فرهنگ و هنر


2 دقیقه پیش

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس | برگزاری مراسم عروسی | باغ عروسی تشریفات ۵ ستاره بهبود با مدیریت بهبود اصلانی صاحب سبک در اجرای دیزاین های ژورنالی و فانتزی ، اجرا ...
2 دقیقه پیش

خواندنی ها با برترین ها (81)

در این شماره از خواندنی ها با کتاب جدید دکتر صادق زیباکلام، اثری درباره طنز در آثار صادق هدایت، تاریخ فلسفه یونان و... آشنا شوید. برترین ها - محمودرضا حائری: در این شماره ...

روایت مهراب قاسم خانی از پشت پرده «دورهمی»


برنامه «دورهمی» از همان گام های نخست رونمایی روی آنتن تا همین اواخر، حواشی متعددی را پشت سر گذاشته و اگر معدل گیری کنیم، می توان آن را رکورددار حاشیه در میان تولیدات سال های اخیر تلویزیون قلمداد کرد.

روزنامه سینما - محمد صابری: برنامه «دورهمی» از همان گام های نخست رونمایی روی آنتن تا همین اواخر، حواشی متعددی را پشت سر گذاشته و اگر بر مبنای نزدیک به 12 قسمت پخش شده از این برنامه بخواهیم معدل گیری کنیم، می توان آن را رکورددار حاشیه در میان تولیدات سال های اخیر تلویزیون قلمداد کرد. در میان این حواشی اما پرتکرارترین نام، نام مهراب قاسم خانی بود؛ چهره ای که به استناد اخبار پیش تولید، سکان دار اصلی تولید این برنامه بود و هیچ سهمی از رونمایی رسمی آن حتی در حد درج نام در تیتراژ هم نداشت؛ او ناگفته های بسیاری درباره این پروژه دارد.

وقتی عوامل «دورهمی» حاضر به گفتگو با رسانه ها نیستند

روایت مهراب قاسم خانی از پشت پرده «دورهمی»

پشت پرده سکوت

برنامه تلویزیونی «دورهمی» یکی از مهمترین تولیدات این روزهای تلویزیون است، برنامه ای که در نظرخواهی نوروزی تلویزیون توانست به جمع سه برنامه محبوب مخاطبان راه پیدا کند و حالا استمرار پخش هفتگی آن، گام گام طیفی از مخاطبان را تبدیل به علاقه مندان پیگیر این برنامه کرده است.

با این وجود اما از منظر رسانه ای این برنامه کمترین بازتاب را در فضای رسمی رسانه ها داشته و تنها سهمش از اخبار، «حاشیه» بوده است. اصلی ترین دلیل عدم پرداخت به این برنامه در فضای رسمی رسانه ها هم سکوت عوامل است. آنچه در ادامه می خوانید روایتی از همین سکوت است.

1) بعد از چند هفته از پخش «دورهمی»، جدی ترین ابهام درباره آن یعنی جای خالی نام «کارگردان» در تیتراژ، همچنان و بدون هیچ توضیحی پابرجاست و همین، ما را به فکر پیگیری برای رسیدن به پاسخی روشن پیرامون این ابهام انداخت. اولین گزینه در این زمینه طبیعتا هاشم رضایت بود که علاوه بر سمتی که پیش از این در شبکه نسیم داشته، به استناد تیتراژ، حالا وظیفه تهیه کنندگی «دورهمی» را بر عهده دارد.

در تماس با تهیه کننده این برنامه اما تنها به این پاسخ رسیدیم که مسئول ارتباط با رسانه ها در پروژه، مدیر روابط عمومی است و قرار نیست عوامل تک به تک با رسانه ها ارتباط داشته باشند. اصرار ما هم بی فایده بود و هاشم رضایت حتی به انتشار یک اظهارنظر کوتاه هم به نقل از خود رضایت نداد!

2) گزینه بعدی، پیگیری تیم نویسندگان بود. چهره شاخص این تیم که به عنوان یکی از بازیگران اصلی آیتم های نمایشی هم در پروژه حضور دارد، امیر مهدی ژوله است. تلاش برای تماس با ژوله هم به دلیل در دسترس نبودن بی نتیجه ماند. پیرو این تماس بی پاسخ، سراغ الیکا عبدالرزاقی و محمد نادری از دیگر بازیگران هم رفتیم اما باز هم با بوق آزاد و شماره هایی که در دسترس نبود، مواجه شدیم؛ خوش بینانه حدس زدیم که گروه مشغول تصویربرداری است و عوامل دسترسی به گوشی همراه خود ندارند.

