سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

چرا وقتی رژیم می‌گیرید چاق می‌شوید؟


بعضی‌ها بیشتر از یکی، دو هفته نمی‌توانند به توصیه‌های متخصص تغذیه پایبند بمانند. رژیم گرفتن برای آنها کار استرس‌زایی است که یا نصفه و نیمه رهایش می‌کنند یا اینکه باوجود ادامه دادنش، به‌جای لاغر شدن هر روز چاق‌تر می‌شوند.

مجله سیب سبز - آسا ابراهیمی: بعضی‌ها بیشتر از یکی، دو هفته نمی‌توانند به توصیه‌های متخصص تغذیه پایبند بمانند. رژیم گرفتن برای آنها کار استرس‌زایی است که یا نصفه و نیمه رهایش می‌کنند یا اینکه باوجود ادامه دادنش، به‌جای لاغر شدن هر روز چاق‌تر می‌شوند. شاید یکی از دلایل شلوغی این روزهای مطب متخصصان تغذیه، دوباره و چند باره نشستن همین جمعیت شکست‌خورده روی صندلی درمان باشد.

اگر شما هم یکی از کسانی هستید که برای حفظ تناسب‌اندام و البته سلامت‌تان می‌خواهید وزن کم کنید و نمی‌دانید چه چیزی باعث نیمه‌کاره رها کردن برنامه غذایی‌تان می‌شود، این مطلب را بخوانید. محققان در بررسی‌های‌شان مهم‌ترین دلایل شکست خوردن در زمان رژیم گرفتن را کشف کرده‌اند.

چرا وقتی رژیم می‌گیرید چاق می‌شوید؟

نمی‌دانید چرا شیرینی هوس می‌کنید؟

بی‌خوابی شبانه، شما را تنها خسته نمی‌کند، بلکه گرسنگی غیرقابل تحملی را هم به جان‌تان می‌اندازد. افرادی که شب‌ها به‌موقع به تختخواب نمی‌روند، اغلب حدود 248کالری بیشتر از نیاز روزانه‌شان مصرف می‌کنند و برای رها شدن از خستگی ناشی از بی‌خوابی، سراغ خوراکی‌های پرکالری و انرژی‌بخش و حتی نوشابه‌های گازدار و انرژی‌زا می‌روند و سهم سبزیجات و میوه‌ها را در رژیم غذایی روزانه‌شان نصف می‌کنند.

چنین افرادی بیشتر به خوردن خوراکی‌های شیرین و شکلات‌ها تمایل نشان می‌دهند و حتی بعد از مدتی به مصرف مداوم این خوراکی‌های چاق‌کننده وابسته می‌شوند. اگر به دیر خوابیدن و کم خوابیدن‌تان ادامه دهید، بعید نیست آن‌طور که پژوهشگران می‌گویند، خیلی زود به شکل غیرقابل کنترلی وزن اضافه کنید.

کم‌خوابید؟

گفتیم که کم‌خواب‌ها دل‌شان همیشه شیرینی و پفک می‌خواهد اما باید بدانید که چاقی که بعد از کم‌خوابی گریبان شما را می‌گیرد، تنها حاصل پرخوری‌های‌تان نیست. بررسی‌های دیگری ثابت کرده‌‌اند که کم‌خوابی یا شب‌زنده‌داری در فعالیت هورمون‌ها اختلال ایجاد می‌کنند و با بر هم زدن ریتم طبیعی بدن و دستکاری میزان ترشح هورمون‌ها، شما را حتی بدون زیاد از حد کالری گرفتن چاق می‌کنند.

به‌همین دلیل اگر خواب‌تان کمتر از اندازه طبیعی است، بین شب چند بار بیدار می‌شوید یا بیش از اندازه دیر به تختخواب می‌روید، روی توانایی‌تان در کنترل خود حساب نکنید و بدانید که حتی در صورت روزه‌دار بودن شما، هورمون‌ها کار خود را کرده و چرخه سوخت‌وساز بدن‌تان را با اختلال مواجه می‌کنند. اختلالی که زمینه را برای چاق‌تر شدن‌تان فراهم می‌کند.

