کودکان


2 دقیقه پیش

با بطری نوشابه برای پسر کوچولو هواپیما بسازید

به جای خریدن اسباب بازی های گران قیمت ، می توانید با استفاده از ابزاری که در خانه در اختیار دارید اسباب بازی هایی با کمک فرزندان خود بسازید که هم در هزینه ها صرفه جویی می ...
2 دقیقه پیش

از رایحه درمانی نوزادان بیشتر بدانید

آیا شما می خواهید برای مراقبت از نوزاد خود، یک رویکرد جامع تری را انتخاب کنید؟ آیا شما به عنوان یک پدر و مادر به دنبال درمان های طبیعی برای بچه های کوچک خود هستید؟ آیا می ...

ترفندهایی برای آموزش آشپزی به کوچولوها


دانستن روش پخت غذای سالم بهترین راه برای جلوگیری از چاقی ، بیماری ها و عادات نا سالم است. کودکان را از همان سنین کم به آشپزخانه بیاورید و آنها خیلی زود یاد میگیرند غذای سالم باید درخانه پخته شود و خودشان هم میتوانند این کار را انجام دهند.

وب‌سایت دکتر کرمانی: همه میدانیم که چقدر آماده کردن غذای حاوی مواد مغذی برای کودکان مهم است. اما آیا میدانستید به همین اندازه آموزش کودک برای آماده کردن یک غذای سالم برای خود نیز مهم است؟ در موردش فکر کنید.

وقتی کودک بزرگ میشود و به دوران بلوغ میرسد، در نهایت برای هر چیز باید به خود تکیه کنند، و این شامل غذا خوردن نیز میشود. بدون مهارت آشپزی به راحتی میتوان حدس زد بعدها وقتی گرسنه میشوند به کجا مراجعه میکنند، بله فست فود ها!

دانستن روش پخت غذای سالم بهترین راه برای جلوگیری از چاقی ، بیماری ها و عادات نا سالم است. کودکان را از همان سنین کم به آشپزخانه بیاورید و آنها خیلی زود یاد میگیرند غذای سالم باید درخانه پخته شود و خودشان هم میتوانند این کار را انجام دهند.

رابطه ی کودکان و آشپزخانه مانند روغن و آب است، اما تنها راهی که میتوان به کودک آشپزی را یاد داد این است که او را در کار آشپزخانه سهیم کنید. این کار صبر شما را مورد آزمایش قرار میدهد، ممکن است کثیف کاری داشته باشد، و ممکن است برای اینکه آشپزی را تمام کنید کودک را بفرستید تا تلوزیون تماشا کند.

نکات و ترفندهایی برای آموزش آشپزی به کودکان

خبر خوب اینکه هرچه کودک سنش کمتر باشد زودتر نیز یاد میگیرد، یا حداقل این کار باعث میشود زودتر هنر صبر و شکیبایی را یاد بگیرید. با وجود هزاران سوالی که کودک ممکن است بپرسد و مجادله سر شکستن تخم مرغ ها به نظر میرسد پخت و پز با این آشپز کوچولو ها ساعت ها طول بکشد. اما حتی اگر سرتان شلوغ است نیز زمانی را برای کودک خود در نظر بگیرید با این کار مطمئن میشوید او زندگی سالمی خواهد داشت.

تحقیقات نشان داده کودکانی که آموزش آشپزی میبینند علاقه ی بیشتری به امتحان کردن غذاهای جدید دارند – معمولا از نوع سالم. به کودک اجازه دهید کنترل بخشی از وعده را به عهده بگیرد، حتی به او اجازه دهید یکی از مواد مورد استفاده در غذا را انتخاب کند مثلا هویج یا نخود فرنگی، این کار کمک میکند کودک سر خوردن غذاهای سالم لج نکند.

تغییرات کوچکی در روتین آشپزی خود ایجاد کنید از دستور غذاهایی که کودکان دوست دارند استفاده کنید تا کودک هم با میل بیشتر در آماده کردن غذا کمکتان کند.

