کودکان


2 دقیقه پیش

با بطری نوشابه برای پسر کوچولو هواپیما بسازید

به جای خریدن اسباب بازی های گران قیمت ، می توانید با استفاده از ابزاری که در خانه در اختیار دارید اسباب بازی هایی با کمک فرزندان خود بسازید که هم در هزینه ها صرفه جویی می ...
2 دقیقه پیش

از رایحه درمانی نوزادان بیشتر بدانید

آیا شما می خواهید برای مراقبت از نوزاد خود، یک رویکرد جامع تری را انتخاب کنید؟ آیا شما به عنوان یک پدر و مادر به دنبال درمان های طبیعی برای بچه های کوچک خود هستید؟ آیا می ...

کودک سرمایه‌دارِ من!


شاید تصور اینکه کودک کوچکتان بخواهد سرمایه‌گذاری کرده و حساب پول خود را داشته باشد سخت است اما ثبات مالی آن‌ها در آینده بستگی به تصمیم‌هایی دارد که شما امروز می‌گیرید.

وب‌سایت ویکی 5040: شاید تصور اینکه کودک کوچکتان بخواهد سرمایه‌گذاری کرده و حساب پول خود را داشته باشد سخت است اما ثبات مالی آن‌ها در آینده بستگی به تصمیم‌هایی دارد که شما امروز می‌گیرید.

اینکه بخواهید به کودک خود یاد دهید آگاهانه خرج کند در ابتدا با نحوه‌ی استفاده‌ی آن‌ها از پول‌توجیبی‌شان آغاز می‌شود.

چگونه به کودک خود یاد بدهیم برای پول خود ارزش قائل شود

آن‌ها را تشویق به استفاده‌ی مجدد کنید

یکی از اشتباهات ما والدین این است که بدون فکر برای کودک خود زیاد ریخت‌وپاش می‌کنیم. کمی تفکر درباره‌ی این موضوع باعث می‌شود متوجه شوید که وسواس خرید بیشتر برای راضی کردن علایق خودمان است تا نیازهای کودکمان. خریدن لباس و اسباب‌بازی‌های جدید برای کودکتان خوب است اما همزمان با رشد کودک باید نسبت به عادات خود در خرید دقت بیشتری داشته باشید زیرا حالا کودکتان از شما درس می‌گیرد.

برای شروع قوانین استفاده‌ی مجدد را از سنین کم به کودک خود یاد دهید. او را با خود به یک کتابخانه ببرید و کتاب‌هایی بردارید که او باید بعد از دو هفته پس بدهد. با این کار مسئولیت‌پذیری را نیز به کودک خود یاد داده‌اید.

اشتراک‌گذاری با خواهر و برادرها

کودکان از کارهای ما یاد می‌گیرند بنابراین اگر شما چیزی را با همسر خود مشترک استفاده کنید آن‌ها نیز بیشتر تمایل می‌یابند وسایل خود را به اشتراک بگذارند. اگر کودکان شما تقریباً در یک حدود سنی هستند شاید ایده‌ی خوبی است که برای آن‌ها اسباب‌بازی‌هایی بخرید تا مشترک استفاده کنند.

این اولین گام شما برای آموزش کاهش هزینه‌های وسایل غیرضروری و انتخاب وسایل کاربردی‌تر است.

به آن‌ها پول‌توجیبی بدهید

به کودک خود کمک کنید در مقابل پولش مسئولیت‌پذیر باشد. اگر آن‌ها هیچ‌گاه فرصت مدیریت پول خود را نداشته باشند شانس کمی برای یادگیری آن خواهند داشت.

چگونه به کودک خود یاد بدهیم برای پول خود ارزش قائل شود

زمانی که کودک شما تقریباً ده سال دارد پرداخت پول‌توجیبی به او را شروع کنید. مقدار آن بستگی به چیزی دارد که او باید برای آن هزینه کند. شما می‌توانید کودکتان را در پرداخت قبوض خانه دخالت دهید و بگذارید آن‌ها بخشی از آن را از پول خود بپردازند. برای مثال اگر این ماه قبض برق شما 30000 تومان شده است بگویید آن‌ها باید درصدی از آن را بپردازند. اگر کودک شما بداند باید مقداری از پول خود را برای برق بپردازد بیشتر مراقب هدر ندادن برق و خاموش  کردن لامپ‌های غیرضروری خواهد بود.

