سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

سرطان تخمدان؛ یک قاتل خاموش


خبرهای زیادی می‌شنویم یا می‌خوانیم که زنان بسیاری به علت ابتلا به سرطان‌های دستگاه تناسلی و البته تشخیص دیرهنگام جان خود را از دست می‌دهند. ممکن است این به ذهن‌تان برسد که فرد یکباره بیمار شد و از پا درآمد، درحالی‌که حقیقت چیز دیگری است.

مجله سیب سبز - سارا میرشجاعی: هرکسی ممکن است در طول زندگی بیماری را تجربه کند، اصلا مگر می‌شود کسی بیمار نشود؟ بیماری گاهی با چراغ خاموش و گاهی پر سر و صدا خودش را به ما نشان می دهد. گاهی به موقع به دادش می رسیم اما گاهی اوقات آنقدر برای مراجعه به دکتر این پا و آن پا می‌کنیم که بیماری ما را از پا در می‌آورد.

شاید هیچ‌کدام ما تصور نکنیم که یک نفخ ساده یا علائم گوارشی زنگ هشداری برای سرطان باشد. حتی شاید تصور نکنیم سال‌ها با این دردها زندگی کرده‌ایم بدون آنکه بدانیم شاید سرطان بدخیمی مثل سرطان تخمدان علت اصلی دردهای مبهم ماست.

خبرهای زیادی می‌شنویم یا می‌خوانیم که زنان بسیاری به علت ابتلا به سرطان‌های دستگاه تناسلی و البته تشخیص دیرهنگام جان خود را از دست می‌دهند. ممکن است این به ذهن‌تان برسد که فرد یکباره بیمار شد و از پا درآمد، درحالی‌که حقیقت چیز دیگری است.

سرطان تخمدان؛ یک قاتل خاموش

بیماری رفته‌رفته پیشرفت می‌کند و کسی می‌تواند آن را به زانو درآورد که زودتر از آن مطلع شود و درمان را آغاز کند. برای اینکه با بیماری بدخیم و معمولا کم‌علامت سرطان تخمدان آشنا شوید با دکتر فریبا الماسی، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی و فوق‌تخصص جراحی لاپاراسکوپی گفت‌وگو کردیم. آگاهی می‌تواند کمک بسیاری به درمان کند؛ پس به‌جای نگرانی درباره این بیماری، این مطلب را از‌دست ندهید.

سرطان تخمدان، بدخیم‌ترین سرطان زنانه

دکتر الماسی درباره سرطان تخمدان می‌گوید: سرطان تخمدان بدخیم‌ترین سرطان دستگاه تناسلی زنان است و این نوع بیماری یک‌سوم سرطان‌های دستگاه تناسلی زنان را در‌بر می‌گیرد. هفتمین سرطان شایع در دنیا، سرطان تخمدان بوده که پنجمین علت مرگ‌و‌میر در خانم‌ها نیز محسوب می‌شود. تومورهای تخمدان معمولا از خود تخمدان ناشی می‌شوند اما درصد کمی از این بیماری ناشی از متاستاز اندام‌های دیگر هستند، یعنی اندام‌های دیگر درگیر سرطان هستند و تخمدان را هم درگیر می‌کنند.

شایع‌ترین سرطان‌هایی که ممکن است به تخمدان متاستاز داشته باشند، تومورهای پستان و دستگاه گوارش است.  یک درصد خانم‌ها در طول عمر به سرطان تخمدان مبتلا می‌شوند و متاسفانه در دو‌سوم موارد زمانی بیماران مراجعه می‌کنند که علائم پیشرفت کرده و درمان چندان موفق نخواهد بود. البته به هر حال درمان انجام می‌شود.

چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا هستند

برخی افراد احتمال ابتلای بیشتری نسبت به سرطان تخمدان دارند. افرادی که در سن پایین‌تری به بلوغ رسیده و عادت ماهانه می‌شوند و از طرفی خانم‌هایی که در سنین بالاتری یائسه می‌شوند جزو این دسته از افراد هستند. یعنی هرچه زمان بین شروع عادات ماهانه و یائسه شدن بیشتر و تعداد دفعات تخمک‌گذاری بیشتر باشد احتمال ابتلا به سرطان تخمدان بیشتر خواهد بود. این دوعامل، یعنی بیشتر بودن فاصله بین شروع عادات ماهانه و یائسه شدن همچنین تعداد دفعات تخمک‌گذاری عوامل مهمی در ایجاد سرطان تخمدان به‌شمار می‌روند. همین‌طور هرچه تعداد زایمان‌ها کمتر باشد، احتمال ابتلا به سرطان تخمدان بیشتر است.

