سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

9 ترفند دویدن برای چربی سوزی


احتمالا می‌دانید که دویدن، یکی از بهترین راه‌ها برای سوزاندن چربی است، اما فقط به خاطر اینکه دویدن خوب است، بدین معنا نیست که نمی‌تواند بهتر شود! برای افزایش از دست دادن چربی، برخی از این نکات غیر معمول دویدن را امتحان کنید.

وب‌سایت تناسب اندام: احتمالا می‌دانید که دویدن، یکی از بهترین راه‌ها برای سوزاندن چربی است، اما فقط به خاطر اینکه دویدن خوب است، بدین معنا نیست که نمی‌تواند بهتر شود! برای افزایش از دست دادن چربی، برخی از این نکات غیر معمول دویدن را امتحان کنید.

دویدن همیشه یک جزء اصلی از روند از دست دادن چربی بوده است و دلیلش هم کاملا واضح است: چون بسیار موثر می‌باشد! شما می‌توانید بسته به وزن و سرعتتان، ۸.۵ تا ۱۱ کالری در دقیقه بسوزانید. این واقعا ارزش تلاش کردن را دارد! بنابراین هنگامیکه ما می‌خواهیم چربی بسوزانیم یا چند کیلو کم کنیم، اکثرمان به تردمیل یا دویدن در خارج از منزل روی می‌آوریم.

در واقع توصیه مرسوم برای کاهش چربی، آن است که هوازی پایدار، آرام و طولانی انجام دهید. در منطقه ضربان قلب «چربی سوزی» باقی بمانید. این نصیحت خوبی بنظر می‌رسد، اما آیا ممکن است افراد، ساعت‌های بی شماری روی تردمیل، هوازی آرام انجام دهند و هرگز به نتایج مورد نظرشان نرسند؟

۹ ترفند دویدن برای چربی سوزی بیشتر

نکته مهم در مورد دویدن این است که روشی امتحان شده و قابل اطمینان است: شما می‌خواهید وزن کم کنید، بنابراین می‌دوید و می‌دوید و می‌دوید… هر چه بیشتر بدوید، وزن بیشتری از دست می‌دهید. درست؟

تنها مشکل این است که بدن، خیلی خوب و واقعا سریع خودش را با دویدن وفق می‌دهد! بعبارت دیگر، شما در ابتدا بسیار راحت وزن از دست می‌دهید، اما وقتی بدنتان به دویدن عادت کرد، گرفتار فلات تمرینی می‌شوید. خبر خوب این است که استقامت شما افزایش یافته است، و خبر بد این است که شما برای سوزاندن همان مقدار کالری باید مسافت‌های طولانی‌تری بدوید. نه تنها این، بلکه انجام ساعت‌ها تمرین استقامتی، شما را به ترکیب بدنی عضلانی که می‌خواهید نمی‌رساند.

عالی نمی‌شد اگر می‌توانستید از آن فلات تمرینی عبور کنید، در حین دویدن، چربی بیشتری بسوزانید، و عضلانی هم بشوید؟! آیا این اصلا ممکن است؟ معلوم است، بله! در اینجا می‌گوییم که چطور می‌توانید دویدنتان را بسیار موثرتر کرده و به یک ماشین چربی سوزی تبدیل شوید.

۱. شدت را افزایش دهید

هنگامیکه صحبت از کاهش چربی می‌شود، شدت، مهم‌تر از مسافت است. بجای چسبیدن به دویدن‌های طولانی، آرام، و پایدار، چند تمرین اینتروال با شدت بالا به این ترکیب اضافه کنید. بدین صورت: به مدت ۶۰ ثانیه با سرعت عادی‌تان آهسته بدوید، سپس شدت را بمدت ۳۰ ثانیه افزایش دهید. سطح شدتی که شما باید به آن برسید، جایی است که به نفس نفس بیفتید، اما همچنان قادر باشید این شدت را برای آن ۳۰ ثانیه حفظ کنید. به مدت ۲۵ دقیقه یا تا زمانیکه سطح تناسب اندامتان اجازه می‌دهد، این سیکل تکرار کنید. مطالعات نشان داده‌اند که تمرینات اینتروال با شدت بالا، بعد از اتمام تمرینتان و در زمان استراحت نیز باعث چربی سوزی بیشتری می‌شوند.