3) حالا بهترین گزینه عضو اصلی اما جدا شده از تیم تولید بود؛ مهراب قاسم خانی که ماحصل گفتگوی خواندنی اش را در ادامه می خوانید. جالب این که قاسم خانی در میانه همین گفتگو می گوید وعده کرده بود تا زمان همکاری با پروژه، گفتگویی با رسانه ها نداشته باشد و حالا پس از 10 روز جدایی رسمی از تیم تولید حاضر به گفتگو شده است؛ آیا همه اهالی «دورهمی» چنین شرط ضمن قراردادی برای عدم ارتباط با رسانه ها دارند؟!

مهراب قاسم خانی در نخستین گفتگوی مشروح رسانه ای پس از جدایی از «دورهمی» از متن و حاشیه پشت پرده اتفاقات این پروژه تلویزیونی می گوید

روایت مهراب قاسم خانی از پشت پرده «دورهمی»

تلویزیون دیگر خانه ما نیست

یک خداحافظی ساده در فضای مجازی کافی بود تا جدایی مهراب قاسم خانی از «دورهمی» رسمیت پیدا کند. فیلمنامه نویس با سابقه ای که می گوید تا همین چند روز پیش تلویزیون را خانه خود می دانسته و حالا به این نتیجه رسیده که خیلی هم نباید احساس «صاحب خانه» داشته باشد!

او به رغم جدایی بی حاشیه و بی سروصدایش از «دورهمی» دلگیر است و می توان این حس را در میان تک تک جملاتش خواند و شنید. او که حالا و در نخستین دورخیز برای تجربه کارگردانی تلویزیونی با این سرانجام عجیب مواجه شده است، در گفتگو با ما از متن و حاشیه همراهی و جدایی می گوید، آن هم در شرایطی که ممنوعیت حضورش در سیما از «عدم درج نام» فراتر رفته و او دیگر مجاز به حضور در پشت صحنه «دورهمی» هم نیست.

مهراب قاسم خانی در حالی برای اولین بار تن به گفتگو درباره «دورهمی» داد که بیش از 10 روز است اجازه حضور در پشت صحنه برنامه ای که خود آن را طراحی و عواملش را انتخاب کرده ندارد!

ماجرای اول؛ ابهام در آغاز

هر چقدر هم بخواهیم از شباهت «دورهمی» با نمونه هندی اش خرده بگیریم، بالاخره نمی توان کتمان کرد که این برنامه رنگ و لعابی متفاوت با تولیدات سال های اخیر سیما دارد. داستان شکل گیری این برنامه و نسبت مهراب قاسم خانی با آن چه بود؟

مهراب قاسم خانی دقیقا چه نسبتی با «دورهمی» داشت؟

- شروع ماجرای «دورهمی» این گونه بود که طراحی بر اساس یک برنامه هندی در سازمان صدا و سیما مصوب شده بود و از طرف تهیه کنندگان برنامه از بنده برای نویسندگی و کارگردانی آن دعوت شد. قسمتی از برنامه را دیدم و از سر و شکل فرمی آن خوشم آمد اما احساس کردم فرم نمایشی آن قابل اجرا در ایران نیست. به شرط رسیدن به سر و شکلی متفاوت برای این بخش ها، کار را قبول کردم و از همان زمان هم تیم نویسندگان برای طراحی مشغول شدند. در همین بازه هم به عنوان کارگردان شروع به انتخاب تست بازیگران کردم.

مهران مدیری هم یکی از انتخاب های شما در همین مرحله بود؟

- بله، البته فکر می کنم آخرین فردی بود که به گروه پیوست. ابتدا با شقایق دهقان و الیکا عبدالرزاقی قرارداد بستیم و بعد سراغ سیامک انصاری رفتیم. محمد نادری هم پس از آن انتخاب شد. با امیر ژوله هم صحبت کردم که ابتدا برای بازیگری مردد بود و می ترسید اما سرانجام قبول کرد. مهران رنج بر را هم آقای رحیمی، تهیه کننده برنامه معرفی کرد که خیلی برای این کار مستعد بود. بعد از آن بود که نام مهران مدیری به میان آمد. به شخصه خیلی امید نداشتم که بپذیرد در کاری با کارگردانی من بخواهد حاضر شود. با این همه خوشبختانه تماس ما به نوبت دوم هم نرسید و در همان تماس ابتدایی مهران قبول کرد به ما بپیوندد.

