سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

چه اتفاقاتی هنگام خواب برای بدن می افتد؟


خواب یکی از اصلی ترین نیازهای بدن و یکی از بهترین لذت های دنیاست. معماهای زیادی در رابطه با خواب وجود دارد که دانشمندان در شاخه های روانشناسی و عصب شناختی به حل آن ها می پردازند.

وب‌سایت بدونیم: خواب یکی از اصلی ترین نیازهای بدن و یکی از بهترین لذت های دنیاست. معماهای زیادی در رابطه با خواب وجود دارد که دانشمندان در شاخه های روانشناسی و عصب شناختی به حل آن ها می پردازند. هر انسانی در پایان عمر ممکن است ۴۰ سال را به خواب گذرانده باشد اما تنها چند نمونه از آن ها را به یاد خواهد آورد. بدن شما هر شب هنگام خواب در حال انجام فعالیت و بازسازی است تا بتواند شما را سالم نگه دارد. در اینجا چند نمونه از اتفاقاتی که برای بدن هنگامی که به خواب می روید و ذهن هوشیارتان را برای چند ساعت خاموش می کنید می افتد را آورده ام.

ماهیچه ها از کار می افتند

اتفاقاتی که هنگام خواب برای بدن می افتد

وقتی به خواب رم (حرکات سریع چشمی) ، که عمیقترین قسمت خواب است می روید ماهیچه های بدن کاملا از کار می افتند و موقتا حرکت برای بدن غیرممکن است. نوعی اختلال خواب وجود دارد که در آن کارافتادگی ماهیچه ها حتی چندین ثانیه یا دقیقه پس از بیدار شدن نیز باقی می ماند. این حالت معمولا برای کسانی که دچار نارکولپسی یا حمله خواب هستند اتفاق می افتد.چشم ها با سرعت زیاد حرکت می کنند

اتفاقاتی که هنگام خواب برای بدن می افتد

هدف تمام مراحل خواب سالم نگه داشتن مغز و بدن است. چرخه خواب دارای ۵ مرحله است که هر مرحله از مرحله قبلی عمیق تر است. وقتی این ۵ مرحله تمام شود دوباره چرخه تکرار می شود. آخرین مرحله، مرحله رم (حرکات سریع چشمی) فعالترین مرمحله است که ۶۰ الی ۹۰ دقیقه پس از خوابیدن شروع می شود. در این مرحله چشم ها با سرعت بسیار بالایی حرکت می کنند و شما متوجه آن نمی شوید چون ذهن بر روی رویاها متمرکز شده است.هورمون رشد آزاد می شود

اتفاقاتی که هنگام خواب برای بدن می افتد

هورمون HGH معروف به هورمون رشد مسئول احیاء ماهیچه ها، استخوان ها و بافت های بدن است. این هورمون هنگام خواب در تمام بدن تولید می شود و مسئول درمان زخم ها و ایجاد سلول های جدید است.حلق باریک می شود

اتفاقاتی که هنگام خواب برای بدن می افتد

ماهیچه هایی که حلق را هنگام بیداری باز نگه می دارند در خواب ریلکس می شوند و اندازه گلو باریک می شود. این می تواند یکی از دلایل خروپف باشد. البته خروپف دلایل دیگری هم دارد مثلا انسداد بینی که باعث می شود صداهای آزار دهنده ای هنگام خواب ایجاد شود.دندان ها را به هم می سائید

اتفاقاتی که هنگام خواب برای بدن می افتد

به این اتفاق دندان قروچه نیز می گویند و برای همه اتفاق نمی افتد. کسانی که این مشکل را دارند پس از بیدار شدن در فک به دلیل فشار زیادی که به دندان ها وارد کرده اند درد احساس می کنند. این فرآیند یا منشاء مورفولوژیکی دارد که در اثر تراز نبودن فک ایجاد می شود. یا منشاء روانشناسی دارد که تنش ها و استرس های طول روز را این گونه تخلیه می کند.ذهن اطلاعات انباشته را آزاد می کند و از آن ها داستان می سازد

اتفاقاتی که هنگام خواب برای بدن می افتد

نحوه تشکیل رویاها هنوز هم در میان دانشمندان یک معماست. اما امروزه می دانیم که رویاهای ما بر اساس خاطرات روزانه و اصل ناخودآگاه ایجاد می شوند. بنابراین تجربیات اخیر ما با اطلاعاتی که سالهاست ذخیره کرده ایم (خاطرات، آسیب ها، عواطف و احساسات) ترکیب می شوند تا رویاهای مرموز و گاهی اوقات پوچ را بسازند. هنوز هم نمی توان گفت که چرا ذهن ما شب ها به مکان های خاصی سفر می کند و رنگ ها، صداها، مناظر و انسان های خاصی را انتخاب می کند. علیرغم پیشرفت علم رویاها هنوز هم یک معمای حل نشدنی باقی مانده اند.شنیدن انفجارهای ناگهانی در ذهن