۲. در سربالایی بدوید

اگر عادت دارید که روی زمین صاف بدوید، می‌توانید برای سوزاندن کالری بیشتر این بار در تپه‌ها بدوید. به ازای هر درجه از شیب، شما حدود ۱۰ درصد افزایش در کل کالری سوزانده شده خواهید داشت، بنابراین یک تپه با شیب ملایم در حدود ۵۰ درصد بیشتر کالری می‌سوزاند. بمدت ۱۰ تا ۳۰ ثانیه با شدت بالا، به سمت بالای تپه بدوید، و سپس آرام به سمت پایین برگردید، و ۳۰ تا ۶۰ ثانیه استراحت کنید. ۴ تا ۱۲ بار، یا تا جایی که سطح تناسب اندامتان اجازه می‌دهد تکرار کنید.

اگر در باشگاه هستید، اول تردمیل را روی شیب ۵ درصد برای دویدن تنظیم کنید و سپس آن را برای آهسته دویدن مجددا به سمت پایین تنظیم کنید. با اینکار، نه تنها چربی بسیار بیشتری خواهید سوزاند، بلکه عضلات سرینی تان را بسیار سخت‌تر هدف می‌گیرید، بنابراین باسن جذاب‌تری نیز بدست خواهید آورد.

۳. با «شاتل ران» به پرواز درآیید

دلیلی دارد که چرا شاتل ران (دوهای رفت و برگشت سرعتی در مسافت‌های کوتاه) در دنیای ورزش اینقدر محبوب هستند. چه آنها را دوست داشته باشید و چه از آنها متنفر باشید، آنها بسیار موثرند. شما چربی خواهید سوزاند، و سرعت انفجاری و چابکی بیشتری پیدا می‌کنید. اضافه کردن شاتل ران‌ها به جلسات هوازی شما، یک راه عالی برای جای دادن تمرین با شدت بالا در برنامه تمرینی‌تان است.

۴. در پله‌ها بدوید

۹ ترفند دویدن برای چربی سوزی بیشتر

اگر در تپه‌ها دویده‌اید و حالا به دنبال یک چالش جدید هستید، شاید زمان آن باشد که در پله‌ها بدوید. دویدن در پله‌ها، یکی از بهترین تمرینات چربی سوزی و آماده سازی کلی است، که می‌توانید انجام دهید. خیلی ساده است: با دویدن از پله‌ها بالا بروید و سپس برای ریکاوری، با دوی آرام پایین بیایید. واضح است که باید در هنگام انجام این تمرین، بسیار مراقب باشید. اگر فکر می‌کنید دویدن در تپه‌ها چنگی به دل نمی‌زند، این تمرین بسیار موثر و هیجان انگیز خواهد بود. دویدن در پله‌ها، عضلات سرین را بسیار شدیدتر هدف قرار می‌دهد، بنابراین می‌توانید انتظار داشته باشید که با انجام آن، عضلات پشت جذاب تری داشته باشید.

۵. با تمرین قدرتی شروع کنید

تمرینات قدرتی و مقاومتی به شما عضلات بیشتری می‌بخشند، و از آنجا که عضله در حالت استراحت نیز چربی می‌سوزاند، هر چه عضله بیشتری داشته باشید، چربی بیشتری در زمان استراحت خواهید سوزاند. درست است، شما در واقع سوخت و ساز بدنتان را افزایش می‌دهید. علاوه بر این، اگر شما حدود ۲۰ دقیقه را صرف انجام تمرین قدرتی کنید، از ذخایر گلیکوژنتان (انرژی ناشی از کربوهیدرات‌ها) استفاده خواهید کرد. این بدان معناست که وقتی پس از آن می‌دوید، به جای گلیکوژن، چربی خواهید سوزاند.

