فرهنگ و هنر


2 دقیقه پیش

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس | برگزاری مراسم عروسی | باغ عروسی تشریفات ۵ ستاره بهبود با مدیریت بهبود اصلانی صاحب سبک در اجرای دیزاین های ژورنالی و فانتزی ، اجرا ...
2 دقیقه پیش

خواندنی ها با برترین ها (81)

در این شماره از خواندنی ها با کتاب جدید دکتر صادق زیباکلام، اثری درباره طنز در آثار صادق هدایت، تاریخ فلسفه یونان و... آشنا شوید. برترین ها - محمودرضا حائری: در این شماره ...

معروف ترین تک تیراندازهای تاریخ سینما


«تک تیرانداز» مهارتی دارد که حتی می تواند به تنهایی کسب درآمد کند و به نوعی، یک شغل محسوب شود. اگرچه ناگفته پیداست که این شغل قطعا تاثیرات جانبی و اغلب مخربی بر فردی خواهد گذاشت که این قابلیت را دارد.

مجله نقد سینما - داوود زادمهر، عباس کریمی عباسی: «تک تیرانداز» مهارتی دارد که حتی می تواند به تنهایی کسب درآمد کند و به نوعی، یک شغل محسوب شود. اگرچه ناگفته پیداست که این شغل قطعا تاثیرات جانبی و اغلب مخربی بر فردی خواهد گذاشت که این قابلیت را دارد. به دلیل همین وضعیت ویژه ای که شخصیت یک تک تیرانداز دارد، می توان او را به عنوان سوژه ای مناسب برای فیلم های سینمایی مبتنی بر روان شناسی یا فیلم های پرتعلیق (به ویژه رده تریلر) انتخاب کرد.

از دهه سی میلادی بود که سر و کله بسیاری از تک تیراندازان- و بیش تر در قالب فیلم های وسترن و گنگستری- بر روی پرده سینما پیدا شد. این حضور جسته و گریخته، بعدها در فیلم هایی چون «نشان سرخ دلیری» (ساخته «جان هیوستن» در سال 1951 از روی رمان معروفی به همین نام نوشته «استفن کرین» با محوریت صحنه های هیجان انگیز و تکان دهنده جنگ های داخلی آمریکا) صورت جدی تری به خود گرفت، اما به صورت برجسته تر، اواسط دهه چهل میلادی و فیلم های دوران جنگ جهانی دوم را باید محل تولد شخصیتی به نام تک تیرانداز در نظر گرفت.

«تک تیرانداز آمریکایی» آخری اثر «کلینت ایستوود» 85 ساله، جدیدترین فیلم در رده فیلم های تک تیراندازی است که در این زمینه ساخته شده است. برای رونمایی از یک تک تیرانداز آمریکایی در صحنه نبرد عراق (که با فروشی معادل 350,126,372 میلیون دلار، عنوان پرفروش ترین فیلم سال سینماهای آمریکا را از آن خود کرد) بهانه بررسی گزیده ای از فیلم هایی شد که داستان آن ها حول محور یک تک تیرانداز رخ می دهد.

برج مرگبار (The Deadly Tower)

کارگردان: جری جیمسون

1975 آمریکا

معروف ترین تک تیراندازهای تاریخ سینما(اسلاید شو)

«چارلز جوزف ویتمن» دانشجوی دانشگاه آستین تگزاس که سابقه حضور در ارتش را دارد، در اثر شدت گرفتن مشکلات روانی اش پس از قتل همسر و مادرش با تفنگ دوربین دار به بالای ساختمان دانشگاه می رود و از آن جا هر جنبنده ای را هدف قرار می دهد. ویتمن پس از کشتن چهارده نفر و زخمی کردن سی و یک نفر، در نهایت بر اثر شلیک پلیس از پا در می آید. این فیلم براساس ماجرایی واقعی ساخته شده که در 1966 رخ داده است. «جیمسون» یکی از کارگردانان باسابقه ولی گمنام سینمای آمریکاست که در طول چهار دهه ساخت فیلم های اکشن، اثر شاخصی در کارنامه اش دیده نمی شود. اصلی ترین امتیاز این فیلم نیز حضور «کرت راسل» در نقش بازیگر اصلی است.روز شغال (The Day of The Jackal)

