سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

چگونه عید سالمندان را شیرین تر کنیم؟


ایرانیان از چند هفته قبل از چهارشنبه سوری معمولا مراسم آیینی خود را آغاز و برای ایام تعطیل خود برنامه ریزی می کنند. برنامه ریزی پدر و مادرها و فرزندانشان کار زیاد دشواری نیست و با هماهنگی های گروهی انجام می گیرد ولی در خانه هایی که سالمند حضور دارد، شرایط طور دیگری است.

هفته نامه سلامت - دکتر فرشاد شریفی*: ایرانیان از چند هفته قبل از چهارشنبه سوری معمولا مراسم آیینی خود را آغاز و برای ایام تعطیل خود برنامه ریزی می کنند. برنامه ریزی پدر و مادرها و فرزندانشان کار زیاد دشواری نیست و با هماهنگی های گروهی انجام می گیرد ولی در خانه هایی که سالمند حضور دارد، شرایط طور دیگری است.

سالمندان از نظر جسمی و روانی متفاوت تر و حساس تر از جوان ها هستند و ممکن است تفریحات و مهمانی هایی که خانواده برای این روزها در نظر می گیرند، برای آنها مناسب نباشد و حتی باعث آزار و اذیت آنها شود. بنابراین باید تدابیری اندیشیده شود تا آنها هم نهایت لذت را در کمال سلامت جسمی و روانی از عید نوروز ببرند. برای اینکه بتوانیم اوقات خوشی برای سالمندان فراهم کنیم، وظیفه ماست که به این نکات توجه کنیم.

چگونه عید سالمندان را شیرین تر کنیم؟

اگر به عید دیدنی سالمندان می روید...

در آیین ما جوانان به احترام بزرگترها به دیدن آنها می روند. در صله رحم باید شرایط سالمند در نظر گرفته شود. اگر سالمند فرد خوش مشربی است، می تواند مدت طولانی تری کنار او به سر برد ولی اگر انسان گوشه گیر یا بیماری است، باید زمان دید و بازدید را کمی کوتاه تر کرد. درست است که در روزهای نوروزی روال عادی زندگی تغییر می کند ولی باید تلاش کنیم این تغییرات را به حداقل برسانیم.

اگر رژیم غذایی سالمندان تغییر کند...

طبق رسوم قدیمی، بیشتر ایرانی ها از مهمانان خود با انواع مواد خوراکی پذیرایی می کنند. شیرینی های رنگارنگ، تنقلات، میوه ها و... کم و بیش در هر خانه ای وجود دارد ولی نکته این است که سالمندان معمولا به بیماری های مزمن مانند دیابت، فشارخون بالا و... مبتلا هستند که نیاز به رعایت رژیم غذایی دارد. البته در علم امروزی برای بیماران دیباتیک ممنوعیت غذایی وجود ندارد ولی محدودیت غذایی وجود دارد. یعنی بیمار دیابتیک می تواند شیرینی بخورد ولی تعداد آن محدود است و اگر قرار باشد در هر خانه ای یک شیرینی بخورد، قطعا قند خونش بالا خواهد رفت. توصیه مهم به میزبانان این است که بیش از حد به میهمان در خوردن انواع شیرینی یا سایر تنقلات اصرار نکنند.

تنقلاتی مانند آجیل معمولا برای سالمندان مفید است چون امگا 3 بالایی دارند ولی این تنقلات نباید نمک داشته باشند. تنقلاتی که سالمندان برای خانه خود خریداری می کنند نیز بهتر است از نوع بدون نمک یا خام باشد.

متاسفانه میانگین مصرف نمک در کشور ما 3-2 برابر بیشتر از استاندارد جهانی است. سالمندانی که فشارخون بالا دارند باید از خوردن مواد شور جدا پرهیز کنند. پرخوری نیز می تواند باعث سوءهاضمه سالمند شود. مصرف انواع میوه نیز مفید است ولی همان طور که اشاره شد، سالمندان مبتلا به دیابت باید میوه های پرقند را کمتر مصرف کنند.

اگر با سالمندان سفر می کنید...

