کودکان


2 دقیقه پیش

با بطری نوشابه برای پسر کوچولو هواپیما بسازید

به جای خریدن اسباب بازی های گران قیمت ، می توانید با استفاده از ابزاری که در خانه در اختیار دارید اسباب بازی هایی با کمک فرزندان خود بسازید که هم در هزینه ها صرفه جویی می ...
2 دقیقه پیش

از رایحه درمانی نوزادان بیشتر بدانید

آیا شما می خواهید برای مراقبت از نوزاد خود، یک رویکرد جامع تری را انتخاب کنید؟ آیا شما به عنوان یک پدر و مادر به دنبال درمان های طبیعی برای بچه های کوچک خود هستید؟ آیا می ...

آیا مادر باردار باید دو برابر غذا بخورد؟


مادران باردار بطور مرتب توسط پزشک زنان ویزیت می‌شوند، ولی متأسفانه اطلاعاتی راجع به این مطلب ندارند که باید در دوران بارداری، تحت ویزیت دوره‌ای تغذیه نیز باشند و در ارتباط با متخصص تغذیه، برنامه‌ غذایی مخصوص بارداری را دریافت کنند.

خبرگزاری ایسنا: یک متخصص تغذیه بایدها و نبایدهای تغذیه‌ای در دوران بارداری را تشریح کرد. دکتر حسن فرهاد غیبی ، اظهار کرد: دوره‌ بارداری دوره‌ ویژه‌ای برای مادران است و مادران باید دقت بیشتری در تغذیه خود داشته باشند. مادران بطور معمول مرتب توسط پزشک زنان ویزیت می‌شوند، ولی متأسفانه مادران باردار اطلاعاتی راجع به این مطلب ندارند که باید در دوران بارداری، تحت ویزیت دوره‌ای تغذیه نیز باشند و در ارتباط با متخصص تغذیه، برنامه‌ غذایی مخصوص بارداری را دریافت کنند.

آیا مادر باردار باید 2 برابر معمول غذا بخورد؟

وی افزود: متاسفانه هنوز این تفکر غلط که مادر باردار باید دو برابر معمول غذا بخورد؛ چرا که هم اکنون دو نفر است، در جامعه‌ ما وجود دارد در حالیکه ما معتقدیم که یک مادر باردار در سه ماه اول بارداری به علت رشد ناچیز جنین، به کالری خیلی زیادی نیاز ندارد و در طول بارداری نیز فقط یک واحد غذایی از گروه‌های هرم تغذیه‌ای به رژیم غذایی فرد باید افزوده شود.

وی با بیان اینکه افراد در طول بارداری فکر کاهش وزن را از خود دور کنند، گفت: یک مادر باردار اگر با وزن نرمال وارد دوران بارداری شود، می‌تواند 11 تا 16.5 کیلوگرم بر وزن خود اضافه کند.

غیبی گفت:‌ بایدها و نبایدهایی در رابطه با تغذیه مادران باردار وجود دارد. تغذیه مناسب از بسیاری از عوارض بارداری که در بین عموم مردم به ویار حاملگی معروف است، می‌کاهد. مادران باردار همه روزه باید از خانواده‌ نان و غلات، لبنیات، سبزیجات،‌ میوه‌ها و گروه پروتئین‌ها استفاده کنند. بنابراین اگر مادر بخواهد که بارداری مناسبی را پشت سر بگذارد باید از رژیم‌های نادرست غذایی خودداری کند و در این دوران ما کاهش وزن را حتی برای مادران چاق، قائل نیستیم.

وی سلامتی افراد بعد از زایمان را متاثر از کمبودهای تغذیه‌ای دوران بارداری عنوان کرد و گفت: افرادی که تصمیم بگیرند حامله شوند باید یک سری مشکلات جدی همچون سوء تغذیه را درمان کنند. مراقبت‌های دوران بارداری از سه ماه قبل از بارداری شروع می‌شود.

آیا مادر باردار باید 2 برابر معمول غذا بخورد؟

این متخصص تغذیه توصیه کرد: زنانی که تمایل به بارداری داشته باشند از چند ماه قبل از بارداری روزانه 400 میکروگرم مکمل اسید فولیک یا ویتامین B9 استفاده کنند.

وی بر رعایت رژیم غذایی مناسب در مردان نیز اشاره کرد و گفت: مردان نیز برای اینکه سلامت جنین را تضمین کنند، لازم است قبل از تصمیم به فرزندآوری عادت‌های نامناسب تغذیه‌ای خود را کنار بگذارند.

وی همچنین افزود: در سه ماهه اول بارداری افزایش وزن نیم تا دو کیلوگرم در زن حامله عادی است، ولی بعد از آن افزایش وزن در افراد چاق با افراد لاغر متفاوت است. افرادی که وزن کمتری دارند در هفته نیم کیلوگرم، افرادی که BMI نرمالی دارند در هفته 400 گرم و خانم‌هایی که اضافه وزن دارند در هفته 300 گرم باید افزایش وزن داشته باشند.

این متخصص تغذیه خاطر نشان کرد: اگر BMI فردی بالای عدد 30 باشد، تنها مجاز است در طول بارداری پنج تا 9 کیلوگرم و فردی که لاغر محسوب می‌شود و BMI وی کمتر از 18.5 است، 12.5 تا 18 کیلوگرم می‌تواند بر وزن خود اضافه کند.


ویدیو مرتبط :
کبوتر پلاکی چگونه باید غذا بخورد؟

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

مادر باردار ۱.۵ برابر فرد عادی به كلسیم نیاز دارد 

مادر باردار ۱.۵ برابر فرد عادی به كلسیم نیاز دارد

 

یك متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: مادران باردار به دلیل توسعه حجم خون و به هم خوردن تعادل سلول های خونی و حجم خون مستعد كم خونی هستند.

دكتر حسن مظفری در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه یزد، گفت: با شروع ماه چهارم بارداری تعداد زیادی از مادران باردار باید از مكمل های آهن دار استفاده كنند كه توسط پزشك برای آنها تجویز می شود.

وی افزود: زن باردار باید از مصرف مواد غذایی مانند قهوه و چای پررنگ كه جذب آهن را مختل می كند پرهیز كنند. همچنین مصرف میوه ها و سبزیجاتی كه ویتامین C دارند می توانند به جذب آهن بیشتری در دستگاه گوارش آنها كمك كنند.

مظفری یكی دیگر از منابع تامین آهن برای مادران باردار را استفاده از فرآورده های گوشت قرمز دانست.

وی در خصوص نیاز به كلسیم در مادران باردار نیز گفت: مادر باردار نیاز به كلسیم بیشتر از ۱۲۰۰ میلی گرم در روز دارد كه این مقدار یك و نیم برابر نیاز افراد عادی است و بهترین منبع برای تامین آن مصرف لبنیات می باشد.

مظفری افزود: مادران باردار نباید از مصرف شیر و فرآورده های آن غافل شوند و مصرف دو تا سه لیوان شیر در روز توصیه می شود. همچنین مصرف انواع ماهی ها علاوه بر جذب پروتئین می تواند بخشی از كلسیم مورد نیاز آنها را نیز تامین كند.

وی یكی از مشكلات مادران باردار را بیماری یبوست دانست و تصریح كرد: مصرف میوه، سبزیجات و نان سبوس دار باعث می شود دستگاه گوارش عملكرد بهتری داشته باشد..... /  خبرگزاری ایسنا