یک نکته: از تمرینات ترکیبی با وزنه‌های آزاد استفاده کنید و تکرارهای فوق العاده آهسته انجام دهید. تمرینات ترکیبی، نسبت به دستگاه‌ها عضلات بیشتری را به کار می‌گیرند، و ثابت شده که تکرارهای آهسته، قدرت را تا ۵۰ درصد افزایش می‌دهند.

۶. تمرینتان را متنوع کنید

به یاد دارید که بدن چقدر سریع با تمرین سازگاری پیدا می‌کند؟ بنابراین کلید کاهش چربی، آن است که بدنتان را در حال حدس زدن نگه دارید و بهترین راه برای انجام این کار هم، اضافه کردن تنوع به تمریناتتان است. بنابراین اگر تا بحال تمرین اینتروال با شدت بالا انجام می‌داده اید، هفته‌ای یکبار یک دوی طولانی‌تر با شدت پایین‌تر انجام دهید.

اگر یک برنامه‌ی تمرین قدرتی را دنبال می‌کنید، تمرینات، تکرارها و شدت را تغییر دهید. حتی می‌توانید پروتکل‌های مختلف با شدت بالا را امتحان کنید، مانند روش تمرینی تاباتا. ایده کلی این است که مانع سازگاری بدنتان شوید. بنابراین هر چند هفته، چیز جدیدی به تمریناتتان اضافه کنید تا ببینید کدام یک برای شما موثر است.

۷. محیط اطرافتان را به باشگاهتان تبدیل کنید

در باشگاهی عضور نیستید؟ مشکلی نیست. از محیط اطرافتان استفاده کنید. شما می‌توانید تمرین دایره‌ای خودتان را طراحی کنید. بعنوان مثال از اولین نیمکتی که می‌بینید، برای دیپ پشت بازو، بعدی برای شنای سوئدی و صندلی بعدی برای استپ آپ استفاده کنید. در پله‌ها بدوید و تمریناتتان را با چند حرکت اسکات و پل باسن برای تمرین دادن باسنتان به پایان ببرید.

۸. با شکم خالی بدوید

مطالعات نشان داده‌اند که دویدن قبل از آنکه غذا بخوید، می‌تواند در واقع به شما کمک کند چربی بیشتری بسوزانید. یک مطالعه از دانشگاه تگزاس دریافته که خوردن قبل از تمرین، متابولیسم چربی در طول تمرین را بطور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد. یک مطالعه‌ی دیگر توسط دانشگاه گلاسکو دریافت که ورزش کردن قبل از صبحانه (یعنی در حالت ناشتا) منجر به کاهش چربی بیشتر و کاهش بالاتر سطوح چربی در خون می‌شود. بعبارت دیگر، اگر قبل از صبحانه (در حالت ناشتا) ورزش کنید، چربی بیشتری خواهید سوزاند.

با اینحال اگر شما یک تمرین طولانی و شدید انجام می‌دهید، ممکن است لازم باشد برای جلوگیری از داشتن یک تمرین بد، در وسط تمرین، ذخایر گلیکوژنتان را دوباره پر کنید. جالب است که وقتی این کار در طول تمرین انجام شود، در افزایش از دست دادن چربی، اختلال ایجاد نمی‌کند. نکته: یک فنجان قهوه ممکن است به کاهش چربی بیشتر منجر شود، زیرا متابولیسم شما را افزایش می‌دهد.

۹ ترفند دویدن برای چربی سوزی بیشتر

۹. در بین تمرینتان استراحت کنید

یک مطالعه‌ی جالب ژاپنی دریافت شرکت کنندگانی که در بین تمرینشان استراحت کردند، نسبت به آنهایی که استراحت نکردند، کاهش چربی بیشتری داشتند. بجای یک تمرین ۶۰ دقیقه‌ای کامل، آنها تمرین را به دو زمان تمرین ۳۰ دقیقه‌ای و یک استراحت ۲۰ دقیقه‌ای در بین آنها تقسیم کردند. این بدان معناست که اگر شما تمرینتان را به دو بخش با یک زمان استراحت در بین آنها تقسیم کنید، به نتایج چربی سوزی بهتری دست خواهید یافت.

