سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

لاک های قاتل را بشناسید!


آیا می‌دانستید استاندارد نبودن لاك ناخن می‌تواند عوارض بسیاری برای سلامت شما داشته باشد؟ مشكلاتی كه حتی نمی‌توانید تصورش را بكنید.

مجله سیب سبز:  بسیاری از خانم‌ها از همان كودكی عاشق لاك‌زدن و رنگ‌آمیزی ناخن‌های‌شان هستند اما استفاده از یك لاك نامرغوب می‌تواند عوارض بسیاری برای شما داشته ‌باشد. دكتر سونیا لاندر، محقق و پژوهشگر مواد سمی در موسسه واچ‌داگ در واشنگتن می‌گوید: «گاهی ممكن است لاك ناخن نامناسب و غیراستاندارد حاوی موادی باشد كه اثری منفی روی سلامت بدن داشته باشد. بعضی از موادی كه درون برخی لاك‌های ناخن وجود دارند می‌توانند باعث به‌وجود آمدن مشكلاتی چون سرطان، ناراحتی‌های قلبی، نازایی، اختلال‌‌های تیروئید و بعضی از آلرژی‌ها شود.» به همین دلیل بسیار مهم است كه لاكی مرغوب و با ماركی معتبر بخرید.

 راه شناسایی مارك‌های غیرمعتبر

تولیدكنندگان لاك‌های ناخن نیز باید قوانین سازمان (FDA) را رعایت كنند اما تولید‌كنندگانی هستند كه از قوانین تخلف می‌كنند و محصولات خود را بدون هیچ استانداردی وارد بازار می‌كنند؛ اول از همه توجه كنید كه تولیدكنندگان ملزم هستند حتما تمام مواد موجود در لاك را روی برچسب آن بنویسند و اگر چنین برچسبی نداشته باشد بهتر است از خریدن لاك صرف‌نظر كنید چون احتمالا مواد نامناسبی در آن وجود دارد كه تولید‌كننده از درج آن خودداری كرده ‌است. علاوه بر این نبودن برچسب مواد اولیه نشان‌دهنده غیرمعتبر بودن مارك تولید‌كننده است.

کدام لاک قاتل ناخن شماست؟

لاك را با دندان پاك نكنید

روزبه‌روز محصولات آرایشی با كیفیت‌تری وارد بازار می‌شوند و لاك‌ها نیز از این قاعده مستثنا نیستند اما موادی هم در لاك‌ها و پاك‌كننده‌های آن‌ها وجود دارند كه سمی هستند. موادی كه بیشتر از همه موجب نگرانی می‌شوند عبارتند از تولوئن، بوتیل استات واتیل استات(استون) و دی‌بوتیل فتالات و....البته بیشترین خطر این ماده‌ها زمانی نیست كه روی ناخن قرار دارند بلكه اگر به هر دلیل وارد دستگاه گوارش شوند می‌توانند بسیار خطرناك باشند و حتی گاهی مرگ ناشی از آن‌ها نیز گزارش شده‌است. به همین دلیل به هیچ وجه لاك‌های روی ناخن خود را با دندان خراش ندهید.

ماده‌ای كه موجب واكنش‌های آلرژیك می‌شود

ماده دیگری كه شاید تا به حال درباره ضررهای آن شنیده باشید فرمالدهید است؛ این ماده برای سفت و خشك‌شدن لاك استفاده می‌شود اما مشكل این ماده فرار بودن آن است و در نتیجه گاز حاصل از آن به راحتی در هوا پخش می‌شود و می‌تواند وارد هوای تنفسی شما شود. تنفس گاز ناشی از فرمالدهید می‌تواند یكی از عوامل ایجاد سرطان باشد. علاوه بر این سازمان FDA نیز اعلام كرده‌است فرمالدهید می‌تواند واكنش‌های آلرژیك و حساسیتی ایجاد كند. به‌خصوص اگر با پوست تماس پیدا كند.FDA می‌گوید یكی از واكنش‌های آلرژیكی ناشی از این ماده التهابات پوستی است، همچنین تماس طولانی مدت با فرمالدهید می‌تواند ریسك ابتلا به تنگی‌نفس را نیز بالا ببرد. به همین دلیل معمولا مستعد آلرژی‌های مختلف هستید، بهتر است لاكی بگیرید كه در آن فرمالدهید نباشد.