این ارتباط به این دلیل است که در 9ماهه بارداری و گاهی در دوران شیردهی، تعداد دفعات تخمک‌گذاری در طول دوران عمر کمتر می‌شود، بنابراین احتمال ابتلا نیز کمتر خواهد بود. شیردهی هم می‌تواند بر احتمال ابتلا به این بیماری موثر باشد زیرا در این دوران، تخمک‌گذاری کمتر یا قطع خواهد شد. کسانی که نازا هستند و در تمام دوران عمر تخمک‌گذاری انجام می‌شود (یعنی 9ماهه بارداری که نقش محافظت‌کننده و کاهش تخمک‌گذاری برای خانم‌ها محسوب می‌شود، حذف شده است) نیز بیشتر درمعرض ابتلا به سرطان تخمدان قرار دارند. از طرفی خانم‌هایی که از قرص‌های ضدبارداری استفاده می‌کنند (به‌دلیل جلوگیری از تخمک‌گذاری) تعداد دفعات تخمک‌گذاری کمتری خواهند داشت و به احتمال کمتری به این بیماری مبتلا خواهند شد. ژنتیک نیز در ابتلای افراد به این بیماری نقش دارد. به این معنی که افرادی که زمینه ژنتیکی برای ابتلا به سرطان تخمدان دارند؛ یعنی اقوام درجه اول مثل مادر، مادر‌بزرگ، خواهر و... به این سرطان مبتلا بوده‌اند نیز بیشترین احتمال ابتلا را خواهند داشت.

باید بدانید که 5 تا 10درصد ابتلا به سرطان تخمدان، علت وراثتی دارد. حتی گاهی به کسانی که در خانواده‌شان سابقه ابتلا به سرطان تخمدان وجود دارد، توصیه می‌کنیم بررسی‌های ژنتیکی انجام دهند تا اگر به لحاظ آن ژن خاص مثبت بودند اقدامات لازم را برای پیشگیری انجام دهند. زمانی که براساس بررسی‌های ژنتیکی احتمال ابتلا به این بیماری بالا باشد، گاهی اوقات پس از بارداری و زمانی که دیگر نیازی به زایایی برای خانمی وجود نداشته باشد، حتی تخمدان را برمی‌دارند تا از ابتلا به این سرطان پیشگیری شود.

علائمی که جدی نمی گیریم

در 80درصد موارد علائم سرطان تخمدان پس از یائسگی بروز می‌یابد که در اکثر مواقع هم این علائم به‌صورت مبهم است. ممکن است بیمار سال‌ها از نفخ شکم یا دردهای گوارشی رنج ببرد و برای این منظور به پزشک داخلی مراجعه کند. حتی ممکن است سال‌ها تحت‌ درمان‌های گوارشی قرار گیرد در‌حالی که منشا اصلی درد، همان سرطان تخمدان است، بنابراین اولین علائم ممکن است به‌صورت نفخ شکم و علائم گوارشی بروز یابد.

سرطان تخمدان؛ یک قاتل خاموش

مورد بعدی این است که ممکن است بیمار به‌علت تب‌های طولانی و بدون علت، کاهش وزن شدیدی داشته باشد. یعنی فرد بدون اینکه رژیم بگیرد یا ورزش خاصی انجام دهد در ماه‌های اخیر دچار کاهش وزن شدیدی (5 تا 10کیلو و حتی بیشتر) می‌شود. تب و کاهش وزن یکی از علائم همه سرطان‌ها هنگام شروع بیماری است تا آنجا که ممکن است بیماری علامت دیگری غیر از این دو مورد را نشان ندهد، بنابراین باید به این دو مورد توجه ویژه‌ای داشته باشید.