بعنوان مثال شما می‌توانید تمرینتان را با استفاده از نکته‌ی قبلی ما در مورد انجام دادن تمرین قدرتی در ابتدا، آغاز کنید، سپس ۲۰ دقیقه استراحت کرده و سپس برای ۳۰ دقیقه اینتروال با شدت بالا به جاده بزنید.

چرا بعضی از این نکات را به تمریناتتان اضافه نمی‌کنید تا تفاوتی که ایجاد می‌کنند را ببینید؟ به یاد داشته باشید که ورزش، فقط بخشی از مسئله است. همانطور که این ضرب المثل می‌گوید: «شما نمی‌توانید یک رژیم غذایی بد را با ورزش جبران کنید»، بنابراین مطمئن شوید که یک رژیم غذایی سالم دارید، بقدر کافی بخوابید و برای استراحت، وقت بگذارید.


ویدیو مرتبط :
9 دقیقه تمرینات کاردیو برای چربی سوزی

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

9 ترفند سریع برای چاپ بدون دردسر 

 

9 ترفند سریع برای چاپ بدون دردسر

 

چاپگرها ، مخصوصا آن دسته جوهر افشان های اقتصادی تر كه قیمت آنها از 2 بار تعویض كارتریج كمتر است، می توانند دشمنان سرسختی باشند. در اینجا برخی ترفندها برای كم كردن دردسرهای موجود در تجربه چاپتان ، وجود دارد.

 

یك هنرمند فرصت شناس باشید :

اگر شما مرتبا سمت كاغذ (عمودی یا افقی)، اندازه كاغذ و یا كیفیت چاپ را تغییر می دهید، یك كپی مجزا از درایور چاپگر خود را برای هر دسته از تنظیمات قرار دهید. در حین چاپ، درایوری را كه به تنظیماتش احتیاج دارید، از منوی پایین رو (drop-down)، زیر گزینه Printer، در پنجره چاپ بردارید.

 

تنظیمات زیر را در ویندوز خود انجام دهید :

در Windows XP، گزینه Start-Control Panel-Printers and Faxes را كلیك كرده، سپس روی Add Printer دوبار كلیک نمائید. در ویندوز ME، 98، 2000، گزینه Start-Settings-Printer را كلیك كرده، سپس روی Add Printer دوبار كلیك كنید. ویزارد را قدم به قدم جلو روید و هنگامی كه پیام داد، چاپگر و تنظیمات خود را انتخاب نمائید. زمانی كه از شما خواست تا یك نام وارد كنید، به درایور، یك عنوان كه بیانگر تنظیمات آن است بدهید، مانند Deskjet-.Draft Deskjet-Portrail ، desk jet-legal

 

سوئیچ درست را بزنید :

چاپگر جوهرافشانتان را، با سوئیچ برق خودش خاموش نمائید، نه با سوئیچ محافظ برق و یا برخی وسایل دیگر. بسیاری از جوهرافشان ها فقط زمانی كه سوئیچ برق از روی دستگاه زده می شود، به طور خودكار هد چاپگر را تمیز می كنند.

 

آخرین و بهترین را بدست آورید :

آخرین درایورها را برای چاپگرتان از سایت وب شركت سازنده اش، دریافت كرده و نصب نمائید. این عمل به بهتر شدن كارائی دستگاه، فعال ساختن قابلیت های جدید و برطرف كردن عیب های موجود، كمك خواهد كرد.