کارتان زیاد است؟

وقتی بعد از بی‌خوابی شبانه یا سپری کردن یک روز پرمشغله و خسته‌کننده به غذا درست کردن فکر می‌کنید، چه گزینه‌هایی به ذهن‌تان می‌رسد؟ احتمالا برای شام غذاهایی که در منوی ذهنی شما چرخ می‌زنند، پیتزا، چلوکباب یا در بهترین حالت، کوکوی سیب‌زمینی هستند. از نظر محققان هوس کردن چنین غذاهایی بعد از بی‌خوابی شبانه عجیب نیست. آنها می‌گویند افرادی که شب‌زنده‌داری می‌کنند، بیشتر هوس خوراکی‌های حاوی کربوهیدرات به سرشان می‌زند و البته اغلب نمی‌توانند در برابر میل‌شان به خوردن دسر هم مقاومت کنند.

از آنجایی که این غذاهای سرشار از کربوهیدرات خیلی زود در بدن تبدیل به قند می‌شوند، می‌توانند به مغز یک فرد نیازمند انرژی سوخت برسانند و حالش را بهتر کنند؛ اما بدی‌اش این است که این خوراکی‌ها باعث ترشح بیشتر هورمون گرسنگی در بدن هم می‌شوند و شما را تنها پس از گذشت زمان کمی بعد از میل کردن غذا دوباره گرسنه می‌کنند. اگر به هیچ عنوان نمی‌توانید میل‌تان به خوردن غذاهای سرشار از کربوهیدرات را مهار کنید، لااقل سراغ کربوهیدرات‌های پیچیده بروید که عواقب گفته شده را برای‌تان رقم نمی‌زنند.

برنج قهوه‌ای، نان سبوس‌دار، ماکارونی‌های سبوس‌دار و غذاهایی از این دست می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای شام شبانه شمایی که به شدت نیازمند انرژی هستید به‌حساب بیایند. اما اگر هنوز آنقدر بر خود‌تان تسلط دارید که بتوانید اشتهای‌تان را کنترل کنید، بهتر است سراغ گزینه‌هایی که حجم پروتئین‌شان بالاتر است بروید یا حداقل نیمی از شام‌تان را به خوراکی‌هایی که با سبزیجات تازه طبخ شده‌اند اختصاص دهید.

تشنه‌اید؟

شاید ندانید که مغز ‌شما نمی‌تواند همیشه تفاوت میان احساس تشنگی و گرسنگی را تشخیص دهد. از آنجا که هنگام هجوم آوردن هر دوی این احساس، ناحیه یکسانی در مغز تحریک می‌شود، گاهی هنگام تشنگی شما به اشتباه بدن‌تان را گرسنه ارزیابی می‌کنید. به‌همین دلیل شما در زمانی که هیچ نیازی به دریافت کالری‌های بیشتر و غذا خوردن ندارید، به‌خاطر اشتباه گرفتن تشنگی با گرسنگی، مقدمات چاق‌تر شدن‌تان را فراهم می‌کنید و بیهوده غذا یا هله‌هوله می‌خورید.

برای فرار از چنین سوء‌تفاهمی، شاید بهترین راه این باشد که قبل از باز کردن در یخچال و سوخت رسانی به بدن‌تان، یک لیوان آب بنوشید. به خودتان بگویید که تا 20دقیقه بعد از نوشیدن آب اجازه دریافت کالری را ندارید و تنها اگر بعد از گذشت این زمان باز هم احساس گرسنگی کردید،‌ می‌توانید غذا یا میان‌وعده بخورید. امتحانش مجانی است. شاید بعد از گذشت این زمان دیگر میلی به بلعیدن یک بشقاب سیب‌زمینی سرخ کرده یا یک بسته چیپس نداشته باشید و دوباره هوس خوردن یک لیوان آب دیگر که از پس سم‌زدایی بدن‌تان هم برمی‌آید را پیدا کنید.

