سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

زندگی بدون رحم چه شکلی است؟!


اولین باری که یک خانم زیر تیغ جراحی رفت تا رحمش را بردارند، 500 سال قبل از میلاد مسیح (ع) بود. مبتکر این نوع عمل، هیپوکرات ها (Hippocrates) محسوب می شدند.

ماهنامه همشهری تندرستی - دکتر کتایون برجیس: اولین باری که یک خانم زیر تیغ جراحی رفت تا رحمش را بردارند، 500 سال قبل از میلاد مسیح (ع) بود. مبتکر این نوع عمل، هیپوکرات ها (Hippocrates) محسوب می شدند. از آن موقع تا به امروز، جراحی هیسترکتومی یا درآوردن رحم، بعد از سزارین، جزو رایج ترین عمل های جراحی در سراسر دنیا بوده است.

چنانچه پزشکتان به خصوص در حوالی میان سالی و یائسگی تصمیم بگیرد که رحم شما را بردارد تا بدون این ارگان به زندگی تان ادامه دهید، به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ اما آیا هر خانمی که دچار عوارض یائسگی می شود به عمل هیسترکتومی احتیاج دارد؟ زندگی بدون رحم بعد از جراحی هیسترکتومی چگونه است و یک خانم پس از انجام این جراحی به چه مراقبت هایی احتیاج دارد؟ در ادامه مطلب، پاسخ این سوالات را از زبان «دکتر کتایون برجیس»، متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ نازایی بخوانید.

زندگی بدون رحم چه شکلی است؟

هیسترکتومی؛ چرا و چگونه؟


اینکه یک خانم تحت جراحی هیسترکتومی (Hysterectomy) قرار بگیرد به عوامل مختلفی بستگی دارد که می توان به سن، وضعیت بیمار، نژاد، محل زندگی و از همه مهم تر صلاحدید پزشک اشاره کرد.دلایل زیادی می توانند باعث این مسئله شوند که پزشک متخصص زنان، برای افراد این نوع عمل جراحی را در نظر بگیرد. برای مثال آدنومیوز (Adenomyosis) یا ضخیم شدن دیواره رحم که به دلیل ورود نا به جای بافت آندومتر (Endometrial) به داخل عضلات رحم ایجاد می شود، یکی از دلایل انجام این نوع عمل جراحی است. افرادی که به این نوع مشکل مبتلا هستند، دچار خونریزی های شدید، دردهای لگنی، سقط های پشت سر هم و... می شوند، این مسئله حتی می تواند باعث نازایی فرد شود.

همچنین آندومتریوز (Endometrial) که یکی از انواع کیست تخمدان است و باعث ایجاد یکسری غده از جنس بافت داخل رحم، در خارج از آن می شود نیز یکی دیگر از دلایل انجام این نوع عمل جراحی است. البته نباید این مسئله را از یاد برد ک این اتفاق ممکن است در هر بافتی از بدن، بیفتد ولی بیشتر ضایعات آندومتریوز، در لگن و به خصوص در بافت تخمدان دیده می شود. خانم های مبتلا به آندومتریوز خونریزی های نامرتب و دردهای شدی موقع قاعدگی یا هنگام زناشویی را تجربه می کنند. همچنین ممکن است این افراد در این دوران دچار تهوع و اسهال یا حتی یبوست شوند. این مسئله در موارد بسیاری با نازایی همراه است.

زندگی بدون رحم چه شکلی است؟

لیومیوم (Leiomyoma) رحمی یا توده های گوشتی که به دلایل نامشخص داخل رحم به وجود می آیند و اغلب خانم ها آن ها را با عنوان فیبروم (Fibroid) می شناسند، یکی دیگر از بیماری های زنان محسوب می شود. این توده ها معمولا بدخیم نمی شوند، با این حال اگر بزرگ شوند و روی سیستم ادراری خانم ها اثر بگذارند یا به دلیل ایجاد خونریزی های شدید، باعث بروز کم خونی شوند، ممکن است لازم باشد که رحم برای درمان و کنترل وضعیت بیمار برداشته شود.

باز هم هست


پرولاپس (prolapse) یا افتادگی و بیرون زدگی رحم که معمولا در سنین بعد از یائسگی در خانم هایی دیده می شود که قبلا سابقه زایمان های طبیعی داشته اند، یکی دیگر از دلایل جراحی هیسترکتومی می تواند باشد. البته زایمان، به تنهایی عامل افتادگی رحم بعد از یائسگی محسوب نمی شود، بلکه با رسیدن به این دوران سطح هورمون استروژن (Estrogen) در بدن خانم ها پایین می آید و به مرور باعث شلی عضلات کف لگن و افتادگی رحم خواهدشد. در این حالت رحم به سمت وازن می آید و در موارد شدید ممکن است حتی از واژن هم خارج شود.