نیاز و تجملات

اینکه کودک شما بتواند متوجه تفاوت این دو شود خیلی مهم است. بااینکه با گذشت هرسال باید مقداری آزادی کودک خود را بیشتر کنید اما زیاد در این زمینه پیش نروید. درباره‌ی مطالبات مالی و نیازهای کودک خود قضاوت داشته باشید.

به یاد داشته باشید اگر روی پولی که در دسترس کودک قرار می‌گیرد نظارت مستقیم نباشد می‌تواند اثر مخربی برجا بگذارد. اگر کودک شما پول بیشتری برای خرید چیزهای غیرضروری می‌خواهد با او صحبتی شفاف و قاطعانه داشته باشید.

نصایح غیرمستقیم همیشه مؤثر نیستند بنابراین گاهی به‌جای این کار مستقیماً با کودک خود صحبت کنید. برای او مثال بزنید که چرا خرید فلان وسیله برای خانواده به ضروریت خرید ماشین لباسشویی نیست و درنتیجه شما آن وسیله را نخریده‌اید.

یک دفترچه از هزینه‌ها

با افزایش پول‌توجیبی کودک هزینه‌های او نیز بیشتر خواهد شد. از کودک خود بخواهید یک دفتر یادداشت برای خود تهیه کند. داشتن گزارشی از هزینه‌ها باعث می‌شود کودک روی پول خود کنترل داشته و هر ریال آن را آگاهانه خرج کند. اگر کودک شما انجام محاسبات ریاضی را یاد گرفته است تهیه‌ی یک صفحه‌ی گزارش از هزینه‌ها برای او کار سختی نیست. حتی این کار مهارت‌های ریاضی کودک را نیز تقویت می‌کند. 


ویدیو مرتبط :
حرکت خنده دارِ میمون

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

با اندک سرمایه گذاری کودک خود را برترین کنید!با اندک سرمایه گذاری کودک خود را برترین کنید!

 

دیوید موری كه شانزده سال سمت استادی در دانشگاه داشته است، روشهای ساده ای را برای موفقیت فرزندان پیشنهادمی‌كند كه برای هركس بدون توجه به سطح درآمد موثر است.

 

ایشان هفت گام را برای داشتن فرزندانی دانا پیشنهاد كرده است. وی معتقد است :


" هیچ سرمایه گذاری برای خانواده مهمتـراز آمــوزش فــرزندان نیست."

 

او روشهای ساده ای را برای كمك به فرزندان پیشنهاد ‌می‌كند كه برای هركس بدون توجه به سطح درآمد ، موفقیت آمیز است.


۱) فـــــرزند خود را هــــر روز به مدرســـه بفرستید.


واضح است كه حضور در مدرسه اهمیت دارد. بررسی ای كه اخیراً، انجام شده ، نشان ‌می‌دهد میزان حضور در كلاس درس روش خوبی برای پیش بینی نمرات آزمون است.كسانی كه میزان حضور آنها ۹۳ درصد بود ، در آزمونهای استاندارد ، رتبه اول را به دست آوردند. كسانی كه تنها ۸۵ درصد در كلاسها حضور یافتند نمرات آنها افت پیدا كرد. وی ‌می‌گوید كارهایی كه به طور مرتب انجام شود، بهتر از همه در خاطر ‌می‌ماند.بر نظم و ترتیب تكالیف مدرسه نظارت كنید و مدت زمان تماشای تلویزیون را كم كنید.بین ساعاتی كه در جلوی تلویزیون گذرانده ‌می‌شود و سال‌های هدر رفته ارتباط مستقی‌می‌وجود دارد.

 

۲) مــــدرسه، نام آمـــوزگار و مدیـــر مدرسه فـــرزند خود را یاد بگیرید.


قبل از بروز مشكل با آنها تماس بگیرید، بگذارید بدانند چه انتظاراتی دارید. آیا تكالیف مدرسه كافی است؟ محیط مدرسه بی خطر است؟ چه مطالب و كتاب‌هایی در كلاس درس آموزش داده ‌می‌شود؟ آیا دانش آموزان در كلاس درس فرهنگ لغت و دائرهٔ المعارف دارند؟ به آموزگار پیشنهاد همكاری بدهید. به مربیان فرزند خود احترام بگذارید. بهترین شرایط این است كه معلم و والدین ، یكدیگر را تقویت كنند.