برخی خانواده ها ترجیح می دهند نوروز را در سفر باشند، اما سوالی که برای خانواده های دارای سالمند پیش می آید، این است که سفر برای سالمندان خوب است یا نه؟ در جواب باید گفت سفر برای سالمندان بسیار مفید است. فرصتی است که خانواده دور هم باشند و همین دورهمی باعث تقویت روحیه سالمند خواهدشد. البته سفر به هیچ وجه نباید اجباری باشد و حتما باید به علایق سالمند توجه شود، حتی هنگام رفتن به نقطه ای از کشور یا خارج از کشور حتما باید نظر سالمندان را جویا شد. وقتی از سالمندان برای سفر دعوت می شود، اغلب آنها ابتدا نمی پذیرند چون فکر می کنند به علت سن بالا ممکن است مزاحمتی برای اطرافیان و کودکان داشته باشند، ولی تجربه نشان داده بیشتر آنها ته دلشان دوست دارند به سفر بورند. بنابراین جوان ترها باید به این نکته توجه داشته باشند و یک بار نه گفتن سالمند را نپذیرند و دلیل امتناع آنها را از سفر حتما بپرسند.

چگونه عید سالمندان را شیرین تر کنیم؟

اگر همسفر سالمندتان به بیماری خاصی مبتلاست...

سفرهای طولانی ممکن است برای سالمندان بیمار خطرهایی داشته باشد. سالمندانی که به بیماری های قلبی- عروقی مبتلا هستند یا سابقه لخته در عروق دارند، در معرض ترومبوز عروقی وریدهای عمقی پا یا لخته در عروق هستند. برای جلوگیری از این عارضه خطرناک باید هر 1 تا 1.5 ساعت یکبار ماشین را متوقف کرد تا سالمند پیاده شود و قدم بزند. قطار برای سالمندانی که توان حرکت ندارند و فقط می خوابند هم وسیله نقلیه خوبی محسوب می شود زیرا می توانند به راحتی درار بکشند.

سالمندانی که به مدت طولانی داخل ماشین می نشینند و آرتروز هم دارند، ممکن است دچار خشکی در پاها شوند. بهتر است سالمند در صندلی جلوی ماشین که فضای بیشتری برای حرکت دادن پاها دارد، بنشیند. به طور کلی، هرچه سفر کوتاه تر، بهتر. البته بهتر است سالمندان از هواپیما برای سفر استفاده کنند. در صورت دسترسی نداشتن به هواپیما نیز آنها می توانند با قطار به سفر بروند و اتومبیل باید آخرین گزینه انتخابی آنها باشد.

اگر همسفر سالمندتان داروهای خاصی مصرف می کند...

حتما باید داروهای سالمند را به حد کافی حتی بیشتر از مصرف مورد نیاز تهیه کنید یا لااقل نسخه همراهتان باشد. گاهی ممکن است دارو تمام شود و در داروخانه همان دارو با نام تجاری دیگری وجود داشته باشد که باعث ابهام شود یا حتی اثر داروی اصلی ای که سالمند استفاده می کرد، نداشته باشد بنابراین حتما بیشتر از نیاز معمول با خود دارو همراه داشته باشید. به بروشور داروها دقت کنید؛ ممکن است بعضی از داروها در شرایط خاصی نگهداری شوند. مثلا در جای خنک یا دور از نور آفتاب. این داروها را هرگز در معرض مستقیم نور آفتاب قرار ندهید.

اگر با اتومبیل سفر می کنید...

در طول سفر بهتر است سالمندان کفش های نرم و لباس راحت بپوشند. بعد از مستقر شدن پاهای سالمند را بررسی کنید تا از نبود زخم مطمئن شوید. شستشوی پاها با آب و صابون هم فراموش نشود.

چگونه عید سالمندان را شیرین تر کنیم؟

اگر سالمند مشکل ادراری دارد...

بعضی از سالمندان به خصوص مردان دچار بزرگی خوش خیم پروستات، کنترل ادراری خوبی ندارند. اطرافیان باید به این موضوع توجه و هر چند وقت یک بار ماشین را متوقف کنند تا سالمند از سرویس بهداشتی استفاده کند.

اگر عازم سیزده به در هستید...

در سیزده به در هم سالمندان را شرکت دهید. البته اگر قصد دارید به کوه یا جای مرتفع بروید، حتما باید توانمندی های سالمند را در نظر بگیرید. آنها شاید توان بالارفتن از شیب و... را نداشته باشند. همچنین اگر به دشت و نقاط باز طبیعت می روید، مراقب تغییرات ناگهانی درجه هوا باشید. همیشه لباس اضافی، پتو و چتر با خود همراه داشته باشید و کفش مناسب برای سالمند تهیه کنید. کفش طبیعت باید تخت یا با 3 سانتیمتر پاشنه و نرم باشد. سالمندان نمی توانند مانند جوان ترها تعادل خود را حفظ کنند. در طول راه رفتن کنار سالمند بمانید.

