گردشگری


2 دقیقه پیش

مناظر بی نظیر زمین‌های گلف در آمریکا

در زندگی چیزهای کمی بهتر از بازی گلف در میان رشته کوه های باشکوه، بیابان های بی ثمر یا اقیانوس های خروشان وجود دارد. هر ایالت آمریکایی حداقل یک زمین گلف با مناظر بی نظیر ...
2 دقیقه پیش

باشکوه‌ترین مراکز خرید در جهان

برای اغلب مردم، خرید کردن بخشی از تفریح آن‌ها و برای‌شان مهم است! برای برخی دیگر، تاریخ و فرهنگ مهمتر است اما در صورتی که دو مورد بالا را باهم ترکیب کنید می‌توانید علاوه ...

7 اقامتگاه بومی شهرهای ایران برای یک سفر ارزان


پیشکش و عیدانه ما این بار به شما، معرفی اقامتگاه های بومی مناطقی است که احتمالا شما به آن ها سفر خواهید کرد، اصلا شاید هم به قصد دیدن این اقامتگاه ها سری به آن جا بزنید. پس تا انتهای این مطلب جذاب با همراه ما باشید.

وب سایت چیدانه: این مطلب می خواهد به شما کمک کند تا هدفمند تر برنامه ریزی و این بار در سفرهایتان تجربه های جدیدتر و هیجان انگیزتری داشته باشید. پیشکش و عیدانه ما این بار به شما، معرفی اقامتگاه های بومی مناطقی است که احتمالا شما به آن ها سفر خواهید کرد، اصلا شاید هم به قصد دیدن این اقامتگاه ها سری به آن جا بزنید. پس تا انتهای این مطلب جذاب با همراه ما باشید.

۱. اقامتگاه نور خانه

آدرس: جاده شاهرود، سبزوار، شهرستان بیارجمند، روستای قلعه بالا

نورخونه در روستای قلعه بالا، در حاشیه دشت کویر و ۱۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شاهرود و در ۲۴ کیلومتری منطقه بیارجمند قرار دارد. این روستا نزدیک‌ترین روستا به پارک ملی توران، بزرگ‌ترین منطقه حفاظت شده خاورمیانه است که در آن گونه‌های نادری مانند یوزپلنگ و گور ایرانی زندگی می‌کنند. چوپانی و رصد ستارگان در آسمان شب را می توانید اینجا تجربه کنید.

7 اقامتگاه بومی در شهرهای دیدنی ایران برای یک سفر ارزان

فضای گرم و صمیمی این اقامتگاه که قبلا خانه منیر خانوم بوده است و حالا تبدیل به اقامتگاه بومی شده است، آن قدر شما را جذب خودش می کند که اصلا حس نمی کنید که مسافر هستید و دور از خانه و کاشانه خود، خود منیر خانوم صاحب این اقامتگاه، اصلا از واژه گردشگر و مسافر استفاده نمی کند و آن ها را مهمانانی می داند که باید حق میزبانی را بر آنها تمام و کمال اجرا کند و همین باعث می شود تا تجربه ای متفاوت ولی دوست داشتنی از اقامت در جایی غیر از خانه تان را داشته باشید.

7 اقامتگاه بومی در شهرهای دیدنی ایران برای یک سفر ارزان۲. اقامتگاه بومی آتشونی

آدرس: اصفهان، خور و بیابانک، روستای گرمه

نقطه ای بر جاده تاریخی ابریشم، روستایی سبز میان کویر خانه ای سنتی در یک روستای سبز پر نخل. گرمه روستایی است در منطقه خور و بیابانک استان اصفهان که ۷۲۰ کیلومتر از پایتخت و شلوغی اش فاصه دارد. در این روستا خانه ای هست که اقامتگاه مسافران کویری شده. خیلی از آنها که در فصل کویرگردی مهمان کویرهای مرکزی ایران شده اند، آتشونی را می شناسند که به اسم خانه مازیار هم معروف است.

7 اقامتگاه بومی در شهرهای دیدنی ایران برای یک سفر ارزان

این خانه ۳۰۰ سال عمر دارد با یک حیاط مرکزی به شیوه خانه های قدیم ایران، دیوارهای کاهگلی و ایوان کوتاه که فضای آن را دلپذیر کرده است. این خانه با اشیایی مثل چرخ نخ ریسی، کوزه و اتوی زغالی زیباتر شده، اشیایی که روزگاری در خانه هر کویر نشینی بود. مهمان آتشونی که شوید از تپه ای شنی بالا می روید، شتر سواری را تجربه می کنید و آسمان پرستاره کویر را تماشا خواهید کرد، ضمن آنکه می توانید زندگی روزمره مردم کویر را از نزدیک ببینید.