گاهی ممکن است توده بزرگ شده و به دور خود بپیچد که باعث دردهای شکمی می‌شود. به‌علاوه گاهی هم ممکن است شکم بیماران به‌علت حجم توده یا جمع شدن مایعات در بدن، بزرگ شود، بنابراین بزرگ شدن شکم و دردهای شکمی هم می‌تواند به‌عنوان علائم این بیماری درنظر گرفته شود. گاهی در مواردی خاص حتی ممکن است بیمار بتواند توده‌ها را به‌دلیل بزرگ شدن زیاد لمس کند. حتی گاهی تومور به‌دلیل بزرگی بر روده‌ها فشار آورده و باعث یبوست می‌شود. البته این مورد کم اتفاق می‌افتد که بیمار آنقدر دیر مراجعه کند که توده تا این حد بزرگ شده باشد.

سرطان تخمدان از چه سنی بروز می‌کند؟

شایع‌ترین سن ابتلا به سرطان تخمدان بین 56 تا 60‌سالگی است اما در هر سنی ممکن است ابتلا وجود داشته باشد. حدود 80‌درصد در سنین یائسگی یعنی بین 56 تا 60سالگی، یک‌درصد موارد قبل از 21سالگی و بقیه موارد هم بین 56 تا 65‌سالگی ابتلا به سرطان تخمدان وجود دارد.

آیا می‌توان سرطان تخمدان را درمان کرد؟

درمان اصلی سرطان تخمدان جراحی و برداشتن تومور است، حتی اگر به اندام‌های دیگر متاستاز داده باشد. جراح سعی می‌کند تا آنجا که ممکن است تومور را به‌طور کامل بردارد، اما در برخی موارد ممکن است چسبندگی تومور به اندام دیگر وجود داشته باشد. با این حال تمام تلاش جراح این است که تا حد امکان تمام تومور را بردارد.

هرچه مقدار بیشتری از تومور برداشته شود و مقدار کمتری داخل شکم باقی بماند، احتمال موفقیت درمان بیشتر خواهد بود. در کنار جراحی و براساس آزمایشات پاتولوژی، متخصص زنان تصمیم می‌گیرد که چند دوره شیمی‌درمانی هم بعد از جراحی انجام شود. بنابراین در همه موارد نیازی به شیمی‌درمانی نیست، یعنی کسانی که زود مراجعه کرده و بیماری گسترش نیابد معمولا نیازی به شیمی‌درمانی ندارند.

 روشی برای غربالگری سرطان تخمدان وجود دارد؟

در برخی موارد روش‌هایی برای غربالگری و تشخیص به‌موقع سرطان‌ها وجود دارد که با استفاده از آن تشخیص زودتر و درمان موفق‌تر خواهد بود. مثلا برای غربالگری و تشخیص به‌موقع سرطان پستان ماموگرافی و برای سرطان دهانه رحم روش پاپ‌اسمیر وجود دارد. اما متاسفانه تا به حال هیچ روش قابل‌اعتمادی برای غربالگری سرطان تخمدان پیدا نشده است. با این حال با استفاده از روش‌های دیگر می‌توان از عدم بیماری مطمئن شد.

سرطان تخمدان؛ یک قاتل خاموش

توصیه می‌کنیم تمام خانم‌ها به‌طور سالانه توسط متخصص معاینات دستگاه تناسلی را انجام دهند. در این معاینات، سایز رحم و تخمدان‌ها بررسی می‌شود که اگر علائمی وجود داشته باشد در مراحل اولیه برای معاینات بعدی فرستاده می‌شوند. گاهی اوقات در همین معاینات تومور تخمدان با لمس توسط پزشک تشخیص داده می‌شود. به کسانی که سابقه ژنتیکی ابتلا به سرطان تخمدان در افراد درجه اول خانواده دارند، توصیه می‌شود علاوه بر معاینات سالانه دستگاه تناسلی که همه خانم‌ها انجام می‌دهند، سونوگرافی واژینال هم اضافه شود. در سونوگرافی واژینال، سایزهای بسیار کوچک تومور هم تشخیص داده می‌شود و این یعنی تشخیص در مراحل بسیار اولیه بیماری. آزمایش تومور مارکر هم مورد دیگری برای تشخیص است و به این ترتیب عمل می‌کند که ماده‌ای که به‌علت تومور در سطح خون افزایش پیدا می‌کند را اندازه می‌گیرد.