اتفاقاتی که هنگام خواب برای بدن می افتد

سندروم انفجار سر اختلالی کمیاب است اما اتفاق می افتد. حتی ممکن است برای شما هم انفاق بیفتد و صدای انفجاری بلند شما را از خواب بیدار کند در حالی که در واقعیت هیچ صدایی رخ نداده است و شما را به ترس و اضطراب بیندازد. کسانی که این مشکل را دارند هیچ دردی در سر احساس نمی کنند فقط صدای بلند انفجار یا صدایی شبیه شلیک گلوله داخل سرشان می شنوند. این سندروم هیچ آسیب جسمی به فرد نمی رساند اما او را دچار مشکلات روانی می کند.مغز خودش را بازسازی می کند

اتفاقاتی که هنگام خواب برای بدن می افتد

محققان دانشگاه روچستر دریافته اند که مغز هنگام خواب زائده هایی که در طول روز ساخته شده اند را بیرون می ریزد. این مکانیسم سیستم گلیمفاتیک نام دارد و اطلاعات بلااستفاده را دور می ریزد تا بتواند چیزهایی را که حیاتی می داند انباشته سازد و ارتباطشان را تجدید کند.


ویدیو مرتبط :
با سرعتی که تصادف می کنید چه اتفاقاتی می افتد

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

برای ستایش چه اتفاقاتی می افتد؟


هوای پاییز هم غم و غربت زندگی ستایش را داشت. هنوز كاملاً تاریك نشده و زنگ در خانهای كه یكی از لوكیشنهای ثابت سریالهای تلویزیون است را میزنم. اینجا قرار است بخشی از قصه زندگی ستایش در خانه دوستش عاطفه رقم بخورد.

روزنامه ایران: هوای پاییز هم غم و غربت زندگی ستایش را داشت. هنوز كاملاً تاریك نشده و زنگ در خانهای كه یكی از لوكیشنهای ثابت سریالهای تلویزیون است را میزنم. اینجا قرار است بخشی از قصه زندگی ستایش در خانه دوستش عاطفه رقم بخورد. سری اول سریال ستایش در نیمه دوم سال 90 با استقبال خوبی مواجه شد و حالا گروه سازنده این مجموعه مشغول تولید سری دوم آن هستند.

سری دوم این سریال داستان را در 20 سال بعد یعنی زمان حال دنبال میكند. كسانی كه بخش اول را دیدهاند، میدانند قصه در زمان گذشته روایت شد. از ابتدای ورود عكسهای روی دیوار نظرم را جلب میكند. عكسهای عاطفه است با همسرش مرتضی. عاطفهای كه در قصه این سریال مانند ستایش چهرهاش رنگ غبار زندگی را در بیست سال بعد را گرفته است.

گروه مشغول آماده كردن صحنه هستند كه به اتاق گریم میروم تا با بازیگران سخن بگویم. سیروس اسنقی نقش مرتضی مشیری را در این سریال ایفا میكند.او از سال 66 در تئاتر فعالیت دارد.

این بازیگر كه این روزها در سریال معمای شاه، نقش نامزد فرح دیبا را بازی میكند، میگوید: در سری اول ستایش نقشی كه آقای رضا ایرانمنش بازی كرد به من پیشنهاد شد كه به خاطر حضور در تئاتر میسر نشد.

اسنقی میافزاید: سری اول سریال را دیدم حتی بخشهایی را هم فرصت نمیكردم ببینم، پیگیر بودم. این شخصیت دفتر اسناد رسمی دارد. وقتی پس از بیست سال عاطفه، ستایش را پیدا میكند و از مشكلاتش باخبر میشود، به خاطر تخصص همسرش از او میخواهد كمك كند و مرتضی هم به خاطر علاقه به همسرش میپذیرد و كمك میكند.شهناز شهبازی قرار است عاطفه باشد. عاطفهای كه دوست دوران نوجوانی و جوانی ستایش است و همراهیاش را با ستایش در سری اول داستان دیدهایم.

او میگوید: من سری اول را پراكنده دیدم اما عاطفه را میشناختم، البته هیچگاه گمان نمیكردم دوران میانسالی عاطفه را بازی كنم. وقتی این نقش پیشنهاد شد دوباره قسمتهایی كه عاطفه در آنها بود را دیدم تا بیشتر با این شخصیت آشنا شوم.