7 اقامتگاه بومی در شهرهای دیدنی ایران برای یک سفر ارزان۳. اقامتگاه بومی بارانداز

آدرس: اصفهان، خور و بیابانک، ۵ کیلومتری روستای مصر، روستای فرحزاد

فرحزاد، خفته در میان رمل‌ها، آخرین روستای مسکونی پیش از دشت کویر است که در دهه ۱۳۲۰ خورشیدی با ساختن دوازده خانه -به نیت دوازده امام- بنا شده است. پس از این تا کیلومترها کویر است. بی دلیل نیست که آن را آخر دنیا بنامیم. در قدیم به محلی که کاروان‌های شتر برای استراحت یا شب مانی بار می‌انداختند (بار به زمین می‌گذاشتند) بارانداز می‌گفتند این محل ممکن بود اتاق، کاروانسرا، چاه آب و یا وسط بیابان بدون هیچ سرپناهی باشد.

7 اقامتگاه بومی در شهرهای دیدنی ایران برای یک سفر ارزان

اقامتگاه سنتی بارانداز (یک و دو) دو تا از این خانه­ ها هستند. بارانداز یک، خانه پدری برادران طباطبایی است که از سال ۱۳۸۵ به اقامتگاه تبدیل شده است. کمی بعد بارانداز دو- بزرگترین خانه محلی روستا- نیز پس از مرمت و بازسازی به بهره برداری رسید. سبک معماری باراندازها برگرفته از معماری درون­گرای روستا­های کویری است و با خشت و کاه گل ساخته شده است. باراندازها به صورت خانوادگی اداره می شود و محل زندگی خانواده طباطبایی شهر جندق در ۴۵ کیلومتری روستای فرحزاد است بنابراین برای اقامت در بارانداز باید از پیش هماهنگی و رزرو انجام شود.۴. اقامتگاه بومی گیله بوم

گیله بوم اقامتگاهی بوم گردی با چشم‌انداز نزدیکی از جنگل‌های کوهپایه‌ای گیشار کوه و کمی آنطرفتر، سماموس بلندترین قله گیلان است. گیله بوم فاصله نزدیکی با ساحل دریای خزر دارد و جنگل های هیرکانی حدود بیست دقیقه‌ای این اقامتگاه است. جنگل، قلمرویی برای زندگی و غوغای پرندگان متنوعی است و دریا محل صید ماهیگیران. اقامتگاه بوم‌ گردی گیله بوم در ۲۰ کیلومتری رامسر و ۵۰ کیلومتری لاهیجان قرار دارد.

7 اقامتگاه بومی در شهرهای دیدنی ایران برای یک سفر ارزان

در اقامتگاه بوم گردی گیله‌ بوم، محلی‌ها دست‌آفریده‌های خود را به نمایش می‌گذارند. گیله بوم غذا و خوراک مسافران را با کمک آشپزهای روستایی آماده می‌کند و سفره را با ظروفی سفالین و چینی دست ساز، نوشیدنی‌ها و دسر محلی می‌آراید.

7 اقامتگاه بومی در شهرهای دیدنی ایران برای یک سفر ارزان

برنامه‌‌های گیله‌ بوم بر مبنای گسترش زمینه‌های همکاری با افراد محلی و ایجاد انگیزه برای نگهداری از فرهنگ، هنر و توسعه پایدار منطقه طراحی شده است. تورهایی چون پرتقال چینی، پاکسازی محیط زیست، بازدید از کارگاه های خانگی نمد مالی، کارگاه و کارخانه چای، کار در مزرعه، سفالگری و مجسمه سازی، چادر شب بافی، خراطی، صید ماهی، جنگل پیمایی و آموزشی و دست آخر آشنایی با موسیقی و ترانه‌های قاسم آبادی در صدر برنامه‌های گیله بوم قرار دارد.۶. اقامتگاه بومی خانه نقلی

خانه تاریخی نقلی با مساحت ۱۹۸ متر به عنوان کوچکترین خانه با هویت و معماری قاجاری و بومی به شماره ۱۰۲۵۵ ثبت ملی شده است و دارای بادگیر، ایوان، سرداب و دو حیاط کوچک با ۸ اتاق و نیز خانه تاریخی رضوانیان دارای ایوان، آشپزخانه، غذاخوری، سرداب و حوض و حیاط با ۷ اتاق میباشد که هم اکنون مجموعه اقامتگاه بوم گردی نقلی دارای ۱۴ اتاق با ظرفیت ۴۰ نفر برای اقامت بومی آماده میهمان نوازی از شما سروران گرامی است.