قبل از اینکه آموزش نکات و ترفندها را آغاز کنید آشپزخانه را برای حضور کودک امن کنید. قبل از پخت و پز و بعد از دست زدن به گوشت خام، تخم مرغ و مرغ همیشه دستها را بشویید. این بهترین زمان است تا به کودک ایمنی مواد غذایی را آموزش دهید. هرگز از یک چاقو، بشقاب یا دیگر ظروف برای مواد غذایی خام و پخته استفاده نکنید، همچنین برای گوشت تخته ی خرد کردنی جدا از سبزیجات داشته باشید. برای مزه چشه هر بار از یک قاشق یا چنگال تمیز استفاده کنید، و هیچ وقت انگشت خود را در غذایی که میپزید نبرید.

وقتی روی اجاق گاز غذا میپزید، دسته ی تمام ماهی تاپه ها و قابلمه ها را به طرف پشت اجاق گاز بچرخانید، تا از برخورد دست یا سر کودک با آنها جلوگیری شود.

پیش بند استفاده کنید، آستین ها را بالا بزنید و موها را از پشت ببندید تا مشکلات را کاهش دهید.

آموزش درست مهارت های بریدن بسیار مهم است، با یک چاقوی پلاستیکی شروع کنید و با استفاده از دستهای خوده کودک به او نشان دهید چگونه برش بزند.

یک چهار پایه کوچک نزدیک خود قرار دهید، تا کودک بتواند خود را به قفسه ها برساند.

دستمال هایی مانند دستکش را در اختیار کودک قرار دهید، خیلی از چیزهایی که از نظر شما اصلا داغ نیستند ممکن است برای کودک خیلی داغ باشند.

اگر کسی دستش را سوزاند همان لحظه دستش را زیر آب سرد ببرید، کره یا روغن روی محل سوختگی نمالید.

فکر نکنید که کودک میداند چگونه از وسائل آشپزخانه استفاده کند، ابتدا باید کار با کنسرو باز کن ها، پوست کن ها و حتی میکسر ها را یاد بگیرد، در این راه قدم به قدم کودک را همراهی کنید تا مطمئن شود تمام موارد ایمنی را رعایت میکند.

حالا آشپزخانه ایمن است، جایی را در آشپزخانه به کودک اختصاص دهد تا خود بفهمد آنجا برای اوست، این کار کمک میکند کودک در حال پخت و پز احساس کند جایگاهی خاص دارد.

نکات و ترفندهایی برای آموزش آشپزی به کودکان

بهترین کاری که میتوانید به کودکان خرد سال ( 2 تا 3 سال ) بدهید شستن میوه ها و سبزیجات، پوره کردن مواد تشکیل دهنده ی یک غذا در یک کاسه یا ماهی تابه، بهم زدن مواد یا تکه تکه کردن کاهو است. وقتی به کودک اجازه میدهید مواد را بهم بزند بهتر است مطمئن شوید تمام موادی که خشک هستند ( آرد، شکر و غیره ) به اندازه ی کافی مرطوب شده اند که از کاسه بیرون نریزند. این کار از کثیف شدن کودک و آشپزخانه جلوگیری میکند.

کودکان بزرگتر ( 4 تا 5 سال ) که کنترل بیشتری روی عضلات و هماهنگی اعضای بدن دارند میتوانند وظایف بزرگتری را بر عهده بگیرند. گرفتن آب لیمو یا لیموشیرین، شکستن تخم مرغ، بریدن مواد غذایی نرم مانند قارچ یا پنیر با چاقوی پلاستیکی یا نرم کردن میوه ها و سبزیجات با یک چنگال.

 به کودک بیاموزید چگونه با گوشت کوب، رنده یا هم زن کار کند. وظایف کوتاه و ساده برای کودکان بسیار عالی است. دامنه توجه شان روی وظیفه ای که بر عهده شان گذاشتید متمرکز میشود. و میتوانید وقتی مشغول هستند کارهای مشکل وعده ای که میخواهید آماده کنید را انجام دهید.

