سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

سوختگی و نحوه کمک به فرد دچار سوختگی 

 

نحوه کمک به فرد دچار سوختگی

 

نکات ایمنی هنگام وقوع آتش سوزی:

در حدود ۸/۱ درصد از حوادث در حال تهیه و ساخت مواد محترقه به وقوع می پیوندد پس باید خود را برای رویارویی با آتش سوزی آماده نمود.

۱- سرعت عمل هنگام روبرو شدن با آتش سوزی برای نجات جان خود و مصدومان احتمالی، کاملاً حیاتی است.

۲- همان طور که می دانیم آتش خیلی سریع انتشار می یابد، بنابراین بلافاصله آتش نشانی و اورژانس را خبر کنید و تا آنجا که می توانید، اطلاعات کاملی در مورد بروز حادثه به آنها بدهید.

۳- سعی کنید که افراد را از ساختمان بیرون ببرید.

۴- با رعایت جوانب احتیاط به خاموش کردن آتش بپردازید.

۵- به هیچ وجه وارد ساختمان آتش گرفته نشوید مگر آن که مجهز به ماسک تنفسی باشید و کاربرد آن را بدانید.

۶- قبل از فرار از اتاقی که در آن بسته است، در را لمس نمایید. اگر در داغ باشد از خروجی های دیگر استفاده کنید.

۷- اگر در ساختمان آتش گرفته گرفتار شده اید فوراً به اتاقی که دارای پنجره است بروید و در را ببندید سپس پتو یا فرش را طوری زیر در قرار دهید که دود وارد اتاق نشود و آن گاه از طریق پنجره تقاضای کمک کنید.

۸- اگر دود، حرارت یا شعله های آتش مسیرهای خروجی شما را مسدود کرده است در را ببندید و در اتاق بمانید. تنها با استفاده از پارچه سفید از طریق پنجره کمک بخواهید. اگر در اتاق تلفن وجود دارد با اداره آتش نشانی تماس بگیرید و موقعیت خود را خبر دهید.

۹- زمانی که در جریان حریق واقع می شوید با حفظ خونسردی تمام تهویه های ساختمان را خاموش کنید تا به این ترتیب از ورود اکسیژن به داخل ساختمان جلوگیری شود.

۱۰- در صورت امکان فوراً مواد سالم و قابل استفاده را از محل خارج کنید.

۱۱- امدادگران و یا افرادی که در جریان حریق واقع شده اند باید لباس های دارای الیاف مصنوعی و پلاستیکی را از خود دور کنند.

۱۲- ظرف مشتعل را حرکت ندهید. شعله را با شن، نمک، پتوی نمناک یا پوشش های دیگر خفه کنید.

 

 

 

نکات ایمنی در نجات مصدوم از اتاق پر دود:
۱- ابتدا مطمئن شوید برای نجات مصدوم جان خود را به خطر نمی اندازید.
۲- طناب نجات را به کمر خود ببندید و آن را به دست یکی از حاضران بدهید.
۳- روشی از نشانه های قراردادی بین خود و کسی که طناب را در دست دارد برقرار کنید تا زمانی که علامت دادید شما را بیرون بکشد. بهترین روش این است که طناب را به صورت دائم در حالت کشیده نگه دارید و در هنگام خطر آن را شل کنید تا فرد متوجه خطر شود و شما را بیرون بکشد.

 

 

نحوه کمک به فرد دچار سوختگی

 

توجه: بستن دستمال خیس به دور دهان و بینی باعث محافظت شما در برابر گاز یا دودهای سمی خواهد شد.

