کودکان


2 دقیقه پیش

با بطری نوشابه برای پسر کوچولو هواپیما بسازید

به جای خریدن اسباب بازی های گران قیمت ، می توانید با استفاده از ابزاری که در خانه در اختیار دارید اسباب بازی هایی با کمک فرزندان خود بسازید که هم در هزینه ها صرفه جویی می ...
2 دقیقه پیش

از رایحه درمانی نوزادان بیشتر بدانید

آیا شما می خواهید برای مراقبت از نوزاد خود، یک رویکرد جامع تری را انتخاب کنید؟ آیا شما به عنوان یک پدر و مادر به دنبال درمان های طبیعی برای بچه های کوچک خود هستید؟ آیا می ...

روش‌های پیشگیری از مریض شدن بچه‌ها در نوروز


روز‌های عید است و بساط مهمانی، رفتن به دل طبیعت، بازی‌های جمعی، آجیل، شیرینی و انواع تنقلات به راه! بچه‌ها هم که در هر شرایطی تلاش می‌کنند خوش بگذرانند و معمولا کمتر به گوشزد پدر و مادر‌ها توجه می‌کنند و با بقیه بچه‌ها مشغول بازی می‌شوند.

نی‌نی سایت: روز‌های عید است و بساط مهمانی، رفتن به دل طبیعت، بازی‌های جمعی، آجیل، شیرینی و انواع تنقلات به راه! بچه‌ها هم که در هر شرایطی تلاش می‌کنند خوش بگذرانند و معمولا کمتر به گوشزد پدر و مادر‌ها توجه می‌کنند و با بقیه بچه‌ها مشغول بازی می‌شوند. در این میان ممکن است مریض شدن بچه‌ها این خوشی‌ها را کمی تلخ کند. به همین دلیل ما از دکتر عطیه قره‌باغی، پزشک عمومی، درباره بیماری‌هایی که ممکن است بیشتر کودکان در روز‌های عید به آن مبتلا شوند و راه‌های پیشگیری و درمان آن پرسیدیم.‌

دکتر عطیه قره‌باغی، پزشک عمومی،‌درباره علت مراجعه بیشتر کودکان به پزشک در روز‌های نوروز می‌گوید:« معمولا کودکان در روز‌های عید بیشتر به دلیل سرماخوردگی‌ها و مسمومیت‌های گوارشی مراجعه می‌کنند.»

1- در سفر مراقب مسمومیت‌ها باشید


اغلب  مسمومیت‌کودکان درروز‌های عید در مسافرت‌ها پیش می‌آید. بچه‌ها ممکن است در مسافرت به دلیل خوردن بعضی از غذا‌ها، مصرف بیش از حد نمک و شیرینی، خوردن آجیل و یا ادویه‌های خاص دچار مسمومیت غذایی شوند. نوشیدنی‌هایی مانند آبمیوه‌های صنعتی هم که مقدار قند زیادی دارند و  در آنها مواد نگهدارنده به کار رفته است، ممکن است در کودک بیرون‌روی ایجاد کنند.

8 روش پیشگیری از مریض شدن بچه‌ها در نوروز+درمان

دکتر قره‌باغی درباره علائم مسمومیت می‌گوید:« از علائم مسمومیت می‌توان به تهوع، استفراغ، بالا رفتن دمای بدن و ضعف و بی‌حالی اشاره کرد. معمولا زمانی مادران کودکان را برای معاینه می‌آورند که در اثر اسهال و استفراغ حجم زیادی از آب بدن‌شان را از دست داده‌اند.  اگر درجه از دست دادن آب بدن زیاد باشد، کودک بی‌قراری می‌کند، پوستش رنگ‌پریده و خشک شده و مخاط‌های او نیز خشک می‌شود.»

2- مراقب نوپایتان باشید


بسته به سن بچه، نوع مسمومیت‌ها فرق می‌کند. اگر کودک نوپا باشد، به اقتضای سن‌و سالش ممکن است هر خوراکی را که سر راهش می‌بیند، بخورد و یا وسایل آلوده را در دهانش بگذارد که همان باعث مسمومیتش شود. بنابر‌این مادران باید بسیار مراقب فرزند نوپای‌شان باشند.