به آشپز کوچولوی خود بیاموزید کار آشپزی با دینگ صدا دادن تایمر به پایان نمیرسد. تمیز کردن به اندازه پخت و پز مهم است. از کودکتان بخواید قفسه ها یا روی میز را تمیز کند، ظروف را دستمال بکشد، زباله ها را جمع کند یا موادی را که هنگام آشپزی استفاده کردید را جمع کند.

برای مثال دستور پختی را به شما آموزش میدهیم تا آن را همراه کودک خود امتحان کنید.

ناگت ترد و سالم (برای 4 نفر)

نکات و ترفندهایی برای آموزش آشپزی به کودکان

  • یک عدد تخم مرغ
  • دو قاشق غذا خوری شیر کم چرب
  • سه و یک دوم فنجان کورن فلکس سبوس دار
  • 450 گرم گوشت سینه مرغ، بدون پوست و بدون استخوان

فر را تا دمای 400 درجه فارنهایت گرم کنید.

آشپزان کوچک و بزرگ:
کورن فلکس ها را در یک کیسه پلاستیکی بزرگ قرار دهید و قرچ قرچ قرچ با فشار دست خردش کنید!

والدین: روی یک تخته برش تمیز مرغ را تکته تکه کنید ( به کودکان دبستانی زیر نظر خود میتوانید اجازه استفاده از چاقو را بدهید )

آشپزان متوسط و بزرگ: تخم مرغ و شیر را در یک کاسه با هم ترکیب کنید.

تمام آشپزان:
قطعات مرغ را در میکس تخم مرغ و شیر فرو ببرید، سپس به کورن فلکسی که خرد کردید بزنید ( به یاد داشته باشید کودکان بعد از دست زدن به گوشت خام حق ندارند دست خود را داخل دهان ببرند ) مرغ های آغشته شده را روی سینی پخت بخوابانید و به مدت 15 دقیقه بپزید. اگر دوست داشتید با سس مورد علاقه خود سرو کنید و از آن لذت ببرید.


ویدیو مرتبط :
آشپزی کوچولوها

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

آموزش رج به رج پانچو برای کوچولوهاآموزش پانچو, آموزش پانچو برا کودکان

 

اندازه این پانچو برای سایز 9 ماهه در نظر گرفته شده است که شما به دلخواه با مختصر تغییرات توضیح داده شده بر روی تصویر میتوانید برای سایزهای دیگر نیز ببافید.

ابزار لازم :
کاموای تقریباً ضخیم ( شماره 6 ): سه کلاف 100 گرمی
میل بافتنی :شماره 6
دکمه : 3 عدد

نوع بافت :
ساده ( یک رج از زیر - یک رج از رو )

مقیاس یا نمونه بافت :
12 دانه را 14 رج ببافید باید مربعی به ضلع 10 سانتیمتر داشته باشید. اگر مقیاستان برابر با 10 سانت بود نشان دهنده این است که سایز میل و کاموایتان برای این بافت و آموزش مناسب است.