 

۳) بــــرای فــــرزندتان لبـــاس مناسب تهیــه كنید.


این مسئله به اندازه ی صبحانه و محیط مناسب اهمیت دارد. لازم نیست این لباس اونیفورم باشد، نگذارید فرزندتان عادت كند با لباس غیر آبرومندانه به مدرسه برود. مدرسه رفتن شغل فرزند شما است. از فرزندتان بخواهید لباس مناسب آن را بپوشد. لازم نیست خیلی وسواس به خرج دهید. انتظارات خود را از فرزندتان بیان كنید. انضباط، ماندگارترین هدیه مدرسه است. كتابها و افراد دانشمند را محترم بشمارید. افراد تحصیل كرده را مورد تمسخر قرار ندهید.

 

۴) بـــرای فــــرزندتان روزنامــــه و كتـــاب بخوانید.


شیوه مراجعه و یافتن كتاب را به فرزندتان یاد دهید و اگر نمی‌دانید از كتابدار بپرسید. به طور حتم فرزندتان تلویزیون تماشا ‌می‌كند ؛ برنامه‌ها را كنترل كنید و با هم به تماشای تلویزیون بپردازید. در مورد رفتارها و هنرپیشه‌ها اظهار نظر كنید. از تلویزیون به عنوان فرصتی برای نشان دادن ارزشها و معیارهای خانوادگی بهره بگیرید. قدم به دنیای كودكان بگذارید. خود را كاملاً به آنها نزدیك كنید و پذیرای آنها باشید. آن وقت ‌می‌بینید مثل گل آفتابگردان كه به سمت خورشید ‌می‌چرخد او هم به شما رو ‌می‌آورد.

 

۵) به هیـــچوجه تقلب را تحمــــل نكنید.


دو خطر رویاروی كودكان است: شكست و شكست سخت تر، از طریق عدم صداقت. تقلب یعنی فرار بیهوده از شكست ، فرزندتان را در معرض دو خطر قرار ‌می‌دهد. شكست ناكا‌می‌است اما مایه بدنا‌می‌نیست. ولی تقلب بدترین پیامدها را به دنبال دارد علاوه بر آن كه آموزندگی ندارد و همه چیز ما را در معرض خطر قرار ‌می‌دهد. شكست واقعیتی است كه شخص مغلوب به بهای از دست دادن قدرت ایستادگی روحی خود، از آن ‌می‌گریزد. شكست را ‌می‌توان جبران كرد اما برای شخصیت و شرف از دست رفته تنها ‌می‌توان حسرت خورد. اگر آموزگار یا مدیر مدرسه فرزندتان چشم خود را به روی تقلب ‌می‌بندد باید نگران شوید. آنان آینده فرزند شما را تباه ‌می‌كنند.

 

۶) وقتی فـــرزندتان به خانه ‌می‌رسد در منـــزل حضور داشته باشید.


تحقیقات در این زمینه بسیار روشن است. ساعات ۳ تا ۶ بعداز ظهر حساسترین ساعات در زندگی كودك است. در این زمان كودك بدون سرپرست است و دردسرها فراوان . اما این ساعات، درعین حال بهترین زمان نیز هست زیرا هنوز درس‌های روز تازه است و از این فرصت ‌می‌توان برای تقویت آموخته‌ها استفاده كرد. به گزارش‌هایی كه فرزندتان در مورد حوادث روز خود ‌می‌دهد گوش بدهید. با آنها مشورت كنید، تنبیه و تشویقشان كنید. اما آنها را در خانه ، تنها رها نكنید.

 

۷) هــــر از چند گـــاه مـــــدرسه بــــازی كنید.


از فرزند بزرگتر بخواهید به خواهر یا برادر كوچكتر خود درس بدهد. این عمل تأثیر چشمگیری بر روی هر دو دارد. كودك بزرگتر در كاری كه به او محول شده مهارت و غرور به دست ‌می‌آورد و كودك كوچكتر از طریق تحسین درس ‌می‌گیرد. بعد از آن از هر دو بخواهید كار یا درسی را به شما یاد بدهند. این كار برای آنها لذت بخش است و برای شما غرور انگیز.


 

منبع:freshblog.com