دیس منوره (Dysmenorrhea) یا دردهای شدید شکمی در دوران قاعدگی که معمولا با شروع خونریزی به وجود می آید و تا دو، سه روز هم ادامه پیدا می کند، برای خانم ها مشکلات زیادی را به همراه دارد. حدود 50 تا 75 درصد خانم ها در سنین باروری، این دردها را در دوران عادت ماهانه شان تجربه می کنند، چنانچه راهی برای درمان این نوع دردها پیدا نشود یا به اصطلاح درد به درمان های دارویی و... مقاومت نشان دهد، مکن است پزشک تصمیم بگیرد که برای رهایی بیمار از این وضعیت، او را تحت جراحی هیسترکتومی قرار دهد.

البته این کار در صورتی انجام می شود که فرد قصد بارداری نداشته باشد. گاهی جراحی هیسترکتومی به دلیل اورژانس های زمان زایمان که ناشی از چسبندگی های جفت و خونریزی های شدید بعد از زایمان است، انجام می شود. چنانچه فردی به سرطان رحم، سرطان گردن رحم و بعضی از بیماری های التهابی لگن و... مبتلا شود، احتمال جراحی هیسترکتومی وجود خواهدداشت.

این نکته را نباید از یاد برد که عمل برداشتن رحم همیشه برای درمان بیماری نیست، بلکه گاهی ارگان های مجاور رحم (مثلا روده ها) سرطانی می شوند و پزشک با برداشتن رحم، مانع از انتقال و سرایت بیماری به قسمت های دیگر بدن می شود.

برداشتن رحم اولین راه حل نیست


خانم ها باید توجه داشته باشند که عمل جراحی برداشتن رحم، اولین راه حل برای درمان عارضه ای که دچار آن هستند، محسوب نمی شود. ممکم است پزشک با توجه به شرایط بیمار، ابتدا روش های درمانی دیگر، به ویژه دارودرمانی را به فرد پیشنهاد کند. برای مثال، در مبتلایان به آندومتریوز و میوم استفاده از قرص های پیشگیری از بارداری زیر نظر پزشک، می تواند تا حدی شدت خونریزی و درد لگن را کنترل کند، ضمن اینکه در مواردی می توان این عمل را به تاخیر انداخت تا فرد ابتدا باردار شد و سپس اقدام به برداشتن رحم کند. در صورتی که برداشتن فوری رحم، ضرورت داشته باشد و عملکرد طبیعی تخمدان ها حفظ شود، می توان تخمک را خارج کرد و با استفاده از رحم جایگزین یا اجاره ای، آن را پرورش داد.

زندگی بدون رحم چه شکلی است؟

رحم چگونه برداشته می شود؟


دو روش عمده برای جراحی هیسترکتومی وجود دارد که شامل روش واژینال (Vaginal) و ابدومینال (Abdominal) یا شکمی می شود. برخلاف سال های قبل، دیگر لازم نیست که شکم فرد برای برداشتن رحم حتما باز شود، بلکه می توان با ایجاد چهار سوراخ روی شکم و با روش لاپاراسکوپی به راحتی این عمل را انجام داد.

 در این روش، بیمار بعد از جراحی، وضعیت بهتر و مناسب تری خواهدداشت و کمتر دچار خونریزی می شود و سریع تر می تواند به زندگی و شرایط معمول خود بازگردد و کارهای روتین و روزانه اش را انجام دهد. معمولا در جراحی هیسترکتومی تنها رحم برداشته می شود و لوله های رحمی و تخمدان ها باقی می مانند. در برخی مواقع، سرویکس (Cervical) یا دهانه رحم برداشته می شود.

بعد از برداشتن رحم، پاپ اسمیر لازم است؟


خیلی از خانم ها تصور می کنند که با برداشتن رحم، دیگر نیازی به انجام تست پاپ اسمیر (Papsnear test) به صورت روتین ندارد، در حالی که اگر هیسترکتومی به روش ساب توتال (Subtotal surgery) انجام شده و دهانه رحم سر جای خودش باقی مانده باشد، پاپ اسمیر همچنان لازم است.

خداحافظی با بچه، بعد از هیسترکتومی؟!


هیسترکتومی دو نتیجه برای خانم ها به همراه دارد، اولین نتیجه این نوع عمل جراحی، قطع خونریزی های ماهانه است و نتیجه دوم آن، عدم امکان بارداری بعد از عمل محسوب می شود. از آنجا که برای شروع قاعدگی، دیواره رحم ریزش پیدا می کند، در نبود رحم، جریان خونی هم نخواهد بود. از طرف دیگر رحم محلی است که در آن لانه گزینی صورت می گیرد و بچه در آن رشد می کند، پس وقتی رحم برداشته شود، جایی برای بارداری نیز وجود نخواهدداشت.