ماده‌ای كه موجب التهاب پلك می‌شود

بعضی از تولیدكنندگان از تولوئن به‌عنوان یك ماده حلال استفاده می‌كنند به این معنا كه تولوئن را در لاك می‌ریزند تا مواد موجود در لاك را در خود حل كند و لاك یكدست به‌ نظر برسد، همچنین این ماده موجب می‌شود وقتی هم كه لاك روی ناخن قرار می‌گیرد رنگش یكدست و صاف به‌نظر برسد اما همین ماده می‌تواند ضررهایی داشته باشد مثلا ممكن است موجب واكنش‌های آلرژیك شود و حتی گاهی به خاطر تماس انگشتان با پلك‌چشم، باعث ملتهب شدن آن‌ها شود. البته سازمان FDA می‌گوید میزان كم این ماده ضرر چندانی ندارد. خوشبختانه این روزها تولید‌كننده‌های معتبر دیگر از این ماده استفاده نمی‌كنند.

لاك‌هایی كه می‌توانند آتش بگیرند

خیلی از خانم‌ها استون را به‌عنوان پاك‌كننده لاك ناخن می‌شناسند البته خیلی از اوقات هم از این ماده برای رقیق‌كردن لاك‌های خشك استفاده می‌شود و تولید كننده‌های بسیاری هم از آن در محصول خود استفاده می‌كنند اما باید بدانید تماس طولانی‌مدت با این ماده می‌تواند موجب مشكلات قلبی و ریوی و كبدی شود. علاوه بر این‌ها استون به‌شدت قابلیت اشتعال دارد. سازمان FDA اعلام كرده‌است كه لاك‌ها اگر در كنار شعله اجاق‌گاز یا سیگار روشن یا اتوی داغ قرار بگیرند احتمال مشتعل شدن آن‌ها بسیار زیاد است. به همین دلیل حتما باید انواع لاك‌ها را از هر نوع شعله و عامل سوزانده دیگری دور نگه داشت.

ماده‌ای كه مشكلات تیروئیدی ایجاد می‌كند

دی بوتیل فتالات (Dibutyl Phthalate) یا DBP به‌عنوان یك براق‌كننده به برخی از لاك‌های ناخن اضافه می‌شود، همچنین این ماده مانع كنده شدن تكه‌ای لاك می‌شود اما قرار گرفتن در معرض این ماده می‌تواند روی عملكرد تیروئید تاثیر داشته باشد، علاوه بر این اگر خانم بارداری در معرض این ماده باشد، ممكن است جنین پسر او دچار مشكلاتی شود. خطرات این ماده تا به حدی است كه اتحادیه اروپا استفاده از این ماده را در محصولات بهداشت شخصی غیرمجاز اعلام كرده‌است. به همین دلیل بهتر است به‌دنبال لاكی باشید كه این ماده در آن موجود نباشد.

کدام لاک قاتل ناخن شماست؟

درمان حساسیت ناشی از لاك ناخن

حساسیت ناشی از لاك ناخن معمولا در نواحی چشم و پلك‌ها، صورت، گوش و گردن ایجاد می‌شود اما خیلی از اوقات گمان می‌شود این آلرژی‌ها به دلیل استفاده از مواد آرایشی چشم یا محصولات پوستی دیگر به‌وجود آمده‌اند. مواد بسیاری در لاك ناخن وجود دارد كه می‌تواند عامل ایجاد آلرژی‌های مختلف شوند. وقتی در بدن آلرژی یا حساسیتی به‌وجود می‌آید تا عامل ایجاد‌كننده آن مشخص نشود، مشكل برطرف نخواهد شد. اگر بعد از استفاده از لاكی جدید در نواحی چشم‌ها و پلك‌ها حساسیت ایجاد شد، بلافاصله لاك را از روی ناخن‌ها پاك كنید بعد ناخن‌ها را با یك صابون ملایم و آب گرم بشویید تا باقیمانده مواد شیمیایی حاصل از لاك نیز شسته شود. اگر دچار یك حساسیت ملایم شده‌اید می‌توانید از كرم‌های هیدروكورتیزون استفاده كنید، البته به‌طور حتم مراجعه به پزشك راه‌حل مطمئن‌تری است.

زمانی كه لاك مجبورتان می‌كند به پزشك مراجعه كنید

مواد عطری موجود در لاك در هوا پخش می‌شود و به سمت چشم‌ها و صورت حركت می‌كنند. به‌خصوص اگر قبل از خشك‌شدن كامل لاك، دست‌های‌تان را به‌صورت نزدیك كنید همین می‌تواند برای صورت و چشم‌های شما مشكل ایجاد كند. نشانه‌های حساسیت ناشی از لاك عبارت است از قرمزی، خارش، كهیر، تورم، تاول و درد در ناحیه اطراف چشم‌هاست. البته گاهی همراه با این علائم سردرد نیز اضافه می‌شود. البته اینها از جمله عوارض نادر استفاده از لاک است که همه افراد آن را تجربه نمی‌کنند.