روش بافت :
قسمت پشت
    24 دانه سر بگیرید
    یک رج از زیر
    یک رج از زیر
    یک دانه کناری - یک دانه اضافه کنید - تمام دانه ها از رو
    یک دانه کناری - یک دانه اضافه کنید - تمام دانه ها از زیر
    یک دانه کناری - یک دانه اضافه کنید - تمام دانه ها از رو
    یک دانه کناری - یک دانه اضافه کنید - تمام دانه ها از زیر
بافت را به همین ترتیب ادامه دهید تا تعداد دانه هایتان به 78 دانه برسد، پس از آن بافت را بدون اضافه کردن ادامه دهید تا طول بافتتان به 28 سانتیمتر برسد. وقتی طول بافت به 28 سانتیمتر رسید شروع به کم کردن کنید.
به این ترتیب :
در ابتدای هر رج ( هم رجهای رو و هم رجهای زیر ) 4 دانه کم کنید. و این کار را 7 بار در دو طرف تکرار کنید. اکنون تعداد دانه هایتان به 22 دانه رسیده است.
در ادامه به این ترتیب عمل کنید :
    7 دانه ببافید - 8 دانه کور کنید - 7 دانه ببافید
    2 دانه کور کنید - 5 دانه ببافید
    2 دانه کور کنید - 3 دانه ببافید
    3 دانه را کور کنید
نخ را ببرید و به ابتدای سمت دیگر پشت گره بزنید و آن قسمت پشت را نیز به این ترتب ببافید:
    2 دانه کور کنید - 5 دانه ببافید
    2 دانه کور کنید - 3 دانه ببافید
    3 دانه را کور کنید.
 قسمت جلو ( سمت راست )
18 دانه سر بگیرید.
    یک رج از زیر
    یک رج از زیر
    یک دانه کناری - یک دانه اضافه کنید - بقیه دانه ها را از رو ببافید
    یک رج از زیر
    یک دانه کناری - یک دانه اضافه کنید - بقیه دانه ها را از رو ببافید
    یک رج از زیر
    یک دانه کناری - یک دانه اضافه کنید - بقیه دانه ها را از رو ببافید
    یک رج از زیر
بافت را به همین ترتیب ادامه دهید تا تعداد دانه هایتان به 44 دانه برسد، پس از آن بافت را بدون اضافه کردن ادامه دهید تا طول بافتتان به 28 سانتیمتر برسد. وقتی طول بافت به 28 سانتیمتر رسید شروع به کم کردن کنید.
به این ترتیب :
  در رج رو ( 4 دانه کم کنید - بقیه دانه ها را از رو ببافید )
    یک رج از زیر ( 40 دانه دارید )
    4 دانه کم کنید - بقیه دانه ها را از رو ببافید یک رج از زیر ( 36 دانه دارید )
     4 دانه کم کنید - بقیه دانه ها را از رو ببافید یک رج از زیر ( 32 دانه دارید )
    4 دانه کم کنید - بقیه دانه ها را از رو ببافید یک رج از زیر ( 28 دانه دارید ) 4
     دانه کم کنید - بقیه دانه ها را از رو ببافید 6 دانه کم کنید - بقیه دانه ها را از زیر ببافید  ( 18دانه دارید)
  4 دانه کم کنید - بقیه دانه ها را از رو ببافید 3 دانه کم کنید - بقیه دانه ها را از زیر ببافید  ( 11دانه دارید)
    4 دانه کم کنید - بقیه دانه ها را از رو ببافید 2 دانه کم کنید - بقیه دانه ها را از زیر ببافید  ( 5دانه دارید)
    2 دانه کم کنید - بقیه دانه ها را از رو ببافید 1 دانه کم کنید - بقیه دانه ها را از زیر ببافید  ( 2دانه دارید)
    2 دانه را کور کنید
قسمت جلو ( سمت چپ)
نکته : بعد از بافت 11 سانتیمتر از بافت در سمت چپ بافت ( قسمتی که دانه  اضافه نمیکنید ) باید جا دکمه باز کنید. برای باز کردن جا دکمه بعد از بافت دو دانه از کنار ( در رج رو ) دو دانه را با هم از ر ببافید. و در رج برگشت ( رج زیر ) درست در همان قسمتی که دانه کم کرده بودید،  یک دانه اضافه کنید ( ژته )  - و هر 7 سانت یکبار بافت جا دکمه را تکرار کنید.
18 دانه سر بگیرید.
   یک رج از زیر
    یک رج از زیر
    یک دانه کناری - یک دانه اضافه کنید - بقیه دانه ها را از زیر ببافید
    یک رج از رو
    یک دانه کناری - یک دانه اضافه کنید - بقیه دانه ها را از زیر ببافید
    یک رج از رو
    یک دانه کناری - یک دانه اضافه کنید - بقیه دانه ها را از زیر ببافید
    یک رج از رو
بافت را به همین ترتیب ادامه دهید تا تعداد دانه هایتان به 44 دانه برسد، پس از آن بافت را بدون اضافه کردن ادامه دهید تا طول بافتتان به 28 سانتیمتر برسد. وقتی طول بافت به 28 سانتیمتر رسید شروع به کم کردن کنید.
به این ترتیب :
  در رج زیر ( 4 دانه کم کنید - بقیه دانه ها را از زیر ببافید )
    یک رج از رو ( 40 دانه دارید )
    4 دانه کم کنید - بقیه دانه ها را از زیر ببافید یک رج از رو ( 36 دانه دارید )
    4 دانه کم کنید - بقیه دانه ها را از زیر ببافید یک رج از رو ( 32 دانه دارید )
    4 دانه کم کنید - بقیه دانه ها را از زیر ببافید یک رج از رو ( 28 دانه دارید )
    4 دانه کم کنید - بقیه دانه ها را از زیر ببافید 6 دانه کم کنید - بقیه دانه ها را از رو ببافید  ( 18 دانه دارید )
     4 دانه کم کنید - بقیه دانه ها را از زیر ببافید 3 دانه کم کنید - بقیه دانه ها را از رو ببافید  ( 11 دانه دارید )
     4 دانه کم کنید - بقیه دانه ها را از زیر ببافید 2 دانه کم کنید - بقیه دانه ها را از رو ببافید  ( 5 دانه دارید )
    2 دانه کم کنید - بقیه دانه ها را از زیر ببافید 1 دانه کم کنید - بقیه دانه ها را از رو ببافید  ( 2دانه دارید)
    2 دانه را کور کنید

