کودکان


2 دقیقه پیش

با بطری نوشابه برای پسر کوچولو هواپیما بسازید

به جای خریدن اسباب بازی های گران قیمت ، می توانید با استفاده از ابزاری که در خانه در اختیار دارید اسباب بازی هایی با کمک فرزندان خود بسازید که هم در هزینه ها صرفه جویی می ...
2 دقیقه پیش

از رایحه درمانی نوزادان بیشتر بدانید

آیا شما می خواهید برای مراقبت از نوزاد خود، یک رویکرد جامع تری را انتخاب کنید؟ آیا شما به عنوان یک پدر و مادر به دنبال درمان های طبیعی برای بچه های کوچک خود هستید؟ آیا می ...

علائم بلوغ زودرس در دختر بچه‌ها


چند سالی است نگرانی والدین از شیوع زودرس بلوغ در دخترانشان شدت گرفته است؛ چراکه بلوغ زودهنگام، تبعات فیزیکی و روانی خاص خود را دارد و البته هیچ پدر و مادری دوست ندارد فرزندش خیلی زود از دنیای کودکی به بزرگسالی قدم بگذارد.

وب سایت نی‌نی بان: ژنتیک، عامل اصلی تعیین‌کننده زمان شروع بلوغ است، اما به نظر می‌رسد که عوامل دیگری نیز روی زمان شروع بلوغ تاثیر دارد. کما این‌که مشخص شده است که تغذیه، وضع عمومی سلامت، موقعیت جغرافیایی، تماس با نور و وضع روانی هر فرد در زمان بروز نشانه‌های بلوغ جسمی موثر است.

علائم بلوغ زودرس در دختر بچه‌ها

علائم بلوغ زودرس در دختر بچه‌ها

چند سالی است نگرانی والدین از شیوع زودرس بلوغ در دخترانشان شدت گرفته است؛ چراکه بلوغ زودهنگام، تبعات فیزیکی و روانی خاص خود را دارد و البته هیچ پدر و مادری دوست ندارد فرزندش خیلی زود از دنیای کودکی به بزرگسالی قدم بگذارد. منظور از بلوغ، دوره‌ای است که طی آن صفات ثانویه جنسی به وجود می‌آید و توانایی تولید مثل ایجاد می‌شود. صفات ثانویه جنسی در دختران شامل بزرگ شدن سینه‌ها، رشد موهای زیر بغل و ناحیه تناسلی و ایجاد عادت ماهانه می‌شود، اما چه عواملی منجر به بروز بلوغ زودهنگام دختران می‌شود؟

ادامه مطلب را در نی نی بان بخوانید...لاغری پس از زایمان، رژیم غذایی ستاره های هالیوود

علائم بلوغ زودرس در دختر بچه‌ها

بسیاری افراد بر این باور هستند که بیشتر ستاره‌های هالیوودی برای تناسب اندام همواره به محصولات و داروهای لاغری متوسل می‌شوند و به عمل‌های جراحی لاغری بسیار گران‌قیمت و دشوار تن می‌دهند. در صورتی که بسیاری از بازیگران و خواننده‌های مطرح جهان علاوه بر پیروی از برنامه غذایی مناسب و سالم، فعالیت‌های بدنی و ورزشی مناسبی انجام می‌دهند تا به زیبایی و سلامتی‌شان آسیبی وارد نشود. بهتر است افرادی که از الگوهای هالیوودی تقلید می‌کنند بدانند و آگاه باشند که تناسب اندام و زیبایی بدون برنامه غذایی مناسب، سبک زندگی برتر و انجام فعالیت‌های بدنی منظم بدست نمی‌آید و در صورت نیل به این هدف نیز تاثیر و ماندگاری آن بسیار کوتاه‌مدت خواهد بود.

ادامه مطلب را در نی نی بان بخوانید...تربیت کودک طلاق، قربانی اصلی ماجرا

علائم بلوغ زودرس در دختر بچه‌ها

امروزه آمار بالای طلاق یکی از بزرگ‌ترین مشکلات جامعه ما محسوب می‌شود و متاسفانه روزبه‌روز نیز شاهد بالاتر رفتن آمار طلاق در کشورمان هستیم. در این میان، کودکان، قربانیان اصلی ماجرا هستند که آینده خود را ناامن و نامطمئن می‌بینند. در بعضی از طلاق‌ها پدر یا مادر مجبور می‌شود بنا به دلایلی کودکش را پس از چند سال به والد دیگر بسپارد و در این میان هم والد و هم کودک دچار آسیب‌های شدید روانی می‌شوند.

ادامه مطلب را در نی نی بان بخوانید...درد قفسه سینه در بارداری، علت؟

علائم بلوغ زودرس در دختر بچه‌ها

آیا درد شکمی در دوران بارداری شما را به دردسر انداخته است؟ آیا درد تیر کشنده شدید در پهلوهایتان احساس می کنید؟ می خواهید بدانید که چگونه می توان درد قفسه سینه در دوران بارداری را کنترل کرد؟ اگر پاسخ تان مثبت است این مطلب را مطالعه کرده و همه چیز درباره درد قفسه در دوران بارداری را بیاموزید.