ماجرای دوم/ ممنوع التیتراژ!

از جدی ترین کنجکاوی ها درباره مجموعه تلویزیونی «دورهمی» که از همان روزهای نخست پخش جلب توجه می کرد، یکی جای خالی نام کارگردان در تیتراژ و عجیب تر از آن غیبت نام مهراب قاسم خانی در میان اسامی بود؛ نامی که در پیش خبرهای مربوط به این برنامه می دانستیم سکان دار اصلی است. داستان چه بود؟

با وجود سهم قابل توجهی که در تولید داشتید، چه شد که نام تان در تیتراژ درج نشد؟

- بنده مشکلاتی در یکی دو سال اخیر داشتم که به واسطه آن اجازه کار در تلویزیون را نداشتم. هنگام شروع همکاری با این پروژه قرار بود مشکلات حل شود اما بعد که نوبت به پخش رسید و موعد روی آنتن رفتن شد، گفتند هنوز مشکل حل نشده و نباید نامت در تیتراژ بیاید.

روایت مهراب قاسم خانی از پشت پرده «دورهمی»

این مشکلات صرفا به همکاری شما و سازمان صدا و سیما مرتبط می شد یا موارد دیگری در آن دخیل بود؟

- باور کنید هنوز هم نمی دانم! این ممنوعیت یکی دو ساله در تلویزیون دلیلی دارد که خودم از آن بی اطلاعم. البته نه مدیران سابق علاقه ای به همکاری با بنده داشتند و نه مدیران فعلی! ابتدا متوجه شدم در برخی برنامه ها حتی به عنوان مهمان هم امکان حضور ندارم. هم من و هم پیمان با چنین شرایطی مواجه بودیم. بعد گفتند نامت هم نباید باشد. این گونه «دورهمی» بدون نام من روی آنتن رفت.

جالب این که اتفاقا برنامه تیتراژ مفصلی هم دارد!

- بله. این اصرار خودم بود که نام همه عوامل باشد و احساس می کردم درباره خودم هم مشکل چندان جدی نیست و حل خواهد شد. به اندازه 10 قسمت صبر کردم شاید این اتفاق بیفتد اما در آخرین تماس اعلام کردند دیگر نباید در لوکیشن هم حاضر شوی!


ماجرای سوم/ داستان یک جدایی

«خداحافظ»؛ این تنها کلمه ای بود که به همراه تصویری از دکور «دورهمی» در اینستاگرام مهراب قاسم خانی درج شد تا شایعه ها درباره پایان همکاری این نویسنده و کارگردان با پروژه رسمیت پیدا کند. داستان این جدایی در سکوت رسانه ای چه بود؟

واقعا شما از نظر همراهی فیزیکی با تیم تولید با ممنوعیت مواجه شدید؟

- بله، دقیقا این گونه بود. برخی دوستان علاقه داشتند همچنان به همراهی با پروژه ادامه دهم؛ در خانه بمانم و بدون ذکر نام، فیلمنامه بنویسم اما احساس کردم از این به بعد دیگر شرایط توهین آمیز شده است. البته پیش از آن هم توهین آمیز بود اما از اینجا به بعد قابل تحمل نبود. این بود که ترجیح دادم از پروژه جدا شوم. احساس کردم ناخواسته دارم حاشیه هایی را به پروژه تحمیل می کنم که نمی خواستم اینگونه باشد. به همین دلیل هم اعضای تیم تولید هیچ مصاحبه ای نمی کردند؛ چرا که واقعا نمی دانستند چه باید بگویند!

دقیقا تا چه قسمتی با کارگردانی شما روی آنتن رفت؟

- غیر از قسمت پخش شده این هفته، پیش از آن با کارگردانی من ضبط شده بود. فکر می کنم حدود 10 قسمت شد.

واکنش تیم تولید به این تصمیم شما چه بود؟

- بچه ها خیلی به هم ریخته بودند اما اصرار خود من این بود که همه بمانند و به کار ادامه دهند.