براساس میزان این ماده د‌ر خون می‌توان به‌وجود تومور مشکوک شد و آزمایشات بعدی را تجویز کرد، بنابراین معاینات سالانه دستگاه تناسلی برای تمام خانم‌ها و سونوگرافی واژینال و آزمایش تومور مارکر برای کسانی که سابقه ژنتیکی دارند، در حال حاضر روش‌هایی برای غربالگری سرطان تخمدان هستند. البته همان‌طور که گفته شد هیچ‌کدام اینها روش‌های قطعی نیستند اما اگر در این بررسی‌ها مورد مشکوکی وجود داشته باشد، بررسی‌های بیشتر و آزمایشات تکمیلی لازم‌می‌شود.


ویدیو مرتبط :
در مورد سرطان تخمدان بیشتر بدانیم...

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

بیماری کبد چرب، قاتل خاموش‎بیماری کبد چرب, قاتل خاموش, علت بیماری کبدچرب

بیماری کبد چرب، قاتل خاموش‎

انسان موجودی است که با توجه به ماهیت و طبیعتی که دارد نیازمند فعالیت های فیزیکی و رفتارهای تغذیه ای مناسب  می باشد و باید از مصرف مواد غذایی مضر پرهیز کند، افزایش مصرف غذاهای چرب و آماده و سرشار از کالری، و عدم فعالیت مناسب با گسترش زندگی ماشینی، بیماری‌های مختلفی به همراه آورده است. 

درگیری کبدی، از جمله مضرات مصرف مواد غذایی نامناسب می ‌باشد. امروزه متاسفانه بیماری کبد چرب که نسبتاً شایع شده است، با وزن بیمار ارتباطی مستقیم دارد و با توجه به افزایش چاقی در جوامع مختلف (از جمله ایران) نیز رو به افزایش است.

دکتر فرزاد جاسمی زرگانی فوق تخصص کبد و بیماری های گوارشی در گفتگو با خبرنگار وب دا خوزستان، گفت: کبد یکی از مهمترین اعضای حیاتی بدن است که وظایف مختلفی مانند ذخیره مواد قندی و گلیکوژن، تصفیه خون و تولید برخی آنزیم ها را بر عهده دارد که انجام کلیه این کارها برای ادامه حیات ضروری هستند.

وی افزود: کبد بزرگترین غده بدن است که همین بزرگی و ظرفیت بالای آن باعث می شود که آسیب کبدی دیر ظاهر شود که متاسفانه دیرظاهر شدن این بیماری سبب می شود که نتوان اقدامات موثری برای درمان آن انجام داد.

جاسمی ادامه داد: بیماری های ویروسی مانند هپاتیت Bو Cاز مهمترین عواملی هستند که در چند سال اخیر کبد مردم ایران را درگیر کرده است در نتیجه توصیه ما به مردم این است که تا آنجا که می توانند از کبد خود در برابر بیماری های ویروسی  و رفتارهای پرخطر محافظت کنند، نداشتن رفتارهای پرخطر یعنی  نداشتن روابط جنسی غیر معمول، عدم استعمال دخانیات و عدم  استفاده  از مواد تزریقی، رعایت کردن نظافت در فعالیت های شغلی، مصرف نکردن الکل و...، از سوی دیگر از مهمترین عوامل غیرویروسی می توان به مصرف بیش از اندازه مواد پروتیئنی مانند فست فودها که در ظاهر غذاهای خوشمزه ای هستند در حالی که بدترین ماهیت را دارند و روغن های جامد، همچنین عدم مصرف سبزیجات و میو های تازه اشاره کرد که  باعث ابتلای فرد به کبد چرب خواهند شد.

چه افرادی در معرض ابتلای به کبد چرب هستند؟

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: بیماری کبد چرب فقط مخصوص افراد جوان نیست و افراد میانسال هم در معرض ابتلای به آن قرار دارند و در این سن بیماری فرصت خواهد داشت که گسترش پیدا کرده و آسیب کبدی به وجود بیاید.