مشکلات زنانه دارید؟

نوسانات سطح هورمون‌ها در روزهای پیش از قاعدگی، می‌توانند شما را گرسنه و ضعیف جلوه دهند. به‌همین دلیل در برخی روزهای ماه توان‌تان برای کنترل اشتهای خود کم می‌شود و دل‌تان می‌خواهد همه خوراکی‌های شیرین یا کربوهیدراتی موجود در خانه را یکجا ببلعید. تقصیر شما نیست؛ اتفاق‌هایی که هورمون‌ها زمینه‌ساز‌شان می‌شوند، نمی‌گذارند به هیچ ماده غذایی در خانه رحم کنید.

حالا اگر شما به مشکلات هورمونی دچار شده باشید، در تمام روزهای سال می‌توانید حالاتی شبیه این روزها را تجربه کنید و حتی باوجود میل شدیدی که به لاغر شدن و رژیم گرفتن دارید، از پس عمل کردن به برنامه‌ریزی‌های‌تان برنیایید. درصورتی که باوجود رعایت همه اصولی که متخصص تغذیه برای‌تان مشخص کرده، باز هم چاق می‌شوید یا در صورت اینکه اشتهای غیرقابل کنترلی دارید که نمی‌گذارد به رژیم‌تان پایبند باشید، حتما به متخصص زنان مراجعه کنید و از او بخواهید برای‌تان آزمایشی بنویسد که وضعیت هورمون‌های‌تان و سامان یا نابسامان ترشح شدن‌شان در آن مشخص شود.

چرا وقتی رژیم می‌گیرید چاق می‌شوید؟

همسرتان چاق است؟

زندگی با یک فرد خوش‌خوراک و غذا خوردن در کنار او، می‌تواند یکی از دلایل چاقی‌تان باشد. از نظر محققان اینکه کنار چه کسی غذا می‌خورید و با چه کسی به رستوران می‌روید، می‌تواند روی انتخاب‌های شما تاثیر بگذارد و اگر با یک فرد فست‌فود دوست که به خوردن غذا‌های پرکالری میل زیادی دارد رستوران بروید، احتمال اینکه شما هم انتخاب‌های چاق‌کننده‌ای داشته باشید کم نخواهد بود.

درصورتی که می‌خواهید به رژیم غذایی‌تان پایبند باشید و وزن کم کنید، چاره‌ای جز مجبور کردن همسرتان به رژیم گرفتن نخواهید داشت. قطعا برای شمایی که شب را باید با بشقاب سبزیجات سر کنید، نشستن کنار کسی که برنامه‌های تلویزیونی را با چیپس و پفک خوردن تماشا می‌کند، خالی از ضرر نخواهد بود. پس از همسرتان خواهش کنید در این مدت همراه شما باشد و به‌خاطر رسیدن شما به هدف‌تان از بخشی از تمایلات خوراکی‌اش چشم‌پوشی کند. انگار اگر این بار همراهی برای رسیدن به هدف‌تان نداشته باشید، عبور از این مرحله برای‌تان چندان آسان و حتی میسر نخواهد بود.

رئیس‌تان بداخلاق است؟

برای اینکه هورمون‌ها شما را هر روز چاق‌تر از دیروز کنند، حتما نباید زن باشید. حتی آقایان هم با بیشتر شدن ترشح برخی هورمون‌ها در بدن‌شان در معرض خطر چاقی قرار می‌گیرند. هورمون‌های استرس یکی از انواع آنها هستند که حتی در صورت وفادار ماندن‌تان به رژیمی که از متخصص تغذیه گرفته‌اید، می‌توانند باعث چاق‌تر شدن‌تان شوند. اگر با رئیسی بدخلق هر روز سر و کله می‌زنید، اگر به‌خاطر ابتلای یکی از عزیزان‌تان به یک بیماری سخت مدام با استرس درگیرید یا اگر تغییرات شرایط زندگی و وضعیت اقتصادی استرس فراوانی را به شما تحمیل کرده، طبیعی است که چاقی هم به همه مشکلاتی که با آنها روبه‌رو هستید، اضافه شود و به‌خاطر ترشح بیشتر هورمون‌های استرس، ترازویی که خودتان را با آن وزن می‌کنید،‌ هر روز عدد بالاتری را نمایش دهد.

