کودکان


2 دقیقه پیش

با بطری نوشابه برای پسر کوچولو هواپیما بسازید

به جای خریدن اسباب بازی های گران قیمت ، می توانید با استفاده از ابزاری که در خانه در اختیار دارید اسباب بازی هایی با کمک فرزندان خود بسازید که هم در هزینه ها صرفه جویی می ...
2 دقیقه پیش

از رایحه درمانی نوزادان بیشتر بدانید

آیا شما می خواهید برای مراقبت از نوزاد خود، یک رویکرد جامع تری را انتخاب کنید؟ آیا شما به عنوان یک پدر و مادر به دنبال درمان های طبیعی برای بچه های کوچک خود هستید؟ آیا می ...

ترفندهایی برای آموزش آشپزی به کوچولوها


دانستن روش پخت غذای سالم بهترین راه برای جلوگیری از چاقی ، بیماری ها و عادات نا سالم است. کودکان را از همان سنین کم به آشپزخانه بیاورید و آنها خیلی زود یاد میگیرند غذای سالم باید درخانه پخته شود و خودشان هم میتوانند این کار را انجام دهند.

وب‌سایت دکتر کرمانی: همه میدانیم که چقدر آماده کردن غذای حاوی مواد مغذی برای کودکان مهم است. اما آیا میدانستید به همین اندازه آموزش کودک برای آماده کردن یک غذای سالم برای خود نیز مهم است؟ در موردش فکر کنید.

وقتی کودک بزرگ میشود و به دوران بلوغ میرسد، در نهایت برای هر چیز باید به خود تکیه کنند، و این شامل غذا خوردن نیز میشود. بدون مهارت آشپزی به راحتی میتوان حدس زد بعدها وقتی گرسنه میشوند به کجا مراجعه میکنند، بله فست فود ها!

دانستن روش پخت غذای سالم بهترین راه برای جلوگیری از چاقی ، بیماری ها و عادات نا سالم است. کودکان را از همان سنین کم به آشپزخانه بیاورید و آنها خیلی زود یاد میگیرند غذای سالم باید درخانه پخته شود و خودشان هم میتوانند این کار را انجام دهند.

رابطه ی کودکان و آشپزخانه مانند روغن و آب است، اما تنها راهی که میتوان به کودک آشپزی را یاد داد این است که او را در کار آشپزخانه سهیم کنید. این کار صبر شما را مورد آزمایش قرار میدهد، ممکن است کثیف کاری داشته باشد، و ممکن است برای اینکه آشپزی را تمام کنید کودک را بفرستید تا تلوزیون تماشا کند.

نکات و ترفندهایی برای آموزش آشپزی به کودکان

خبر خوب اینکه هرچه کودک سنش کمتر باشد زودتر نیز یاد میگیرد، یا حداقل این کار باعث میشود زودتر هنر صبر و شکیبایی را یاد بگیرید. با وجود هزاران سوالی که کودک ممکن است بپرسد و مجادله سر شکستن تخم مرغ ها به نظر میرسد پخت و پز با این آشپز کوچولو ها ساعت ها طول بکشد. اما حتی اگر سرتان شلوغ است نیز زمانی را برای کودک خود در نظر بگیرید با این کار مطمئن میشوید او زندگی سالمی خواهد داشت.

تحقیقات نشان داده کودکانی که آموزش آشپزی میبینند علاقه ی بیشتری به امتحان کردن غذاهای جدید دارند – معمولا از نوع سالم. به کودک اجازه دهید کنترل بخشی از وعده را به عهده بگیرد، حتی به او اجازه دهید یکی از مواد مورد استفاده در غذا را انتخاب کند مثلا هویج یا نخود فرنگی، این کار کمک میکند کودک سر خوردن غذاهای سالم لج نکند.

تغییرات کوچکی در روتین آشپزی خود ایجاد کنید از دستور غذاهایی که کودکان دوست دارند استفاده کنید تا کودک هم با میل بیشتر در آماده کردن غذا کمکتان کند.

قبل از اینکه آموزش نکات و ترفندها را آغاز کنید آشپزخانه را برای حضور کودک امن کنید. قبل از پخت و پز و بعد از دست زدن به گوشت خام، تخم مرغ و مرغ همیشه دستها را بشویید. این بهترین زمان است تا به کودک ایمنی مواد غذایی را آموزش دهید. هرگز از یک چاقو، بشقاب یا دیگر ظروف برای مواد غذایی خام و پخته استفاده نکنید، همچنین برای گوشت تخته ی خرد کردنی جدا از سبزیجات داشته باشید. برای مزه چشه هر بار از یک قاشق یا چنگال تمیز استفاده کنید، و هیچ وقت انگشت خود را در غذایی که میپزید نبرید.

وقتی روی اجاق گاز غذا میپزید، دسته ی تمام ماهی تاپه ها و قابلمه ها را به طرف پشت اجاق گاز بچرخانید، تا از برخورد دست یا سر کودک با آنها جلوگیری شود.

پیش بند استفاده کنید، آستین ها را بالا بزنید و موها را از پشت ببندید تا مشکلات را کاهش دهید.

