سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

اگر میخواهید آفتاب سوخته نشوید...


همان‌طور که می‌دانید، علاوه بر تغییر رنگ، آفتاب پوست شما را پیر می‌کند و جوانی را از شما می‌رباید. چه اهل طبیعت‌گردی باشید و چه دل‌تان بخواهد تابستان خود را در خانه سر کنید، باید برای محافظت از پوست خود از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید

مجله سیب سبز - نیلوفر جامه‌بزرگی: دیگر کم‌کم بهار بار سفر را می‌بندد و آهسته‌آهسته گرمای تابستان از راه می‌رسد. تابستان روزهایی که به آن منتهی می‌شود برای افرادی که اهل سفر یا ورزش‌های تابستانی‌ هستند، همیشه با آفتاب‌سوختگی همراه است و مدتی بعد از آمدن آفتاب، رنگ پوست‌شان تغییر می‌کند.

همان‌طور که می‌دانید، علاوه بر تغییر رنگ، آفتاب پوست شما را پیر می‌کند و جوانی را از شما می‌رباید. چه اهل طبیعت‌گردی باشید و چه دل‌تان بخواهد تابستان خود را در خانه سر کنید، باید برای محافظت از پوست خود از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید. دکتر شراره حسامی، درباره نحوه انتخاب ضدآفتاب و انواع آن به شما توضیح می‌دهد.                                         

چطور بهترین ضد آفتاب‌ها را برای پوست‌تان انتخاب کنید

چرا باید ضدآفتاب بزنیم؟

آفتاب باعث به وجود آمدن لک، پیری زودرس و سرطان می‌شود و حتی پوست را خشک می‌کند و اگر زیاد در‌معرض آفتاب قرار بگیرید، ممکن است دچار سوختگی شوید و با دردسرهای زیادی برای رفع مشکل پوست‌تان رو‌به‌رو شوید. اگر دوست دارید پوست سالمی داشته باشید باید از پوست خود در برابر آفتاب محافظت کنید که راه‌های مختلفی برای محافظت پوست در مقابل آفتاب وجود دارد. برای حفاظت از پوست می‌توانید در ساعتی از روز در مقابل آفتاب قرار نگیرید یا از کلاه لبه‌دار و عینک آفتابی استفاده کنید اما یکی از بهترین راه‌ها برای محافظت از آفتاب استفاده از ضدآفتاب‌های موضعی است که باید متناسب نوع پوست خود از این کرم‌ها استفاده کنید و اگر پوست چرب، خشک، مختلط یا حساس دارید، باید ضدآفتاب را براساس نوع پوست‌تان انتخاب کنید.

فیلتر ضدآفتاب چیست؟

در ضدآفتاب از فیلترها استفاده می‌شود که آنها براساس ویژگی‌‌های خود از پوست مقابل آفتاب محافظت می‌کنند. فیلترهای رایج معمولا به دو دسته فیزیکی (مینرال) و شیمیایی تقسیم می‌شوند. فیلتر فیزیکی مانند آیینه عمل کرده، نور را منعکس می‌کند و اجازه نمی‌دهد اشعه‌ مضر به پوست ما برسد. مهم‌ترین مزایای این فیلترها عدم حساسیت‌زایی آنهاست. استفاده از کرم‌هایی با فیلتر فیزیکی برای افرادی که پوست حساس دارند و خانم‌هایی که باردار و شیرده ‌هستند، توصیه می‌شود.

فیلتر شیمیایی چیست؟

این فیلترها محافظت خوبی در برابر آفتاب دارند اما ممکن است برخی افراد نسبت به آنها حساسیت داشته باشند. فیلترهای شیمیایی هم انواع مختلفی دارند؛ برخی فیلترها تنها طیف خاصی از نور خورشید را به خود جذب می‌کنند، به‌همین دلیل در محصولات ضدآفتاب از انواع مختلف آنان  استفاده می‌شود. اگر در شرایطی هستید که پوست شما زیاد در‌معرض آفتاب قرار می‌گیرد، مثلا اگر اسکی می‌کنید یا به دریا می‌‌روید چون در این نقاط شرایط نور آفتاب بیشتر است باید حتما از کرم‌هایی با قدرت محافظت بالا و مناسب با نوع پوست خود استفاده کنید.