کارگردان: فرد زینه مان

انگلستان و فرانسه 1973

معروف ترین تک تیراندازهای تاریخ سینما(اسلاید شو)

یکی از بهترین کارگردانان تاریخ سینما، در سال های پایانی عمرش، برمبنای رمان «روز شغال» نوشته «فردریک فورسایت»، تریلی جذاب از نقشه ترور «ژنرال دوگل» به دست یک تک تیراندازی را به تصویر کشیده است. هویت شخصیت اصلی (که با نام مستعار شغال شناخته می شود) برای پلیس نامشخص است و با وجود این که پلیس از توطئه باخبر شده و به دنبال دستگیری شغل است.

ناشناس بودن تک تیرانداز دستگیری او را تبدیل به ماموریتی ناممکن کرده است. اثر پیچیده زینه مان کاندید جوایز مختلفی شد و نیز م وفق شد اسکار بهترین تدوین را کسب کند. فصل ترور و صحنه های پایانی پرداختی بسیار جذاب و نفس گیر دارند که تا به امروز نیز از جذابیتشان کاسته نشده است.ای مثل ایکار (I… Comme Icare)

کارگردان: هانری ورنوی

فرانسه 1979

معروف ترین تک تیراندازهای تاریخ سینما(اسلاید شو)

فیلم ماجرای ترور «کندی» را مبنا قرار داده و با مشابه سازی تخیلی آن در فرانسه، داستانی جاسوسی- سیاسی را روایت می کند. «ایو مونتان»، از بهترین بازیگران تاریخ سینمای فرانسه (در نقش بازپرس ویژه) به دنبال کشف راز پرونده ترور رئیس جمهور فرانسه است که به تازگی برای بار دوم در انتخابات پیروز شده است.

فیلم داستان تلاش اوست برای اثبات این که ترور، یک عملیات فردی نبوده و کار یک تشکیلات و از پیش طراحی شده بوده است. در نهایت او- مانند افسانه ایکار- جانش را بر سر تلاش برای نزدیک شدن بیش از حد به حقیقت از دست می دهد.دشمن پشت دروازه ها (Enemy At The Gates)

کارگردان: ژان ژاک آنو

آمریکا 2001

معروف ترین تک تیراندازهای تاریخ سینما(اسلاید شو)

فیلم اقتباسی است آزاد از زندگی یک تک تیرانداز روسی. در بحبوحه جنگ جهانی دوم، دو تک تیرانداز در دو جبهه آلمان و روسیه با شکار مداوم سربازان دشمن تبدیل به ماشین تبلیغاتی سیاستمداران خود شده اند. تلاش های متقابل این دو، فضای مابینشان را به دوئلی تمام عیار تبدیل کرده و البته هرکدام می دانند که اولین اشتباه، آخرین اشتباه خواهدبود.

«آنو» (کارگردان فرانسوی تبار فیلم که با کسب جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی در سال 1979 به سینمای آمریکا راه یافته بود) حتی در یک فیلم جنگی نیز از رگه ای عاطفی بهره زیادی برده و سعی می کند رابطه ای عاشقانه را به موتور محرک فیلم تبدیل کند تا خشونت موجود در آن تلطیف شود و البته در این راه موفق نیز بوده است.تک تیرانداز (Shooter)

کارگردان: آنتونی فوکوآ

آمریکا 2007

معروف ترین تک تیراندازهای تاریخ سینما(اسلاید شو)

این فیلم روایت «باب لی سوآگر»، کهنه سرباز آمریکایی (با بازی مارک والبرگ) است که روزگاری تک تیراندازی قاهر در ارتش آمریکا بوده و به علت پشت کردن ارتش به وی در یکی از عملیات ها در آفریقا از ارتش بیرون آمده. او پس از چند سال گوشه گیری، با اصرار جمعی از نماینده های دولت برای دفاع از جان رییس جمهور آمریکا سوء قصد می کند و در یک صحنه سازی، همه چیز به گردن باب می افتد.