آموزش درست مهارت های بریدن بسیار مهم است، با یک چاقوی پلاستیکی شروع کنید و با استفاده از دستهای خوده کودک به او نشان دهید چگونه برش بزند.

یک چهار پایه کوچک نزدیک خود قرار دهید، تا کودک بتواند خود را به قفسه ها برساند.

دستمال هایی مانند دستکش را در اختیار کودک قرار دهید، خیلی از چیزهایی که از نظر شما اصلا داغ نیستند ممکن است برای کودک خیلی داغ باشند.

اگر کسی دستش را سوزاند همان لحظه دستش را زیر آب سرد ببرید، کره یا روغن روی محل سوختگی نمالید.

فکر نکنید که کودک میداند چگونه از وسائل آشپزخانه استفاده کند، ابتدا باید کار با کنسرو باز کن ها، پوست کن ها و حتی میکسر ها را یاد بگیرد، در این راه قدم به قدم کودک را همراهی کنید تا مطمئن شود تمام موارد ایمنی را رعایت میکند.

حالا آشپزخانه ایمن است، جایی را در آشپزخانه به کودک اختصاص دهد تا خود بفهمد آنجا برای اوست، این کار کمک میکند کودک در حال پخت و پز احساس کند جایگاهی خاص دارد.

نکات و ترفندهایی برای آموزش آشپزی به کودکان

بهترین کاری که میتوانید به کودکان خرد سال ( 2 تا 3 سال ) بدهید شستن میوه ها و سبزیجات، پوره کردن مواد تشکیل دهنده ی یک غذا در یک کاسه یا ماهی تابه، بهم زدن مواد یا تکه تکه کردن کاهو است. وقتی به کودک اجازه میدهید مواد را بهم بزند بهتر است مطمئن شوید تمام موادی که خشک هستند ( آرد، شکر و غیره ) به اندازه ی کافی مرطوب شده اند که از کاسه بیرون نریزند. این کار از کثیف شدن کودک و آشپزخانه جلوگیری میکند.

کودکان بزرگتر ( 4 تا 5 سال ) که کنترل بیشتری روی عضلات و هماهنگی اعضای بدن دارند میتوانند وظایف بزرگتری را بر عهده بگیرند. گرفتن آب لیمو یا لیموشیرین، شکستن تخم مرغ، بریدن مواد غذایی نرم مانند قارچ یا پنیر با چاقوی پلاستیکی یا نرم کردن میوه ها و سبزیجات با یک چنگال.

 به کودک بیاموزید چگونه با گوشت کوب، رنده یا هم زن کار کند. وظایف کوتاه و ساده برای کودکان بسیار عالی است. دامنه توجه شان روی وظیفه ای که بر عهده شان گذاشتید متمرکز میشود. و میتوانید وقتی مشغول هستند کارهای مشکل وعده ای که میخواهید آماده کنید را انجام دهید.

به آشپز کوچولوی خود بیاموزید کار آشپزی با دینگ صدا دادن تایمر به پایان نمیرسد. تمیز کردن به اندازه پخت و پز مهم است. از کودکتان بخواید قفسه ها یا روی میز را تمیز کند، ظروف را دستمال بکشد، زباله ها را جمع کند یا موادی را که هنگام آشپزی استفاده کردید را جمع کند.

برای مثال دستور پختی را به شما آموزش میدهیم تا آن را همراه کودک خود امتحان کنید.

ناگت ترد و سالم (برای 4 نفر)

نکات و ترفندهایی برای آموزش آشپزی به کودکان

  • یک عدد تخم مرغ
  • دو قاشق غذا خوری شیر کم چرب
  • سه و یک دوم فنجان کورن فلکس سبوس دار
  • 450 گرم گوشت سینه مرغ، بدون پوست و بدون استخوان

فر را تا دمای 400 درجه فارنهایت گرم کنید.

آشپزان کوچک و بزرگ:
کورن فلکس ها را در یک کیسه پلاستیکی بزرگ قرار دهید و قرچ قرچ قرچ با فشار دست خردش کنید!

والدین: روی یک تخته برش تمیز مرغ را تکته تکه کنید ( به کودکان دبستانی زیر نظر خود میتوانید اجازه استفاده از چاقو را بدهید )

آشپزان متوسط و بزرگ: تخم مرغ و شیر را در یک کاسه با هم ترکیب کنید.

تمام آشپزان:
قطعات مرغ را در میکس تخم مرغ و شیر فرو ببرید، سپس به کورن فلکسی که خرد کردید بزنید ( به یاد داشته باشید کودکان بعد از دست زدن به گوشت خام حق ندارند دست خود را داخل دهان ببرند ) مرغ های آغشته شده را روی سینی پخت بخوابانید و به مدت 15 دقیقه بپزید. اگر دوست داشتید با سس مورد علاقه خود سرو کنید و از آن لذت ببرید.


