سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

5 راه برای کنترل اشتها


به نظر می‌رسد اشتهای زیادی دارید؟ نگران نباشید. با چند ترفند ساده می‌توانید یاد بگیرید چگونه اشتهای خود را کنترل کنید.

وب سایت 5040: به نظر می‌رسد اشتهای زیادی دارید؟ نگران نباشید. با چند ترفند ساده می‌توانید یاد بگیرید چگونه اشتهای خود را کنترل کنید.

5 راه برای کنترل اشتها

وعده‌های غذایی خود را تقسیم کنید

برای جلوگیری از گرسنگی شدید باید یک وعده‌ی غذایی خود را به دو یا سه وعده‌ی کوچک‌تر تقسیم کنید. هر وعده‌ی غذایی باید کوچک‌تر اما تا حدودی راضی‌کننده باشد. برای مثال اگر در حالت عادی در هر وعده‌ی ناهار یک کاسه سوپ و یک ساندویچ می‌خوردید حالا ساندویچ را زمان ناهار خورده و سوپ را برای عصرانه‌ی خود بگذارید.

5 راه برای کنترل اشتها

برای رفع گرسنگی فیبر استفاده کنید

اگر زمانی که برای خوردن غذا می‌نشینید خیلی گرسنه باشید زیاد خواهید خورد. در این زمان شما غذاهای نامناسب خورده و یا چند بار بشقاب خود را پر خواهید کرد. اما باید این عادت را کنار بگذارید. برای جلوگیری از گرسنگی شدید قبل از هر غذایی یک بشقاب پر از سبزیجات غنی از فیبر بخورید. سبزیجات را اغلب در کنار غذای اصلی مصرف می‌کنند اما اگر آن را پیش از وعده‌ی اصلی غذایی خود بگذارید معده‌ی شما را پر کرده و با ایجاد احساس سیری اشتهای شما را کنترل می‌کند.

5 راه برای کنترل اشتها

برای کمتر خوردن مانند بچه‌ها رفتار کنید

می‌دانید چرا وقتی گرسنه نیستید بازهم می‌خورید؟ اگر برای کاهش وزن بسیاری از غذاهای موردعلاقه‌ی خود را کنار گذاشته باشید زمانی که نیازی به خوردن نیست به سراغ آن‌ها می‌روید. حالا شما از روی هوس و تمایل به خوراکی‌های موردعلاقه‌ی خود به سراغ آن‌ها می‌روید، نه گرسنگی. اما بهتر است برای ترک این عادت مانند دوران کودکی خود رفتار کنید.

زمانی که یک کودک بودید در ابتدا غذاهای موردعلاقه‌ی خود را می‌خورید و چیزی که دوست نداشتید را برای آخر می‌گذاشتید. برای جلوگیری از زیاد خوردن هم در ابتدا چیزهایی که دوست دارید را بخورید و بقیه را برای بعد بگذارید.

5 راه برای کنترل اشتها

زمان غذا به‌اندازه‌ی کافی بخورید

میان وعده‌های سالم و منظم راهی عالی برای کنترل اشتها هستند. اما این راه برای برخی رژیم گیرندگان مناسب نیست. آن‌ها از میان وعده‌های اضافی استفاده کرده و در مصرف کالری افراط می‌کنند.

اما اگر در زمان وعده‌های اصلی غذایی به‌اندازه‌ی کافی بخورید دیگر نیازی نیست به سراغ میان وعده‌ها بروید. اگر رژیم غذایی شما یک برنامه‌ی غذایی سالم دارای میان وعده است می‌توانید آن میان وعده‌ها را حذف کرده و کالری‌شان را به وعده‌ی غذایی اصلی خود اضافه کنید. حتماً پروتئین‌هایی مانند تخم‌مرغ، گوشت کم‌چرب و ماهی باید در وعده‌های غذایی شما گنجانده شوند زیرا برای زمان بیشتری شما را سیر نگه می‌دارند و انرژی بدن را افزایش می‌دهند.

5 راه برای کنترل اشتها

میان وعده‌ای بخورید که دیر تمام شود

به یاد داشته باشید بیست دقیقه زمان می‌برد تا مغز شما سیگنال سیر شدن شما را دریافت کند. بنابراین هرچه زمان خوردن غذا بیشتر طول بکشد احتمال کنترل اشتها و کمتر خوردن در شما بیشتر خواهد بود. غذاهایی انتخاب کنید که خوردن آن زمان بیشتری می‌برد و نیاز به جویدن زیاد دارند.

5 راه برای کنترل اشتها


ویدیو مرتبط :
مار با اشتها

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

کنترل وزن و اشتها با مصرف روزانه بادام


طبق مطالعات جدید، بادام به کنترل میزان اشتها و وزن کمک می کند.

خبرگزاری مهر: طبق مطالعات جدید، بادام به کنترل میزان اشتها و وزن کمک می کند.

محققان در پژوهش های اخیر متوجه شدند که کالری بادام ۲۰ درصد کمتر از میزان باور قبلی است. در این مطالعه مشخص شد که میزان کالری موجود در بادام به قدری است که می تواند به کنترل میزان اشتها و مدیریت وزن کمک کند.

در حالیکه ترکیبات موجود در بادام تغییر نیافته است، محققان از تکنیک جدیدی برای اندازه گیری کالری موجود در میوه خشک استفاده کردند که میزان کالری مصرف شده و جذب شده را تعیین می کند.

آنها در این روش جدید دریافتند که شرکت کنندگان با مصرف ۲۸ گرم بادام، ۱۲۹ کالری دریافت می کنند، درحالیکه قبلا تصور می شد میزان کالری دریافتی ۱۶۰ کالری باشد.

در مطالعه ایی دیگر هم مشخص شد شرکت کنندگانی که روزانه ۵۶ گرم بادام مصرف می کنند، گزارشی مبنی بر مصرف کالری اضافی یا افزایش وزن بدن اعلام نکردند، درحالیکه میزان گرسنگی در آنها کاهش یافته بود.

مجله تغذیه اروپا هم در این باره عنوان می کند که مصرف میان وعده بادام در روز به میزان ۵۸ گرم، به کنترل اشتها کمک کرده و منجر به کاهش مصرف کالری در طول کل روز می شود.

شواهد علمی دیگر حاکی از آن است که خوردن روزانه ۱.۵ واحد از مغزیجاتی نظیر بادام، به عنوان بخشی از رژیم غذایی حاوی چربی اشباع شده و کلسترول پایین، به کاهش بروز بیماری های قلبی کمک می کند، به طوریکه یک مشت بادام حاوی ۱۳ گرم چربی اشباع نشده، یک گرم چربی اشباع شده و فاقد کلسترول است.