«تک تیرانداز» دولت آمریکا و سناتورهای خیانتکار آن را بارها و بارها هدف طعنه و کنایه قرار می دهد و به همین دلیل می توان آن را در رده فیلم های معترض آمریکایی قرار داد. این فیلم با محدودیت در اکران رو به رو شد و به توفیق چندانی در گیشه دست پیدا نکرد.باجه تلفن (Phone Booth)

کارگردان: جوئل شوماخر

آمریکا 2002

معروف ترین تک تیراندازهای تاریخ سینما(اسلاید شو)

«استوارت» وارد باجه تلفنی می شود و وقتی گوشی تلفن زنگ می خورد، آن را بر می دارد. کسی که پشت خط است او را تهدید می کند که با تفنگی دوربین دار او را نشانه رفته و اگر تماس را قطع کند، با شلیک یک گلوله کشته خواهدشد. برخلاف تصور اولیه استوارت، تهدید کاملاجدید است. «شوماخر» که چند فیلم اکشن در کارنامه اش دارد. در زمان واقعی و در لوکیشنی ثابت داستانی جذاب را تعریف می کند که لحظه لحظه بر تعلیقش اضافه می شود.

تک تیرانداز در این فیلم نقش مصلحی اجتماعی را ایفا می کند که قصد دارد گناهکاران را به تنهایی مجازات کند و همین نکته باعث می شود بیننده در محق دانستن یا ندانستن او مردد بماند.تک تیرانداز (The Sniper)

کارگردان: ادوارد دمیتریک

آمریکا 1952

معروف ترین تک تیراندازهای تاریخ سینما(اسلاید شو)

ادوارد دمیتریک در اثری روان شناسانه، ماجرای راننده ای را روایت می کند که به دلیل ناهنجاری های روانی، زنان را با اسنایپر هدف قرار می دهد و در این راه، یک روان شناس سعی می کند تا او را به دام بیندازد. دمیتریک در آن دوران حدود یک دهه بود که به جرگه فیلم سازان نوآر پیوسته بود و به تازگی پس از گذراندن دوران محکومیت و طرد از جامعه- به بهانه آن چه طرفداری از کمونیسم خوانده می شد- دوباره به آمریکا برگشته بود.

او در روایت این فیلم نیز سعی کرده تا حد امکان از تجربیاتش در ساخت فیلم های نوآر استفاده کند و روایت روان شناسانه را با تصاویری خشن ترکیب کند و البته کمابیش موفق نیز بوده است.اخطار دو دقیقه ای (Two Minute Warning)

کارگردان: لری پیرس

آمریکا 1976

معروف ترین تک تیراندازهای تاریخ سینما(اسلاید شو)

رییس پلیس لس آنجلس خبردار می شود که تک تیرانداز دیوانه ای قصد دارد به تماشاچیان یک مسابقه فوتبال آمریکایی شلیک کند و هستون به عنوان رییس پلیس شهر باید جلوی وی را بگیرد؛ بدون این که ماجرا تبدیل به یک بحران و هرج و مرج شود. او برای این کار چاره ای جز به خطر انداختن جان همکارانش نمی بیند و البته به سختی و با دادن تلفات فراوان، موفق می شود غائله را ختم کند.