۴- برای نجات جان مصدوم از اتاق آتش گرفته ای که در آن بسته است باید قبل از ورود ، با لمس در اتاق، حرارت را بسنجید ، اگر داغ باشد وارد اتاق نشوید و اگر داغ نباشد ، قبل از ورود به اتاق چند نفس عمیق بکشید تا خون شما پر اکسیژن شود سپس با شانه خود از پهلو به در ضربه بزنید تا در باز شود و در همین حال صورت خود را برگردانید. اتاق ممکن است پر از هوای سوخته فشرده باشد و احتمال دارد هر لحظه انفجاری رخ دهد. اگر دود کاملاً متراکم باشد روی زمین سینه خیز بروید زیرا با توجه به این که هوای داغ بالا می رود، ممکن است لایه ای از هوای تمیز در کف اتاق وجود داشته باشد.
۵- مصدوم را بگیرید و با توجه به رعایت تمام جنبه های ایمنی به سرعت به سمت در خروجی بکشید. لباس آتش گرفته مصدوم را با استفاده از پتو، گلیم و یا کت خاموش کنید.
۶- اگر لباس سوخته به پوست مصدوم چسبیده سعی نکنید آن را جدا کنید.
۷- اگر مصدوم هشیار است کاملاً از او مراقبت کنید زیرا ممکن است بر اثر نیم سوز شدن اشیای داخل اتاق، گاز منواکسید کربن در هوای اتاق پراکنده شده باشد و این امر بر هوشیاری مصدوم به تدریج تأثیر می گذارد.
۸- اگر تنفس مصدوم قطع شده بلافاصله تنفس مصنوعی را شروع کنید و سپس مصدوم را به بیمارستان برسانید.
۹٫ اگر مصدوم در پارکینگ بسته ای که ماشین یا موتور در آن روشن است گرفتار شده ، در پارکینگ را باز کنید تا دود از پارکینگ خارج و هوای تازه به اندازه کافی وارد شود. نباید وارد چنین محل هایی شوید مگر آن که مطمئن شوید خطری جان شما را تهدید نخواهد کرد.

 

 

کمکهای اولیه در سوختگی:

۱- وضعیت عمومی مصدوم را بررسی کنید. برای این منظور ابتدا از باز بودن راه های هوایی و تنفس صحیح اطمینان حاصل کنید.
در مصدومی که بیهوش است سر او را عقب بکشید تا زبان موجب انسداد راه های هوایی نشود.
۲- اگر مصدوم نفس نمی کشد و نبض ندارد عمل احیاء(تنفس مصنوعی همراه با ماساژ قلبی) را در مورد او انجام دهید.
۳- لباس مصدوم را که مربوط به عضو سوخته بدن اوست در آورید.
به خاطر داشته باشید که اگر لباس مصدوم به پوست ناحیه سوخته چسبیده است لباس را از پوست جدا نکنید بلکه لباس را از دور تا دور محل چسبیده قیچی کنید .
۴- ساعت، گردنبند، دستبند ، انگشتر ، کمربند و کفش های مصدوم را در آورید.
۵- ناحیه سوخته را با آب سرد شست و شو دهید و بدین طریق آن را خنک کنید.

 

 

در صورت آسیب دیدن چشم و یا پلک ها:
۱* از مالیدن چشم ها و پلک ها خود داری کنید.
۲* حتما" در اولین فرصت به اورژانس چشم پزشکی مراجعه کنید. زیرا در بعضی مواقع آسیب های چشمی در مراحل اولیه علائم زیادی ندارند و ظاهر بدی ایجاد نمی کنند اما می توانند حوادث ناگواری برای چشم ایجاد کنند.
۳* چشم فرد آسیب دیده را با یک وسیله در دسترس مانند لیوانهای یک بار مصرف یا مقوائی که به شکل مخروط در آورده اید بپوشانید. نیازی به گذاشتن دستمال، پنبه یا گاز روی چشم وجود ندارد.
۴* از هیچ گونه پماد یا قطره چشمی استفاده نکنید و چشم ها را نشوئید زیرا استفاده از آنها می تواند آسیب وارده به چشم را شدیدتر کند.
۵* از آسپیرین، ایبوبروفن و موارد مشابه تا رسیدن به اورژانس چشم پزشکی خودداری کنید.
۶* سعی کنید مواد غذائی به بیمار ندهید تا در صورت نیاز به جراحی بتوان در اولین فرصت این کار را انجام داد.


