سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

تناسب اندام سلبریتی ها به قیمت مرگ!


بعضی اوقات آن‌قدر ظاهر برای افراد مهم می‌شود که قید سلامت‌شان را می‌زنند، چراکه برخی‌ها آن‌قدر به اندام و وزن خود حساس می‌شوند که برای حفظ تناسب‌اندام‌شان تا پای مرگ هم می‌روند.

مجله سیب سبز: بعضی اوقات آن‌قدر ظاهر برای افراد مهم می‌شود که قید سلامت‌شان را می‌زنند، چراکه برخی‌ها آن‌قدر به اندام و وزن خود حساس می‌شوند که برای حفظ تناسب‌اندام‌شان تا پای مرگ هم می‌روند. البته باید به این نکته هم اشاره کرد که این اتفاق برای افرادی رخ می‌دهد که از نظر سلامت روان دچار اختلال آن هم از نوع خوردن شده‌اند. شاید بارها با این اخبار مواجه شده باشید که فلان بازیگر  مشهور هالیوودی به بیماری آنورکسیا یا برعکس پرخوری عصبی یا همان بولیمیا مبتلا شده است.

البته اختلال خوردن ممکن است برای هر فردی به‌وجود بیاید اما بین افراد مشهور و بازیگران هالیوودی شیوع بیشتری دارد؛ چراکه حرفه‌شان به‌گونه‌ای است که تناسب‌اندام یکی از ابزارهای کاری‌شان است و اگر با مشکلی در این زمینه مواجه شوند ممکن است برای مدتی یا حتی همیشه شغل‌شان را از دست بدهند. در ذیل به چند فرد مشهور که به اختلال خوردن دچار شده‌اند، اشاره کرده‌ایم. بین این چهار نفر یک نفر به‌نام ایزابل کارو  بر اثر بیماری آنورکسیا جان خود را از دست داده است. برای همین شاید خواندن سرگذشت آنها بتواند درس عبرتی برای دیگران باشد.

جسیکا آلبا

تناسب اندام به قیمت مرگ!

در دنیای بازیگران  هالیوودی، ابتلا به پرخوری و بی‌اشتهایی عصبی بسیار رایج است. جسیکا آلبا جزو اولین نفراتی بود که قبول کرد با مشکلات بیماری آنورکسیا در حال مبارزه بوده است. او از اندام خود بسیار ناراضی بود اما زمانی که مشکل خود را به رسانه‌ها اعلام کرد ازسوی اجتماع پیام‌هایی دریافت کرد که زندگی‌اش را تحت‌تاثیر قرار داد. جسیکا آلبا از علت ابتلا به این بیماری می‌گوید: «همه در خانواده من بسیار سنگین‌وزن بودند و می‌خواستم نسبت به خانواده‌ام از سلامت بیشتری برخوردار باشم؛ برای همین از 12سالگی خودم آشپزی را شروع کردم، اما درگیری که من با بدنم داشتم ادامه پیدا کرد تا جایی که برایم مشکل‌ساز شد.

در زمانی که برای فیلم دارک انجل (Dark Angel ) آماده می‌شدم این مشکلات شدت پیدا کرد، اما زمانی متوجه اشتباه شدم که در فیلم Fantastic Four نقش‌آفرینی می‌کردم و همچنان با ظاهر و اندامم مشکل داشتم تا جایی که 100پوند از وزنم را از دست می‌دهم. بعد از آن این حقیقت را پذیرفتم که به بیماری اختلال خوردن دچار هستم، اما این مشکل سراغم آمد که با بالا رفتن سن و بعد از  ازدواج بدنم از یک دختر به یک زن تغییر کرد و باعث شد چربی‌هایی در برخی نواحی بدن ظاهر شود. این رویداد برایم عجیب و ترسناک بود.»هیلاری داف


تناسب اندام به قیمت مرگ!

هیلاری داف زمانی به مشکل اختلال خوردن دچار شد که چندین بازیگر دیگر هم از این مشکل رنج می‌بردند، اما آن زمان هیلاری به‌دلیل این مشکلش مرکز توجه قرار نگرفت. داف می‌گوید: «من بین سنین 17 تا 19سال بسیار لاغر بودم. نمی‌دانم چه مسئله‌ای باعث شده بود تا من آن‌قدر ترکه‌ای شوم. من آن زمان چیزی جز سبزیجات آبپز و مرغ گریل شده نمی‌خوردم. آن زمان گردشگری هم می‌کردم. به عقیده من زمانی که بدن به موادی نیاز دارد اما ما از آن دریغ می‌کنیم می‌تواند  خطرناک باشد. اما من نسبت به این مسئله  بی‌توجه بودم. در سال 2005، یکصد پوند از وزنم را کم کردم و خواهرم آن زمان از من پرسید «چرا با خودت این‌قدر بد هستی؟!» این جمله خواهرم مثل یک بیداری بود. برای همین سعی کردم با اندامم کنار بیایم. الان دیگر تصمیم دارم به‌جای شمردن میزان کالری‌های دریافتی در روز، غذاهای سالم بخورم و به‌جای کالری به سالم بودن و مفید بودن غذا اهمیت بدهم.»ایزابل کارو