اگر سالمند با ما همسفر نشد

اگر سالمند قصد ندارد در سفر با ما همراه شود و بیمار هم هست، باید از فردی بخواهیم کنار او بماند. این فرد ممکن است بستگان یا پرستار سالمند باشد. همه موارد و توصیه های لازم را باید با مراقب سالمند گوشزد کنیم. از سالمندانی که مشکلی ندارند و نسبتا سالم هستند، باید از دور مراقبت کنیم. روزانه چند بار با سالمند تماس بگیرید و جویای احوالش باشید یا از کسی بخواهید هر چند روز یک بار سری به سالمند بزند. دقت کنید وسایل صوتی مورد علاقه سالمند مانند رادیو و تلویزیون سالم باشد تا بتواند از آنها استفاده کند. مایحتاج او را هم تهیه کنید تا در روزهای تعطیل به مشکل برنخورد.

*اپیدمیولوژیست، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران


ویدیو مرتبط :
عید مبعث در خانه سالمندان

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

چگونه عید کودکان را شیرین‌تر کنیم؟


سفر کردن همیشه کار خوب و پسندیده ای برای بیشتر مردم در تمام دنیا محسوب می شود. آمدن سال نو هم بهانه خوبی است برای رفتن به سفر ودیدن مکان های تازه، اما برای خیلی از والدین سفر با کودکشان کار راحتی به نظر نمی رسد.

هفته نامه سلامت - محبوبه ریاستی: دکتر نسرین امیری روان پزشک کودکان و نوجوانان می گوید مسافرت می تواند در رشد روانی کودکان تاثیر مثبتی داشته باشد.

سفر کردن همیشه کار خوب و پسندیده ای برای بیشتر مردم در تمام دنیا محسوب می شود. آمدن سال نو هم بهانه خوبی است برای رفتن به سفر ودیدن مکان های تازه، اما برای خیلی از والدین سفر با کودکشان کار راحتی به نظر نمی رسد و دنبال راهکارهایی برای سفری راحت و پرآرامش هستند. با دکتر نسرین امیری، فوق تخصص روانپزشکی کودکان و نوجوانان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در این باره گفت و گو کرده ام.

برای اینکه بچه ها در طول سفرهای نوروزی خسته نشوند، توصیه می کنید والدین چه کاری انجام دهند؟ چگونه آنها را آرام کنند یا خستگی آنها را رفع کنند؟

در این شرایط بردن کتاب، اسباب بازی مورد علاقه کودک، موسیقی مورد علاقه ی شنیدن نوارهای قصه می تواند به آرامش کودک در سفر کمک کند. اگر با اتومبیل شخصی تان سفر می کنید، سعی کنید تا آنجا که ممکن است فضای داخل خودور خالی بماند و همه وسایل را در صندوق عقب ماشین جای دهید چون بچه ها دوست ندارند بین ساک ها و چمدان ها فشرده شوند و در این شرایط، حتما بدخلق می شوند.

چگونه عید کودکان را شیرین تر کنیم؟

آیا صحبت کردن در مورد سفر با کودک الزامی است؟

اگر کودک بالای 3 سال است، می توانید در مورد سفرتان با او صحبت کنید؛ اجازه بدهید کودک شما هم بداند قرار است کجا را ببیند و چه برنامه هایی دارید؛ برنامه هایی مثل دیدن حیوانات یا خوردن غذاهای خاص حتما برای او جالب خواهدبود یا می توانید از خودش بپرسید که دوست دارد در طول سفر چه کارهایی انجام دهد؛ اگر امکان انجام این کار نبود، برایش توضیح دهید و پیشنهادهای دیگری را با او در میان بگذارید. حتی به نظر من خوب است شهر یا کشور مقصد را روی نقشه به کودکتان نشان دهید، حتی بچه های کوچک از دنبال کردن نقشه لذت می برند. عکس اماکن دیدنی را که قرار است ببینید، به کودک نشان دهید و او را برای سفر مشتاق کنید.

خیلی از والدین عادت دارند وسایل زیادی را با خود همراه ببرند یا حتی گاهی چمدان فرزندشان را هم به طور باورنکردنی ای پر می کنند. آیا این کار درست است؟

قطعا این کار درست نیست و باید سعی کنند تنها وسایل مورد نیازشان را بردارند تا هم خودشان و هم کودکشان خسته نشوند. طبیعی است این گونه سفر کردن بهتر و راحت تر است و کودک هم استرس این را ندارد که در طول سفر وسیله ای را جا بگذارد.