ویدیو مرتبط :
آشپزی کوچولوها

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

اغفال دختران در سایت آموزش «آشپزی»اغفال دختران در سایت آموزش آشپزی

اغفال دختران در سایت آموزش «آشپزی»

رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات پایتخت از دستگیری مردی خبر داد که به عنوان مشاور یک سایت آموزش آشپزی ضمن اغفال زنان، نسبت به کلاهبرداری از آنان اقدام می‌کرد.

سرهنگ محمدمهدی کاکوان  در تشریح جزئیات این خبرگفت: در هفتم تیرماه امسال زنی به نام «ندا» با مراجعه به پلیس فتا ضمن شکایت از مردی به نام «ایمان» عنوان داشت که این فرد مبلغ 10 میلیون تومان از وی کلاهبرداری کرده است.

وی با بیان اینکه این زن 37 ساله در تشریح جزئیات آشنایی‌اش با «ایمان» عنوان داشت که در یک سایت آشپزی اقدام به مرور شیوه‌های پخت‌غذایی می‌کرد، گفت: ندا در اظهارات خود عنوان داشت که در این سایت، لینک «مشاوره در آشپزی» وجود داشت که عنوان شده بود در صورت ایجاد مشکل در حین طبخ غذا، می‌توان با مشاور آشپزی ارتباط برقرار کرد.

رییس پلیس فتای پایتخت با بیان اینکه این زن 37 ساله در ادامه هنگامی که در شیوه پخت اینترنتی غذای مد نظرش با مشکل مواجه می‌شود، اقدام به برقراری تماس با مشاور آشپزی می‌کند، گفت: شاکیه در اظهارات خود عنوان کرد که مشاور آشپزی که خود را «ایمان» معرفی کرده بود، سئوالاتی شخصی همچون سن، تاهل، تعداد فرزندان از وی پرسید و همچنین مشاور این سایت (آشپزی) ضمن ارائه دستورالعمل جدید طبخ غذا، عنوان داشت در صورت به وجود آمدن مشکلات در هنگام پخت، با وی تماس بگیرم.

کاکوان با بیان اینکه ارتباط «ندا» با این مشاور آشپزی آنچنان ادامه پیدا می‌کند که پس از مدتی «ایمان» با طرح این موضوع که باید برای رفع مشکلات شما در زمینه طبخ غذا به منزلتان بیایم، به خانه این زن وارد می‌شود، گفت: رابطه این دو چنان صمیمی شده که «ایمان» بدون اطلاع «ندا» از وی چند تصویر تهیه می‌کند.

وی با بیان اینکه این ارتباط ادامه داشت تا اینکه «ایمان» عنوان کرد اگر هزینه راه‌اندازی سایت جداگانه آشپزی داشت، اقدام به تاسیس سایت می‌کرد، گفت: ندا نیز مبلغ 10 میلیون تومان به این فرد می‌دهد که پس از واریز این مبلغ، ارتباط «ایمان» با این زن 37 ساله قطع شد.

رییس پلیس فتای پایتخت با بیان اینکه پرونده‌ای در زمینه شکایت «ندا» از «ایمان» تشکیل می‌شود، گفت: پس از مدتی این فرد دستگیر و بنابر مجوز قضایی، کلیه وسایل الکترونیکی متصل به اینترنت این فرد ضبط شد که ماموران در بازبینی برنامه‌های رایانه این فرد متوجه می‌شوند که «ایمان» با دو زن دیگر نیز در ارتباط است.

وی با بیان اینکه تلاش ماموران پلیس فتا برای شناسایی این دو زن آغاز شد، گفت: یکی از این زنان به هیچ عنوان به دلیل شرایط خانوادگی‌اش به پلیس مراجعه نکرد و دیگری نیز که دارای تحصیلات عالیه بود، عنوان داشت که مبلغ چهار میلیون تومان را به «ایمان» داده و از ترس انتشار تصاویرش، از وی شکایت نکرده است.

کاکوان با بیان اینکه مالباخته جدید در اظهارات خود، سخنانی مشابه «ندا» را مطرح می‌کرد، گفت: این زن نیز در سایت آشپزی و برای دریافت مشاوره از «ایمان»، با وی ارتباط برقرار کرد اما پس از مدتی متهم توانسته از طریق webcam از این زن تصاویری تهیه کند.

رییس پلیس فتای پایتخت با بیان اینکه متهم به همراه پرونده متشکله در اختیار مقام قضایی قرار گرفت، گفت: زنان و کاربران اینترنت باید دقت داشته باشند که ممکن است افرادی که در این فضا فعالیت می‌کنند، هویت واقعی خود را پنهان کرده و حتما از افرادی مشاوره دریافت کنند که شرایط لازم را داشته باشد و دقت داشته باشند که طرح و بیان مسائل شخصی افراد همچون سن، تاهل و ... هیچ ارتباطی به مشاوره ندارد.

وی با بیان اینکه پلیس حساسیت ویژه‌ای در کشف پرونده‌هایی که در آن متهم اقدام به تهیه فیلم و عکس از قربانیان خود می‌کند، دارد گفت: افراد باید دقت لازم در برقراری ارتباطات مجازی داشته باشند./ایسنا