چطور بهترین ضد آفتاب‌ها را برای پوست‌تان انتخاب کنید

ویژگی کرم‌های ضد‌آب چیست؟

بعضی ضد‌آفتاب‌ها مقاومت زیادی در برابر آب دارند، این کرم‌ها برای افرادی که به ورزش‌های آبی علاقه دارند، بسیار مناسب است. اغلب ضدآفتاب‌های معمولی حدود 40دقیقه در برابر آب دوام دارند. اگر با این کرم‌ها به استخر بروید یا به صورت خود آب بزنید، باید بعد از 40دقیقه ضدآفتاب خود را تمدید کنید. در چنین شرایطی از ضدآفتاب‌هایی که در برابر آب دوام بیشتری دارند،  استفاده کنید.

Spf بالا بهتر است؟

برخی افراد به اشتباه تصور می‌کنند که تفاوت‌spfها به‌دلیل درصد محافظت آنان در مقابل آفتاب است و هرچه عدد درج شده روی کرم ضدآفتاب بالاتر باشد درصد محافظت آن بیشتر است در حالی که  spfنشان‌دهنده درصد محافظت نیست  بلکه spf یک معیار زمانی است که نشان‌دهنده مدت زمان محافظت یک ضد آفتاب از پوست مقابل آفتاب است.   زمان محافظت مقابل آفتاب در کرمی با ‌‌spf 100 در مقایسه با کرمی با spf 25، تقریبا چهار برابر است. در انتخاب ضد‌آفتاب‌ها باید ابتدا بدانید که به چه زمان محافظت احتیاج دارید و باتوجه به نیاز خود کرمی با spf مناسب تهیه کنید.

یک بند انگشت کافی است؟

برای تاثیر کرم‌های ضدآفتاب باید به میزان کافی آنها را روی پوست خود بزنید، حتی بهترین کرم‌ها هم اگر به میزان کافی روی پوست قرار نگیرند، نمی‌توانند تاثیر خوبی روی پوست داشته باشند.   spf کرم‌ها در شرایط آزمایشگاهی اندازه‌گیری می‌شود و عددی روی آنها درج می‌شود. جالب است بدانید برای به‌دست آوردن spf در شرایط آزمایشگاهی مقدار دو میلی‌گرم به ازای هر سانتیمتر مربع از پوست ضد‌آفتاب به پوست می‌زنند که مثل ماسک ضخیمی روی پوست است. مطالعات در کل دنیا نشان داده اغلب افراد تنها یک‌پنجم مقدار کرمی را که در شرایط آزمایشگاهی اندازه‌گیری شده است، استفاده می‌کنند و همین عامل باعث می‌شود خاصیت کرم‌های ضدآفتاب کاهش پیدا ‌کند و spf آن پایین بیاید. درنتیجه اگر‌ spf 25 را به میزان یک‌پنجم مقدار لازم مصرف  کنید، در حقیقت میزان محافظت آن را بسیار کم کرده‌اید.به‌همین دلیل شاید بهتر باشد برای تاثیر بیشتر از کرم‌هایی با spf بالاتر انتخاب کنید.

تکلیف پوست‌های حساس چیست؟

گاهی پوست حساس به نور (فتوسنسیتیو) است و وقتی پوست حساس به نور دارید باید حتما از کرم‌های ضدآفتاب با spf بالا استفاده کنید و گاهی پوست‌‌ حساس‌ است و این حساسیت ربطی به نور ندارد. افرادی با این نوع پوست هنگام استفاده از اغلب محصولات با مشکل رو‌به‌رو هستند و دچار قرمزی و خارش و ریزش اشک از چشم‌ها می‌شوند. این افراد باید تنها از ضدآفتاب‌هایی که فیلتر فیزیکی دارند، استفاده کنند.

چطور بهترین ضد آفتاب‌ها را برای پوست‌تان انتخاب کنید

مراقبت دور چشم

همه ضد‌آفتاب‌ها برای دور چشم مناسب نیستند و اگر قصد دارید از ضد‌آفتاب خود برای دور چشم استفاده کنید، حتما توجه کنید که این کرم قابل استفاده برای دور چشم باشد. پوست دور چشم حساس‌تر از بقیه نقاط است و  نمی‌توان از همه کرم‌های ضدآفتاب مانند کرم‌های  بدن برای دور چشم استفاده کرد. البته کرم‌های ضدآفتاب تخصصی دور چشم هم برای دور چشم است. اما اگر روی کرمی درج نشده که برای دور چشم مناسب است، بهتر است برای دور چشم استفاده نشود و از عینک ضدآفتابی مناسب برای محافظت چشم استفاده شود.

