سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

چربی‌سوزی در سه سوت!


با‌ وجود اینکه ما طرفدار رژیم‌های غذایی سالم و برنامه‌های ورزشی هستیم، اما گشتن به‌دنبال راه‌های میانبر برای کاهش وزن و مزایای مرتبط با آن که محققان در حال کشف و آزمایش آنها هستند، می‌تواند گاهی جالب و راهگشا باشد.

مجله سیب سبز: علم در سال‌های اخیر پیشرفت قابل‌توجهی داشته و به‌صورت روزافزون نیز به جلو حرکت می‌کند. با‌ وجود اینکه ما طرفدار رژیم‌های غذایی سالم و برنامه‌های ورزشی هستیم، اما گشتن به‌دنبال راه‌های میانبر برای کاهش وزن و مزایای مرتبط با آن که محققان در حال کشف و آزمایش آنها هستند، می‌تواند گاهی جالب و راهگشا باشد.

 با توسعه فناوری‌های برتر، شناسایی ژن‌ها و پروتئین‌ها و تغییر باورهای دیرینه در زمینه تکنولوژی، محققان به روش‌های جدیدی برای کاهش وزن دست یافته‌اند. این روش‌ها می‌تواند شما را در کاهش وزن کمک کند، ما این روش‌ها را به شما معرفی می‌کنیم اما به شما توصیه می‌کنیم آنها را با مشورت پزشک و متخصص مربوطه انتخاب و تجربه کنید. اگر می‌خواهید از جدیدترین روش‌های درمان چاقی آگاه شوید این مطلب مخصوص شماست.

چربی‌سوزی در سه سوت!

اولتراسوند یا فراصوت

آیا اولتراسوند (فراصوت) می‌تواند سلول‌های چربی را از بین ببرد؟ UltraShape همین سال گذشته موفق به دریافت تاییدیه سازمان غذا و داروی ایالات متحده شد. این عمل که در سه جلسه جداگانه با فاصله زمانی ۱۰ تا ۱۴‌روز انجام می‌گیرد، به شما کمک می‌کند که چند اینچ از سایزتان را کاهش دهید. اگر مایل به انجام این عمل باشید، پزشکان در وهله اول وزن‌تان را اندازه‌گیری می‌کنند و شاخص توده بدنی شما را به‌دست می‌آورند. در این عمل، از یک ژل چسبناک و یک وسیله گرمایشی در نواحی تحت درمان استفاده می‌شود. این پروسه درمانی کمتر از 10دقیقه به طول می‌انجامد. بیماران می‌توانند با رعایت دستورالعمل‌های پس از درمان در رابطه با ورزش و رژیم غذایی، به‌راحتی وزن کم کنند. با این کار، سطح شکم به‌طور قابل‌توجهی صاف می‌شود.

قرص‌های محرک گوارش

بر‌اساس تحقیقات جدید موسسه سالک، اگر بدن‌تان فکر کند در حال خوردن هستید، حتی اگر چنین نباشد، فرایند هضم مواد غذایی را آغاز می‌کند. این امر ممکن است باعث افزایش روند چربی‌سوزی در بدن شده و سوخت‌و‌ساز بدن را بهبود ببخشد. قرص‌های محرک گوارش به‌گونه‌ای توسعه یافته‌اند که تنها داخل روده عمل کنند تا عوارض جانبی نداشته باشند. اما این قرص‌ها چطور عمل می‌کنند؟ به گفته رونالد ایوانز، مدیر آزمایشگاه ژنتیکی سالک، این قرص‌ها مثل یک وعده غذایی خیالی عمل می‌کنند؛ یعنی همان سیگنال‌هایی را به مغز می‌فرستند که حین خوردن غذا ارسال می‌کنید. از این رو، بدن شما به ایجاد فضای کافی برای ذخیره غذا می‌پردازد.

