سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

چرا باید خواب کافی داشته باشید؟


بسیاری از متخصصان خواب بر این باورند که تقریبا همه مردم به حداقل ۷ ساعت و نیم خواب نیاز دارند تا بهترین عملکرد را داشته باشند. این معیاری خوب برای متوسط افراد است.

خبرگزاری مهر: بسیاری از متخصصان خواب بر این باورند که تقریبا همه مردم به حداقل ۷ ساعت و نیم خواب نیاز دارند تا بهترین عملکرد را داشته باشند. این معیاری خوب برای متوسط افراد است.

تحقیقات به وضوح نشان داده است که خواب کافی به انجام بهتر فعالیت های ذهنی کمک می کند. در اینجا شش مزیت خواب کافی شبانه بیشتر معرفی شده است:

چرا باید خواب کافی داشته باشید؟/از کنترل قند خون تا پیشگیری از سرماخوردگی

پیشگیری از سرماخوردگی

طبق مطالعات، اگر شما جزو افرادی باشید که در شبانه روز کمتر از ۵ ساعت خواب دریافت می کنید، بیشتر دچار عفونت هایی مانند سرماخوردگی می شوید. و این در حالی است که خواب کافی سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با این بیماری ها تقویت می کند.

بهبود فعالیت بدنی

همانطور که بارها گفته شده، ورزش منظم و فعالیت بدنی شما را در تجربه خواب خوب شبانه کمک می کند. در مقابل تحقیقات نشان داده است که محرومیت از خواب انجام فعالیت های بدنی را دشوار می کند و شما در این شرایط سراغ ورزش های با شدت کمتر و زمان کوتاه تر خواهید رفت.

تنظیم هورمون های مرتبط با اشتها: بدن شما تحت تاثیر هورمون های گرسنگی و احساس سیری است؛ گرلین، لپتین و انسولین. زمانی که شما دچار محرومیت از خواب هستید، هومون های گرسنگی در بدن افزایش می یابد و هورمون لپتین که هورمون عدم اشتها است، کاهش می یابد در نتیجه شما بیشتر سراغ مواد غذایی با کالری بالا و نشاسته ای می روید.

جلوگیری از میگرن: در میان عوامل شناسایی شده به عنوان آغازگر میگرن، کم خوابی، محرومیت از خواب و خستگی شناخته شده است. در عوض تجربه ۸ ساعت خواب خوب شبانه کاملا اثر معکوس دارد. به شرط این که هنگامی که در بستر هستید، موزیک گوش ندهید، ۴ ساعت قبل از خواب پیزی نخورید و ۲ ساعت قبل از خواب چیزی ننوشید، ضمن این که سر ساعت معین به رختخواب بروید.

کنترل قند خون

بر طبق نتایج تحقیقات خواب کمتر از ۶ ساعت در بیشتر شب ها، احتمال افزایش قند خون را ۳ برابر می کند. به اعتقاد محققان هلندی، حتی یک شب بی خوابی نیز منجر به ایجاد تداخلاتی در توانایی بدن انسان برای استفاده از انسولین و در نتیجه تنظیم گلوکز می شود.

چرا باید خواب کافی داشته باشید؟/از کنترل قند خون تا پیشگیری از سرماخوردگی

مبارزه با چاقی

تحقیقات زیادی ارتباط بین چاقی و خواب ناکافی را در کودکان و بزرگسالان نشان داده اند و این احتمالا به عوامل زیادی مرتبط است. یک نظریه بر این است که اگر شما کم بخوابید، کمتر به سراغ ورزش می روید و غذاهای با حجم و کالری بالا را انتخاب می کنید. احتمال دیگر این است که محرومیت از خواب باعث کاهش سوخت و ساز بدن و میل شدید به غذا می شود.

شروع یک برنامه منظم خواب، اضافه کردن ورزش به برنامه های روزانه، کاهش مصرف کافئین در بعد از ظهر، اجتناب از الکل و سیگار، و در صورت نیاز مراجعه به متخصص اختلالات خواب، می تواند در صورتی که مبتلا به محرومیت از خواب هستید، مفید باشد.