شهبازی میافزاید: عاطفه را دختر سرزنده و پرحرفی دیدم كه نقطه مقابل ستایش بود چون ستایش شخصیت آرامی دارد. حالا هم كه بیست سال گذشته و یك زن پخته و كامل است.

او معتقد است: در واقع این عاطفه با عاطفه سری اول كاملاً فرق دارد و من برای این نقش همه تلاشم را كردم. آدمها ممكن است تغییر كنند. خصوصیات بدشان را كنار بگذارند و خصوصیات خوبشان پررنگتر شود. با توجه به این نكات و صحبتهایی كه با آقای سلطانی داشتم توانستم عاطفه را ارائه دهم.

شهبازی بازیگر كم كاری است و وقتی از دلایل كم كاریاش میپرسم، میگوید: طی این سالها كار كردم اما سریالهای سنگین و چندین قسمتی نبوده، بیشتر در تله فیلم یا سریالهای اپیزودیك حضور داشتم.دلایل این موضوع دست من نیست شاید كم لطفی دوستان است كه به من پیشنهادهای خوب بازیگری نمیدهند.

در این فاصله گروه تقریباً آماده كار هستند كه به سراغ سعید سلطانی میروم. او كارگردان ستایش است كه با دقت و نگاه خاص خودش سریال را پیش میبرد.سلطانی میگوید: تولید سری دوم از اوایل امسال شروع شد و همچنان ادامه دارد.

در واقع اینگونه نبوده كه چون بخش اول با اقبال مواجه شده سری دوم را بسازیم و یا به عنوان فرصت از این موضوع استفاده كنیم و بگوییم بخش دوم مجموعه را تولید كنیم.از ابتدای تولید این مجموعه میدانستیم كه بخش دومی هم دارد و صحبتهای كلی انجام شده بود اما انجامش منوط شد به پایان سری اول.

این كارگردان ادامه میدهد: بخش دوم سریال در زمان حال میگذرد و رنگ و فضا با سری اول كاملاً متفاوت است و نوع قصه پردازی تغییر كرده است.

چون داستان در 20 سال بعد روایت میشود انتخاب بازیگران كار حساسی است و سلطانی در این باره میگوید: انتخاب بازیگران سری دوم چندان سخت نبود چون بر اساس قالب شخصیتها در سری اول پیش رفتیم. تعدادی از بازیگرها از بخش اول آمده بودند و ادامه نقششان در فصل دوم میآید و ملاكهای انتخابشان تعریف شده بود.شخصیتهایی كه سنشان بیست سال بالاتر رفته و باید بر این اساس پیش میرفتیم.نرگس محمدی بازیگر نقش ستایش است و در این مجموعه نیز نقشش را ادامه میدهد. سلطانی میگوید: «دائماً از خودم میپرسم یك فرد از بیست تا چهل سالگی چقدر تغییر میكند. صورت چقدر شكسته میشود. كافی است اطرافمان را بهتر ببینیم.»

خانم محمدی انتخاب شایستهای است از این نظر كه سری اول را بازی كرده است و در واقع حق مطلب درباره مجموعه ستایش این بود كه مخاطبان او را در سری دوم هم ببینند.

نصیر مدیرتولید پروژه هم اطلاعاتی را اینگونه در اختیارم قرار میدهد: پیش تولید فصل دوم را از فروردین شروع كردیم. اردیبهشت كار را در رامسر كلید زدیم و حدود سه ماه در این شهر مشغول كار بودیم. آنجا كارمان سخت بود چون قول همكاری داده شده بودم اما متأسفانه همكاری چندانی با ما نشد و تلاش كردیم كارمان را درست انجام بدهیم و طبق پیشبینی كارمان را انجام دادیم. در تهران هم لوكیشنهایی از جمله فروشگاه، میدان تره بار و... تصویربرداری را انجام دادیم و كارمان همچنان ادامه دارد، البته مشكلات مالی داریم كه امیدوارم حل شود. پیشبینی ما این است كه تا اوایل دی ماه بخش اول فصل دوم یعنی 26 قسمت را به اتمام برسانیم. استراحت یك ماهه به گروه بدهیم و سپس كار را ادامه دهیم.

پس از این گفتوگو سكانسی قرار است ضبط شود كه مكالمه میان عاطفه و مرتضی درباره یكی از اتفاقات زندگی ستایش را روایت میكند. به تماشای این سكانس مینشینم با این سؤال كه در سری دوم چه اتفاقاتی قرار است برای ستایش بیفتد.