 اما هیچ‌گونه کالری دریافتی وجود ندارد و هیچ‌گونه تغییری در اشتهای شما ایجاد نمی‌شود. این آزمایش روی موش‌ها به انجام رسیده است، اما اثرات دارویی قابل تعمیم هستند و تنها به کاهش وزن محدود نمی‌شوند. این قرص‌ها علاوه بر تسریع روند چربی‌سوزی، باعث محدود شدن روند افزایش وزن شده و سطح قند خون و کلسترول‌های بد را در بدن کنترل می‌کنند. با وجود  این اگر تصمیم دارید این روش را تجربه کنید درباره ادعاهای مطرح شده و بی‌عارضه بودن قرص‌ها مطمئن شوید.

آنزیم‌های آزمایشگاهی

محققان آزمایشگاه نستله در سوئیس روی فناوری‌های دور از ذهن کاهش وزن کار می‌کنند. محققان موفق شدند آنزیمی کشف کنند که اگر به وسیله ترکیب C13 برانگیخته شود، سوخت‌و‌ساز بدن را بهبود می‌بخشد. به‌زعم آنها، این نتیجه بزرگ دروازه توسعه یک نوشیدنی چربی‌زدا را به روی‌شان گشوده است. اما قبل از اینکه هیجان زده شوید، بهتر است به جزئیات امر توجه کنید. به عنوان مثال، دانشمندان معتقدند که تهیه یک نوشیدنی با مزایای فوق یک امر ۵۰-۵۰ است. از‌سوی دیگر، این آزمایشات صرفا برای افرادی در‌نظر گرفته شده‌اند که تحرک کمی دارند.

چربی‌سوزی در سه سوت!

 این آنزیم به افرادی کمک می‌کند که تحمل ورزش و تمرینات سنگین را ندارند. افراد می‌توانند با بهره‌گیری از مزایای جدید، به‌جای ۲۰ یا ۴۰دقیقه دوچرخه‌سواری، کمی پیاده‌روی کنند تا متابولیسم بدن‌شان افزایش یابد. در‌واقع، تمرینات پرفشار در این شرایط اثرات مشابهی ایجاد می‌کنند. این تکنیک‌ها، راهبردهای موثری هستند و به کسانی که از مشکلات سلامت رنج می‌برند، کمک می‌کنند با جلوگیری از تداوم روند چاقی، به بهبود وضعیت بدنی خویش بپردازند.

سرکوب ژن ‌های ناسازگار

تصور کنید قرصی وجود داشت که می‌توانستید پس از مصرف آن با خیال راحت بستنی، شیرینی و کیک بخورید، بدون آنکه نگران افزایش وزن خود باشید. بله! این رژیم غذایی یک برنامه رویایی است که خیلی‌ها در سر می‌پرورانند. با این حال، محققان در حال انجام بررسی‌های بیشتر در این زمینه هستند. محققان با مطالعه روی کرم‌ها، یک ژن سرکوبگر چاقی را در محیط آزمایشگاه مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آنها در بررسی‌های خود دریافتند کرم‌هایی که از طریق یک جهش ژنتیکی موجب بیش‌فعالی ژن SKN-1 شده‌، می‌توانند با رژیم‌های غذایی غربی (سودا، سیب‌زمینی سرخ‌کرده، همبرگر و انواع شیرینی) که پر‌قند و پر‌چربی هستند، مقابله کرده و مانع از افزایش وزن شوند. کرم‌های عادی باعث افزایش وزن می‌شدند.

از آنجایی که ژن SKN-1 در انسان‌ها به شکل پروتئین nrf2 وجود دارد، ممکن است تغییراتی در فرم این ژن ایجاد شود. شرکت‌های تولیدکننده دارو در حال توسعه دارویی هستند که روی nrf2 اثر بگذارد؛ دارویی که هم سم‌زدا باشد و هم بتواند آسیب‌های سلولی را برطرف کند. در حال حاضر، ارتقای عملکرد این پروتئین در بدن به افزایش احتمال شیوع سرطان نسبت داده می‌شود، بنابراین خطرات بسیاری در این زمینه وجود دارد. اما ایده توسعه یک قرص یا داروی مقابله با چاقی به خودی خود یک ایده جالب توجه است، حتی اگر بدانیم که تضمینی در این راستا وجود ندارد.