لاك نامرغوب ناخن‌ها را خشك می‌كند

اگر كیفیت لاك شما خوب باشد و عاری از مواد شیمیایی مضر باشد، تنها با كمی مراقبت همیشه ناخن‌هایی محكم و سالم خواهید داشت و در مقابل مصرف لاك‌های نامرغوب می‌تواند باعث خشك شدن ناخن و شكنندگی آن‌ها شود و عوارض حساسیتی به جا بگذارد. درون شیشه های لاك ناخن.توصیه می‌كنیم برای حفظ بیشتر سلامت ناخن‌ها و جلوگیری از خشك شدن آن‌ها قبل از لاك زدن، روی ناخن‌های‌تان را مرطوب‌كننده بزنید. به یاد هم داشته باشید كه در ماه بیشتر از 2 بار از پاك‌كننده‌های لاك ناخن استفاده نكنید. پیشنهاد می‌كنیم از استون برای پاك‌كردن لاك‌ها استفاده نكنید چون این ماده كوتیكول دارد و نیز خود ناخن را خشك می‌كند. انواعی از لاك پاك‌كن‌های بدون استون كه حاوی روغن‌های خاص مانند آلوئه‌ورا باشند خشك‌كنندگی كمتری دارند.


ویدیو مرتبط :
لاک پشت قاتل!

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

متن معمایی دنیا را بشناسید / از رباعیات عمر خیام تا قاتل زودیاک همیشه معما امری جذاب برای بشر بوده است و همیشه انتظار داشتیم پاسخ‌هایمان را در کتاب‌ها پیدا کنیم. اما چه اتفاقی می‌افتد اگر کتابی خودش یک معما باشد؟

 رباعیات عمر خیام,قاتل زودیاک

 «کتاب ووی‌نیچ»
کتابی در دنیا وجود دارد که 600 سال قدمت دارد اما به زبانی ناشناخته نوشته شده و موجوداتی (جانور و گیاه) عجیب و غریب در آن نقاشی شده است. این کتاب با عنوان «ووی‌نیچ» شهرت دارد و سال 1912 کشف شده است و نامش را از نام دلال کتاب و متون قدیمی که آن را کشف کرده وام گرفته است. بخش‌هایی از این کتاب درباب دانه‌های گیاهی، بیولوژی، نجوم و امور غریبه است. این کتاب که بیشتر دست‌نوشته است تا کتاب، 240 صفحه دارد. نکته جالب اینجاست که تا کنون هیچکس نتوانسته راز و رمز دستخط این کتاب را کشف کند.
 رباعیات عمر خیام,قاتل زودیاک

«داستان دختران ویویان»
هنری دارجر هنرمندی منزوی بود که در کتاب «داستان دختران ویویان در دنیایی موسوم به قلمرو ناشناخته گلانکدو، توفان جنگ فرشته‌ها، بر اثر شورش کودکان برده» در 15 هزار و 145 صفحه ماجرای نبرد افسانه‌ای کودکان برده با اربابان مخوفی را روایت کرد. همانطور که از نام این کتاب مشخص است، متن آن هم سرشار از پیچیدگی‌هایی است که آدم را یاد نوشته‌های کودکان می‌اندازد، کودکانی که نمی‌دانند چه چیزی را تعریف می‌کنند.
 رباعیات عمر خیام,قاتل زودیاک

«رمز روهونک»
کنتی اهل مجارستان در سال 1838 کتاب «رمز روهونک» را به آکادمی علوم این کشور اهدا کرد. این کتاب 448 صفحه درد و شامل 87 طراحی است. قدمت کتاب به سال‌های 1700 برمی‌گردد. در متن تصاویری از نبردها و شمایل‌های مذهبی مختلفی از دین اسلام گرفته تا مسیحیت وجود دارد. به گفته متخصصان رسم‌الخط کتاب برگرفته از زبان مجاری اولیه، هندی و حتی چینی است. برخی هم می‌گویند این کتاب را ساموئل لیتراتی نمس نوشته که کارش جعل آثار تاریخی بوده!
 رباعیات عمر خیام,قاتل زودیاک

«زودیاک»
فقط 45 سال از زمانی که قاتل زنجیره‌ای زودیاک ساکنان کالیفرنیای شمالی را به وحشت انداخت می‌گذرد، این قاتل در هر صحنه جرم یک نوشته رمزآمیز از خود بر جا می‌گذاشت. تنها راز یکی از چهار نوشته رمزآلود او برملا شده، قاتل در این نوشته گفته که قربانیانش در آن دنیا برده او می‌شوند. قاتل زودیاک هرگز دستگیر نشد و راز نامه‌هایش هم هیچ وقت فاش نشد.