بعد از برداشتن رحم، یائسگی شروع می شود؟


اینکه بعد از انجام عمل جراحی فرد یائسه شود یا نه، به نوع عمل جراحی بستگی دارد. یائسگی زمانی رخ می دهد که عملکرد تخمدان ها کاهش پیدا کرده و دیگر هورمون استروژن ساخته نشود و این مسئله ارتباطی به اینکه فرد خونریزی ماهانه دارد یا نه، پیدا نمی کند. پس برداشتن رحم، لزوما به این معنا نیست که فرد، دچار یائسگی زودرس هم بشود، اما در بعضی موارد، در حین هیسترکتومی علاوه بر رحم، تخمدان ها نیز از بدن خارج می شوند که در این حالت بروز یائسگی اجتناب ناپذیر است.

زندگی بدون رحم چه شکلی است؟

در این حالت فرد ممکن است در معرض عوارض یائسگی مثل گرگرفتگی، قرار بگیرد یا زمینه ابتلا به پوکی استخوان فراهم شود؛ بنابراین بعد از هیسترکتومی همراه با برداشتن تخمدان ها، ممکن است هورمون درمانی و استفاده از مکمل های کلسیم و ویتامین دی (D) ضروری باشد. از طرف دیگر چون سطح هورمون هایی که از تخمدان ترشح می شده، پایین می آید و سوخت و ساز بدن کم می شود، تعدیل کالری دریافتی روزانه و انجام ورزش و فعالیت بدنی هم برای پیشگیری از اضافه وزن ضروری است.

با برداشتن رحم، میل جنسی از بین می رود؟


یکی از اصلی ترین نگرانی هایی که خانم ها درخصوص برداشتن رحمشان دارند، این است که میل جنسی شان را از دست بدهند و این مسئله روی زندگی زناشویی شان تاثیر منفی بگذارد. در حالی که واقعیت این است که در اغلب موارد، یعنی در بیش از 80 درصد جراحی های هیسترکتومی، با برداشتن رحم، نه میل جنسی کم می شود و نه قدرت ارضای جنسی پایین می آید. البته اگر در عین عمل جراحی، علاوه بر رحم، تخمدان ها نیز برداشته شوند، فرد تا حدی دچار خشکی واژن می شود، چون ترشح هورمون های تخمدانی در بدنش کم خواهدشد. این وضعیت ممکن است روی توانایی جنسی فرد اثر بگذارد که با هورمون درمانی و استفاده از ترکیبات روان کننده مشکلات بیمار قابل رفع خواهندبود.


ویدیو مرتبط :
زندگی کردن به شکلی دیگر

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

جزییاتی از زندگی در بین داعشیان بی‌رحماخبار,اخبار بین الملل , گروه تروریستی داعش

 

اخبار بین الملل - جزییاتی از زندگی در بین داعشیان بی‌رحم

"خلافت اسلامی" خودخوانده در خاورمیانه اعلام موجودیت کرده و گروه پشت آن، داعش، با تغییر نام، خود را "دولت اسلامی" نامیده است. در این میان شیوه‌های خشن این گروه تروریستی موردی است که همگان از آن سخن گفته و شرح‌های متفاوتی از اقدامات سبعانه آنها منتشر می‌شود

به گزارش ایسنا برنامه پانوراما شبکه بی.بی.سی با یکی از جداشدگان از این گروه درباره زندگی داخل این گروه نظامی ترسناک گفت‌وگویی را انجام داده است. در این گزارش آمده است: «داعش سازمانی نیست که به راحتی بتوان از آن خارج شد. پیش روی ما مردی بود که این گروه را ترک کرده بود و حالا به شدت از عواقب آن می‌ترسید.

او گفت: "وحشی‌گری داعش همه را می‌ترساند، خانواده من، اقوامم و هم قبیله‌ای‌هایم همگی هنوز در عراق هستند و من برای آن‌ها می‌ترسم. اگر نیروهای داعش به من دسترسی پیدا نکنند سراغ خانواده‌ام خواهند رفت."

او عصبی و نگران بود و تنها پس از چند ساعت بحث و خوردن چند استکان چای، پذیرفت که با ما مصاحبه کند البته به شرط اینکه هویتش را فاش نکنیم.

او در مقابل دوربین‌ ما خودش را در چفیه پیچید و ما به او قول دادیم که در مصاحبه نامش را فاش نکنیم.

او خط مشی داعش را این چنین خلاصه کرد: "اگر مخالف منی، پس کشته می‌شوی. اگر همراه منی، با من کار می‌کنی، تو تسلیم اراده منی و از من اطاعت می‌کنی و در همه اتفاقات تحت قدرت منی."

"برانگیختن احساسات"
گزارش‌های کمی از چگونگی فعالیت داعش وجود دارد.

