سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

بهترین و بدترین غذاها هنگام عادت ماهیانه


داشتن احساس خستگی، تحریک پذیری، و التهاب آن هم بدون هیچ دلیلی فقط می تواند نشانه یک چیز باشد – به آن زمان طاقت فرسا از ماه رسیده اید که فقط دوست دارید بمیرید!.

وب‌سایت دکتر کرمانی:  داشتن احساس خستگی، تحریک پذیری، و التهاب آن هم بدون هیچ دلیلی فقط می تواند نشانه یک چیز باشد – به آن زمان طاقت فرسا از ماه رسیده اید که فقط دوست دارید بمیرید!. اما قبل از اینکه چنین چیزی بخواهید ( یا قبل از اینکه درد این دوره را با یک پاکت چیپس تسکین دهید ) می خواهیم چند غذای مناسب برای خانم ها را به شما معرفی کنیم که درد را برایتان تحمل پذیر کند. البته غذاهایی هم هست که نباید بخورید به همین دلیل آنها را هم معرفی کردیم.

بهترین و بدترین غذاها هنگام عادت ماهیانه

1- کربوهیدرات های پیچیده میل کنید

میوه، سبزیجات و غذاهای کامل همیشه دوستانتان هستند، مخصوصا در دوران قاعدگی. قند موجود در میوه ها می تواند هوس به غذاهای شیرین در این دوره را کنترل کند. در این دوره سعی کنید غذاهایی چون زردآلو، پرتقال، آلو، گلابی، خیار، ذرت و هویج به برنامه غذایی خود اضافه کنید.

2- کافئین ننوشید

بهترین و بدترین غذاها هنگام عادت ماهیانه

قطع کردن مصرف کافئین می تواند به کاهش التهاب کمک و معده تحریک پذیر را آرام کند. کافئین می تواند اسید معده را افزایش دهد و این اصلا برای معده ای که همین حالا هم تحریک پذیر است مناسب نیست.

3- غذاهای سرشار از کلسیم میل کنید

خانم ها روزانه به 1200 میلی گرم کلسیم نیاز دارند. برخی منابع سالم کلسیم عبارتند از کلم، بروکلی، ماست و شیر.

4- بیش از حد نمک نخورید

اگرچه نمک برای سلامت لازم است، اما اگر در مصرفش زیاده روی کنید التهاب و تجمع آب در بدن افزایش می یابد. برنامه غذایی روزانه باید حاوی 2300 میلی گرم و یا یک قاشق چای خوری نمک باشد. بهترین روش برای کنترل نمک دریافتی، پرهیز از فست فود ها و غذاهای فرآوری شده است. بیشتر این غذاها حدود دو تا چهار برابر بیشتر از نیاز روزانه تان در خود نمک دارند.

5- شکلات تلخ میل کنید

بهترین و بدترین غذاها هنگام عادت ماهیانه

شکلات دوست دارید؟ هیچ مشکلی نیست. در طول دوران قاعدگی روزانه یک قطعه شکلات تلخ ( با مقدار کاکائو 60 درصد یا بیشتر ) می تواند به کاهش هوس غذایی کمک کند. بعلاوه شکلات تلخ آنتی اکسیدان های مفیدی دارد که به تقویت سروتونین کمک می کند. سروتونین خلق و خو را بهبود می دهد.

6- آب را نادیده نگیرید

این مورد شاید برعکس به نظر بیاید، اما بیشتر آب خوردن به بدن کمک می کند آبی که در خود حفظ کرده را آزاد کند، در نتیجه التهاب کاهش پیدا می کند. بدن از ترس اینکه آب کافی به آن نرسد در خود آب جمع می کند. پس اگر چیزی را که می خواهد به آن بدهید، بدن نیز آبی که در خود جمع کرده رها می کند.

7- غذاهای سرشار از منیزیم میل کنید

غذاهای سرشار از منیزیم مانند لوبیاها، موز، بادام زمینی، و پوست سیب زمینی می توانند التهاب را در دوران قاعدگی کاهش دهند.

8- ویتامین ها را فراموش نکنید

بهترین و بدترین غذاها هنگام عادت ماهیانه

اضافه کردن غذاهای حاوی ویتامین به برنامه غذایی مخصوصا در دوران قاعدگی بسیار مهم است. ویتامین E می تواند به از بین بردن علائم سندرم پیش از قاعدگی کمک کند. ویتامین E را می توانید در شاهدانه، و زرده تخم مرغ پیدا کنید. ویتامین B6 می تواند به التیام التهاب و بهبود خلق و خو کمک کند. B6 را در سیب زمینی، موز و غلات پیدا کنید. در نهایت ویتامین C و زینک به سلامت تخمدان و دستگاه تناسلی خانم ها کمک می کنند. ویتامین C  را می توانید در گریپ فروت، لیمو ودر کل در مرکبات پیدا کنید، زینک را نیز می توانید در تخم کدو حلوایی و کدو تنبل پیدا کنید.