تناسب اندام به قیمت مرگ!

ایزابل کارو بازیگر و مدل فرانسوی یکی دیگر از افرادی بود که به‌ مشکل بی‌اشتهایی عصبی مبتلا شده بود. این مدل و بازیگر در 28سالگی درگذشت و تنها علت مرگ او ابتلا به بیماری آنورکسیا بود. او از 13سالگی به‌طور نهفته به این بیماری مبتلا شده بود و با افزایش سن این بیماری هم شدت پیدا کرد. در زمان مرگ با قد 160سانت فقط 31کیلوگرم وزن داشت. او سعی می‌کرد با کم‌خوری‌های افراطی جسم خود را لاغر نگه دارد تا جایی که عدم تغذیه درست باعث شد براثر ضعف سیستم ایمنی جان خود را از دست بدهد.

 کارو در مصاحبه‌ای با رسانه‌ها گفت: «این اندامی است که از آن متنفرم. درباره بیماری‌ام صحبت می‌کنم تا دختران جوان و دست‌اندرکاران مد در سراسر دنیا متوجه شوند که دیکتاتوری لاغری تا چه اندازه وحشتناک است. لاغری بیش از حد باعث مرگ می‌شود و لاغری یعنی همه چیز غیر از زیبایی. من می‌خواستم رنج خودم را فریاد بکشم.»پرنسس دایانا


تناسب اندام به قیمت مرگ!

کتابی منتشر شد که مضمون آن در‌مورد زندگی پرنسس دایانا بود. در این کتاب اشاره شده بود که دایانا به بیماری پرخوری عصبی مبتلا بوده است. در نوامبر سال1982، از طرف کاخ سلطنتی اعلام شد که دایانا در سلامت کامل به‌سر می‌برد. او دچار پرخوری عصبی، آنچنان که در برخی روزنامه‌ها چاپ شده بود، نبود. دایانا حتی قبل از ازدواج هم به‌نظر می‌رسید که لاغر شده است. مردم تصور می‌کردند او فقط خیلی خسته است یا بزرگ‌تر می‌شود ولی درواقع دایانا داشت بیمار می‌شد.

 او زیاد غذا می‌خورد بعد خودش را به حال تهوع می‌انداخت. شب‌ها دیر‌وقت سراغ یخچال می‌رفت و غذای مفصلی می‌خورد. کیک و شکلات می‌خورد و بعضی اوقات چند‌بار در روز حالش به‌هم می‌خورد. ابتدا چون غذایی در بدنش نمی‌ماند ضعیف به‌نظر می‌رسید اما بالاخره یاد گرفت بیماری‌اش را پنهان کند درنتیجه سرحال به‌نظر می‌رسید، اما بعد از مدتی به پزشک مراجعه کرد و پزشک سریع بیماری دایانا را تشخیص داد. دایانا درمورد بیماری‌اش شروع به کتاب خواندن کرد و هر هفته پزشکش او را معاینه  می‌کرد. بعد از گذشت 6‌ ماه او آدم دیگری شد.


ویدیو مرتبط :
نرم افزار پزشکی ورزشی، تناسب اندام و پرورش اندام

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

لاغر شدن و تناسب اندام به قیمت سنگین


آمار اعتیاد در زنان خراسانی در حالی طبق گفته کارشناسان سیر صعودی طی می کند که به نظر می رسد غفلت از علت شیوع این بلای خانمان سوز که با هدف قرار دادن ستون و خیمه خانواده و خاموش کردن مهر مادری آینده کودکان این استان را به سوی تاریکی می کشاند عواقب خطرناکی از جمله فروپاشی ریشه ای بنیان خانواده را در پی خواهد داشت.

