سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

خوردني‌ ونخوردني‌ براي پيشگيري از سرطان 

 

 

پیشگیری از سرطان


تنها با انتخاب مواد غذايي سالم و ريزمغذي‌هاي مناسب مي‌توان احتمال ابتلا به سرطان را به طور چشمگيري كاهش داد ؛ براي اين كار لازم است عوامل مختلف رژيم غذايي را كه به عنوان تحريك كننده سرطان هستند شناخت و از آنها پرهيز كرد.


طبق برآورد موسسه تحقيقات بين‌المللي سرطان، حداقل 35 درصد از تمام سرطان‌ها و بيش از نيمي از سرطان‌هاي دستگاه گوارش با نوع تغذيه ارتباط دارند.
مواد غذايي محرك سرطان مانند چربي‌هاي اكسيد شده روغن كه به دفعات براي سرخ كردن استفاده شده، مواد غذايي كهنه ، نوشيدني ‌ها و غذاهاي خيلي داغ ، چاقي و اضافه ‌وزن از عوامل بسيار مهم در بروز سرطان هستند


از مواد غذايي مهاركننده سرطان مي‌توان مواد غذايي غني از فيبر ، كلسيم، ويتامين دي و اي و سي و آ و ب 12، سبزي و ميوه‌هاي تازه، ماهي و اسيد چرب امگا 3 و مقادير كافي آب در روز را نام برد.

 

از مواد غذايي غني از فيبر مي‌توان گندم كامل (سبوس‌دار)، حبوبات و آجيل را عنوان كرد.
سبزي و ميوه‌ها بويژه سبزي‌هاي سبز تيره، نارنجي يا متمايل به زرد، چغندر، هويج، مارچوبه، پياز، سير و زردچوبه غني از فيبر و انواع ويتامين‌ها هستند.

 

پیشگیری از سرطان


بعلاوه استفاده بيشتر از ميوه و سبزي‌هاي تازه حداقل 5 وعده در روز به طوري كه شما سير شويد در عدم مصرف غذاي ناسالم كمك مي‌كند.


براي تامين نياز روزانه كلسيم و ويتامين D از شير و فرآورده‌هاي لبني كم‌چرب استفاده كنيد.
براي استفاده از فوايد غلات به جاي نان سفيد ، تافتون و لواش از نان‌هايي مانند سنگك و نان سبوس‌دار استفاده كنيد.


نوشيدن روزانه حداقل 6 تا 8 ليوان آب به جاي نوشابه‌هاي گازدار و آبميوه‌ هاي شيرين توصيه مي‌شود. براي استفاده از كپسول‌هاي حاوي روغن ماهي و ويتامين E با پزشك خود مشورت كنيد.


سعي كنيد از غذاهاي آماده مثل ساندويچ ، پيتزا ، كنسرو آماده و غذاهاي سرح شده بيش از يك بار در هفته استفاده نكنيد.


به ياد داشته باشيد مصرف مواد غذايي تحريك‌كننده سرطان اگر با مصرف سيگار، چاقي و اضافه وزن همراه باشد خطر ابتلا به سرطان را افزايش مي‌دهد.

 

 

 


ویدیو مرتبط :
سرطان پستان- قسمت دوازدهم - مراحل سرطان - مرحله 0 و 1

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

تجهيزات لازم براي ورودبالگردMI17 آماده است. 

بالگرد MI17

 

مشهد _ مديرکل دفتر بازسازي و حوادث غيرمترقبه استانداري خراسان رضوي گفت: تجهيزات لازم براي ورود بالگرد MI17 به اين استان آماده شده و مجموعه امداد و نجات و مديريت بحران در انتظار ورود آن به اين آَشيانه هستند.

 

يک مسئول :تجهيزات لازم براي ورود بالگرد MI17 به خراسان رضوي آماده است.

 

جواد عرفانيان روزپنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: پس از تلاش جدي مسئولان خراسان رضوي براي ساخت آشيانه بالگرد MI17 با اعتبار پنج ميليارد و 400 ميليون ريال در کمتر از چهار سال، امروز همه امکانات براي ورود بالگرد مهيا است.

 

وي به ضرورتهاي ورود بالگرد MI17 به خراسان رضوي به عنوان يکي از قطبهاي امداد و نجات کشور اشاره و بيان کرد: با توجه به جمعيت حدود پنج ميليوني و وجود 25 شهرستان و احتمال بالاي وقوع چند نوع حادثه غيرمترقبه، وجود يک بالگرد قوي در حوزه امداد و نجات خراسان رضوي کاملا محرز شده است.

 

او با تشريح مراحل مديريت بحران از جمله پيشگيري، آمادگي، مقابله و بازسازي اظهار داشت: به منظور امدادرساني و مديريت صحيح بحران، پيش از هر چيز بايد نوع حادثه و امداد و امکانات مورد نياز حادثه ديدگان شناسايي شود که با توجه به ويژگيهاي ذاتي برخي از حوادث، اين مهم تنها به وسيله بالگرد قابل اجرا ست.

 

وي اطلاع رساني سريع، تخليه و اسکان افراد از محل حادثه و تامين مايحتاج اوليه از جمله امکانات بهداشتي، دارويي و غذايي و اقلام ضروري براي حادثه ديدگان را از ديگر اقدامات موثر و ضروري به هنگام بحران دانست که در بسياري از حوادث بايد توسط بالگرد انجام شود.

 

آشيانه بالگرد MI17 در خراسان رضوي در مساحت هزار و 800 مترمربع با ارتفاع کناره 9 متر و ارتفاع عاج 10/5 متر ساخته شده و داراي 400 مترمربع محوطه است.