یخ‌درمانی کنید؟

شاید در مورد رژیم غذایی حماسه‌ساز مایکل فلپس در جریان بازی‌های المپیک‌2008 پکن چیزهای زیادی شنیده باشید. او در روز بیش از ۱۲هزار کالری مصرف می‌کرد تا بتواند تمرینات شنای خود را به اتمام برساند. توانایی فلپس در مصرف پنج‌برابر کالری بیشتر در مقایسه با مقدار متوسط آمریکایی‌ها و عدم افزایش وزن، یک امر قابل‌توجه است. به‌عنوان مثال، یک دونده ماراتن تنها ۲۵۰۰کالری در روز می‌سوزاند. ری کرونیس که از دانشمندان ناساست، در این زمینه تحقیقاتی انجام داده است. از آنجایی که او در حیطه کاری خود با انتقال حرارت و اثرات سرما بر متابولیسم بدن آشنا بود، به‌طور تصادفی به یک کشف بزرگ در این زمینه دست یافت.

 فلپس به‌ سادگی با شنا کردن در استخر آب سرد در طول روز، کالری‌های دریافتی خود را می‌سوزاند. کرونیس برای آزمایش نظریه خود، پس از آنکه سال‌ها در تلاش بود وزن کم کند، به دوش گرفتن زیر آب سرد و پیاده‌روی با لباس کم در زمستان روی آورد. او در 6هفته تقریبا ۲۷پوند وزن کم کرد و در حال حاضر به تحقیق در این زمینه مشغول است. شاید ایده‌های مشابهی برای سوزاندن کالری شنیده باشید؛ یخ بخورید تا کالری بسوزانید! بگذارید بدن‌تان داخل خانه از سرما بلرزد! اما فناوری‌های بسیاری در دست توسعه‌اند. جلیقه یخ موسوم به «کُلد شولدر» که توسط وین بی-هیز، استادیار دانشگاه کالیفرنیا در ایروین توسعه یافته، یکی از این فناوری‌هاست.

چربی‌سوزی در سه سوت!

 پوشیدن این جلیقه کمک می‌کند که در کمتر از یک ساعت ۲۵۰کالری بسوزانید. با این حال، نباید فریب فناوری‌های تایید نشده را بخورید. هیچ‌کس نمی‌تواند با تحمل سرمای شدید وزن کم کند. خیلی‌ها در آغاز راه آن‌قدر خام عمل می‌کنند که انگار می‌خواهند کالری‌های دریافتی دیگران را نیز از بدن آنها بیرون بکشند. با‌وجود اینکه این ایده‌ها در جای خود جالب توجه هستند، سبک زندگی سالم اعم از رژیم غذایی و ورزش منظم کماکان بهترین گزینه موجود برای کاهش وزن است. توجه داشته باشید که هیچ‌وقت برای سالم غذا خوردن دیر نیست.

لیپولیزر روشی برای نتیجه سریع

روش دیگر برای از بین بردن سریع چربی‌ها وجود دارد که توجه زیادی را هم به خود جلب کرده و آن لیپولیزر است که در این روش سطوح کم‌انرژی توسط لیزر کم‌سطح به غشای سلولی در سلول‌های چربی ساطع می‌شود. سلول‌های چربی مختل شده اسیدهای چربی و  تری گلیسیریدها را از فضاهای سلول تخلیه می‌کنند. با ایجاد حفره‌هایی داخل غشای سلول، شکل گرد سلول کاهش حجم پیدا می‌کند یا ازبین می‌رود و باعث لاغری موضعی می‌شود. ساختارهای سلولی عروق، پوست و عصب در این فرایند آسیب نمی‌بینند.

