کودکان


2 دقیقه پیش

با بطری نوشابه برای پسر کوچولو هواپیما بسازید

به جای خریدن اسباب بازی های گران قیمت ، می توانید با استفاده از ابزاری که در خانه در اختیار دارید اسباب بازی هایی با کمک فرزندان خود بسازید که هم در هزینه ها صرفه جویی می ...
2 دقیقه پیش

از رایحه درمانی نوزادان بیشتر بدانید

آیا شما می خواهید برای مراقبت از نوزاد خود، یک رویکرد جامع تری را انتخاب کنید؟ آیا شما به عنوان یک پدر و مادر به دنبال درمان های طبیعی برای بچه های کوچک خود هستید؟ آیا می ...

حوادث رانندگی نوروز چه تاثیری در روان کودکان دارد؟


حالا که به روزهای آخر سال نزدیک می‌شویم و فصل مسافرت‌های شهری و بین‌شهری فرارسیده است، رسانه‌های مختلف از تلویزیون و رادیو گرفته تا خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها اخبار مختلف را در مورد وضع جاده‌ها، پیش‌بینی‌میزان سفرها، امکانات در نظر گرفته شده مربوط به جاده و پلیس راه، میزان جریمه‌های جدید رانندگی و خلاصه هر چیزی که مربوط به سفرهای جاده‌ای است، منعکس می‌کنند.

نی‌نی سایت: حالا که به روزهای آخر سال نزدیک می‌شویم و فصل مسافرت‌های شهری و بین‌شهری فرارسیده است، رسانه‌های مختلف از تلویزیون و رادیو گرفته تا خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها اخبار مختلف را در مورد وضع جاده‌ها، پیش‌بینی‌میزان سفرها، امکانات در نظر گرفته شده مربوط به جاده و پلیس راه، میزان جریمه‌های جدید رانندگی و خلاصه هر چیزی که مربوط به سفرهای جاده‌ای است، منعکس می‌کنند.

با وجود تمام اخطارها، توصیه‌ها، جریمه‌ها، دوربین‌ها و همه و همه هر ساله عده زیادی در همین جاده‌ها تصادف می‌کنند که یا با کمترین خسارت یا در مواردی متاسفانه با بیشترین و دردناک‌ترین حوادث همراه می‌شود. ما امروز نه توصیه می‌کنیم، نه نصیحت؛ فقط می‌خواهیم به یکی از انواع اختلال اضطرابی در کودکان بپردازیم که به اختلال استرس پس از حادثه(PTSD) معروف است. همان طور که از نام این اختلال برمی‌آید، بعد از حوادثی مانند تصادفات رانندگی در کودکان ایجاد می‌شود.

حوادث رانندگی نوروز چه تاثیری در روان کودکان دارد؟/ درباره یک اختلال اضطرابی

وقتی که در جاده با سرعت بیش از حد مجاز رانندگی می‌کنید، لایی می‌کشید، فاصله طولی مجاز را رعایت نمی‌کنید یا هر قانون دیگری را زیر پا می‌گذارید، این متن را به خاطر بیاورید. این کمترین بهایی است که ممکن است یک کودک در یک تصادف رانندگی بپردازد.

دکتر الهام روحی، روانپزشک کودک و نوجوان درباره اختلال استرس پس از حادثه می‌گوید: بسیاری از کودکان و نوجوانان طی زندگی ممکن است با حوادث دلخراشی مواجه شوند مثلا تجربه مستقیم سوء رفتار جسمی یا جنسی، خشونت خانگی، تصادفات وسایل نقلیه، بیمار‎های طبی شدید، بلایای طبیعی یا انسانی، دزدیده شدن و حملات تروریستی. در تعدادی از آنها که کودک به طور مستقیم رویداد آسیب‌زا را تجربه کرده یا شاهد رویدادی مثل تهدید به مرگ، جراحت جدی یا صدمات جدی به خود یا اطرافیان باشد.

 اختلال استرس پس از حادثه ممکن است ایجاد شود. بروز PTSD در کودکان و نوجوانان شایع است و تا 6درصد این گروه سنی رخ می‌دهد. عوامل مختلفی در بروز این اختلال تاثیر دارند؛ مثلا حمایت خانواده و واکنش آنها به حوادث استرس‌زا و حتی آسیب روانی در والدین به خصوص افسردگی مادر به عنوان عامل خطر مهم هستند.

این روانپزشک درباره علائمی که از روی آن بتوان این اختلال را شناسای کرد، توضیح می‌دهد: کودک مبتلا به این اختلا دچار سه دسته از علائم عمده می‌شود:

1. تجربه مجدد حادثه به صورت افکار مزاحم از جمله خاطرات و تصاویر مربوط به حادثه

2. اجتناب و کرختی به صورت انجام تلاش‌هایی برای دوری از مکان‌ها یا افراد یادآورنده حادثه، بی‌علاقگی به بازی‌های معمول خود، احساس کوتاهی آینده به طوری که کودک مدام فکر می‌کند به زودی خواهد مرد یا فراموشی جزئیات حادثه

3. برانگیختگی شدید مثل گوش به زنگی مفرط، خشم زیاد، اختلال تمرکز، از جا پریدن و یکه خوردن شدید می‌شوند.

