کودکان


2 دقیقه پیش

با بطری نوشابه برای پسر کوچولو هواپیما بسازید

به جای خریدن اسباب بازی های گران قیمت ، می توانید با استفاده از ابزاری که در خانه در اختیار دارید اسباب بازی هایی با کمک فرزندان خود بسازید که هم در هزینه ها صرفه جویی می ...
2 دقیقه پیش

از رایحه درمانی نوزادان بیشتر بدانید

آیا شما می خواهید برای مراقبت از نوزاد خود، یک رویکرد جامع تری را انتخاب کنید؟ آیا شما به عنوان یک پدر و مادر به دنبال درمان های طبیعی برای بچه های کوچک خود هستید؟ آیا می ...

چه‌كار كنیم تا عید به بچه‌ها خوش بگذرد؟


روزهای تعطیل عید فرصت خوبی است برای اینكه بچه‌ها یك برنامه منظم و مفرح داشته باشند. بالاخره روزهای تعطیل عید از راه می‌رسند؛ روزهایی كه بچه‌ها از همه بیشتر عاشق‌شان هستند.

مجله سیب سبز: روزهای تعطیل عید فرصت خوبی است برای اینكه بچه‌ها یك برنامه منظم و مفرح داشته باشند. بالاخره روزهای تعطیل عید از راه می‌رسند؛ روزهایی كه بچه‌ها از همه بیشتر عاشق‌شان هستند. در دنیای بچه‌ها هیچ‌چیز لذت‌بخش‌تر از این نیست كه از صبح تا شب تعطیل باشند؛ نه به مدرسه می‌روند، نه مهدكودك و تمام روز را خوش می‌گذرانند. تازه در ایام عید كلی خوراكی خوشمزه، مهمانی و دیدوبازدید، بازی و شیطنت با بچه‌های دیگر فامیل و كارتو‌ن‌ها و سریال‌های قشنگ و شاد هم هست كه لذت بچه‌ها را كامل می‌كند؛ خلاصه 2هفته فقط خوشی و تفریح و تعطیلی.

ولی این تعطیلات طولانی پشت‌سر هم یك عیب كوچولو هم دارد و آن این‌كه برنامه زندگی بچه‌ها در این ایام به كلی به‌هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود كه آنها نتوانند بهترین استفاده و بیشترین لذت را از این ایام ببرند. برای اینكه بتوانید ایام عید را به روزهایی بهتر و لذت‌بخش‌تر تبدیل كنید، باید چندكار ساده كوچك انجام دهید.

چه‌كار كنیم تا عید به بچه‌ها خوش بگذرد؟

ببخشید، الان شبه یا روز؟!

یكی از عادت‌های نه چندان خوب روزهای تعطیل همه ما این است كه شب‌ها را تا دیروقت بیدار می‌مانیم و صبح‌ها تا ظهر خواب هستیم! طبیعی است كه بچه‌ها هم تحت‌تاثیر این بی‌نظمی، خواب و بیداری‌شان به هم می‌ریزد. نتیجه این موضوع آن است كه بچه‌ها تقریبا موقعی از خواب بیدار می‌شوند كه دیگر وقت صبحانه نیست و كمی بیشتر به زمان ناهار نمانده. به‌همین دلیل وعده صبحانه از غذای بچه‌ها حذف می‌شود و آنها شروع به خوردن هله‌هوله می‌كنند.

بی‌انضباطی ممنوع!

نتیجه بد دیگر این عادت، كسالت و بی‌حوصلگی بچه‌ها و بداخلاقی آنهاست. چه شب‌ها كه دیروقت از مهمانی و دیدوبازدید برمی‌گردید و چه صبح‌ها كه تقریبا نزدیك ظهر آنها را از خواب بیدار می‌كنید.

این عادت دیر خوابیدن و دیر بیدار شدن یك دردسر دیگر هم به‌دنبال دارد و آن این است كه با رسیدن به پایان تعطیلات و نزدیك شدن زمان مدرسه یا مهد‌كودك، شما به سختی می‌توانید فرزندتان را به همان نظم اولیه برگردانید و او را وادار كنید تا شب‌ها به موقع بخوابد و صبح‌ها زود از خواب بیدار شود.

بنابراین همه زحمتی كه برای منظم كردن برنامه فرزندتان و عادت دادن او به زمان مناسب خواب و بیداری كشیده بودید، هدر می رود.

 فرمول تنظیم ساعت خواب در تعطیلات!

برای اینكه دچار دردسرهای به‌هم خوردن برنامه خواب فرزندتان نشوید، بد نیست چند نكته را رعایت كنید:

• شام فرزندتان را در ساعت همیشگی و معین به او دهید.

• به فرزندتان اجازه دهید شب‌ها فقط یكی، دو ساعت بیش از حد معمول بیدار بماند.

• زمانی كه احساس می‌كنید، كودك‌تان خسته و بهانه‌گیر شده سعی كنید، محیط آرامی را برایش فراهم كنید تا بتواند بخوابد.