همراه بردن داروهای مختلف برای بچه ها چقدر لازم و ضروری است؟

بهتر است با توجه به شناختی که از کودک دارید و نوع بیماری او داروی مورد نیازش را با خود ببرید. مثلا اگر کودکتان حساسیت خاصی دارد یا دچار آسم است باید حتما داروی او را با خود ببرید. البته شربت سرماخوردگی هم یکی از داروهای مورد نیازی است که نباید آن را در سفر فراموش کرد چون بچه ها نسبت به تغییرات آب و هوایی حساس تر هستند و به این دلیل بهتر است داروهایی را که احتمال می دهید به کارتان بیاید، همراه داشته باشید.

یک پیشنهاد برای اینکه به کودکان در سفر خوش بگذرد؟

پیشنهاد می کنم در خانه دفترچه ای تهیه  کنید و به تعداد روزهایی که در سفر خواهید بود، برگه داشته باشد. تاریخ هر روز را بالای هر صفحه بنویسید. از کودک بخواهید در طول سفر نقاشی کارهایی که در آن روز انجام داده یا چیزهای جالبی که دیده را بکشد؛ در برگشت، این دفترچه خاطرات زیبایی برای شما خواهد ساخت. ذکر این نکته هم ضروری است که سعی کنید خیلی در طول سفر به بچه ها فشار نیاورید و کمی آنها را آزادتر بگذارید.

انتخاب غذای کودک در سفر باید بر چه اساسی باشد؟

اگر کودکتان ممنوعیت غذایی دارد، قطعا باید آن را در طول سفر هم رعایت کنید تا دچار مشکل نشود، مثلا اگر به انواع سس ها، سوسیس و کالباس و... حساسیت دارد، بهتر است هنگام سفر هم از مصرف آنها خودداری کنید. از طرف دیگر، بهتر است قبل از سفر و از طریق اینترنت رستوران های مناسب شهر مورد نظر را پیدا کنید تا با خیال آسوده تری به رستوران بروید. در طول راه هم بهتر است از غذای خانگی ای که خودتان درست کرده اید، استفاده کنید تا بعدا دچار دل درد و مسمومیت نشوید.

چطور می توانیم در سفر به کودکمان یاد بدهیم به اندازه و درست وسایل مورد نیازش را برای خرید انتخاب کند؟

سوال خوبی پرسیدید چون مشکل خیلی از خانواده ها در سفر است. بهتر است قبل از سفر در مورد خریدهایی که می توانید برای کودک انجام دهید با او صحبت کنید و بودجه مختصری برای این کار درنظر بگیرید و بیشتر از آن هم خرج نکنید تا کودک متوجه شود براساس همان بودجه می تواند خواسته هایش را مطالبه کند.

سفر کردن در رشد روانی کودک تا چه حد تاثیرگذار است؟

تاثیر بسیار مثبتی دارد چون بچه ها در سفر موارد زیادی می آموزند و مهارت هایشان بالا می رود و کمی از زندگی عادی و آپارتمانی دور می شوند. بنابراین شاداب تر می شوند. به همین دلیل در نظر گرفتن همه نکته های ضروری برای سفر و رعایت آنها کار بسیار خوب و دلپذیری است.

وقتی با شیرخوارتان مهمانی می روید

حتی اگر زمان این مهمانی در حد دید و بازدید عید و کوتاه باشد، لازم است برای شیرخوارتان یک دست لباس اضافی و پوشک و حتی یک اسباب بازی کوچک و آشنا مثل جغجغه همراه ببرید.

وقتی با کودک نوپایتان مهمانی می روید

وقتی کودک نوپای خود را به مهمانی می برید باید برای سرگرم کردن او و مدیریت رفتارهایش چند اسباب بازی کوچک و قابل حمل که محبوب کوچولویتان است، همراه داشته باشید. شاید هر 5 یا 10 دقیقه نیاز شود یکی از وسیله های بازی یا خوراکی خاص را که آوردید مانند شعبده باز از کیفتان درآورید تا او را مشغول کنید و خودتان از مهمانی و گپ و گفت لذت ببرید.

برای پیشگیری از بدقلق شدن کودک علاوه بر این کار، لازم است متناسب سن او، گهگاه با توجه کردن، لبخند، آفرین گفتن و... به او  این حس را بدهید که کانون توجه شماست. خصوصا اگر 2 یا چند کودک در مهمانی وجود دارند و با هم مشغول بازی اند، خوب است با تحسین کلامی تشویقشان کنید (آفرین که اینقدر آرام و دوستانه دارید بازی می کند) و قبل از اینکه با بدقلقی نیاز به توجه شما را بیان کنند، خودتان این نیاز را پاسخگو باشید.