برای فرار از چنین شرایطی، هیچ چاره‌ای جز آرام کردن خود پیش روی‌تان نیست. شما نه تنها باید مقاومت روانی‌تان را با تمرین‌های خود و حتی کمک متخصصان روانشناس در برابر مشکلات بالا ببرید، بلکه با کمک ورزش هر روزه که باعث ترشح سروتونین بیشتر و شادتر شدن‌تان می‌شود هم می‌توانید با این مشکلات مبارزه کنید. انجام تمرین‌های تن‌آرامی هم در این زمینه بی‌اثر نیست.

فراموش نکنید که میان جسم و روان شما ارتباط بسیار نزدیکی وجود دارد و اگر آرامش را به بدن‌تان برگردانید، روان‌تان هم آرام می‌گیرد. یادتان نرود که همیشه شرایط محیطی نیست که به شما استرس وارد می‌کند. گاهی حضور شما در همان محیطی که همه همکاران‌تان از آن ناراضی هستند هم می‌تواند استرس‌هایی را به‌همراه بیاورد. پس درصورتی که می‌بینید توان‌تان در تحمل استرس پایین آمده، راهکارهایی که گفتیم را به کار ببندید تا به آرامش برسید.

می‌خواهید فیل هوا کنید؟

آدم‌هایی که از خودشان انتظار زیادی دارند و حاضر نیستند برای رسیدن به اهداف‌شان به خود وقت بیشتری دهند، گزینه خوبی برای رژیم گرفتن نیستند. آنها به محض مراجعه به مطب متخصص تغذیه، نسبت به تغییرات بدن‌شان دچار وسواس می‌شوند و با روزی چند بار روی ترازو رفتن و انتظار غیرمنطقی داشتن از تلاش‌های‌شان، زمینه را برای ناتمام رها کردن این تصمیم فراهم می‌کنند. این آدم‌ها که هیچ‌وقت نمی‌توانند به آینده چشم داشته باشند و اهداف‌شان را بلندمدت ترسیم کنند، به محض اینکه چند روز وزن‌شان را ثابت ببینند از رژیم گرفتن منصرف می‌شوند و با شدتی بیشتر از قبل به دریافت کالری‌های مازاد رو می‌آورند.

همین موضوع است که باعث می‌شود بسیاری از افراد بعد از یک دوره کوتاه رژیم گرفتن، چاق‌تر از قبل شوند و با مشکلی صدچندان دوباره راهی مطب متخصصان تغذیه شوند. باور کنید لاغر شدن برای همه ممکن است اما همه افراد به یک سرعت لاغر نمی‌شوند. پس وقت رژیم گرفتن خود را با هیچ کسی مقایسه نکنید و انتظارات واقع‌بینانه‌ای از خودتان و بدن‌تان داشته باشید.


ویدیو مرتبط :
اگر حتی روزه نمی گیرید سحر بلند شوید، آیت الله مجتهدی

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

وقتی با این جمله كودكتان مواجه می شوید ! 