7 اقامتگاه بومی در شهرهای دیدنی ایران برای یک سفر ارزان

میهمانان در زمستان در اتاق های کرسی دار و در تابستان در حیاط و ایوان اقامت و با غذاهای بومی و محلی منطقه توسط سرکار خانم احتساب که مادر همسر آقای رضوانیان است پخته و پذیرایی می شوند.

7 اقامتگاه بومی در شهرهای دیدنی ایران برای یک سفر ارزان۷. اقامتگاه سرای پدری

مهمان‌سرای پدری در محیطی آرام و دلنشین در محله سرچشمه، شهرستان خوش آب و هوای خوانسار راه اندازی شده است تا فضایی دلنشین را در آب و هوای منحصر‌ به فرد این شهر برای شما فراهم آورد. اگر سری به خوانسار زدید این هتل می تواند گزینه خوبی برای اقامت شما باشد. معماری خاص این مجموعه که در کنار عمارت ۱۰۰ ساله خانه پدری شکل گرفته‌ است، شامل هفت هتل آپارتمان، بوتیک با امکاناتی « خاص » است و  پذیرایی با غذاهای محلی و گاهی ارگانیک استراحت شما را لذیذ می‌کند.

7 اقامتگاه بومی در شهرهای دیدنی ایران برای یک سفر ارزان

قطعات ساختمان سرای پدری از یکدیگر فاصله گرفته‌اند تا از فاصله بینشان طبیعت خوانسار قابل رویت باشد. کوه "سول" همچون دیوار سنگی بزرگی شهرستان خوانسار را دربرگرفته است و از خیابان اصلی مجاور سرای پدری یعنی خیابان سرچشمه قابل رویت است. پارک سرچشمه خوانسار و باقی قسمت‌های کوهپایه‌های سول نیز محیط طبیعی زیبایی دارد که با این ایده منظره ای دلپذیر را از داخل ساختمان می توانید ببینید.

7 اقامتگاه بومی در شهرهای دیدنی ایران برای یک سفر ارزان


ویدیو مرتبط :
بلیط چارتر ارزان هواپیما و هتل - سفر ایران

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

شهرهای ارزان و گران ایران را بشناسید + عکس 

 

اجاره‌بهای مسکن , شهرهای ارزان و گران ایران

 

مرکز آمار ایران در گزارشی تازه، ۳۲ شهر مهم کشور را با معیار «قیمت‌مسکن» رد‌ه‌بندی کرده و ضمن تشریح آخرین وضعیت بازار مسکن سراسر کشور، میانگین ارزش آپارتمان‌ در هر شهر و استان‌ را اعلام کرده است؛ در این گزارش، تهران گران‌ترین شهر و یاسوج ارزان‌ترین شهر ایران معرفی شده‌اند.به طوری که هر مترمربع آپارتمان طی نیمه‌دوم ۸۹ در تهران معادل یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و در یاسوج حدود ۲۱۱ هزار تومان خرید‌وفروش شده است. طبق بررسی‌های مرکز آمار، متوسط قیمت مسکن در کل‌کشور نیز مترمربعی ۸۷۰ هزار تومان برآورد می‌شود که به این ترتیب متقاضیان مسکن در همه جای کشور، کمتر از نصف آنچه در تهران برای صاحب‌خانه شدن پرداخت می‌شود را هزینه می‌کنند.

در رتبه گران‌ترین‌ها، بعد از شهر تهران به ترتیب اصفهان، کرج، اراک و تبریز قرار دارند که متوسط قیمت املاک مسکونی در آنها بین ۷۰۰ هزار تا حداکثر ۸۹۶ هزار تومان در نوسان است. براساس محاسبات مرکز آمار، چنانچه رتبه‌بندی شهرها براساس اجاره‌بهای مسکن انجام گیرد، فاصله هزینه‌های زندگی در مناطق مختلف کشور بیشتر می‌شود. تهران گران‌ترین شهر برای اجاره‌نشین‌ها معرفی شده، به طوری که متوسط اجاره‌بها در آن متری ۱۰ هزار تومان –یک میلیون تومان اجاره واحد ۱۰۰ متری- و در سایر شهرها حدود ۳ هزار تومان است.