3- خوردن آجیل زیاد ممنوع


بچه‌های 6 تا 8 ساله معمولا بر اثر زیاده‌روی در خوردن آجیل و میوه و تنقلات مسموم می‌شوند.

8 روش پیشگیری از مریض شدن بچه‌ها در نوروز+درمان

4- گزش حشرات را دست‌کم نگیرید


در یک تا دو هفته باقی‌مانده به عید به علت خانه‌تکانی ممکن است بچه‌ها دچار گزش ساس شوند و یا در اثر ذرات و غبار موجود در ملحفه‌ها دچار ضایعه پوستی مانند کهیر‌‌‌هایی که بر اثر گزش ایجاد می‌شوند و یا جوش‌های کوچک قرمز شوند. اما معمولا این ضایعه‌های پوستی حاد نمی‌شوند چون بسیاری از مادر‌ها متوجه این ضایعه‌ها می‌شوند و همراه با کودکشان به پزشک مراجعه می‌کنند.

5- مادران به تغذیه خود توجه کنند


گاهی تغذیه بد مادر ممکن است باعث بیماری نوزادان شیرخوار شود. چون مادران نباید در دوره شیر‌دهی مواد لبنی و مواد غذایی که طبع گرم دارند زیاد بخورند. مصرف دارو‌های شیمیایی هم خیلی در شیر تأثیر می‌گذارند. اگر مقدار مایعاتی که مادران می‌نوشند کم باشد و یا مقدار زیادی شیرینی بخورند و نوشیدنی‌های قند‌دار و نفاخ بنوشند، نوزاد دچار نفخ، سفتی شکم، بی‌قراری و گاهی اوقات ریفلاکس می‌شود.

6- به کودک 6 ماهه همه‌جور غذایی ندهید


بچه‌های 6 ماهه که تازه خوردن غذا‌های کمکی را شروع کرده‌اند، دستگاه گوارش حساسی دارند. چون دستگاه گوارش آنها تازه دارد به غذا خوردن عادت می‌کند. بنابر‌این در این سن باید بیشتر به آنها آبمیوه و یا پوره میوه داد و هر خوراکی مانند آجیل به او ندهند. شکلات‌‌های کاکائویی هم به دلیل بالا بودن مقدار کالری‌شان و موادی که در‌آنها به کار رفته ممکن است خواب کودک را مختل کنند و آن را عقب بیندازند مخصوصا اگر در هنگام غروب یا شب به او داده شود.

8 روش پیشگیری از مریض شدن بچه‌ها در نوروز+درمان

7- شاید بچه‌ها حساسیت داشته باشند


آجیل‌هایی مانند فندق، بادام و بادام زمینی معمولا در بچه‌ها حساسیت ایجاد می‌کنند. معمولا مواد حساسیت‌زا در آجیل زیاد است و چون دستگاه گوارش بچه‌هایی که تازه شروع به غذا خوردن می‌کنند حساس است، نباید آن را بخورند. بعد از خوردن غذای کمکی است که مادران می‌توانند بفهمند آیا فرزندشان حساسیت دارد یا نه به همین دلیل بچه‌هایی که سابقه حساسیت دارند نباید آجیل و ادویه بخورند و یا در صورت مصرف، خیلی کم بخورند.

8- به مهمانی‌های طولانی نروید


مهمانی‌های طولانی باعث می‌شوند بچه‌ها بی‌قراری کنند.

علائم حساسیت کودک را بشناسید


از علائم کلی حساسیت می‌توان به ضایعه پوستی اشاره کرد که معمولا قرمز‌رنگ و شبیه جوش است و ممکن است کمی تورم یا اِدِم نیز داشته باشد. این تورم پوست در بیشتر موارد همراه با خارش است. البته این ضایعه‌های پوستی ثابت نیستند و  در طی 24 ساعت در قسمت‌های مختلف بدن جا‌به‌جا می‌شوند و دمای بدن هم کمی بالا می‌رود. معمولا مادران می‌دانند که فرزندشان در 24 ساعت گذشته چه غذا‌هایی خورده است بنابر‌این تاحدودی می‌توانند بفهمند که او به چه غذا‌هایی حساسیت دارد تا دوباره آن را به بچه ندهند.