حفره‌های سلول، اسیدهای چرب یا گلیسرل یا تری‌گلیسیریدها را به فضاهای سلول تخلیه می‌کنند. فرایند سوخت‌وساز طبیعی بدن اسیدهای چرب را برای استفاده به‌عنوان انرژی منتقل می‌کند. بقیه از طریق سیستم لنفاوی بدن از بدن خارج می‌شوند. برای ازبین بردن نواحی درمان شده هر روز ورزش کنید و آب زیادی بنوشید. هر پره لیزر دیودهای متعددی دارد. پره‌ها در نواحی مورد‌نظر قرار داده می‌شوند و چراغ‌های گرمایی روشن می‌شوند. این روش هیچ درد، زمان از کارافتادگی یا عوارض جانبی‌ای ندارد.

این فناوری در درمان چین و چروک و جوان‌سازی پوست از طریق بازتولید و ترمیم کلاژن موفقیت بسیاری را به‌همراه داشته است. با کاهش ناحیه چربی و لاغری موضعی، پوست سفت می‌شود و ظاهر جوان‌تری پیدا می‌کند. افراد مختلف می‌توانند از این روش استفاده کنند اما قبل از امتحان کردن آن باید با پزشک متخصص مشورت کنید.


ویدیو مرتبط :
‫خشک کردن- چربی‌ سوزی‬‎

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

بهترین زمان برای چربی سوزی 

 

 بهترین زمان برای چربی سوزی

 

بهترین زمان از روز برای انجام تمرینات ایروبیک (هوازی) کی است؟ پاسخ این است که هر وقت که دوست داشتید. مهمترین مسئله این است که فقط باید فعالیت هوازی داشته باشید. تمرینات قلبی-عروقی مداوم مثل پیاده روی، دو، پله نوردی، یا دوچرخه سواری به مدت 30 دقیقه چربی سوزی می کند و مهم نیست در چه ساعتی از روز باشد. اما اگر می خواهید بیشتری فایده ممکن را از هر دقیقه تمرینتان ببرید، باید صبح ها زودتر بیدار شوید و قبل از خوردن صبحانه تمرین خود را انجام دهید. فعالیت های ایروبیک در صبح ناشتا نسبت به انجام این تمرینات در طول روز سه مزیت عمده دارد:

 

در اول صبح وقتی شکمتان خالی است، سطح گلیکوژن (کربوهیدرات ذخیره بدن) عضلات و کبد پایین است. اگر ساعت 7 شی شام خورده باشید و صبحانه تان را نیز 7 صبح بخورید، یعنی بدنتان 12 ساعت بدون غذا بوده است. طی این روزه 12 ساعته سطح گلیکوژن کم کم پایین می آید تا گلوکز لازم برای عملکردهای مختلف بدن را حتی در موقع خواب فراهم کند. درنتیجه، شما با گلیکوژن و قند خون بسیار پایین از خواب بیدار می شوید-که بهترین محیط برای سوختن چربی ها به جای کربوهیدرات است. اینکه چقدر بیشتر چربی سوزی می کنید مشخص نیست اما برخی تحقیقات نشان داده که وقتی تمرینات کاردیو وقتی گلییکوژن بدن خالی است انجام شود، تا 30% بیشتر خواهد بود.

 

حالا باید دید که این فرایند چطور انجام می شود. تقریباً ساده است. کربوهیدرات (گلیکوژن) منبع اصلی انرژی بدن است. وقتی ذخیره این منبع انرژی کم باشد بدن مجبور می شود به سراغ منابع ثانویه انرژی یا ذخائر بدن برود که چربی هاست. اگر تمرینات کاردیو را بلافاصله بعد از خوردن غذا انجام دهید، باز هم چربی سوزی خواهید کرد اما مقدار کمتری چربی خواهید سوزاند چون اول کربوهیدرات هایی که مصرف کرده اید خواهد می سوزد. همیشه ترکیبی از کربوهیدرات و چربی بعنوان سوخت در بدن می سوزد اما برحسب زمان انجام تمرینات کاردیو، می توانید نسبت سوختن چربی ها را به کربوهیدرات تغییر دهید. اگر نمی توانید اول صبح تمرینات هوازی را انجام دهید، بهترین زمان دیگر برای این کار بلافاصله بعد از تمرینات بدنسازی است. تمرینات بدنسازی فعالیت غیرهوازی است (کربوهیدرات سوز) و درنتیجه گلیکوژن عضلات را تخلیه می کند. به همین دلیل است که انجام تمرینات هوازی بعد از بدنسازی دقیقاً همان اثر تمرینات اول صبح را دارد.

