سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

چطور فشار خون را در خانه اندازه گیری کنیم؟


شما برای پی بردن به میزان فشار خون تان همیشه نیاز به مراجعه به پزشک ندارید.

وب سایت آوای سلامت: شما برای پی بردن به میزان فشار خون تان همیشه نیاز به مراجعه به پزشک ندارید. بلکه می توانید در خانه هم روی این روند نظارت داشته باشد. اهمیت مهارت اندازه گیری فشار خون در خانه بخصوص برای کسانی که پر فشاری خون دارند و نیازمند پیگیری های مستمر هستند، دو چندان است.

 عوامل خاصی وجود دارد که باعث افزایش میزان فشار خون به طور موقت می شود. به عنوان مثال سیگار کشیدن، هوای سرد، ورزش، کافئین و داروهای خاص. برای گرفتن فشار خون خود در خانه باید از این عوامل خطر اجتناب کنید. همچنین بسیار مهم است که فشار خون خود را در زمان های مشخص در هر روز چک کنید. پزشک تان ممکن است درخواست کند که فشار خون خود را چندین بار در روز اندازه بگیرید تا نوسانات آن مشخص شود.

چطور فشار خون را در خانه اندازه گیری کنیم؟

قبل از چک کردن فشار خون:

دست کم 30 دقیقه قبل از گرفتن فشار خون، از سیگارکشیدن، مصرف نوشیدنی‌ های کافئین‌ دار مانند قهوه و از ورزش اجتناب کنید.یک مکان آرام برای اندازه گیری فشار خون پیدا کنید چون باید بتوانید به ضربان قلب تان گوش دهید.مطمئن باشید که نیاز به تخلیه مثانه ندارید و در حالتی آرام و راحت به سر می برید.

قبل از اندازه گیری فشار خون لباس راحت و گشاد بپوشید چون باید آستین خود را به راحتی بالا ببرید.روی صندلی به مدت 5 تا 10 دقیقه استراحت کنید.در وضعیت مناسبی بنشینید، پشت ‌تان را راست و به جایی تکیه داده باشد، و پاهای ‌تان صاف روی زمین قرار داشته باشد. بخش پایینی بازوی ‌تان را روی سطح صافی قرار دهید، به طوری که بخش بالایی بازوی ‌تان در سطح قلب ‌تان قرار بگیرد.

دستورات در مورد چگونگی کاربرد و استفاده از بازوبند دستگاه فشار خون را بخوانید یا از پزشک تان بخواهید طرز استفاده از آن را به شما نشان دهد.در اندازه گیری فشار خون بین دست راست و چپ ممكن است اختلاف مختصری وجود داشته باشد؛ اما بهتر است فشار خون در وضعیت نشسته و از دست راست اندازه گیری شود.آستین دست راست را در قسمت بالای بازو جمع كنید؛ طوری كه قسمت بالای بازو برهنه باشد.اگر فشار خون فرد را در حالت نشسته اندازه می گیرید، دست راست را بر روی میز قرار دهید.

دستگاه فشارسنج را نزدیك بازویی كه می خواهید فشار خون را اندازه بگیرید قرار دهید. اگر هوایی درون كیسه لاستیكی بازوبند باشد بوسیله پیچ تنظیم هوای پمپ دستگاه، هوای كیسه را تخلیه كنید و سپس بازوبند فشارسنج را به دور بازوی راست ببندید. بازوبند نباید خیلی محكم یا خیلی شل به دور بازو بسته شود و یا روی آستین قرار گیرد.

نبض مچ دست را با انگشتان اشاره و میانه حس كنید. این نبض در بالای مفصل مچ درون شیاری در امتداد انگشت شست حس می شود.کاف را دور بازو ببندید و سمت دیگر آن را از طرف دیگر به آن سمت برسانید و روی چسب کاف محکم کنید. کاف باید حداقل 2.5 سانت بالاتر از آرنج، کاملا محکم بسته شود.

چطور فشار خون را در خانه اندازه گیری کنیم؟

سر گوشی را پایین کاف، به سمت پایین کاف قرار دهید و آن را دقیقا در ناحیه ضربان شریان بازویی که قبلا پیدا کردید، قرار دهید. گوشی ها را نیز در گوش قرار دهید.

درجه را در جایی قرار دهید که بتوانید آن را ببینید. اگر می خواهید فشارخون خود را بگیرید، آن را در دست چپ خود، محکم نگه دارید.

کاف را باد کنید. سریع و پشت سر هم، حباب پمپ را فشار دهید تا جایی که دیگر نتوانید صدای ضربان را از طریق گوشی، بشنوید. صبر کنید تا درجه عددی 30 تا 40 میلی متر جیوه بالاتر از فشار طبیعی شما را نشان دهد.

باد کاف را خالی کنید. شیر جریان هوا را باز کنید و بگذارید باد کاف خالی شود. درجه باید 2 تا 3 میلی متر در هر ثانیه، پایین بیاید.به درجه نگاه کنید و زمانی که دوباره توانستید ضربان خود را بشنوید، عدد روی آن را بخوانید. این عدد، فشارخون سیستولیک شماست.دقیقا زمانی که صدای ضربان قطع شد، همان عدد را دوباره بخوانید. این عدد، میزان فشارخون دیاستولیک شماست.

این کار را در روز چند بار انجام دهید البته قبل از تکرار اندازه گیری مجدد یک دقیقه حداقل صبر کنید.

تاریخ و زمان اندازه گیری فشار خون بعلاوه اعداد فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را ثبت کنید و با پزشک تان در میان بگذارید. عواملی مانند ورزش های اخیر در روز، غذایی که خورده اید، یا رویدادهای استرس زا را نیز ثبت کنید.


ویدیو مرتبط :
اندازه گیری فشار خون

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

اندازه‌گیری فشار خون و نبض با پوست الکترونیکیاخبار ,اخبار علمی ,اندازه‌گیری فشار خون و نبض

 

اخبار علمی - اندازه‌گیری فشار خون و نبض با پوست الکترونیکی

یک حسگر پوشیدنی از جنس سیم‌های طلا توسط دانشمندان استرالیایی ساخته شده که می‌تواند به تولید پوست الکترونیکی با قابلیت نظارت بر فشار خون، نبض و ضربان قلب کمک کند.

 سیم بسیار حساس مورد استفاده برای حسگر فشار به نازکی پوست انسان بوده و همچنین می‌تواند برای طراحی نمایشگر لمسی نشکن ارزان برای تلفنها یا تبلتها مورد استفاده قرار بگیرد.

به گفته محققان دانشگاه موناش، این حسگر منعطف و محکم از پتانسیل بالایی برای نظارت بر سلامت مردم در هر مکان و هر زمان برخوردار است.

این محققان با همکاری دانشمندان مرکز نانوساخت ملبورن از نازکترین سیمهای طلای تولید شده برای طراحی حسگر استفاده کردند که ضخامت آنها دو نانومتر است.

انعطاف پذیری قدرتمند حسگر بدین معنی است که می‌توان آن را به عنوان یک دستگاه تشخیصی برای تشخیص فشار خون یا نبض در زمان واقعی و تحت شرایط گوناگون مانند ورزش یا در زمان خواب استفاده کرد.

اگرچه در این مرحله تنها یک حسگر به اندازه یک چسب تولید شده، اما به گفته محققان، فرآیند تولید می‌تواند به سادگی در مقیاسهای بزرگتر ادامه یابد.

این پژوهش در مجله Nature Communications منتشر شده است. 

اخبار علمی - ایسنا