9- کمی هم غذاهایی که دوست دارید بخورید

قبل از اینکه از جای خود بپرید و به سراغ غذاهای پنیر دار و ماکارونی بروید، اجازه دهید توضیح دهم: در این دوره تنها چیزی که می تواند باعث آرامش خیلی از خانم ها شود همین تنقلات و غذاهای پرکالری است، پس باید مواظب باشیم دچار پرخوری نشویم اما در کنارش خود را محروم هم نسازیم. خوردن پروتئین بدون چربی و فیبر می تواند به ثبات قند خون کمک کند، در نتیجه جلوی پرخوری ها را بگیرد.


ویدیو مرتبط :
زنی که عادت ماهیانه دارد؛ می تواند غسل مستحبی کند؟

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

بدترین عادت‌هایی که به کمرآسیب می رسانند 2 

 

 

 

بدترين عادت‌هايي که به کمرآسيب مي رسانند2

 

ناديده گرفتن درد

بنابر تحقيقات انجام شده ناديده گرفتن درد باعث بدتر شدن آن خواهد شد.
نگرش بهتر:
به خودتان اجازه بدهيد که تعمدا درد را احساس کنيد. روانشناسان در يک آزمايش استاندارد درد، از 68 بيمار مبتلا به کمردرد خواستند که دست يا پاهاي خود را در آب يخ فرو ببرند. اين داوطلبان در خصوص مقابله کردن يا سرکوب کردن شوک ناگهاني ناشي از آب يخ آموزش‌هاي لازم را ديده بودند بنابراين وقتي دست يا پاي خود را وارد آب يخ کردند يکي از ماهيچه اصلي در کمرشان منقبض شد. در مقابل، زماني که با داوطلبان فقط در خصوص شوک ناگهاني آب يخ صحبت شده بود ولي به آنها جهت سرکوب (ساپرس کردن) شوک آموزشي داده نشده بود.هيچ نوع علايمي از منقبض شدن ماهيچه ديده نشد. علاوه برآنچه گفته شد ، افزايش انقباض ماهيچه‌‌اي باعث تشديد درد نيزخواهد شد.

تغيير عادت:

بهترين راه مقابله ذهني با بيماري پذيرفتن درد است. سعي کنيد به جاي پرداختن به احساسات منفي به جزئيات احساسي اين تجربه بپردازيد. اگر مشکلي مانند سوزش يا لرزش در قسمت کمر خود داريد آن درد را براي خود توصيف کرده و به خود يادآور شويد که آن برطرف خواهد شد.

 


نفرت داشتن

انسان جايز الخطاست. بخشش کمک مي‌کند تا کمر دردتان شفا يابد.
زماني که محققان مرکز پزشکي تحقيقات خود را روي 58 زن و مرد مبتلا به کمردرد مزمن آغاز کردند متوجه شدند افرادي که تکنيک‌هاي بخشيدن را آموزش ديده‌ بودند کمتر دچار عصبانيت، خشم، افسردگي و درد مي‌شدند.احساسات، کشش ماهيچه‌اي و افکار تاثير مستقيم روي شدت ارتعاش سيگنال‌هاي درد دارند.

تغيير عادت:
بخشيدن ديگران کاري نيست که به يکباره بتوان از عهده آن برآمد. بلکه براي بخشيدن بايد انتخاب کرد، بارها و بارها بايد احساس طرف مقابل خود را که باعث رنجش ما شده درک کرد و آن را جايگزين خشم و عصبانيت خود نمود. به اين صورت عمل کنيد: در ابتدا آن شخصي را که عميقا به او علاقه داريد تصور کنيد. سپس او در آرامش، خوشي،سلامتي و امنيت کامل تصور کنيد. حال اين بار خودتان را در چنين شرايطي تصور کنيد و بعد يک شخصي که اصلا او را نمي‌شناسيد. سرانجام کسي را که احساس خوبي نسبت به او نداريد در شرايط گفته شده تصور کنيد.