وقتی با این جمله كودكتان مواجه می شوید چه باید بكنید؟

 

 

دل درد در کودکان,داروی دل درد,اسهال در کودکان

 

بهار، فصل نوبرانه‌هاست؛ فصلی كه در آن تا دلتان بخواهد می‌توانید چغاله بادام، گوجه‌سبز و توت‌فرنگی بخورید؛ اما كمی صبر كنید! آیا كودكان هم می‌توانند تا دلشان بخواهد از این نوبرانه‌ها نوش‌جان كنند؟ از آنجا كه كودكان در سنین رشد قرار دارند و دستگاه گوارش آنها به‌طور كامل تكامل نیافته است، به ویژه كودكان 2 تا 5 سال كه به خوبی قادر به جویدن بافت‌های میوه‌های سخت و نارس نیستند، این روند موجب بروز دل‌دردهای شدید، عدم‌تحمل مواد غذایی، استفراغ مكرر، نفخ و در نهایت اسهال و درصورت تداوم، اختلال در رشد می‌شود كه هر كدام از این اختلالات می‌تواند كودك را دچار مشكل كند. در ادامه مروری بر مشكلات گوارشی احتمالی كودكان خواهیم داشت تا هنگام مواجهه با آنها بتوانید از پس آنها بربیایید.

 

 

 

گاز معده با كودكان چه می‌كند؟

شما به‌عنوان یك بزرگسال می‌دانید كه چقدر گاز معده اذیت می‌كند. برای كودكان نیز گاز معده دردآور است. این اتفاق به‌طور طبیعی بعد از خوردن غذاها و نوشیدنی‌هایی مانند لوبیا، سبزی‌ها و نوشابه‌ها رخ می‌دهد. وقتی بچه‌ها خیلی سریع نوشیدنی‌شان را می‌خورند یا در حال جویدن آدامس هستند ممكن است هوای اضافی را قورت دهند كه همین تبدیل به گاز می‌شود. اگرچه وجود گاز طبیعی است اما می‌تواند موجب درد معده و نفخ شود. گاز معده در كودكان متفاوت از بزرگسالان است.

 

وقتی كودك‌تان از گاز معده رنج می‌برد باید بفهمید به تازگی چه خورده است. یكی از دلایل، آبمیوه زیاد است چون بسیاری از آبمیوه‌ها مانند آب سیب و آب گیلاس حاوی سوربیتول هستند كه شكلی هضم‌ناشدنی از قندهاست. متخصصان توصیه می‌كنند كودكان خردسال بیش از حدود یك‌دوم تا سه چهارم لیوان آبمیوه در روز ننوشند. اگر كودك شما اغلب مشكل گاز معده دارد بهتر است با پزشك متخصص اطفال مشورت كنید.

 

بچه هایی كه ترش می‌كنند

اگر فرزند شما اغلب ترش می‌كند یا سوزش سر دل دارد احتمالا مبتلا به رفلاكس است. رفلاكس، برگشت اسید از معده به مری است كه گاهی از یك‌سوم میانی مری نیز پیش می‌آید و تا زیر حلق می‌رسد. رفلاكس در كودكان علائم زیادی دارد كه مهم‌ترین آنها كم‌خونی، بی‌قراری شبانه، بی‌اشتهایی، بوی بد دهان، اختلال در وزن‌گیری، سرفه‌های مكرر، استفراغ، خون در مدفوع و آروغ‌های زیاد است. برخی از مواد‌غذایی خاص، وعده‌های غذایی حجیم یا خوردن غذا در زمان‌های نزدیك خواب می‌تواند علائم را بدتر كند. اگر كودك شما اغلب دارای این نشانه‌هاست بهتر است به پزشك مراجعه كنید. اغلب پزشكان معمولا وعده‌های غذایی كم اما مكرر، مصرف دارو یا انجام آزمایش‌هایی برای رد علل دیگر را در این موارد توصیه می‌كنند.

 

ویروس‌ها چطور دل درد

باكتری‌ها و ویروس‌ها می‌توانند دستگاه گوارش كودك شما را مورد حمله قرار دهند. بچه‌ها می‌توانند با خوردن مواد‌غذایی‌ای كه به درستی شسته نشده‌اند یا حتی خوب نپخته‌اند، بیمار شوند.