چه‌كار كنیم تا عید به بچه‌ها خوش بگذرد؟

• در دیدوبازدیدها و منزل اقوام هم از آنها بخواهید تا جای ساكتی را به خواب و استراحت بچه‌ها اختصاص دهند.

• صبح‌ها نیز كاری كنید كه بچه‌ها فقط یكی، دو ساعت بیشتر از حد معمول بخوابند.

• در چند روز پایانی تعطیلات سعی كنید، برنامه خواب و بیداری كودك‌تان را كم‌كم به ساعت معمول نزدیك كنید. مثلا هر شب او را 20دقیقه زودتر بخوابانید.

وقتی بازی کامپیوتری بلای جان‌تان می‌شود

تلویزیون در این ایام از صبح تا شب پر از برنامه‌های شاد و قشنگ است و معمولا هم بچه‌ها دوست دارند همه این برنامه‌ها را دنبال كنند. نشستن طولانی‌مدت بچه‌ها پای تلویزیون، اتفاقی است كه اصلا خوب نیست در ایام عید بیفتد، چون باعث كسالت بچه‌ها می‌شود و آنها را از بازی‌ و جنب‌وجوش بازمی‌دارد. بازی‌های كامپیوتری هم دقیقا همین اثر را دارند و حتی تاثیر بازی‌های كامپیوتری در درازمدت از تلویزیون هم بدتر است. چون کودک غالبا زمان زیادی از طول روز با آنها سرگرم می‌شود بدون آنکه تحرکی داشته باشد. آن هم در شرایطی که برنامه غذایی و خوابش به هم ریخته و مدام در حال خوردن هله‌هوله است.

 با تلویزیون دیدن افراطی چه کنیم؟

برای این‌كه بتوانید بچه‌ها را در روزهای تعطیل از چسبیدن به كامپیوتر و تلویزیون منصرف كنید، باید جایگزین خوبی برای آنها پیدا كنید. بنابراین؛

• سعی كنید، ساعت تماشای تلویزیون و بازی با كامپیوتر را به 4 یا 5ساعت در روز محدود كنید.

• ساعت برنامه‌های مخصوص كودكان را  بدانید.

 • كودكان را برای بازی و جنب‌وجوش در هوای بهاری به فضای آزاد ببرید.

چه‌كار كنیم تا عید به بچه‌ها خوش بگذرد؟

 یاد پیك شادی به خیر!

دکتر پریناز بنی‌سی، روانشناس می‌گوید: شاید شما والدین عزیز كه الان مشغول خواندن این صفحه‌ها هستید، پیك‌شادی را به یاد داشته باشید. یك دفتر مشق بزرگ از پیش چاپ شده كه برای بچه‌ها بیشتر مایه عذاب بود تا شادی! هدف از دادن پیك شادی به بچه‌ها این بود كه در ایام عید درس و مشق را فراموش نكنند. هر چند این روزها پیك شادی به آن شكل وجود ندارد اما هنوز هم بسیاری از معلم‌ها تكالیفی را برای بچه‌ها در ایام عید مشخص می‌كنند، چون این مشكل وجود دارد كه بچه‌ها وقتی دو هفته یا بیشتر از درس و مدرسه فاصله می‌گیرند، مطالب درسی را فراموش می‌كنند.

چه کنیم که درس خواندن را فراموش نکنند؟

مهم این است كه كاری كنید تا این تكالیف باعث دردسر بچه‌ها نشود   بنابراین؛ اجازه ندهید تا فرزندتان همه تكالیف را یك‌شبه انجام دهد. خیلی از بچه‌ها دوست دارند در روزهای اول تعطیلات همه تكالیف‌شان را حل كنند تا خیال‌شان راحت شود! در مقابل نباید بگذارید همه این تكالیف به شب آخر تعطیلات موكول شود. هر روز زمان كوتاهی، مثلا نیم‌ساعت را برای رسیدگی به تكالیف بچه‌ها اختصاص دهید.  به فرزندتان برای حل كردن درست و به‌موقع تمرین‌ها و نوشتن تكالیف جایزه‌های كوچكی بدهید.


ویدیو مرتبط :
این كار امام رضا (ع) است - ما هم این كار را كنیم

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

نباید با آزرده‌های انتخابات با خشونت رفتار كنیم 


نگذاریم افراط و تفریط به ظهور ملی روز گذشته كه شاهد آن بودیم ، آسیب برساند/ برای وحدت باید جلوی شعار انحرافی را بگیریم و بگوییم خیمه ملت با سعه صدر برای ورود شما باز است.

 

یكی از ریش سفیدان اصولگرا در سخنان مهمی بر ضرورت ایجاد وحدت در عرصه سیاسی و عدم برخورد خشونت آمیز با معترضین تاكید كرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا‏، حبیب الله عسگر اولادی در مجمع عمومی انجمن اسلامی پزشكان ایران با قرائت و تفسیر سوره فتح خاطرنشان كرد: قران كریم می‌گوید در هنگام پیروزی‌ها آنها را از خدا بدانید و خودتان از كوتاهی‌ها عذرخواهی كنید.