بعد از جدایی، کارگردانی پروژه را به چه کسی واگذار کردید؟

- همه تیم تولید و حتی شخص مهران مدیری بعد از تصمیم من در موقعیت بدی قرار داشتند. بالاخره خودم اصرار کرده بودم که تک تک آنها به کار بپیوندند اما خودم بعد از خداحافظی از مهران خواستم که کارگردانی را بر عهده بگیرد. به نظرم از اینجا به بعد باید اسم مهران مدیری به عنوان کارگردان در تیتراژ درجه شود.

ادامه همراهی تیم نویسندگان که از اعضای کارگاه نویسندگی خود شما هستند با پروژه چگونه خواهد بود؟

- این تیمی بود که نزدیک به یک سال و نیم با هم کار کردیم و اصرار من این است که همراهی با پروژه را متوقف نکنند.

از همین تیم برنامه «اکسیر» هم در حال پخش است که آنجا هم منع درج نام شما وجود دارد.

- آنجا هم حضور دارم اما نامم درج نمی شود مگر این که آنجا هم به این نتیجه برسند حضور هم نباید داشته باشم. در مجموع هر چند افرادی مانند آقای پورمحمدی (معاون سیما) و آقای کرمی (مدیر شبکه نسیم) دنبال کارم بودند اما مشکل حل نشد و خیلی از اعضای گروه قصد جدایی داشتند که با تک تک آنها صحبت کردم تا این اتفاق رخ ندهد. در مجموع شخصا تصمیم گرفته ام دیگر با تلویزیون همکاری نداشته باشم.

روایت مهراب قاسم خانی از پشت پرده «دورهمی»

ماجرای چهارم/ سرانجام «دورهمی»

قرارداد تولید اولیه «دورهمی» سه فصل 52 قسمتی بوده و با احتساب 12 قسمت پخش شده، حالا حالاها تا پایان رسمی آن زمان باقی مانده است. با این همه اما حواشی همیشه مقدمه گمانه زنی هاست؛ آیا «دورهمی» نیمه کاره می ماند؟

با توجه به اطلاعی که از تیم تولید و شرایط حاکم بر پروژه دارید، احساس می کنید «دورهمی» به پایان فصل اول می رسد؟

- امیدوارم شاهد، تعطیلی «دورهمی» نباشیم. من برای این پروژه زحمت کشیدم و در تمام این مدت هم نمی خواستم درباره آن مصاحبه کنم چون وعده داده بودم سکوت کنم. این اولین مصاحبه ام درباره این برنامه است و واقعا دلم نمی خواهد برای آن حاشیه سازی کنم. من با آرامش کامل از کار کنار کشیدم و امیدوارم «دورهمی» بعد از این هم سرپا بماند.

شنیده ها درباره مشکلات مالی در مسیر تولید «دورهمی» چقدر جدی است؟

- در این زمینه واقعا اطلاع چندانی ندارم. همیشه پروژه هایی از این دست مشکلات دارند و این گونه نیست که «دورهمی» شرایط ویژه ای از نظر بودجه داشته باشد.

امکان دارد شاهد خداحافظی مهران مدیری هم باشیم؟

- واقعا امیدوارم این اتفاق رخ ندهد چرا که پروژه به او وابسته است. تا آنجایی که من حضور داشتم با تمام انرژی پای کار آمده است. قرارداد اولیه مهران مدیری تنها برای اجرا بود و هیچ الزامی برای حضور در بخش تمرینات نمایشی نداشت اما با تمام وجود پای کار بود و همه مراحل را پیگیری می کرد. این برای خود من خیلی خوب بود و امیدوارم همچنان هم ادامه داشته باشد. سختی که امروز مدیری و سایر دوستان با آن مواجه هستند، این است که بسیاری از آنها را بنده شخصا به کار دعوت کرده ام و ادامه کار بعد از جدایی من کمی برای شان دشوار است.

امکان دارد بعدها شاهد حضور چراغ خاموش شما در برنامه ای دیگر در تلویزیون باشیم؟

- قطعا نه، چرا که اگر می خواستم به کار کردن چراغ خاموش و بدون ذکر نام ادامه دهم، همین پروژه را که خودم آن را کلید زدم ادامه می دادم. من همواره تلویزیون را خانه خودم می دانستم اما انگار دیگر احساس خانه بودن به آن ندارم و حتی حاضرم شغلم را تغییر دهم اما زیر بار این مدل همکاری نروم!