 

همین می‌تواند ناراحتی معده، تب، اسهال و استفراغ ایجاد كند. ویروس‌هایی كه می‌توانند از كودكی به كودك دیگر سرایت كنند، معمولا منبع اسهال هستند. محافظت از بچه‌ها به كمك رعایت دستورالعمل‌های ایمنی غذا، شستن مداوم دست‌‌ها، اجتناب از به اشتراك گذاشتن غذا و دور كردن كودك از بچه‌هایی كه بیمار هستند می‌تواند كمك‌كننده باشد.

 

اسهال هم انواع و اقسام دارد

اگر كودك شما بیش از 3 بار در روز مدفوع شل یا آبكی داشته باشد، اسهال دارد. عوامل زیادی ممكن است موجب اسهال شود مانند عفونت‌های باكتریایی و ویروسی، آلرژی غذایی و برخی داروها. اگر اسهال میكروبی و انگلی باشد، باید خیلی مواظب باشید چون غیر از عارضه كم‌آبی، با تب و وجود خون در مدفوع نیز همراه است بنابراین اگر كودك شما دل‌پیچه دارد، موضوع را جدی گرفته و به پزشك مراجعه كنید تا با تشخیص سریع و تجویز آنتی‌بیوتیك اختصاصی، روند درمان تسریع شود. اسهال معمولا در عرض یك یا دو روز بدون درمان برطرف می‌شود اما اگر بیشتر از این زمان طول كشید یا فرزندتان آب زیادی از دست داد با پزشك تماس بگیرید. علائم كم‌آبی می‌تواند از پوشك خشك نوزاد تا بی‌حالی و سستی و خشكی دهان بعد از اجابت مزاج متغیر باشد.

 

وقتی كودك تهوع دارد نباید چیزی بخورد؟

اگر كودك شما استفراغ می‌كند باید رژیم مایعات را به‌مدت 8 ساعت رعایت كنید. به او جرعه‌های كوچك آب یا محلول‌های الكترولیتی و نوشابه‌های خنك بدهید. بعد از آن مقدار كمی غذاهای شیرین مانند برنج، نان تست، سیب، موز و كلوچه را در اندازه‌های كوچك به او بدهید. می‌توانید بعد از 24 ساعت به رژیم معمول روزانه بازگردید اما همچنان برای چند روز باید از غذاهای ادویه‌دار و چرب پرهیز كنید. كودكانی كه اسهال بدون استفراغ دارند می‌توانند رژیم طبیعی خود را ادامه دهند.

 

اهمیت آبرسانی در مشكلات گوارشی

هنگامی كه كودك مبتلا به اسهال یا استفراغ می‌شود ممكن است به سرعت دچار كم‌آبی شود. به‌دنبال نشانه‌هایی مانند تب بالا، دهان خشك، انرژی پایین و ادرار كم باشید. شما می‌توانید با دادن نوشابه، سوپ یا مخلوط آبمیوه و آب به كودك مطمئن باشید كه آب كافی به بدن او می‌رسد. اگر كودك شما حاضر به نوشیدن مایعات نشد و شما نگران حال او بودید می‌توانید به پزشك مراجعه كنید.

 

عوامل ایجاد استفراغ كدام است؟

مانند اسهال، استفراغ هم می‌تواند عوامل گوناگونی داشته باشد. عفونت‌های ویروسی معمولا در این موارد مقصر هستند. در اغلب موارد استفراغ هم مانند اسهال در عرض یكی، دو روز بدون درمان برطرف می‌شود اما این مهم است كه حواستان به علائم كم‌آبی فرزندتان باشد. اگر فرزندتان تب دارد و آب از دست داده یا نمی‌تواند جرعه‌های كوچك مایعات را نگه دارد بهتر است با متخصص اطفال مشورت كنید.

 

شایع ‌ترین علت دل درد یبوست است

در شكم درد معمولا نخستین احتمال یبوست است. یبوست به معنای این است كه فرد به‌مدت 2 یا 3 روز قادر به دفع نباشد و پس از آن نیز تكه‌های كوچك سفتی از مدفوع را دفع كند.