 

بدترين عادت‌هايي که به کمرآسيب مي رسانند2

 

نداشتن آرامش کافي
داشتن استرس شديد و هميشگي تاثير مستقيم در ايجاد کمردرد دارد.
به گفته سينت زماني که در شرايط استرس‌زا قرار گرفته‌ايد کل ماهيچه‌هاي بدن شما از قبيل ماهيچه‌هاي گردن و کمر به طور کامل منقبض مي‌شوند. سرانجام ماهيچه‌هاي منقبض شده نياز دارند که به حالت اوليه و راحت برگردند. اگر تمام مدت مضطرب بمانيد ماهيچه‌هاي گفته شده سفت و منقبض باقي خواهند ماند و باعث درد شديد خواهند شد.

تغيير عادت:

گاهي اوقات تنها دانستن اين نکته که ريشه کمر درد شما از استرس است براي شما مي‌تواند مفيد باشد. بنابراين با دانستن اين نکته هر روز براي رسيدن به آرامش روش‌هايي را تجربه خواهيد کرد. مثلا با ورزش کردن، خنديدن با دوستان و رفقا، خواندن کتاب‌هاي خوب و انجام مواردي از اين دست خواهيد پرداخت.
تحقيقات نشان مي‌دهد که گوش کردن به موسيقي از روش‌هاي درماني مفيد به شمار مي‌آيد. براساس تحقيقاتي که در گذشته در اتريش روي 65 نفر از کساني که به بيماري فتق ديسک مبتلا بودند صورت گرفت مشخص شد تلفيقي از موسيقي و ريلکسيشن ذهني به طور قابل توجهي باعث کاهش درد در ناحيه کمر مي‌شود. تمامي 65 بيمار از مراقبت‌هاي پزشکي استاندارد ( مصرف مسکن، فيزيوتراپي) برخوردار بوده اما ازنيمي از آن‌ها خواسته شد که هر روز به موسيقي گوش داده و تمرينات ريلکسيشن را نيزانجام دهند. پس از گذشت 10 روز، درحالي که گروهي که به موسيقي گوش داده بودند به کارهايي مانند بالارفتن از پله، بيرون آمدن از رختخواب و حتي خوابيدن پرداخته بودند از کم شدن شدت درد کمرشان خبر دادند. بعد از گذشت 21 روز، بيش از 40 درصد افرادي که به موسيقي گوش داده بودند کاملا از شر کمر درد رها شده بودند.موسيقي کمک مي‌کند تا هورمن‌هاي استرس و انقباضات ماهيچه‌ايي کاهش يابد.تماشاي زياد تلويزيون

گذراندن ساعت‌هاي زيادي از روز در جلوي تلويزيون عاقبت خوشي براي کمر شما نخواهد داشت.
به خاطر بعضي دلايل، تماشاي زياد تلويزيون ممکن است باعث کاهش مدت زمان ورزش بشود، در خصوص اهميت ورزش و نقش آن در جلوگيري يا کاهش کمر درد مطالبي بيان شد. در تحقيقاتي که روي نوجوانان صورت گرفت مشخص شد نوجواناني که بيش از15 ساعت در هفته از وقت خود را جلوي تلويزيون يا کامپيوتر مي‌گذرانند 3 برابر بيشتر از همسالان فعال خود شانس مبتلا شدن به کمر درد را دارند. به طور متوسط يک نوجوان آمريکايي سه ساعت از روز را به تماشاي تلويزيون مي‌پردازد.نوجوانان با حالتي خميده به مدت چندين ساعت جلوي تلويزيون مي‌نشينند که اين امر باعث قوز در آوردن آن‌ها خواهد شد.

تغيير عادت:

به جاي اينکه وقت خود را صرف کانال گردي و يافتن يک برنامه جالب نمائيد سعي کنيد براي تماشاي برنامه مورد علاقه‌تان برنامه ريزي نمائيد. در زمان پخش تبليغات بازرگاني به انجام حرکات کششي و قدرتي بپردازيد تا از کرخت شدن ماهيچه‌ها بخاطر نشستن طولاني مدت جلوگيري به عمل آوريد. اگر بچه‌ايي داريد که از کمردرد شکايت مي‌کند سعي کنيد روزانه حداقل به اندازه چند متر پياده روي داشته باشد. اين کار مانع تشديد کمردرد شده و باعث مي‌شود تا ستون فقرات او که با رشد آهسته مواجه شده بهبود يابد.

 


ضد دردهاي طبيعي: داروهاي ضد درد يا استامينوفن را فراموش کرده و به گياهان دارويي و روش‌هاي طبيعي روي آوريد تا از شر درد و التهاب راحت شويد.