«لری پیرس» نیز از معدود کارگردانان کهنه کار زنده ولی گمنام هالیوودی است. علت این گمنامی نیز بود فیلمی قابل توجه و شاخص در کارنامه کاری اوست. ماندگارترین ویژگی فیلم، بازی «چارلتون هستون» در نقش رییس پلیس است.تک تیرانداز (The Sniper)

کارگردان: دانته لم

هنگ کنگ 2009


معروف ترین تک تیراندازهای تاریخ سینما(اسلاید شو)

داستان فیلم درباره «لینکلن»، یک تک تیرانداز حرفه ای گروه ویژه پلیس است که در جریان یک سرقت، گروگانی را به اشتباه می کشد.

تنها کسی که شاهد حقانیت اوست، همکار و رقیب اصلی او در گروه ویژه است که برای تبدیل شدن به بهترین تک تیرانداز گروه، حاضر به دفاع از لینکلن نمی شود. لینکلن به زندان می افتد و پس از آزادی، تصمیم به انتقام می گیرد. هنگ کنگی ها که ید طولایی در ساخت فیلم هایی اکشن دارند، این بار نیز فیلمی با ساختاری نزدیک به استانداردهای روز دنیا ساخته اند که به جرات می توان گفت کاملا قابل رقابت با رقیبان هالیوودی خود است.جک ریچر (Jack Reacher)

کارگردان: کریستوفر مک کواری

آمریکا 2012

معروف ترین تک تیراندازهای تاریخ سینما(اسلاید شو)

پنج نفر با شرایطی مشابه توسط یک تک تیرانداز کشته می شوند. مظنون اصلی، یک تک تیرانداز سابق ارتش است که با این اتهام در آستانه اعدام قرار دارد. او تنها یک درخواست دارد؛ ملاقات با «جک ریچر». ریچر که خود یک نظامی بوده، شروع به تحقیق می کند و متوجه می شود که کل ماجرا یک پاپوش است.

«مک کواری» که نگارش فیلم نامه «مظنونین همیشگی» را نیز در کارنامه اش دارد، در این فیلم در مقام نویسنده و کارگردان سعی کرده با همان رویکرد معمایی، داستانی پرتعلیق را روایت نماید که البته موفقیت چندانی در این راه کسب نکرد؛ اگرچه که فیلم به واسطه حضور «تام کروز» به فروش نسبتا خوبی دست یافت.


ویدیو مرتبط :
تک تیراندازهای روسیه

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

پرفروش ترین آثار دنباله دار تاریخ سینما 

 

 

پرفروش ترین آثار دنباله دار تاریخ سینما

 

همزمان با گسترش ساخت آثار دنباله دار در هالیوود، ۱۰ فیلم سینمایی دنباله دار که به فروش بالایی دست یافته اند معرفی شدند.

 

سومین قسمت از مجموعه آثار دنباله دار «تغییر شکل دهندگان» به نام «تغییر شکل دهندگان: تاریکی ماه» (Transformers: Dark of the Moon) با فروشی برابر با یک میلیارد و ۱۱۹ میلیون دلار نخستین فیلم دنباله دار پرفروشی است که می توان به آن اشاره کرد.

 

«تغییر شکل دهندگان: تاریکی ماه» با فروشی که برای خود رقم زده است، توانسته پس از فیلم های سینمایی «آواتار» (Avatar)، «تایتانیک» (Titanic) و قسمت دوم «هری پاتر و مقدسان مرگبار» (Harry Potter and the Deathly Hallows Part ۲)، عنوان چهارمین فیلم پرفروش تاریخ سینمای جهان را نیز به خود اختصاص دهد.

 

همچنین قسمت های اول و دوم این مجموعه فیلم ها که «تغییر شکل دهندگان» و «تغییر شکل دهندگان: انتقام شکست خورده» (Transformers: Revenge of the Fallen) نام دارند با اکران در سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۹ میلادی به ترتیب فروشی برابر با ۷۰۹ و ۸۳۶ میلیون دلار را برای خود رقم زده اند.