جاسمی  ضمن بیان این نکته که تشخیص کبد چرب توسط سونوگرافی، آنزیمهای کبدی و سایر علل است خاطرنشان ساخت: کبد چرب ترس ندارد ولی فرد باید به این فکر باشد که ممکن است این بیماری به سمتی حرکت کند که جبرانش امکان پذیر نباشد، سندروم متابولیک بیماری مخصوص قرن 21 است که افراد مبتلای به آن در معرض کبد چرب قرار دارند، این افراد کسانی هستند چاق بوده و شاخص توده بدنی آنها بالای 25 است.

وی در توضیح شاخص توده بدنی گفت:شاخص توده بدنی از تقسیم وزن بر قد به توان دو حاصل می شود که شاخص افرادی که دارای قد و وزن نرمال باشند زیر 25 خواهد بود، شاخص بین 20 تا 25 نشان دهنده اضافه وزن و بین 30تا 35 نشان دهنده چاق بودن فرد و بالای 40 تا 45 فرد مبتلای به چاقی کشنده می باشد، در عین حال افرادی که دارای فشار خون و چربی بالایی هستند و دور شکم آنها بیش از 104 برای مردان و بیش از 85 برای زنان باشند  احتمال ابتلای آنها به کبد چرب بسیار زیاد است و در معرض خطر قرار دارند، همچنین افراد دیابتی، کسانی که فشار خون و بیماری های قلبی و عروقی دارند و اشخاص سیگاری در معرض ابتلای به کبد چرب قرار دارند.

این فوق تخصص کبد و بیماری های گوارشی تاکید کرد که بهترین راه جلوگیری از این بیماری بازگشت دوباره به اصل زندگی طبیعی یعنی تغذیه سالم، پرهیز از مصرف مواد غذایی مضر و  چربی ها، و فعالیت های فیزیکی و ورزشی مداوم می باشد، اگر شخصی هم به بیماری هایی مانند دیابت، چربی و دیگر بیماری های زمینه ای مبتلا هستند ضروری است که به پزشک مراجعه داشته باشند.

ورزش بهترین راه مبارزه با بیماری کبد چرب

جاسمی در خصوص درمان این بیماری با تاکید بر این نکته که هیچ کدام از داروها به اندازه فعالیت های ورزشی مفید نمی باشند و باید از مصرف نوشیدنی ها شیرین مانند نوشابه و ... پرهیز شود افزود:فعالیت های فیزیکی و ورزشی به مدت 300 دقیقه در هفته که ساده ترین آن راه رفتن سریع است موثرترین راه برای درمان کبد چرب می باشد، همچنین از لحاظ علمی اثبات شده است که مصرف  2 لیوان قهوه و یا نسکافه  در طول روز برای کبد چرب بسیار مفید خواهد بود البته افرادی که بطور زمینه ای دچار رفلاکس معده و یا بیماری های قلبی عروقی می باشند از مصرف قهوه باید پرهیز کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: درمان گیاهی برای کبد چرب بسیار حساس است زیرا بسیاری از گیاهان دارویی برای کبد خطرناک می باشند و ممکن است کبد را دچار آسیب کنند در عین حال داروهایی مانند سیلا مارین و یا عرق گیاه خارمریم می توانند مفید باشند ک البته باید توسط پزشک تجویز شوند.

فوق تخصص کبد و بیماری های گوارشی  در پایان با بیان این نکته که بیماری کبد چرب علامت خاصی ندارد و معمولا با مراجعه مردم برای انجام سونوگرافی برای بیماری دیگری مشخص می شود  گفت:  در برخی موارد اگر فرد اطلاعات لازم در خصوص این بیماری را داشته باشد می تواند آزمایش کبد چرب را انجام دهد ولی در عده دیگری از افراد این بیماری نه در سونوگرافی مشخص می شود و نه در آزمایش آنزیمها اثری از آن مشاهده خواهد شد در حالی که مبتلای به آن هستند و به همین دلیل است که به این بیماری قاتل خاموش و یا قاتل پشت پرده میگویندف پس توصیه نهایی به افراد رساندن وزن خود به تعادل می باشد.

تابناک