وی افزود: دو چیز را باید بعد از پیروزی مورد توجه قرار داد، یكی اینكه شعارهای انحرافی كه رهبری را ناراحت می‌كند كنترل كنیم و نگذاریم این شعارها به وحدت آسیب برساند ، زیرا پس از فتح مكه نیز شعارهایی داده شده كه موجب انحراف شد همچنین نباید مغرور شویم چرا كه نصرت خداوند باعث پیروزی شد، البته نباید نسبت به كسانی كه در انتخابات ناراضی شدند شدت عمل نشان دهیم.

دبیر‌كل جبهه پیروان خط امام و رهبری با اشاره به راهپیمایی دیروز مردم تصریح كرد: باید بگوییم مردم یك سكه را نشان دادند كه یك روی آن ولایت فقیه و روی دیگر آن ولی فقیه است و با حضور خود می‌خواستند تا اینها را تقویت كنند.

عسگراولادی ادامه داد: وقتی آهنگ وحدت سر می‌دهیم، نباید ضربه وحدت را به شكست خوردها بزنیم ، بلكه باید به آنها بگوییم كه به زیر خیمه مردم بیایید همانگونه كه مقام معظم رهبری‌در پیام خود به مناسبت وفات آیت‌الله منتظری نشان دادند كه چتر رهبری باز است در حالی كه برخی خیال می‌كردند، ایشان حتی پیام هم صادر نكنند.

وی همچنین با اشاره به موضوع تقلب در انتخابات خاطرنشان كرد: گزارش‌هایی به دست آنها (نامزدها) آمد كه باعث شد قبل از اتمام انتخابات آنها جشن پیروزی بگیرند.

عسگر اولادی با تاكید مجدد برای اینكه برای وحدت باید جلوی شعار انحرافی را بگیریم و بگوییم خیمه ملت با سعه صدر برای ورود شما باز است خطاب به معترضان گفت: شما در داخل نظام می‌آیید و گله و شكایت خود را مطرح كنید، چرا رسانه‌های بیگانه از شما سخن بگویند؟

دبیر‌كل جبهه پیروان خط امام (ره) بااشاره به خطراتی كه وحدت را تهدید می‌كند، گفت: در میان اصولگرایان كسانی ممكن است باهم دشمنی داشته باشد و شعار علیه هم بدهند وكسانی هم ممكن است نسبت به آزردگان انتخابات عصبانی باشند كه علیه آنان نیز شعار دهند و كسانی با چهره ایمانی به نفاق دامن می‌زنند.

وی با اشاره به اینكه مراحل بسیار سختی را گذراندیم، تاكید كرد: باید تدبیر و تدبر داشته باشیم و نگذاریم افراط و تفریط به ظهور ملی روز گذشته كه شاهد آن بودیم آسیب برساند.

عسگر اولادی با ذكر خاطراتی از امام (ره) در هنگام پرواز به سوی ایران و دعا و مناجات ایشان به درگاه خداوند اشاره كرد و گفت: باید با توكل بر‌خدا و توسل به امام زمان (عج) بخواهیم تا بلاها حل شود.

ویبا تاكید بر اینكه وحدت عامل وجود نظام است و بقای آن است، تصریح كرد: اگر بخواهیم همه مانند ما فكر كنند باعث می‌شوندكه تفرقه ایجادشود و امروز اوباما كه با شعار تغییر روی كار آمده صریحا از اغتشاشگران اعلام حمایت كرده است.

عسگراولادی تاكید كرد: معنای وحدت این نیست كه همه با من وحدت كنند، بلكه بدین معنا كه همه در حدی بیایند كه قدرت ظهور ملی را كه دیروز دیدیم بتوانیم در روند نظام پیاده كنیم.

وی با بیان اینكه بحمدالله سران سه قوه در صراط درستی قرار دارند،گفت: حدود یك ماه پیش كه به خدمت رئیس‌جمهور رسیدم ، به وی گفتم كه خدا را شكر از درگیری‌ها كنار هستید و تاكید كردم كه شما رئیس‌جمهور همه ملت حتی آنهایی كه به شما رای ندادم یا اصلا در انتخابات شركت نكردند، هستید البته موضع ایشان مواضع خدمت است.

دبیر‌كل جبهه پیروان خط امام رهبری با تشكر از رئیس مجلس و نمایندگان به خاطر برگزاری راهپیمایی اخیر، ادامه داد: از رئیس قوه قضاییه كه بررسی‌ها را آغاز كرده‌اند تشكر می‌كنیم، زیرا اگر فتنه را كنترل نكنیم مشكلاتی ایجاد می‌شود، اما نه بدین معنا كه با آزرده‌های انتخابات با خشونت رفتار كنیم ، بلكه باید بخواهیم آنها به زیر خیمه برگردند.