  رباعیات عمر خیام,قاتل زودیاک

   «کاغذهای بیل»
این متن که از کنار هم قرار گرفتن چند عدد شکل گرفته نقشه گنجی معادل 60 میلیون دلار در ویرجینیا است و از قرن نوزدهم تا کنون بسیاری را وسوسه کرده است. گفته می‌شود گنجی که این نوشته به آن اشاره دارد متعلق به توماس جفرسون بیل بود. این نوشته اولین بار در سال 1885 منتشر شد. تنها یکی از کدهای این نوشته شکسته شده و خبر از مبلغ گنج و محل تقریبی آن می‌دهد. هرچند برخی می‌گویند جفرسون بیل وجود نداشته و شاید مثلا ادگار آلن پو که عاشق چنین کارهایی بوده این متن را نوشته باشد!

  رباعیات عمر خیام,قاتل زودیاک

   «کتاب سویا»
جان دی، کیمیاگر و مشاور ملکه الیزابت اول بود و تا زمان مرگش صاحب «کتاب سویا». تا سال‌های 1990 تصور می‌شد این کتاب از بین رفته است تا اینکه دو نسخه از آن در کتابخانه بادلین دانشگاه آکسفورد پیدا شد. گفته می‌شود این متن جادویی متعلق به قرن شانزدهم است و هرچند برخی از رازهای آن کشف شده اما هنوز معنای نام‌ها، اشارات و برعکس‌نویسی‌های آن مشخص نشده است.
  رباعیات عمر خیام,قاتل زودیاک

 «رمز دورابلا»
آیا «رمز دوربلا» نامه عاشقانه‌ای است که مردی چهل و اندی ساله برای دختری بیست و اندی ساله نوشته است؟ ادوارد الگار و دورا پنی در تمام طول عمر با هم دوست بودند اما آیا این نامه 87 کلمه‌ای که در سه خط نوشته شده و سال 1897 از سوی الگار برای پنی ارسال شده، نامه‌ای عاشقانه است؟ برخی می‌گویند این نامه در واقع نت‌های یک ملودی است یا شاید هم شعر است. کسی چه می‌داند؟

   رباعیات عمر خیام,قاتل زودیاک

 «لیبر لینتوس»
این متن که گفته می‌شود تقویم مناسک یک قوم است تاریخچه‌ای غریب دارد. مقامی کروات در مجارستان جسد مومیایی‌شده یک زن را در سفری به مصر خریداری کرد. او مومیایی را در پذیرایی خانه‌اش گذاشت و حتی برخی از رشته‌های پارچه دور آن را برداشت. پس از مرگ این فرد، مومیایی به موزه باستان‌شناسی زاگرب اهدا شد. در آنجا متنی نوشته شده بر نوارهای مومیایی پیدا شد که قدمت آن به 250 سال پیش از میلاد مسیح می‌رسد. این نوشته 230 خط است و حدود 1200 کلمه آن آشناست اما مابقی کلماتی ناشناخته هستند. به نظر می‌رسد این متن نیایش و ذکر خدایان مصر باستان است.

    رباعیات عمر خیام,قاتل زودیاک

  «طومار ریپلی»
می‌دانیم که «طومار ریپلی» نوشته جرج ریپلی، کیمیاگر و نویسنده انگلیسی درواقع بازنویسی متنی متعلق به قرن پانزدهم است. این طومار سرشار از تصاویر عجیب و غریب و پاراگراف‌های شاعرانه است که به سنگی جادویی اشاره دارد و جز این هیچکس از متن این طومار سر در نیاورده است.

   رباعیات عمر خیام,قاتل زودیاک

 «رباعیات خیام»
عمر خیام، شاعر و منجم ایرانی هزاران شعر نوشت که بسیاری از آنها در «رباعیات عمر خیام» گردآوری شده است. تا کنون ترجمه‌های متعددی با رویکردها و معانی متفاوتی از این اشعار صورت گرفته است. برخی از این ترجمه‌ها معمایی هستند و برخی منطبق بر آموزه‌های دینی. از طرفی حتی متخصصان نتوانسته‌اند صحت و اعتبار این مجموعه را تائید کنند. نکته جالب اینجاست که فرانسیس سانگورسکی چندین سال وقت گذاشت تا نسخه‌ای دقیق از این اشعار جمع‌آوری کند اما این کتاب همراه با کشتی تایتانیک غرق شد و خود سانگورسکی هم چند هفته بعدش غرق شد، عجیب نیست؟

منبع:khabaronline.ir