کودک ممکن است احساس گناه داشته باشد به خصوص اگر طی سانحه زنده مانده باشد و سایرین فوت کرده باشند. ضمنا PTSO در کودکی باعث افزایش احتمال بروز افسردگی و سوءمصرف مواد و مشکلات توهم در آینده خواهد شد.

دکتر الهام روحی، روانپزشک کودک و نوجوان، درباره شیوه‌های درمانی این نوع اختلال تاکید می‌کند: درمان این ناهنجاری جامع و چند وجهی است و باید حتما به روانپزشک مراجعه کرد. اما به طور کلی درمان این اختلال شامل آموزش خانواده، درمان شناختی رفتاری و درمان دارویی است. داروهای SSRI مورد استفاده قرار می‌گیرند که در کودکان موثر و بی‌خطر هستند. تماس تدریجی با موضوعات اضطراب‌انگیز، آموزش آرامسازی، افزایش حس خود مختاری و تسلط بر خود همراه با تشویق و حمایت کافی درباره این مشکل موثر خواهد بود.


ویدیو مرتبط :
حوادث رانندگی

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

در حوادث رانندگی نوروز 5 سال گذشته چند نفر کشته شدند؟ (+نمودار)اخبار,اخبار اجتماعی, تلفات حوادث رانندگی

 

 اخبار اجتماعی - در حوادث رانندگی نوروز 5 سال گذشته چند نفر کشته شدند؟ (+نمودار)

در حوادث رانندگی نوروز پنج سال گذشته (1388 تا 1392)، شش هزار و 445 نفر در كشور جان خود را از دست دادند. در این مدت بیشترین آمار تلفات تصادفات نوروزی با یكهزار و 391 مورد در نوروز سال 1389 و كمترین آن با یكهزار و 141 نفر در نوروز سال 1391 ثبت شده‌ است.

 در نوروز امسال (1392)، 873 مرد و 354 زن در حوادث رانندگی جان باختند كه بیشترین موارد آن با 850 مورد در جاده‌های برون شهری ثبت شده است.

پس از آن مسیرهای درون شهری با 252، روستایی با 117 و مسیرهای نامعلوم با هشت مورد در رتبه های بعدی قرار دارند، در نوروز سال 1391 نیز بیشترین كشته های حوادث رانندگی(762 نفر) در محورهای برون شهری جان باخته اند.
 
به گزارش آفتاب، به صورت میانگین مرگ های تصادفات نوروزی، بین 6 تا 6.5 درصد کل مرگ های تصادفات هر سال را به خود اختصاص می دهند. به طور مثال در سال 1391 آمار تلفات حوادث رانندگی 19 هزار و 89 نفر بود كه شش درصد تلفات آن (یکهزار و 141 نفر) مربوط به حوادث رانندگی نوروز بوده است.
 
آمار تلفات حوادث رانندگی ایام نوروز بر اساس میانگین روزانه در سال 1389 بیشترین رقم را داشته است. در این سال به طور متوسط در هر روز 69.6 نفر در حوادث رانندگی جان باخته‌اند. همچنین به ترتیب نزولی، این آمار در سال 1390 برابر با 65.9 ، در سال 1388 برابر با 65.1، در سال 1392 برابر با 58.4 و در سال 1391 برابر با 57.1 نفر بوده ‌است.

 

اخبار,اخبار اجتماعی, تلفات حوادث رانندگی

 
یادآور می شود در حوادث رانندگی نوروز سال 1392، یكهزار و 227 نفر جان خود را از دست دادند، این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل (1390) كه تعداد تلفات حوادث رانندگی یكهزار و 141 نفر بود، ‌2.4 درصد بیشتر شده ‌است.
 
به گزارش روابط عمومی سازمان پزشکی قانونی، در این خبر تصادفات نوروزی شامل تلفات تصادفات در محدوده زمانی 25 اسفند تا 15 فرودین سال بعد است.
 
مرگ 654 نفر از اتباع بیگانه   
همچنین در تصادفات 10 ماه گذشته سال جاری، 654 نفر از اتباع بیگانه جان خود را از دست داده اند.
 
در حوادث رانندگی 10 ماه گذشته، 577 افغانی، 44 عراقی، 24 پاکستانی و 9 نفر از اتباع سایر کشورهای جان باخته اند.
 
نسبت مرگ های اتباع بیگانه در حوادث ترافیکی(654 نفر) نسبت به کل جان باختگان حوادث رانندگی 10 ماه گذشته 4.2 درصد بوده است.
 
بر اساس این گزارش استان هایی که بیشترین حوادث مرگ اتباع بیگانه در حوادث رانندگی اتفاق افتاده به ترتیب تهران با 147 نفر، کرمان با 75 نفر، فارس با 67 نفر، سیستان و بلوچستان 60 نفر، اصفهان 52 نفر و خراسان رضوی با 50 نفر هستند.
 
همچنین 15 هزار و 538 نفر در حوادث رانندگی 10 ماه گذشته جان خود را از دست داده اند که از این تعداد 14 هزار و 826 نفر ایرانی و 654 نفر از اتباع بیگانه سایر کشورها هستند.
اخبار اجتماعی - آفتاب