خبرگزاری مهر: آمار اعتیاد در زنان خراسانی در حالی طبق گفته کارشناسان سیر صعودی طی می کند که به نظر می رسد غفلت از علت شیوع این بلای خانمان سوز که با هدف قرار دادن ستون و خیمه خانواده و خاموش کردن مهر مادری آینده کودکان این استان را به سوی تاریکی می کشاند عواقب خطرناکی از جمله فروپاشی ریشه ای بنیان خانواده را در پی خواهد داشت.

کانون خانواده همیشه بر محور مادر و بر اساس لطافت و محبت بی شائبه او می چرخد حال اگر این نماد مهربانی که چراغ خانه محسوب می شود دچار تزلزل شده و راه نابودی را در پیش بگیرد کودکان این مرز و بوم در معرض لغزش های روز افزون جامعه قرار می گیرند.

به ازای هر سه مرد معتاد یک زن معتاد در خراسان رضوی

براساس تحقیقات به عمل آمده در خراسان رضوی حضور زنان در پاتوق های تجمع معتادین تا 40 درصد افزایش یافته است و علت اصلی این امر نیز به گفته کارشناسان تمایل زنان به استفاده از داروهای لاغری است تا آنجا که تناسب اندام را حتی حاضرند به بهای اعتیاد نیز خریداری کنند و تقریبا به ازای هر سه مرد معتاد یک زن معتاد در این استان داریم که آماری تاسف برانگیز است.

کارشناس پیشکیری از اعتیاد اداره کل بهزیستی خراسان رضوی به خبرنگار مهر می گوید: تصور اکثر افراد این است که اعتیاد به مواد مخدر و سوء مصرف مواد عمدتا پدیده ای مردانه است.

محبوبه عباس زاده ابراز می کند: اعتقاد بر این است که زنان کمتر از مردان به اعتیاد روی می آورند.

وی با اشاره به اینکه آمار دقیقی از زنان معتاد در کشور وجود ندارد عنوان می کند: بر اساس آمار ها در ایران از هر هشت نفر مرد معتاد یک زن معتاد گزارش می شود.

عباس زاده اظهار می کند: یکی از دلائل عدم آمار دقیقی از میزان زنان معتاد در ایران این است که بسیاری از زنان و دختران به علت برچسب هایی که از طرف اطرافیان به آنها زده می شود کمتر به مراکز ترک اعتیاد برای درمان خود مراجعه می کنند.

کارشناس پیشکیری از اعتیاد اداره کل بهزیستی خراسان رضوی عنوان می کند: به همین علت اغلب اعتیاد زنان پنهان بوده و بخش زیادی از آنها قابل شناسایی نیستند.

باور غلط به تناسب اندام از عوامل گرایش زنان به مواد مخدر

وی از جمله علل و گرایش زنان به اعتیاد را اعتیاد همسر دانسته و ابراز می کند: مشکلات روحی و روانی، ارتباطات و مهمانی های زنان خارج از چهار چوب ارزش های خانوادگی، عدم داشتن مهارت های لازم برای زندگی و باور های غلط در خصوص مواد به ویژه شیشه در مورد تناسب اندام از دیگر عوامل روی آوردن به مواد مخدر در زنان است.

عباس زاده اظهار می کند: کم ترین عارضه اعتیاد در زنان متلاشی شدن کانون گرم خانواده است و متاسفانه طبق آمار جهانی و تجارب ارائه شده در کار درمانی با معتادین ، اعتیاد در زنان عوارض جدی تری نسبت به مردان دارد.

وی می گوید: اولین تجربه مصرف مواد در مردان تا تزریق حدود هشت سال طول می کشد ولی این زمان در زنان به دو سال کاهش می یابد.

عباس زاده اذعان می کند: بدون شک عوامل و نگرش های اجتماعی در خصوص اعتیاد زنان در این مسئله از جمله توجه همسر بی تاثیر نیست.

وی ابراز می کند: مکان، زمان و وسائل مورد نیاز مصرف مواد برای خانم ها به راحتی فراهم نشده ولی مصرف مواد مخدر صنعتی از جمله شیشه به دلیل استفاده راحت باعث افزایش گرایش به آن می شود.

تخریب چهره و کاهش زمان روی آوردن به اعتیاد تزریقی

کارشناس پیشکیری از اعتیاد اداره کل بهزیستی خراسان رضوی عنوان می کند: به دلیل تخریب چهره و سرخوشی زیاد در مراحل اولیه استفاده از مواد صنعتی زمان اولین تجربه مصرف مواد تا تزریق را کاهش می دهد.

عباس زاده فحشا را از عوارض اعتیاد در زنان عنوان کرده و می افزاید: خود فروشی به منظور تامین هزینه های اعتیاد باعث فروپاشی خانواده می شود.