بچه‌هایی که کمی بزرگ شده‌اند و می‌توانند صحبت کنند، احساس خارش خود را به پدر و مادر می‌گویند اما نوزادان در هنگام خارش بدن بی‌قرار می‌شوند و تلاش می‌کنند حتی با مالیدن خود به بقیه، خودشان را آرام کنند.

8 روش پیشگیری از مریض شدن بچه‌ها در نوروز+درمان

درمان حساسیت

در این موارد مادر‌ها می‌توانند با کمپرس یخ و پماد کالامین این ضایعه‌ها را بهبود ببخشند. برای رفع خارش ناشی از حساسیت، مادران باید چند قالب یخ را در کیسه فریزر بریزند و با آن کمپرس سرد درست کنند و سپس این کمپرس سرد را روی ناحیه متورم بگذارند تا هم سرمای آن ناحیه متورم را کمی بی‌حس کند و هم خارش آن را تسکین بدهد. البته شربت دیفن هیدرامین هم در کاهش خارش موثر است .

درمان گزش ناشی از نیش حشرات

در صورتی که کودک دچار گزش سمی مانند گزش بعضی عنکبوت‌ها شده باشد، ناحیه گزیده شده دچار تورم و قرمزی می‌شود و حتی ممکن است کودک تب کند. اگر کودک خواب‌آلود و بی‌قرار نباشد، تب نکند و یا محل گزیده شده ترشح نداشته باشد، مشکلی نیست و خود به خود خوب می‌شود.

مادران همچنین می‌توانند از کمپرس سرد و پماد کالامین استفاده کنند.

اما اگر ضایعه پوستی ناشی از گزش ترشح داشته باشد و یا در حال بزرگ شدن باشد، پزشک باید کودک را معاینه کند. گاهی ممکن است نیش حشره در زخم جا مانده باشد و همین باعث خوب نشدن زخم شود. البته مادران اگر نیش حشره را در زخم ببینند می‌توانند آن را دربیاورند در غیر این صورت باید به پزشک مراجعه کنند.


ویدیو مرتبط :
بهتر است بدانیم/روش های پیشگیری از سرماخوردگی

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

کمپین پیشگیری از تصادفات رانندگی در نوروز


رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران از راه اندازی کمپین مددکاری اجتماعی و پیشگیری اجتماعی از تصادفات رانندگی در نوروز خبر داد.

خبرگزاری مهر: رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران از راه اندازی کمپین مددکاری اجتماعی و پیشگیری اجتماعی از تصادفات رانندگی در نوروز خبر داد.

موسوی چلک با بیان این مطلب افزود: براساس آمارهای جهانی در سال 2012 بیش از یک میلیون و 200 هزار نفرجان خود را ازدست دادند و حدود 50 میلیون نفرنیزدچارمعلولیت های دیگر شده اند که منجر به خانه نشینی آنان شده است .

وی گفت: در ایران در سال گذشته حدود 19 هزار نفر بر اثرتصادفات رنندگی جان خود را از دست داده و 800 هزارنفر مصدوم شده اند.

وی گفت: سه عامل نیروی انسانی، جاده های ناایمن و کیفیت پایین ایمنی خودرو ها دراین زمینه تاثیرگذارند.علیرغم انجام اقدامات مختلف در دو سال اخیر، آمار فوتی ها دراین زمینه نسبت به سال های قبل که تا 27 هزار نفر هم بودند،کاهش یافته اما 19 هزار نفر آمار کمی نیست یعنی تقریبا هر یک ساعت در روز بیش از 2 نفربر اثرتصادفات رانندگی در ایران جان خود را  از دست می دهند.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با اشاره به آمار مرکز پژوهش های مجلس در سال 90 گفت: سالانه حدود 52 هزارمیلیاردتومان در تصادفات رانندگی درایران هزینه می شود و در مجموع حدود 800 هزارنفر در 50 سال گذشته در ایران بر اثرتصادفات رانندگی فوت کردند.