 

بچه‌ها زمانی كه عمدا به دستشویی نمی‌روند می‌توانند مبتلا به یبوست شوند. یبوست می‌تواند ناشی از عوارض جانبی مصرف برخی داروها یا رژیم غذایی كم‌فیبر باشد. اگر اجابت مزاج كودك كمتر از 2 بار در هفته بود یا علائم دیگری مانند تب، استفراغ یا مدفوع خونی داشت باید با متخصص اطفال مشورت كنید. درمان این مشكل ممكن است استفاده از مسهل یا تغییر در رژیم غذایی باشد.

 

اگر كودك شما مبتلا به این بیماری است لازم نیست نگران باشید. پس از چند هفته سیستم گوارش او با تغییرات ایجاد شده در رژیم غذایی تنظیم خواهد شد و او دوباره آغاز به دفع عادی خواهد كرد. شما می‌توانید با نوشاندن مایعات كافی در طول روز به تسریع این فرایند كمك كنید.

 

3 علت مهم ولی نه خیلی شایع

شاید سندرم روده تحریك‌پذیر باشد...

آیا شكم كودك شما اغلب دچار مشكل می‌شود؟ واقعیت این است كه سندرم روده تحریك‌پذیر می‌تواند باعث درد شكم، نفخ، یبوست و اسهال شود. پزشكان در مورد علت ایجاد روده تحریك‌پذیر مطمئن نیستند اما احتمالا آن به حساسیت در روده ارتباط داشته باشد. كودكان مبتلا به سندرم روده‌ تحریك‌پذیر معمولا درد شكم را حداقل یك‌روز در هفته برای چند ماه دارند. سندرم روده تحریك‌پذیر با تركیبی از داروها، تغییرات رژیم غذایی و رفع استرس درمان می‌شود.

 

كودكانی كه دچار عدم‌تحمل لاكتوز می‌شوند

آیا كودك شما دچار گرفتگی، گاز، تهوع، استفراغ یا اسهال طولانی‌مدت بعد از نوشیدن یا خوردن محصولات لبنی است؟ اگر این مسائل به‌طور منظم دركودكتان ایجاد می‌شود - در حدود 30 دقیقه تا 2 ساعت بعد از خوردن شیر، پنیر نرم یا بستنی- احتمالا از عدم‌تحمل لاكتوز است. این به آن معناست كه كودك نمی‌تواند قند موجود در شیر را كه همان لاكتوز است هضم كند. در مورد این بیماری هیچ درمانی وجود ندارد اما ایجاد تغییرات در رژیم غذایی كودك می‌تواند كمك‌كننده باشد. برای تشخیص علت بیماری پزشك ممكن است پیشنهاد كند كه برای چند روز همه‌ انواع لبنیات (شیر، پنیر، بستنی، پودینگ و...) را از كودك خود دور كنید و سپس به آرامی دوباره آنها را در رژیم غذایی‌اش قرار دهید. اگر مشكلات شكم كودك شما دوباره آغاز شود، مقصر اصلی را یافته‌اید. برای كودكانی كه به شیر آلرژی دارند شیر سویا راه‌حل مناسبی خواهد بود.

 

بیماری سلیاك را فراموش نكنید

كودكان مبتلا به بیماری سلیاك دارای برخی علائم مشابه با دیگر مشكلات گوارشی هستند از جمله درد شكم، استفراغ، اسهال و یبوست. این اختلال گوارشی وقتی شدت می‌گیرد كه بچه‌ها غذاهای حاوی گلوتن، پروتئین موجود در گندم، جو و چاودار را مصرف می‌كنند. بیماری سلیاك می‌تواند پوشش روده باریك را از بین ببرد. درمانی برای این بیماری وجود ندارد اما می‌توان آن را با مصرف رژیم غذایی بدون گلوتن كنترل كرد.

 

منبع:برترین ها