ویدیو مرتبط :
مهراب قاسم خانی و ویدیوی تازه ای از ارغوان

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

روایت بازیکن سابق پرسپولیس از بازی در سریال سروش صحت / جمشیدی: آگاهانه با خودم شوخی کردم/ با پیمان قاسم‌خانی در حیطه طنز تا جهنم هم می‌رومتلویزیون - پژمان جشیدی فوتبالیست سابق تیم پرسپولیس و بازیگر سریال «پژمان»می گویددر این سریال به بسیاری از واقیعت‌های عرصه فوتبال پرداخته شده است.

روایت بازیکن سابق پرسپولیس از بازی در سریال سروش صحت

بهناز شیربانی: پخش سریال «پژمان» از نوروز 92 به زمان دیگری موکول شد.این سریال که به قلم پیمان و محراب قاسم‌خانی نوشته شده و سروش صحت کارگردانی آن را بر عهده دارد، روایتگر داستان زندگی پژمان جمشیدی ستاره سابق فوتبال است که برای چهارمین فصل متوالی موفق نشده برای خودش یک تیم پیدا کند. به همین دلیل بتدریج وارد دورانی می‌شود که کمتر کسی او را در خیابان می‌شناسد. در واقع او نمی‌تواند از امتیازات شهرت خودش استفاده کند، اما هنوز در حال و هوای دوران شهرت زندگی می‌کند و نمی‌خواهد قبول کند که این دوران به پایان رسیده است تا این‌ که پس از سال‌ها تصمیم می‌گیرد برای ادامه زندگی، نزد خانواده‌اش بر‌گردد. حالا پژمان در سی و پنج سالگی خودش را آماده شروع یک زندگی جدید می‌کند. پژمان جمشیدی بازیکن سابق تیم پرسپولیس نقش اصلی این سریال را بازی می کند و به گفته خودش کاملا آگاهانه با خودش شوخی کرده است؛ چرا که این سریال به بسیاری از واقعیت‌های عرصه فوتبال اشاره می‌کند. پژمان جمشیدی در این سریال مقابل بازیگرانی چون سام درخشانی، بهاره رهنما، شقایق دهقان، هوشنگ حریرچیان، بیژن بنفشه‌خواه و رضا کریمی ایفای نقش می‌کند.سریال«پژمان»در حال حاضر مراحل تصویر برداری را پشت سر می گذارد،پیش از پخش این سریال با پژمان جمشیدی گفت و گویی داشتیم که در ادامه می‌خوانید:

 

روایت بازیکن سابق پرسپولیس از بازی در سریال سروش صحت

 آقای جمشیدی فوتبالیست یا بازیگر؟

قطعا هویت من ورزشی است. زمان، وقت و انرژی زیادی را برای آن صرف کردم، شکل‌گیری سریال «پژمان» و بازی در آن پیشنهادی بود که طرح اولیه‌اش را خودم به پیمان قاسم خانی دادم. موضوعی بود که همیشه به آن فکر می‌کردم، که یک فوتبالیست بعد از پایان دوران حرفه‌ای خود، شرایط زندگی‌اش کاملا تغییر می‌کند. چرا که به نظر من زندگی یک ورزشکار یا کسی که در طول زندگی‌اش توجه بسیاری از مردم به سمتش بوده، با یک فرد معمولی فرق می‌کند و وجود چنین موقعیتی اتفاقات عجیب و غریبی را مثلا برای یک ورزشکار به همراه دارد. خوشبخانه سال‌ها است که من افتخار دوستی با پیمان قاسم خانی را دارم و طرح قصه یک فوتبالیست را که بعد از تمام شدن دوران اوجش، اتفاقات عجیبی را تجربه می‌کند، با او در میان گذاشتم. پیمان هم علاقه‌مند بود، روی این ایده و طرح کار کند. تا اینکه بالاخره این طرح را با مدیران تلویزیون در میان گذاشت و آن‌ها علاقمند شدند تا این سریال ساخته شود.

بازی در این سریال چطور اتفاق افتاد؟

وقتی پیمان نگارش فیلمنامه را تمام کرد، به من گفت «دوست داری تو این سریال بازی کنی؟» من هم در پاسخ گفتم که قضیه فقط دوست داشتن نیست و من هیچ ذهنیتی از بازیگری ندارم. پیمان هم گفت «به من اعتماد کن، من کمکت می‌کنم» و چه چیزی برای من بالاتراز اعتماد به پیمان قاسم خانی. در حیطه طنز اگر پیمان قاسم خانی جهنم هم برود با او می‌روم. من هیچ ادعایی در زمینه بازیگری ندارم. وقتی دوستانم یا مردم از من درباره بازی در این سریال یا کیفیت آن می‌پرسند، نمی‌دانم چه جوابی بدهم؛ چرا که علم این کار را ندارم. درست است که بخش زیادی از هنر ذاتی است، اما من فکر می‌کنم که داشتن تحصیلات آکادمیک در این زمینه نیز لازم است.