 

دومین فایده انجام تمرینات در اول صبح تاثیری است که بعد از تمرین به جای میگذارد. وقتی تمرین کاردیو را اول صبح انجام می دهید، نه تنها در طول زمان تمرین چربی سوزی می کنید، بلکه این چربی سوزی با سرعت بیشتر بعد از تمرین نیز ادامه خواهد داشت. اما چرا؟ به این دلیل که یک جلسه شدتی تمرین قلبی-عروقی متابولیسم بدن شما را تا ساعت ها بعد از اتمام جلسه تمرین بالا نگه می دارد. اگر تمرینات کاردیو را شب انجام دهید هنوز هم طی تمرین چربی سوزی می کنید و می توانید از آن استفاده ببرید اما با انجام تمرینات کاردیو در شب دیگر نمی توانید از فایده چربی سوزی بعد از تمرین هم استفاده کنید چون متابولیسم شما وقتی به خواب می روید به شدت زیادی پایین می آید.

 

چربی سئزی بیشتر تنها دلیل انجام تمرینات ایروبیک در اول صبح نیست. فایده سوم انجام این تمرینات در صبح آن حس پیشرفت و اشتیاق است که تا پایان روز همراهتان خواهد بود. ورزش می تواند تجربه ای دلپذیر و لذت بخش باشد اما هرچه سخت تر و چالش انگیزتر شود، صبح ها زود بیدار شدن هم برایتان مهم تر می شود. وقتی از هر کاری که به نظرتان ناخوشایند می آید طفره بروید، آن کار تا پایان روز گریبانتان را می گیرد و حس عدم موفقیت، استرس و گناه در شما ایجاد می کند.

 

شاید صبح زود بیدار شدن و ورزش کردن به نظرتان سخت بیاید اما یک دقیقه به زمانی فکر کنید که یک کار خیلی سخت را در زندگیتان انجام دادید و موفق شدید. آیا بعد از آن احساس فوق العاده ای نداشتید؟ انجام هر کاری، مخصوصاً کاری که از نظر فیزیکی سخت باشد، نوسانی در شما ایجاد می شود. وقتی اینکار ورزش باشد،این نوسان فیزیولوژیکی و روانی می شود. از نظر فیزیولوژیکی ورزش باعث می شود که در بدن اندورفین آزاد شود. اندورفین ها هورمون های شبه افیون هستند که صدها مرتبه از قوی ترین مروفین ها هم قوی تر هستند. این اندورفین ها روحیه شما را بسیار شاد و بشاش می کند، استرستان را پایین می آورد، گردش خون را در بدنتان تقویت می کند و درد را تسکین می دهد. به این ترتیب وقتی صبحها زود از خواب بیدار شوید و وزش کنید، تا پایان روز شاد و سرحال خواهید بود واسترس کمتری حس خواهید کرد.

 

هنوز هم می گویید نمی توانید صبحها زود از خواب بیدار شوید؟ اشکالی ندارد خیلی از ما اینطور هستیم اما فقط باید بدانید که سختی این کار واقعاً ارزشش را دارد. اول ممکن است خیلی برایتان سخت باشد اما بعد از گذشت چند هفته آنقدر به آن عادت می کنید که اتوماتیک وار خودتان سر اسعت مشخص از خواب بیدار می شوید. فقط کافی است که امتحان کنید. با خودتان قرار بگذارید که این کار را اول فقط به مدت 21 روز انجام دهید. وقتی آن 21 روز تمام شود شما هم لاغرتر شده اید و صبح ورزش کردن هم دیگر برایتان به شکل عادت درآمده است. هرچه بیشتر اینکار را انجام دهید، میلتان برای انجام آن بیشتر می شود.

منبع:blogfa.com