 

کارگردانی هر ۳ قسمت مجموعه فیلم های «تغییر شکل دهندگان» را مایکل بی برعهده دارد و شیا لبوف نیز به عنوان نقش اول و ثابت در این آثار دنباله دار بازی می کند.

 

فیلم سینمایی «ارباب حلقه ها: بازگشت پادشاه» (The Lord of the Rings: The Return of the King) که سومین قسمت از مجموعه فیلم های دنباله دار «ارباب حلقه ها» است نیز با فروشی برابر با یک میلیارد و ۱۱۸ میلیون دلار دیگر فیلم دنباله دار پرفروش تاریخ سینما است.

 

همچنین «ارباب حلقه ها: بازگشت پادشاه» با فروش خود توانسته در رتبه پنجم پرفروش ترین آثار تاریخ سینما قرار گرید.

 

کارگردانی تمامی قسمت های فیلم های سینمایی دنباله دار «ارباب حلقه ها» را پیتر جکسون برعهده داشته است و قسمت های اول و دوم این مجموعه آثار «ارباب حلقه ها: به دنبال حلقه» (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring) و «ارباب حلقه ها: دو برج» (The Lord of the Rings: The Two Tower) نام دارند با اکران در سال های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۲ میلادی به ترتیب فروشی برابر با ۸۷۰ و ۹۲۵ میلیون دلار را برای خود رقم زده اند.

 

سه گانه «ارباب حلقه ها» براساس رمان جی آر آر تولکین ساخته شده اند و الیجا وود، یان مک کلن و اورلاندو بلوم بازیگران ثابت این مجموعه فیلم های اکشن هستند.

 

سومین قسمت از انیمیشن های «داستان اسباب بازی» (Toy Story) نیز با فروشی برابر با یک میلیارد و ۶۳ میلیون دلار علاوه بر اینکه عنوان پرفروش ترین انیمیشن تاریخ سینما را به خود اختصاص داده است، توانسته با تکیه بر این مبلغ فروش پس از فیلم های سینمایی «آواتار»، «تایتانیک»، قسمت دوم «هری پاتر و مقدسان مرگبار»، «تغییر شکل دهندگان: تاریکی ماه»، «ارباب حلقه ها: بازگشت پادشاه» و «دزدان دریایی کارائیب: صندوقچه مرد مرده» (Pirates of the Caribbean: Dead Man`s Chest)، در رتبه هفتم جدول پرفروش ترین آثار تاریخ سینمای جهان قرار گیرد.

 

قسمت نخست انیمیشن های «داستان اسباب بازی» در سال ۱۹۹۵ و قسمت دوم آن در سال ۱۹۹۹ میلادی اکران شده اند و توانسته اند به ترتیب فروشی برابر با ۳۶۱ و ۴۸۵ میلیون دلار را کسب کنند.

 

همچنین لی آنکریچ کارگردان سه قسمت «داستان اسباب بازی» است و تام هنکس، تیم آلن و جان کیوزاک از جمله بازیگرانی هستند که به جای شخصیت های این انیمیشن حرف می زنند.

 

مجموعه آثار اکشن تخیلی «دزدان دریایی کارائیب» که تا به امروز ۴ قسمت آن با عناوین «دزدان دریایی کارائیب: نفرین مروارید سیاه» (Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl) در سال ۲۰۰۳، «دزدان دریایی کارائیب: صندوقچه مرد مرده» (Pirates of the Caribbean: Dead Man`s Chest) در سال ۲۰۰۶، «دزدان دریایی کارائیب: پایان جهان» (Pirates of the Carribean: At World`s End) در سال ۲۰۰۷ و «دزدان دریایی کارائیب: روی امواج بیگانه» (Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides) در سال ۲۰۱۱ میلادی اکران شده اند نیز یکی دیگر از آثار دنباله دار پرفروش تاریخ سینما هستند.