پژمان جمشیدی،سام درخشانی و رضا کریمی در نمایی از سریال«پژمان»

سروش صحت می‌گوید بعد از پخش این سریال پیشنهادات بازیگری بسیاری خواهید داشت. شما چه فکر می‌کنید؟

سروش صحت، پیمان، محراب قاسم‌خانی و همه بچه‌هایی که با من سر این سریال همکار هستند، لطف زیادی به من دارند. من به بودن در کنار دوستانی که در کارشان حرفه‌ای هستند افتخار می‌کنم. به نظر در این سریال همه چیز دست به دست هم داد تا بستر راحتی برای من در این کار به‌وجود آید. پیمان و محراب قاسم‌خانی از دوستان عزیز من هستند که عاشقانه دوستشان دارم ودر کارشان بهترین هستند. محسن چگینی تهیه کننده و سروش صحت کارگردان این سریال هم از دوستان بسیار خوب من هستند. به واسطه دوستی با پیمان و محراب، رفت و آمد خانوادگی هم با آن‌ها دارم و شقایق دهقان و بهاره رهنما را سال‌ها است می‌شناسم.

 از اول قرار بود پوریا پورسرخ دراین سریال حضور داشته باشد که او هم از دوستان خوب من است و نقش وحید را بازی کند که متاسفانه به دلیل مشغله‌هایی که داشت از گروه جدا شد و سام درخشانی جایگزین او شد، بخاطر دوستی چندین ساله با سام همدیگر را خوب می‌شناسیم .حقیقتا اگر بازیگران این کار کوچکترین حسادتی داشتند نمی گذاشتند بازی من دیده شود و یا شاید حاضر نمی شدند که مقابل یک نابازیگر حضور داشته باشند اما همه بازیگران این سریال به بهتر شدن بازی من کمک کردند خصوصا سام درخشانی که بیشترین بازی را مقابل او داشتم.زینب نصر الهی برنامه ریز کار و همه عوامل پشت صحنه هم کمک زیادی به من کردند و از همه آنها سپاسگذارم . از طرف دیگر به دلیل حضور دو خانواده قاسم خانی در این سریال جمع ما کاملا خانوادگی است. روز اولی که ساخت این سریال رسما آغاز شد، من از همه بابت آماتور بودنم عذر خواهی کردم، و هیچوقت محبت و تحمل‌های عوامل این سریال را فراموش نمی‌کنم.

از الان به بعد باید منتظر کارهای بعدی شما در زمینه بازیگری باشیم؟

واقعا نمی‌دانم که بازیگری را ادامه خواهم داد یا خیر؟ عشق اول زندگی من فوتبال بوده و هست، و اصلا به این که در آینده بتوانم ازحرفه بازیگری درآمد زایی بکنم فکر نکردم. اما علاقه زیادی هم به بازیگری دارم.

 

روایت بازیکن سابق پرسپولیس از بازی در سریال سروش صحت

 

این اولین بار است که یک فوتبالیست با خودش و زندگی حرفه ای‌اش در قالب یک سریال طنز، شوخی می‌کند. فکر می‌کنید عملکرد شما چه بازتابی بین مردم یا دوستانتان خواهد داشت؟

نام این سریال پشینهاد پیمان قاسم‌خانی بود و من هم قبول کردم. در این سریال من با کمال میل با خودم شوخی کردم. پژمان جمشیدی نمی‌تواند ادعا کند که مثلا جایگاه علی دایی را دارد و نمی‌تواند جایگاهی پایین‌تر از او هم داشته باشد. من به هر آرزویی که در زندگی داشتم رسیدم. اگر به بالا‌تر ازجایگاهی که دارم دست پیدا نکردم، از کم خواهی خودم بوده و برای همین فکر می‌کنم، بی‌هیچ عقده‌ای و کاملا آگاهانه با خودم شوخی کردم. من ساعت‌ها با پیمان درباره این نقش صحبت کردم که یک شخصیت دوست داشتنی خلق شود.