وی تاکید می کند: نادیده گرفتن بحث اعتیاد در زنان عواقب ناگواری برای جامعه به جای می گذارد که باید برای جلوگیری از آن اقدامات اساسی انجام گیرد.

9 درصد از معتادین را زنان تشکیل می دهند

عباس زاده اظهار می کند: بر اساس آخرین آمار ها یک میلیون و 350 هزار معتاد در کشور داریم که از این میان 9 درصد را زنان تشکیل می دهند که نشانه ای از اعتیاد رو به افزایش زنان دارد.

وی ابراز می کند: خطر ابتلای فرزندان مادران معتاد به اعتیاد بیشتر از پدران معتاد است، درست است که اعتیاد کانون خانواده را متلاشی می کند ولی زمانی که مادر معتاد شود شیرازه زندگی از هم می پاشد.

کارشناس پیشکیری از اعتیاد اداره کل بهزیستی خراسان رضوی می افزاید: اعتیاد در زنان بیماری محسوب نمی شود بلکه یک مشکل اخلاقی در نظر گرفته می شود که برای حل آن نیاز به کاری اساسی وجود دارد.

عباس زاده آموزش اعتماد به نفس در دختران، پاسخگویی صحیح به نیاز های جوانان و رفع تبعیض جنسیتی و خود باوری را در درمان ریشه ای اعتیاد در زنان موثر می داند.

وی ابراز می کند: در حال حاضر دو مرکز اقامتی میان مدت یک اقامتگاه شبانه و دو مرکز کاهش آسیب های اعتیاد ویژه زنان در خراسان رضوی وجود دارد.

جانشین دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی هم می گوید: اعتیاد زنان در استان خراسان رضوی از سه درصد در سال گذشته به 9 درصد در سال 92 افزایش یافته که آمار تکان دهنده ای است.

خرید داروی لاغری و تناسب اندام به قیمت اعتیاد

سرهنگ ماشاءالله صادقی ابراز می کند: یکی از عوامل اعتیاد در زنان قرص‌های لاغری است که در آرایشگاه‌های زنانه تبلیغ می‌شود و آثار مضر زیادی دارد.

وی اظهار می کند: دارو های لاغری و تناسب اندامی که از طریق آرایشگاه های زنانه و باشگاه های ورزشی تبلیغ و توزیع می شود از عوامل اصلی ابتلای زنان به مواد مخدر است چرا که اغلب حاوی مخدر صنعتی هستند.

سرهنگ صادقی می افزاید: این قرص ها از ماده مخدر شیشه است و مصرف آن منجر به لاغری و بی‌اشتهایی مفرط شده و آثار مضر زیادی از جمله اعتیاد را به همراه دارد.

وی با اشاره به آمار به سرعت رو به افزایش اعتیاد زنان اظهار می کند: 85 درصد تقاضا و ابتلای این قشر به مواد مخدر از خانواده‌ها آغاز می‌شود.

سه هزار و 710 زن معتاد خراسانی

سرهنگ صادقی عنوان می کند: در حال حاضر37 هزار و 100 نفر معتاد در خراسان رضوی وجود دارد که از این آمار 10 درصد را زنان تشکیل می دهند یعنی سه هزار و 710 زن معتاد در خراسان رضوی داریم.

وی بیان می کند: عوامل روانی، فرهنگی ، اجتماعی و اختلاف های خانوادگی در اعتیاد زنان به مواد مخدر بسیار تاثیر گذار است.

صادقی می افزاید: آسیب پذیری اعتیاد برای زنان نسبت به مردان بیشتر است و از هم پاشیدگی کانون خانواده، بی تمایل بودن نسبت به همسر و فرزندان از تبعات منفی اعتیاد زنان را به دنبال دارد.

سن گرایش به اعتیاد در بین زنان کاهش یافته و در حالیکه  سن میانگین روی آوردن مردان به اعتیاد به مواد مخدر 21 سال است در زنان 27 سال است که بسیار نگران کننده است چراکه در حساس ترین سن و زمان ازدواج و بارداری است.

50 درصد از شش درصد زنان مراجعه کننده به مراکز باز پروری و ترک اعتیاد در کشور را بانوان خراسانی تشکیل می دهند.

همه این آمار های نگران کننده لزوم توجه بیش از پیش به معضل اعتیاد در خراسان رضوی به ویژه خطر این بلای خانمان سوز را برای زنان نشان می دهد چراکه دختر امروز مادر فردا است و مادر شیرازه خانواده است که اگر دچار تزلزل شود بنیان آن فرو می پاشد.