 

همچنین ۴ قسمت این مجموعه فیلم ها نیز در زمان اکران به ترتیب فروشی برابر با ۶۵۴/ یک میلیارد و ۶۶/ ۹۶۳/ یک میلیارد و ۳۹ میلیون دلار را برای خود رقم زده اند.

 

جانی دپ؛ بازیگر صاحب نام سینمای هالیوود در تمامی قسمت های این مجموعه فیلم های اکشن تخیلی به عنوان نقش اول ایفای نقش کرده است.

 

قسمت سوم از مجموعه فیلم های اکشن تخیلی «مرد عنکبوتی» (Spider Man) نیز دیگر فیلم سینمایی دنباله دار پرفروشی است که می توان به آن اشاره کرد. مجموعه فیلم های سینمایی «مرد عنکبوتی» به ترتیب در سال های ۲۰۰۲، ۲۰۰۴ و ۲۰۰۷ میلادی اکران شده اند و هرکدام به ترتیب فروشی برابر با ۸۲۱، ۷۸۳ و ۸۹۰ میلیون دلار را کسب کرده اند.

 

توبی مگور، کریستن دانست و جیمز فرانکو از جمله بازیگران ثابت مجموعه فیلم های «مرد عنکبوتی» هستند.

 

مجموعه انیمیشن های «عصر یخبندان» (Ice Age) نیز که به ترتیب با عناوین «عصر یخبندان» در سال ۲۰۰۲، «عصر یخبندان: ذوب» (Ice Age: The Meltdown) در سال ۲۰۰۶ و «عصر یخبندان: سقوط دایناسورها» (Ice Age: Dawn of the Dinosaurs) در سال ۲۰۰۹ میلادی اکران شده اند دیگر انیمیشن دنباله دار تاریخ سینما به شمار می آید.

 

این انیمیشن ها به ترتیب فروشی برابر با ۳۸۳، ۶۵۵ و ۸۸۶ میلیون دلار را با اکران در سینماهای آمریکای شمالی و سایر کشورهای جهان برای خود رقم زده اند.

 

انیمیشن های «شرک» (Shrek) که به ترتیب در سال های ۲۰۰۱، ۲۰۰۴، ۲۰۰۷ و ۲۰۱۰ میلادی اکران شده اند نیز از پرفروش ترین مجموعه آثار دنباله دار سینمای جهان محسوب می شوند.

 

عناوین ۴ قسمت این مجموعه انیمیشن ها «شرک»، «شرک ۲»، «شرک سوم» (Shrek the Third) و «شرک برای همیشه» (Shrek Forever After) است و این آثار با اکران در سینماهای آمریکای شمالی و سایر کشورهای جهان به ترتیب فروشی برابر با ۴۸۴، ۹۱۹، ۷۹۸ و ۷۵۲ میلیون دلار را برای خود رقم زده اند،.

 

مایک میر، ادی مرفویس و کامرون دیاز از جمله بازیگرانی هستند که در تمام قسمت های انیمیشن هاس «شرک» به جای شخصیت های «شرک»، «خر» و «پرنسس فیونا» حرف زده اند.

مجموعه فیلم های «هری پاتر» نیز دیگر آثار دنباله دار پرفروش تاریخ سینمای جهان هستند که بر اساس رمان های پرفروش و مشهور جی آر رولینگ ساخته می شوند.

 

قسمت های پیشین مجموعه فیلم های «هری پاتر» که «هری پاتر و سنگ جادوگر» (Harry Potter and the Sorcerer&#۰۳۹;s Stone) ، «هری پاتر و تالار اسرار» (Harry Potter and the Chamber of Secrets)، «هری پاتر و زندانی آزکابان» (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban)، «هری پاتر و جام آتش» Harry Potter and the Goblet of Fire)) ، «هری پاتر و محفل ققنوس» (Harry Potter and the Order of the Phoenix)، «هری پاتر و شاهزاده دو رگه» (Harry Potter and the Half Blood Prince)، قسمت اول «هری پاتر و مقدسان مرگبار» (Harry Potter and Deathly Hallows: Part ۱) و قسمت دوم «هری پاتر و مقدسان مرگبار» نام دارند در سال های ۲۰۰۱، ۲۰۰۲، ۲۰۰۴، ۲۰۰۵، ۲۰۰۷، ۲۰۰۹، ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ میلادی روی پرده سینماها رفته اند و تا به امروز مجموع فروشی برابر با ۵/۷ میلیارد دلار را برای خود رقم زده اند، به طوری که فروش هرکدام از این فیلم های سینمایی به شرح زیر است:

 

«هری پاتر و سنگ جادوگر»، ۹۷۵ میلیون دلار/ «هری پاتر و تالار اسرار»، ۸۷۹ میلیون دلار/ «هری پاتر و زندانی آزکابان»، ۷۹۷ میلیون دلار/ «هری پاتر و جام آتش»، ۸۹۷ میلیون دلار/ «هری پاتر و محفل ققنوس»، ۹۴۰ میلیون دلار/ «هری پاتر و شاهزاده دو رگه»، ۹۳۵ میلیون دلار/ «هری پاتر و مقدسان مرگبار، قسمت اول»، ۹۵۶ میلیون دلار/ «هری پاتر و مقدسان مرگبار، قسمت دوم»، یک میلیارد و ۳۲۷ میلیون دلار.

 

دنیل ردکلیف، روپرت گرینت و اما واتسون بازیگران جوانی هستند که در تمامی فیلم های سینمای «هری پاتر» به ترتیب در نقش «هری پاتر»، «رون» و «هرمیون» ایفای نقش کرده اند.

 

مجموعه فیلم های «گرگ و میش» (The Twilight) نیز از جمله آثار دنباله دار پرفروش تاریخ سینمای جهان هستند. تا به امروز سه قسمت از این مجموعه فیلم ها با عنوان «گرگ و میش» (Twilight)، «حماسه گرگ و میش: ماه جدید» (The Twilight Saga: New Moon) و «حماسه گرگ و میش: کسوف» (The Twilight saga: Eclipse) به ترتیب در سال های ۲۰۰۸، ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ میلادی روی پرده سینماها رفته است و قسمت چهارم آن ها نیز طی ۲ اپیزود با عنوان «حماسه گرگ و میش: شکست» (The Twilight Saga: Braking Dawn) به ترتیب در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ میلادی روی پرده سینماهای سراسر جهان می رود.

 

هرکدام از قسمت های اکران شده این مجموعه آثار دنباله دار نیز در زمان اکران توانسته اند به ترتیب فروشی برابر با ۳۹۲، ۷۰۹ و ۶۹۸ میلیون دلار را برای خود رقم بزنند.

 

کریستین استوارت، رابر پتینسون و تایلر لاتنر بازیگران جوانی هستند که در این مجموعه فیلم های دنباله دار به ترتیب به عنوان «بلا اوانس»، «ادوار کولن» و «جیکوب بلک» ایفای نقش رده اند.

 

دیگر فیلم دنباله دار پرفروش تاریخ سینمای جهان «نابودگر» (The Terminator) است که با عناوین «نابودگر»، «نابودگر ۲: روز قضاوت» (Terminator ۲: Judgment Day)، «نابودگر: برخواست ماشین ها» (Terminator ۳: Rise of the Machines) و «نابودگار رستگاری» (Terminator Salvation) است که به ترتیب در سال های ۱۹۸۴، ۱۹۹۱، ۲۰۰۳ و ۲۰۰۹ میلای اکران شده اند.

 

آرنولد شوارتزنگر در تمامی قسمت های این آثار دنباله دار ایفای نقش کرده است و ۴ قسمت «نابودگر» به ترتیب فروشی برابر با ۷۸، ۵۱۹، ۴۳۳ و ۳۷۱ میلیون دلار را برای خود رقم زده است.... / خبرگزاری سینمای ایران