به نظرم کسانی که از این سریال استقبال می‌کنند، آدم‌هایی روشنی هستند و توانایی رویارویی با واقعیت را دارند. این سریال به هیچ فوتبالیستی بی‌احترامی نکرده است. در سریال «پژمان» من نقش یک فوتبالیست لوده را بازی می‌کنم. در این سریال به خیلی از واقیعت‌های عرصه فوتبال پرداخته شده است، بدون این که به کسی توهین شود. ما اسم خیلی از فوتبالیست‌ها رادر این سریال آوردیم که افراد بزرگ و نام آشنایی در این عرصه هستند. علی دایی بزرگ‌ترین فوتبالیست ما است که در سریال زیاد به نام او اشاره شده است. بهروز رهبری فر، علی موسوی، حمید درخشان ،محمد محمدی ،حسین ماهینی،آرش برهانی ،خسرو حیدری هم از جمله چهره‌هایی هستند که در این سریال حضور دارند. در این سریال ما به حواشی فوتبال نپرداختیم و تنها قصه زندگی خصوصی یک ستاره فوتبال را روایت کردیم که دوران حرفه ای‌اش تمام شده.

 تا پیش از بازی در سریال «پژمان» تجربه بازیگری داشتید؟

چندین بار به واسطه دوستی که با برادران قاسم‌خانی دارم پیشنهاداتی برای بازیگری داشتم. سر سریال «شب‌های برره» گریم هم شدم، اما از آقای مدیری و پیمان عذرخواهی کردم؛ چرا که احساس می‌کردم در زمانی که فوتبال بازی می‌کنم بهتر است به کار دیگری مشغول نباشم. در «ساختمان پزشکان» یک سکانس بازی کردم که اصلا نمی‌شود اسمش را تجربه بازیگری گذاشت. اما به طور حرفه‌ای تجربه این کار طاقت فرسا را به این شکل نداشتم. بازیگری کار بسیار سختی است و تفاوتش با فوتبال این است که یک فوتبالیست برنامه ریزی خاصی برای زندگی‌اش دارد. اما در بازیگری خیلی نظم دقیقی از این جهت که زمان مشخصی برای حضورتان سر صحنه وجود داشته باشد، نیست و این سخت‌ترین بخش کار است.

 به هر حال سریال «پژمان» به زندگی شخصی یک فوتبالیست می‌پردازد، در تلویزیون هم کم نبوده است مواردی که بعد از پخش سریال عده‌ای از صنوف و اقشار مختلف به تصویری که سریال از آن‌ها نشان داده است، معترض بوده‌اند، فکر می‌کنید برای شما و سریال نیز در آینده چنین اتفاقی خواهد افتاد؟

چیزی که مطمئنم در آینده با آن روبرو می‌شوم -در کنار همه تعریف و تمجید‌هایی که ممکن است از این سریال شود- انتقاد از حضورم در این سریال و مسائلی است که در آن مطرح می‌شود. در زمانی که فوتبال هم بازی می‌کردم، خیلی به تعریف و تمجید‌ها توجهی نمی‌کردم؛ چرا که اعتقاد دارم زندگی یک خاطره است و این روزهای خوب هم سریع می‌گذرد، همانطور که دوران فوتبالیست بودنم سریع گذشت. یقین دارم نقدهای بسیار تند و آزار دهنده‌ای در زمان پخش به من خواهد شد. شاید عده‌ای بگویند بخاطر شهرت بازیگر شد و خواست خودش را سر زبان‌ها بندازد! و قبول کرده با خودش شوخی کند. من در زندگیم از این مسائل و حرف و حدیث‌ها رد شدم. افتخار می‌کنم فوتبالیست بودم و در آن حرفه به جایگاهی رسیدم ودر تیمی مثل پرسپولیس به عنوان تیمی که پر طرفدار‌ترین تیم ایران است، بازی کردم، و حتی افتخار می‌کنم مقابل رقیبی به اسم استقلال بازی کردم که نیمی از مردم ایران عاشقانه دوستش دارند و این‌ها افتخارات ابدی زندگی من است. اما از همین الان و قبل از پخش سریال می‌گویم اصلا خودم را بازیگر یا هنرمند نمی‌دانم. طرح قصه این سریال یک دغدغه ذهنی بود و از شانس خوبم به یک طرح نوشتاری تبدیل شد و من نقش اصلی آن را بازی کردم.

 منبع:خبرآنلاین