ادامه مطلب را در نی نی بان بخوانید...قبل از بارداری، این کارها را فراموش نکنید

علائم بلوغ زودرس در دختر بچه‌ها

قبل از بارداری از مهم ترین کارهایی که می توانید برای سلامتی خودتان و کودکتان انجام دهید که ساده ترین راه ممکن است، به یاد داشته باشید که قبل از بارداری و نیز در سراسر دوران بارداری، روزانه یک ویتامین مصرف کنید، مصرف اسید فولیک بدون مجوز پزشک می تواند انجام شود اما سایر ویتامین ها حتما باید با نظارت پزشک خورده شوند.

ادامه مطلب را در نی نی بان بخوانید...


ویدیو مرتبط :
((چت با نامحرم )) و بلوغ زودرس برای نوجوانان

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

بلوغ زودرس در پسران 

 

 

 

بلوغ در دختران,سن بلوغ,بلوغ پسران,بلوغ در پسران

    

 

 

 

بلوغ در پسران و دختران در اثر مجموعه ای از تغییرات هورمونی است که در سطح مغز، هیپوفیز، غده فوق کلیه و در نهایت غده های جنسی شامل بیضه ها و تخمدان ها ایجاد می شود. نخستین علامت بلوغ در پسران بزرگ شدن بیضه هاست و در ادامه بزرگ شدن عضو تناسلی و رویش موهای زهار خواهد بود. این تغییرات از ۱۰ سالگی به بعد کم کم شروع می شود، ولی در ۱۲ تا ۱۵ سالگی کاملا نمایان می شود.

 

 

براساس تعاریف بالا در صورتی که در یک پسر قبل از ۹ سالگی بلوغ شروع شود، بیماری بلوغ زودرس مطرح می شود و باید ارزیابی و بررسی ها انجام شوند.

اولین قدم در این ارزیابی ها اندازه گیری هورمون هاست. زمانی که هورمون های ترشح شده از هیپوفیز ـ که به آنها «گنادوتروپین» می گوییم ـ بالا باشد، آن وقت بررسی مغزی مثل ام آر آی برای یافتن توده های احتمالی لازم است. اگر چه در اغلب موارد توده ای در مغز نیست و مشکل حساسیت زیاد سلول های هیپوفیز و هیپوتالاموس است که باعث ترشح زیاد هورمون شده است. با این وجود بررسی مغزی می تواند یک توده مغزی یا بیماری عفونی در مغز را آشکار کند.

 

 

در بیشتر موارد بلوغ زودرس، میزان هورمون های هیپوفیزی یا همان گنادوتروپین ها که در اصطلاح علمی اف اس اچ و ال اچ هستند،بالا نیست. بیماری هایی مثل بزرگی مادرزادی غده فوق کلیه، تومورهای غده آدرنال و در نهایت تومورهای بیضه می تواند با ساختن مقادیر زیاد هورمون جنسی مردانه (آندروژن) بلوغ زودرس را در پسران ایجاد کند، البته گاهی هیچیک از این موارد وجود ندارد و فعالیت زیاد سلول های سازنده هورمون مردانه علت ماجراست.

 

 

اهمیت تشخیص بموقع بلوغ زودرس همان طور که شرح داده شد، در درجه اول یافتن علت هایی است که شامل بیماری های توصیف شده می شود. در درجه بعد سرکوب تولید هورمون های مردانه در یک پسر کم سن و سال به ۲ دلیل اهمیت دارد؛ اول این که تغییرات بلوغ اگر در سن کمتر از سایر کودکان رخ دهد، باعث ناراحتی و عدم تطابق کودک با محیط می شود و بنابراین باید با دارو بلوغ را تا حدی که شبیه دیگران شود، به تاخیر انداخت و دوم این که بلوغ زودرس، اگرچه باعث رشد ناگهانی قد می شود، ولی خیلی زود صفحه رشد استخوان ها بسته شده و رشد را متوقف می کند. در نتیجه این کودکان معمولا قد نهایی کوتاه تری نسبت به آنچه با توجه به قد پدر و مادر برایشان پیش بینی می شود، پیدا خواهند کرد.

در نهایت باید گفت درمان صحیح بلوغ زودرس در پسران به تشخیص علت آن بستگی دارد که گاه یک تومور مغزی خوش خیم علت ماجراست که برداشته می شود و کودک نجات می یابد. گاه یک تومور در بیضه ها عامل ماجراست و گاهی نیز بزرگی غده فوق کلیه یا حساسیت سلول های هورمون ساز علت بیماری است که با درمان دارویی بهبود پیدا می کند.

منبع:jamejamonline.ir