به گفته موسوی، طبق اعلام مجلس در 30 سال گذشته 15میلیون مصدوم ناشی ازحوادث رانندگی در ایران داشتیم.ضمن اینکه طبق اعلام پزشکی قانونی درشش ماه اول سالجاری 9 هزار و 911 نفربراثرتصادف در کشور جان خود را ازدست دادند.به عبارت دیگر در این زمان هر روز بیش از54 نفر و هرساعت بیش از2/2نفر در ایران جان خود را ازدست دادند.

این مددکاراجتماعی در ادامه آمار تصادفات ایران را با آلمان مقایسه کرده و گفت: در سال 90 که در ایران بیش از 20 هزار کشته براثر حوادث رانندگی داشتیم در کشور آلمان طبق آمار رسمی سازمان ایمنی جاده ها تعداد کشته شدگان 3 هزار و 600 نفر بود درحالی که این آمارحدود40 سال قبل دراین کشور 21 هزار و   332نفر بود و این بدین معنی است که آمار تلفات ناشی از تصادفات رانندگی بیش از 83 در صد در این کشور کاهش داشته است.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به اینکه برخی ازپژوهش ها نشان می دهند که سه پنجم علت اصلی تصادفات نیروی انسانی(عامل رفتاری)است، اظهار داشت: حال که علیرغم اقدامات وتلاش های ارزنده پلیس دراین زمینه موفق به کاهش چشمگیرکشته شدگان نشدیم و نتوانستیم برای داشتن جاده های ایمن وخودروهای با کیفیت خواسته هایمان را عملیاتی کنیم در انجمن مددکاران اجتماعی ایران به اینجا رسیدیم که بهتر است هشدار ها را به عامل انسانی بدهیم.

به گفته وی، معتقدیم پیامدهای فوتی ها در قالب زنان سرپرست خانوار، فرزندان بی سرپرست و ... و معلولیت های ناشی از تصادفات منجربه بزرگتر شدن سازمان های اجتماعی ایران برای ارائه خدمات می شود که بارمالی زیادی را بر دوش دولت می گذارد واز همه مهمتر نیروی انسانی به عنوان مهمترین منبع توسعه کشور را ازچرخه فعالیت خارج می کند.دراین میان آسیب پذیری کودکان و نوجوان و نوجوانان که آینده سازان کشور هستند برای ما بسیار گران خواهد بود.

موسوی همچنین تاکید کرد: نمی توان نشست و بعد ازتصادفات به فکرارائه خدمت به بازماندگان این حوادث بود بنابراین با این باورکه «پیشگیری بهترازدرمان است» برای نوروز سال 1393 کمپین مددکاری اجتماعی و پیشگیری اجتماعی از تصادفات رانندگی را با همکاری گروه مددکاری دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و با مسئولیت دکترجوادی عضوهیئت مدیره انجمن وتنی چند ازمددکاران اجتماعی و دانشجویان راه اندازی کرده تا شاید بتوانیم کاری برای کشور انجام دهیم.

وی ضمن تاکید بر لزوم راه اندازی رشته های دانشگاه در زمینه مددکاری اجتماعی و ترافیک؛ استفاده از تمام ظرفیت های موجود در جامعه جهت اطلاع رسانی اعم از نهاد های دولتی،رسانه ها، موسسات غیردولتی وخیریه،نهاد های مذهبی، انجمن ها، نوجوانان، جوانان، کودکان،  سالمندان، هنرمندان، ورزشکاران و ...درزمینه داشتن سفری ایمن را ضروری دانست و بر ارائه خدمات مددکاری اجتماعی دراین حوزه، آموزش ایمنی در رانندگی از دوران کودکی، اجرای قاطع قوانین مربوط به ایمنی جاده هاو خودرو هاو ...تاکیدکرد.