های «اینسپشن»، «میان ستاره ای» و سه گانه «بتمن» برادرش بوده است.

در کنار آنتونی هاپکینز، بازیگرانی مثل اِد هریس (بازیگر فیلم «تاریخ خشونت» دیوید کراتنبرگ)، «جیمز مارسدن» (Jmes Marsden) بازیگر «مردان ایکس» و «ایوان ریچل وود» (بازیگر سریال «True Bood») در فهرست هنرپیشه های این سریال به چشم می خورند.

پدید آورنده: لیزا جوی، جاناتان نولان

بازیگران اصلی: بن یارنس، اِد هریس

آغاز پخش: 1395

شبکه: HBOLuke Cage

بازنشستگی یک ابرقهرمان

پنج سریال علمی – تخیلی و فانتزی در سال 1395

پس از آن که فصل نخست سریال های «دردویل» (Daredevil) و یا «جسیکا جونز» نظر سریال بازها و منتقدان را به خود جلب کرد و به تجربه ای موفق برای نت فلیکس تبدیل شد، به نظر می رسد که این شبکه دیگر خیال توقف ندارد و همچنان به تولیدس ریال های ابرقهرمانی با مضمون «ابرقهرمانان بازنشسته» ادامه خواهد داد. تازه ترین محصول این شبکه، «لوک کیج» نام دارد که به زودی پخش فصل اولش آغاز خواهد شد. گرچه درباره لوک کیج هنوز چیز زیادی نمی دانیم اما با شخصیت اصلی آنه (یعنی خود لوک کیج(، پیش از این در سریال «جسیکا جونز» آشنا شده ایم. لوک کیج در این سریال مرد سیاه پوستی است که پوستش آسیب پذیر نیست و قدرت بدنی خارق العاده ای دارد.

در سریال جسیکا جونز، شخصیت اصلی زنی به همین نام بوده که در واقع ابرقهرمانی بازنشسته است و تلاش می کند به عنوان یک کارآگاه خصوصی زندگی اش را بگذراند. ظاهرا قرار است لوک کیج هم به عنوان ابرقهرمانی بازنشسته، خود را با زندگی عادی در محله هارلم تطبیق دهد.

نت فلیکس حداقل یک سریال ابرقهرمانی دیگر هم در آستین دارد.یکی از این دو، درباره یک استاد هنرهای رزمی با لقب «مشت آهنی» است. این سریال در مرحله تولید قرار دارد و زمان پخشش هنوز معلوم نشده.

پدید آورنده:
چیوهوداری کوکر (Cheohodari Coker)

بازیگران اصلی:
مایک کولتر، ماهرشالا علی

آغاز پخش:
1395

شبکه:
نت فلیکسSS-GB

نازی ها در لندن


پنج سریال علمی – تخیلی و فانتزی در سال 1395

مینی سریال «SS-GB» یکی از تولیدهای شبکه بی بی سی است که پرسشی تاریخی را مطرح می کند؛ «اگر نازی ها موفق می شدند از دریا بگذرند و بریتانیا را هم فتح کنند، آن وقت چه می شد؟» این سریال بر اساس رمانی به همین نام نوشته «لِن دیتون» ساخته شده و آقای نویسنده ساخت سریال را هم خود بر عهده گرفته. نام سریال و رمان نیز، عنوانی خیالی است برای شاخه ای از واحد «اِس اِس» حزب نازی که پس از فتح بریتانیا، مامور کنرتل آنجا شده.

در داستان این سریال، «وینستون چرچیل» اعدام شده و بیشتر سیاستمداران و خاندان سلطنتی انگلیس فرار اند. نه ماه پس از شکست ارتش بریتانیا و اشغال این کشور، کارآگاهی به نام «داگلاس آرچر» (با بازی «سم رایلی») تحقیقاتی را درباره قتلی به عهده می گیرد که در ابتدا به نظر می رسد پرونده ای معمولی است ولی با پیشرفت تحقیقات آرچر، معلوم می شود مقتول فیزیکدان بوده و با یک گروه مقاومت ارتباط هایی داشته است. از این حادثه به بعد نازی ها علاقه ای غیرعادی و مشکوک به این پرونده نشان می دهند.

لن دیتون در دهه های 1960 و 1970، با نوشتن چند رمان جاسوسی شهرت خوبی برای خودش دست و پا کرد. SS-GB نیز نخستین بار در سال 1978 (1357) منتشر شد و بی بی سی اکنون این رمان را به مینی سریالی پنج قسمتی تبدیل کرده. «نیل پورویس» و «رابرت وید» - که سابقه همکاری در شش فیلم از سری فیلم های جیمز باند را دارند – نویسندگی فیلمنامه این سریال را برعهده داشته اند.

پدید آورنده:
لن دیتون (Len Deighton)

بازیگران اصلی:
آنه ئورین برنارد، رینر باک

آغاز پخش:
1395

شبکه:
BBC OneOutcast

در جستجوی شیطان

پنج سریال علمی – تخیلی و فانتزی در سال 1395

«کایل بارنس» (Kyle Barnes) با بازی «پاتریک فیوجیت»، در دوران کودکی غلتیدن نزدیکترین افراد خانواده اش به دامن شیطان را دیده است. چند دهه بعد او به همراه شخص دیگری به نام «رورند اندرسون» (Reverend Anderson) جستجویی را برای یافتن ریشه این نیروهای شیطانی آغاز می کنند.

سریالل «مطرود» بر اساس کمیک بوکی نوشته «رابرت کرکمن» و تصویرسازی «پل آزاکتا» (Paul Azaceta) ساخته می شود. کمیک بوکی که انتشار آن هنوز هم ادامه دارد. کرکس – که او را با سریال معروف «واکینگ دد» (Walking Dead) به یاد داریم – در این کمیک بوک یک داستان ترسناک حماسی دیگر را را روایت کرده. موفقیت واکینگ دد در بین سریال های سال های اخیر، کرکمن را در مرکز توجه سریال سازان قرار داد، به طوری که حتی پیش از انتشار کمیک بوک مطرود، استودیو «سینه مکس» (Cinemax) امتیاز اقتباس سریالی از روی این کمیک بوک را از کرکمن خرید. طبق آخرین خبرها، سینه مکس برای فصل اول این سریال ده قسمت در نظر گرفته که در سال جاری پخش خواهند شد.

پدید آورنده:
رابرت کرکمن (Robert Kirkman)

بازیگران اصلی:
رن اشمیت، پاتریک فیوجیت (Patrick Fugit)

آغاز پخش
: 1395

شبکه:
BBC One


ویدیو مرتبط :
ژانر علمی تخیلی