ویدیو مرتبط :
خواب فرزند شهید کافی (ره)- حاج محسن کافی

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

4 ابزار که باید درکیف لپ تاپ داشته باشید 

 

4 ابزار که باید درکیف لپ تاپ داشته باشید

 

 

اکثر ما لپ تاپ را برای استفاده از قابلیت های آن برای مطالعه، بازی، دسترسی به اینترنت، تماشای فیلم و یا انجام دادن کارهایمان، هر جایی که خواستیم،خریداری می کنیم. اما همیشه مشکلاتی بر سر راه است که موانعی ناخوشایند بر سر راه به حساب می آیند. موانعی که اغلب راهکارهای ساده ای دارند اما ابزار آنها در دسترس ما نیست.

در اکثر مواقع مکانی که ما در آن هستیم، به تعداد کافی پریز برق ندارد، یا ارتباط بی سیم به هر دلیلی برقرار یا امن نیست. شاید هم مشکلات دیگری در انتظار ما باشد که مانع کار کردن یا استفاده راحت ما از لپ تاپ عزیزمان شود. اما در ادامه خواهید دید که با به همراه داشتن چند وسیله ساده در کیف لپ تاپ، چگونه می توان از شر مشکلات خلاص شد.

 

 

* هاب USB

لپ تاپ شما چند پورت USB دارد؟ یکی؟ دو تا؟ به هر حال بیشتر از سه یا چهار پورت نخواهد داشت. اما اگر بخواهید وقتی در حال کار با سیستم خود هستید همزمان کول دیسک، دوربین دیجیتال، MP3Player، هارد اکسترنال و گوشی خود را هم به آن وصل نمایید، احتمالاً دچار مشکل کمبود پورت می شوید. برای حل این مشکل می توانید از یک هاب USB کوچک استفاده کنید.

این روزها هاب USB به یک وسیله ارزان و کارآمد تبدیل شده و البته اکثر آنها اسلات ورودی انواع کارتهای حافظه را هم دارند که به شما در استفاده از مموری ها هم یاری می رسانند.

 

 

*سه راهی برق

اگر لازم باشد فقط یک وسیله اضافی در کیف لپ تاپ خود داشته باشید، بدون شک پریز برق ضروری ترین آنهاست. در اکثر مواقع ما با پریزهای برقی مواجه می شویم که اشغال شده اند. همزمان شارژ لپ تاپ شما هم رو به اتمام است و در عین حال نمی توان پریز برق را هم برای استفاده آزاد کرد.

در اینجا اگر شما یکی از این سه راهی ها را به همراه داشته باشید، کارتان راه می افتد. این سه راهی کوچک با وجود حجم و اضافه وزنی که برای شما به همراه می آورد، ارزشش را دارد.

 


4 ابزار که باید درکیف لپ تاپ داشته باشید

 

 

*کابل شبکه

چه باور کنید چه نکنید، هنوز هم در بسیاری از هتل ها و رستوران ها، اینترنت کابلی رواج دارد. و برای دسترسی به اینترنت به جای اینکه محیط را برای یافتن یک شبکه بی سیم جستجو کنید، باید به دنبال یک کابل شبکه باشید. ضمناً احتمالاً از امنیت بیشتر ارتباط کابلی نسبت به بی سیم هم آگاهی دارید. به همین منظور همراه داشتن یک کابل 2 تا 3 متری با وجود اینکه جاگیر خواهد بود، در بسیاری موارد ممکن است شما را از بلاتکلیفی نجات دهد.

شاید شما برخی از این وسایل را قبل از خواندن این مطلب هم در کیف خود داشته اید. به هر حال اگر وسایل و ابزارهای مفید دیگری هم استفاده می کنید، می توانید تجربه خود را در اختیار ما و سایر خوانندگان هم قرار دهید تا ما آنها را به کیف مان اضافه کنیم.

 

 

* سیم رابط تلویزیون

یک سیم رابط به شما اجازه می دهد زمانیکه در هتل یا خانه دوستی هستید، یکی از فیلمهای لپ تاپ خود را در نمایشگری بزرگتر تماشا کنید. همچنین یک نمایشگر بزرگتر برای انجام دادن کارها برای کمتر کسی ناخوشایند است.

البته سیم رابطی که می توانید استفاده کنید، بسته به مدل لپ تاپ شما متفاوت است. ممکن است لپ تاپ شما با سیم S-Video به تلویزیون وصل شود یا مثل لپ تاپ های جدید به HDMI مجهز باشد. به هر حال توصیه می شود سیم رابط مورد نظر خود را کشف کرده و یکی از آن ها را در کیف لپ تاپ خود داشته باشید.