جیب ها :
14 دانه را 5 رج ببافید سپس از دو طرف شروع به کم کردن دانه کنید 1 - 1 - 2  در آخر 6 دانه باقی مانده را در یک رج کور کنید.

قسمت کلاه پانچو :
54 دانه سر بگیرید. و با بافت ساده یا صاف ( یک رج از زیر - یک رج از رو ) بافت را ادامه دهید ، وقتی طول بافت به 16 سانتیمتر رسید از دو طرف و از وسط بافت به شکلی که بافت به دو تکه تقسیم شود شروع به کم کردن کنید.
54 دانه را تقسیم بر دو کنید که مساوی 27 دانه میشود  .. بر روی 27 دانه اول به این ترتیب ادامه دهید. ( میتوانید 27 دانه دیگر را روی میل یدک یا یک تکه نخ بگیرید ... ولی اگر روی میل بماند بهتر است )
    2 دانه کم کنید - بقیه دانه ها را ببافید
    2 دانه کم کنید - بقیه دانه ها را ببافید
    1 دانه کم کنید - بقیه دانه ها را ببافید
    1 دانه کم کنید - بقیه دانه ها را ببافید
    1 دانه کم کنید - بقیه دانه ها را ببافید
    1 دانه کم کنید - بقیه دانه ها را ببافید
بافت را ادامه دهید تا طول بافت به 19 سانتیمتر برسد سپس تمام دانه ها را در یک رج کور کنید.
سمت دیگر کلاه را نیز مانند همین قسمت ببافید و کور کنید.

آماده کردن :
دو طرف سرشانه جلو و پشت را به هم بدوزید - درز پشت کلاه را بدوزید ( قسمت مثلث وسط بافت و تکه های کناری .... سپس به بدنه پانچو وصل کنید. دکمه ها را درجای خود بدوزید.  جیب ها را نیز در جای خود بدوزید.


اندازه های روی تصویر به ترتیب مربوط به  6 ماهه . ( 9 ماهه ) . 12 ماهه . 18 ماهه . 24 ماهه است. که نسبت به ضخامت کاموا و شماره میل و سایز دلخواه میتوانید اندازه ها را تغییر دهید.

 

منبع:mamisite.com