اگر لک دارید...

برخی ضدآفتاب‌ها تخصصی‌اند به این معنا که ضدلک یا ضدجوش هستند، خواص ضد پیری دارند یا ضدچروک هستند که باتوجه به نیاز و شرایط پوست خود می‌توانید از این کرم‌ها استفاده کنید. به‌طور مثال افرادی که لک دارند، نگرانند که نکند این لک‌ها در مقابل نور آفتاب تشدید شود. آفتاب باعث تشدید لک‌ می‌شود واین افراد باید از ضدآفتاب‌هایی که spf بالا داشته باشند و خاصیت ضدلک هم دارند، استفاده کنند. 

اگر جوش می‌زنید...

فردی که جوش می‌زند، نمی‌تواند از هر ضدآفتابی استفاده کند. استفاده از ضدآفتاب‌های معمولی باعث تشدید جوش می‌شود. از طرفی شخصی که جوش می‌زند، برای حل این مشکل، معمولا تحت درمان قرار می‌گیرد، این درمان‌ها پوست را در مقابل نور آفتاب حساس‌تر می‌کنند و ممکن است حین درمان جوش به علت آفتاب جای جوش روی صورت‌ باقی بماند، به‌همین دلیل این افراد باید از ضدآفتاب‌ فاقد چربی‌ که  باعث ایجاد لک و جوش هم  نشوند، استفاده کنند.

 پیری را از خود دور کنید

افرادی که سن بالاتری دارند، می‌توانند از  کرم‌های ضد‌پیری (آنتی ایجینگ)   استفاده کنند، این کرم‌ها پوست را در برابر آفتاب محافظت می‌کنند و ضدچروک هم هستند. برای همه این انتخاب‌ها باید حواس‌تان به نوع پوست‌تان باشد. البته اغلب کرم‌های تخصصی غلظت‌شان به حدی است که هر نوع پوستی تحمل آنها را دارد اما در هر صورت بهتر است، قبل از استفاده آنها درباره ویژگی کرم مطمئن شوید.


ویدیو مرتبط :
موتور سوخته خشتک سوخته

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

اگرمی خواهید به آنفولانزا مبتلا نشوید!!! 

اولین و مهم ترین راه پیشگیری از آنفولانزای خوکی شستن دستانتان است. دستتانتان را بشوید ، بشوید و بشوید!

 

 

آنفولانزا

 

 

اگر در مکانی هستید که امکان شستن دست به طور مکرر را ندارید دستنتان را ضد عفونی کنید!

 

 

پیشگیری از انفولانزا

 

 

هنگام عطسه و یا سرفه دستمال به همراه داشته باشید، در صورتی که جلوی عطسه خود را با دست گرفتید حتما آن را بشوید !

 

 

 

آنفولانزا

 

 

اگر قصد سفر به کشورها و یا شهر هایی که در خط قرمز این بیماری قرار دارند سفر میکنید حتما ماسک به همراه داشته باشید و از آن استفاده کنید.

 

 

 

آنفولانزا

 

 

اگر علایم هر گونه آنفولانزا در شما دیده می شود استراحت کنید و به محل کار خود نروید و در خانه بمانید !

 

 

 

 

از ویتامین ها بخصوص از ویتامین C برای بالا بردن میزان سیستم دفاعی بدن خود استفاده کنید تا در برابر انفولانزا ایمن شوید!

 

 

 

 

از میوه ها و سبزیجات تمیز و تازه برای بالا بردن سلامتی خود استفاده کنید و استفاده از مواد غذایی مناسب در مقابل ویروس های آنفولانزا مقاومت کنید !

 

 

 

 

 

در رابطه با مهم بودن شستن دست ها با کودکان خود صحبت کنید و آنها را تشویق کنید که قبل از وعده غذایی دستان خود را بشویند !

 

 

 

 

سعی کنید آشپزخانه خود را پاکیزه نگه دارید بسیاری از باکتری ها در لابه لای وسایل آشپزخانه به راحتی زندگی میکنند و هر ساعت بر تعداد آنها افزوده میشود !

 

 

 

 

 

و در پایان در صورت بروز هر گونه علایم بیماری آنفولانزا از قبیل عطسه،سرفه ، تب، سر درد، و درد مفاصل در اولین فرصت به دکتر مراجعه کنید.