چگونه عید کودکان را شیرین تر کنیم؟

آیا با کودکانی که اوتیسم دارند، می شود سفر رفت؟

در این زمینه نمی توان یک حکم قطعی داد اما با توجه به تجربه های شخصی خودم و بیمارانی که در این مورد داشتم، فکر می کنم والدینی که به فرزندشان این اختلال را دارد بهتر است از سفر رفتن پرهیز کنند چون هم خودشان بسیار شرایط سختی را متحمل خواهند شد و هم کودکشان آزار می بیند. معمولا بچه هایی که اوتیسم هستند خیلی سخت می توانند با شرایط جدید انطباق پیدا کنند و به این دلیل دچار مشکل خواهندشد. اما ممکن است والدین کودک مبتلا به اوتیسم بخواهند به سفر بروند و خستگی شان را دربیاورند. در این شرایط توصیه می کنم حتما از فرد قابل اعتمادی که کودکشان هم او را دوست دارید کمک بگیرند یا در صورت امکان با وسیله نقلیه خودشان به سفر بروند چون حرکت و صدای ماشین برای بچه های اوتیسم آرامش بخش است و اگر با هواپیما قصد سفر دارند، حتما از قبل با بخش پزشکی هواپیمای خود هماهنگی های لازم را انجام دهند تا هنگام پرواز دچار استرس نشوند.

6 توصیه برای مدیریت تماشای تلویزیون

دکتر میترا حکیم شوشتری، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران: یکی دیگر از سرگرمی های رایج بچه ها در تعطیلات تماشای تلویزیون است اما رها کردن بچه ها برای ساعت های زیاد، درست است؟ از چه سنی خوب است بچه ها را این گونه سرگرم کرد؟

موضوعی که بیش از هر چیز باعث نگرانی می شود، عادت کردن کودکان از سنین پایین به تماشای تلویزیون و منزوی شدن آنهاست. درواقع، برنامه های تلویزیون، مانع اصلی اجتماعی شدن کودکان است. این برنامه ها برای کودکان بالای 4 سال تهیه شده اند. والدین باید با هوشیاری کامل عمل کنند و وظیفه آموزش را بر عهده تلویزیون نگذارند.

درک کودک از تلویزیون آن چیزی نیست که ما تصور داریم. بچه های زیر 5 سال نمی توانند بین انواع اطلاعاتی قابل دسترس تلویزیون تفاوت قائل شوند. آنها در این سن تخیل قوی دارند و تماشای حوادث نمایشی در تلویزیون به اندازه مشکلات واقعی برای آنها ترسناک است. بچه ها در 7 سالگی خواهند توانست واقعیت را از مسائل غیرواقعی تشخیص دهند اما پیش از دبستان باور می کنند بازیگران تلویزیونی به زندگی و احساسات خود، همانند آنچه در خلال فیلم است، ادامه می دهند. متاسفانه بسیاری از بچه ها رفتارهای خشن را از فیلم و برنامه های تلویزیون یاد می گیرند.

علتش هم کاملا معلوم است؛ به تدریج وقتی بچه ساعت ها در معرض خشونت باشد، حس می کند این کار معمول و پذیرفتنی است و حتی برای حال مسائل و تعارضات، پناه بردن به خشونت، روش مناسبی است. ضمنا برنامه هایی که در آنها نمایش داده می شود خشونت نتایج و پیامد بدی ندارد و شخصیت محبوب فیلم خشونت می کند، بیشتر دیده می شوند، اما چه باید کرد؟

توصیه های کلیدی

1- خودتان الگو باشید و وقت کمی صرف تماشای تلویزیون کنید.

2- از تلویزیون به عنوان پاداش استفاده نکنید.

3- از مصرف غذا جلوی تلویزیون بپرهیزید.

4- نگذارید بچه ها تنهایی تلویزیون ببینند بلکه آنها را در تماشای تلویزیون همراهی کنید.

5- تا برنامه تمام شد، فورا تلویزیون را خاموش کنید تا کودک بفهمد حالا زمان فعالیت دیگری است.

6- اگر فرزندتان به سنی رسیده که می تواند موضوعات مختلف را درک کند، بهتر است با او در این خصوص حرف بزنید. اگر از محتوای یک برنامه مطمئن نیستید، قبلا آن را بررسی کنید یا با فرزندتان آن را تماشا کنید. اگر برنامه ای خشونت را نمایش می دهد، کانال را عوض کنید. حتی فرزندتان را تشویق کنید برداشت خود را از فیلم توضیح دهد و به اندوه، هراس و نگرانی او بها دهید.