هیچ تعجبی ندارد که نیروهای داعش اعلام می‌کنند هر خبرنگار خارجی که وارد قلمرو آن‌ها شود به عنوان جاسوس بازداشت می‌شود. به همین دلیل ما به مرزهای ترکیه با سوریه سفر کردیم تا این شخص را که از داعش جدا شده، ببینیم. این مرز منطقه‌ای از خانه‌های امن و خط‌های تدارکاتی برای شورشیان در درگیری‌های سوریه است. ترکیه روشن کرده است که نیروهای داعش دیگر در ترکیه جایی ندارند، بنابراین دیدار با مردمی که از "خلافت اسلامی" روی برگردانده‌اند در اینجا ممکن است.

این فراری از داعش،‌ ابتدا به گردانی از ارتش آزادی سوریه که با حکومت اسد می‌جنگند، پیوسته بود. وی سپس بعد از اینکه قبیله‌اش به گروه داعش پیوستند و به این دلیل که خودش به ساختن یک حکومت اسلامی اعتقاد داشت،‌ به این گروه پیوست.

اولین دستور به او، به عنوان یک جنگجوی داعش گذراندن درسی درباره شریعت بود. او در این باره گفت: "این درس نه درباره قوانین اسلام بلکه درباره قوانین "خلافت اسلامی" بود. آن‌ها در این درس، اسلامی را که دوست داشتند آموزش می‌دادند. این آموزش‌ها جنبه احساسی و نه عقلی داشتند. بنابراین با کلمات آن‌ها احساسات شما برانگیخته می‌شد و این اولین مرحله بود. مرحله دوم آموزش‌های نظامی بود."

او توضیح داد که نیروهای داعش این درس‌ها را از عراق و در جریان مبارزات ضد آمریکایی آموخته‌اند. به گفته این فراری، طی درگیری‌ها در سوریه، داعش تلاش می‌کرد تا عملیات‌ها را در هر شهر جدید، تغییر دهد.

این فراری از داعش گفت: "نیروهای داعش ابتدا برای جذب مردم با مهربانی با آن‌ها برخورد می‌کردند تا به چیزهایی که نیاز دارند دست پیدا کنند، چرا که آن‌ها در حکومت سوریه به شدت تحت فشار بودند. وقتی که نیروهای داعش موفق به جذب مردم شدند ناگهان از افرادی مهربان به نیروهای ظالم و خشن تغییر کردند. تو یا با منی یا علیه من و هیچ چیز در این بین نیست."

قوانین شریعت
در تمام شهرها و روستاهای تحت کنترل داعش آن‌ها قدیمی‌ترین و محافظه‌کارانه‌ترین نوع شریعت را اجرا می‌کردند. قوانین مربوط به ظاهر به شدت اجرا می‌شدند، ریش برای مردان،‌ حجاب کامل برای زنان و این باید توسط تمام جمعیت رعایت می‌شد.

این فراری گفت: "هرچیزی که عقاید آن‌ها را رد کند، ممنوع است، هر کسی از چیزی که آن‌ها رد می‌کنند، پیروی کند مرتد است و باید کشته شود. "

مرد فراری از داعش با اشاره به استفاده از افراد خارجی به عنوان نیروهای انتظامی و پلیسی این گروه گفت که این روش عامدانه‌ افراد داعش بود که از خارجی‌ها برای پاسبانی در شهرهای تحت تصرفشان استفاده کنند.

او گفت: "دولت اسلامی مردم را از کشورهای دیگر با ملیت‌های مختلف می‌آورد. کسانی که کاملا جوان و در سنی بودند که آن‌ها می‌توانستند مغزشان را شست و شو دهند و عقاید خود را به آن‌ها آموزش دهند؛ این چنین آن‌ها می‌توانستند منطقه را کنترل کنند البته نه از طریق مردم منطقه بلکه توسط نیروها و مردان خودشان که برای این امور آموزش دیده بودند."

رهبر "حکومت اسلامی"، ابوبکر البغدادی، خودش را "خلیفه" نامیده است. او از تمام مسلمانان در سراسر جهان خواسته تا با او بیعت کنند، کاری که توسط سایر رهبران مذهبی در منطقه محکوم شده است. اما برخی گزارش‌ها از موصل نیز وجود دارند که داعشی‌ها از روش‌های حیله گرانه و عوام‌فریبانه برای اطمینان‌ سازی استفاده می‌کنند. موانع امنیتی برداشته شده، خطوط برق بازسازی شده‌اند و حقوق‌ها پرداخت می‌شوند ... اگر این‌ها به نتیجه نرسد، داعش می‌تواند مانند دفعات پیش بر شلاق و شمشیرش تکیه کند.» 

اخبار بین الملل - ایسنا