 

تمیز نگه دارید :

گرد و خاك و تكه های ریز كاغذ ممكن است برای تمام انواع چاپگرها ایجاد مشكل نماید. یك كپسول دستی هوای فشرده داشته باشید، در فروشگاه، كامپیوتر محلیتان كمتر از 10 دلار می باشد. اگر چاپگرتان در یك محیط كثیف و گرد و خاكی قرار دارد، روی آن را زمانی كه از آن استفاده نمی كنید با یك پوشش پلاستیك بپوشانید. برای تمیز نگهداشتن هد چاپگرتان، برنامه هد پاك كن كه همراه دستگاه می باشد را اجرا كنید. اگر عمل نمی كند، هد چاپگر را در آب گرم خیس كرده و سپس به آرامی با یك پارچه خشك و نرم آن را پاك كنید. در غیر این صورت به عنوان آخرین روش، با یك پارچه كتانی كه با الكل حلال مرطوب می باشد به آرامی آن را پاك كنید، ولی مواظب باشید كه این مایع بر روی قسمت های دیگر چاپگر نریزد.

 

كاغذ مناسب استفاده كنید :

بیشتر جوهرافشان ها بر روی كاغذ كپی 20 پوندی استاندارد، خوب چاپ می كنند، ولی این چاپگرها وقتی با كاغذ سنگین تر بار گذاری می شود، ممكن است گیر كند. برخی از انواع كاغذها میزان زیادی جوهر جذب می كنند، كه این امر موجب تار شدن و یا بسیار روشن شدن عكس ها می شود. مارك ها و وزن های مختلفی از كاغذ را استفاده نمایید. مخصوصا آن دسته كه سازنده چاپگرتان توصیه می نماید، تا زمانی كه بهترین مورد را برای دستگاهتان بیابید. از گیر كردن كاغذ جلوگیری نمائید: قبل از قراردادن كاغذ در سینی چاپگر، لبه ها را با قراردادن بر روی یك سطح صاف برابر كنید. كاغذ را از انواع و وزن های مختلف با هم تركیب نكنید. در آب و هوای مرطوب، كاغذ را در یك ظرف در بسته دور از هوا نگه دارید تا از جذب رطوبت كه موجب گیر كردن كاغذ می شود، محافظت گردد.

 

یك ارتباط سریعتر ایجاد كنید :

اگر چاپگرتان به پورت پارالل كامپیوترتان وصل است، یك كابل چاپگر سازگار با IEEE1248 استفاده كنید ( اگر ارزانترین كابل موجود را خریده اید، ممكن است مطابق 1248 نباشد). در مرحله بعد، ECP ، EPP را در برنامه Setup كامپیوترتان، فعال كنید. این ویژگی ها اغلب به صورت پیش فرض غیرفعال می باشند. هر یك از این تكنولوژی ها می تواند خروجی داده پورت پارالل را افزایش دهد. برای وارد شدن به برنامه Setup، وقتی كه كامپیوترتان شروع به كار می كند و قابل از بالا آمدن ویندوز، دكمه ای را كه برای وارد شدن معرفی می كند، بزنید. بدنبال یك گزینه با نام ECP، یا EPP بگردید.

 

استفاده كنید وگرنه از دست می دهید :

اگر شما غالبا از چاپگرتان استفاده نمی كنید، هفته ای یكبار یك صفحه تست چاپ كنید و اگر چاپگر رنگی دارید ولی اغلب به صورت سیاه و سفید چاپ می گیرید، هفته ای یكبار یك تصویر رنگی چاپ كنید. اگر شما بین هدهای چاپگر برای جوهر سیاه و رنگی تعویض انجام می دهید، كار تریجی را كه استفاده نمی كنید، در داخل جعبه خودش و یا در یك كیسه بسته بندی شده، نگهداری كنید.

 

كاغذ هدر ندهید :

برنامه سودمند fine print به شما این امكان را می دهد تا چندین سند را بر روی یك صفحه كاغذ چاپ نمائید. این برنامه برای امتحان كردن رایگان و برای استفاده 50 دلار می باشد. برای دریافت آن به آدرس (find.pcworld.com/40532)، مراجعه كنید.

منبع: shomalclick.com