ویدیو مرتبط :
آموزش همگانی-کمک های اولیه-سوختگی-1

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

پلیس مسافران اتوبوس را نجات داد/ دو نفر دچار سوختگی سطحی شدنداخبار,اخبار حوادث ,آتش گرفتن اتوبوس

مسافران اتوبوسی که دچار حریق شده بود نجات یافتند.

 رئیس پلیس راه کشور در مصاحبه با خبرنگاران گفت: ساعت 23:30 دقیقه شب گذشته یک دستگاه اتوبوس مدل 1385 که با 27 مسافر از مشهد به سمت زاهدان در حرکت بود در محدوده پاسگاه گناباد دچار نقص فنی و حریق شد.

سرهنگ حمیدی افزود: خوشبختانه تیم گشتی پلیس راه پشت سر این اتوبوس بود و بلافاصله به راننده با بلندگو و آژیر اخطار داد که راننده نیز ، اتوبوس را متوقف و مسافران را از اتوبوس پیاده کرد.

وی گفت: در حین تخلیه مسافران، مجدداًٌ در اتومات اتوبوس از کار می افتد و قفل می شود.

سرهنگ حمیدی افزود: مسافران با چکش های داخل اتوبوس و همچنین تیم گشتی پلیس با کپسول آتش نشانی شیشه های جانبی اتوبوس را شکستند و مسافران نجات پیدا کردند.

رئیس پلیس راه گفت: در این حادثه دو نفر از مسافران اتوبوس به صورت سطحی دچار سوختگی شدند و بقیه صحیح و سالم هستند.

وی افزود: اتوبوس کاملاً سوخت و از بین رفت.

سرهنگ حمیدی گفت: نقص فنی می تواند علت بسته شدن درهای اتوبوس باشد.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگاری که پرسید بعد از اتفاقاتی که در چند ماه گذشته داشتیم، این تنها موردی بود که اتفاق افتاده است افزود: موارد دیگری هم داشتیم اما این حادترین آن بوده است.

رانندگان با تغییرات در خودرو نواقص فنی ایجاد نکنند
رئیس پلیس راه کشور گفت: رانندگان با تغییرات در خودرو ، نواقص فنی ایجاد نکنند.

سرهنگ حمیدی درباره فراخوان اتوبوس های اسکانیا افزود: با توجه به محرز شدن نقص فنی اتوبوس ها، در سال های گذشته فراخوان داده شد و همه این اتوبوس ها در مدل های مختلف در این فراخوان شرکت کردند و از طریق کارخانه مربوط نواقص فنی آنها برطرف شد.

وی گفت: بخشی از کار به نقص ذاتی خودرو برمی گشت که سعی کردند این نقص را به حداقل برسانند.

سرهنگ حمیدی افزود: یک بخش دیگر هم به تغییراتی که بعضی از رانندگان روی خودرو ، روی سیستم سیم کشی و یا تجهیزات جانبی که روی این خودرو می گذارند برمی گردد که ممکن است این نقص را بوجود آورد.

وی گفت: مراکز معاینه فنی و مدیران فنی شرکت هایی که می خواهند اتوبوس ها را برای سفرها اعزام کنند، باید با کنترل نواقص به حداقل برسانند تا شاهد بروز حوادث نباشیم.

رئیس پلیس راه با اشاره به این که خود راننده بهترین کسی است که می تواند جلوی تغییرات غیرمجاز روی خودروی خویش را بگیرد ، افزود: راننده ای که می داند خودرو دارای سیم کشی ناایمن است و یا خودرو به موقع معاینه فنی نگرفته است و یا معاینه فنی درستی از آن گرفته نشده است می تواند جلوی بسیاری از حوادث را بگیرد.

سرهنگ حمیدی به رانندگان توصیه کرد اولاً خودشان نواقص فنی را با تغییراتی که می دهند ایجاد نکنند و ثانیاً اگر که در خودروی خود نقصی را مشاهده کردند ادامه مسیر ندهند و حتماً در نخستین محل و ایستگاه متوقف شوند و بعد از رفع نقص فنی خودرو ادامه مسیر بدهند.

 

اخبار حوادث - خبرگزاری صدا و سیما