«دنیای‌اقتصاد» گزارش مرکز آمار را منتشر می‌کند: متوسط قیمت ‌مسکن در ۳۲ شهرکشور

 

ارزا‌ن‌ترین و گران‌ترین شهرهای ایران

میانگین اجاره‌بهای مسکن در پایتخت: مترمربعی۱۰ هزار تومان

اوج‌نشینی اجاره‌‌ها در تهران

میانگین اجاره‌بهای مسکن در کل‌کشور: مترمربعی ۳ هزارتومان

گروه مسکن- فرید قدیری: پیشتازی پایتخت از بابت قیمت مسکن در مقایسه با کل‌کشور، براساس گزارش تازه مرکز آمار به بالاترین سطح سال‌های گذشته رسیده است.

مرکز آمار ایران که پیش‌تر، میانگین قیمت املاک مسکونی تهران طی سال۸۹ را مترمربعی یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان اعلام کرده بود، روز گذشته لیست قیمت مسکن در ۳۲ شهر مهم کشور را منتشر کرد که نشان می‌دهد میانگین ارزش معاملاتی واحدهای مسکونی در کل‌کشور با ۲ درصد افزایش نسبت به سال قبل به سطح ۸۷۰ هزار تومان رسیده است.

به این ترتیب خانوارها برای صاحب‌خانه شدن در همه جای کشور کافی است نصف آنچه در تهران پرداخت می‌شود را هزینه کنند.گزارش «دنیای‌اقتصاد» از جزئیات «رده‌بندی شهرهای کشور به لحاظ قیمت مسکن» حاکی است: کلان‌شهر تهران با فاصله ۲/۲ برابری نسبت به دومین شهر گران ایران، مقام اول گران‌ترین شهر کشور را در اختیار دارد.

هم‌اکنون پنج‌ کلان‌شهر کشور، به عنوان پنج شهر دربرگیرنده گران‌ترین آپارتمان‌های مسکونی شناخته شده‌اند به طوری که بعد از تهران و اصفهان، به ترتیب کرج و اراک و تبریز در این لیست قرار دارند.متوسط قیمت مسکن در اصفهان معادل متری ۸۹۶ هزار تومان، در کرج ۷۶۳ هزار تومان، در اراک ۷۶۰ هزار تومان و در تبریز ۷۰۶ هزار تومان اعلام شده است.

گران‌ترین معامله ملکی در تهران

مرکز آمار همچنین یاسوج را به عنوان ارزان‌ترین شهر کشور در سال۸۹ معرفی کرده و متوسط قیمت واحدهای مسکونی در این شهر را مترمربعی ۲۱۱ هزار تومان برآورد کرده است.

این گزارش که آمارگیری‌ها در آن مربوط به نیمه‌دوم سال۸۹ است، حکایت می‌کند: در سال گذشته، قیمت مسکن در شهرهای مختلف با نوسان زیادی روبه‌رو بوده است، به این صورت که در تهران قیمت‌ها تا ۱۲درصد افزایش یافته اما در شهرهایی همچون اهواز، ساری میانگین قیمت ملک بیش‌از ۱۰ درصد افت کرده است.در تهران گران‌ترین معامله مسکونی انجام شده در سال۸۹ مترمربعی ۸میلیون تومان گزارش شده‌است.

اجاره‌بهای مسکن , شهرهای ارزان و گران ایران

اجاره‌بها در تهران

مرکز آمار ایران شهرهای کشور را براساس «رفاه اجاره‌نشین‌ها» نیز رده‌بندی کرده است که در این لیست، تهران دوباره مقام اول گران‌ترین آپارتمان‌های اجاره‌ای را به خود اختصاص داده است.

این مرکز متوسط اجاره‌بهای مسکن در پایتخت را متری ۱۰ هزار تومان اعلام کرده که برای یک واحد ۱۰۰متری یک میلیون تومان است. این در حالی است که این نرخ برای کل‌کشور متری ۳ هزار تومان -۳۰۰ هزار تومان برای یک واحد ۱۰۰متری- محاسبه شده است.

مقایسه ارقام فوق نشان می‌دهد اجاره‌نشین‌های پایتخت حداقل ۳ برابر بیشتر از اجاره‌نشین‌های سایر شهرها، ماهانه فقط بابت تامین مسکن پرداخت می‌کنند.

تهران، کرج، بندرعباس، قزوین و اهواز به ترتیب گران‌ترین شهرهای کشور در بازار اجاره مسکن طی سال۸۹ (نیمه‌دوم) معرفی شده‌اند.

اجاره‌بهای ماهانه در کرج حدود ۴۰۰ هزار تومان، در بندرعباس ۳۶۶ هزار تومان، در قزوین ۳۶۳ هزار تومان و در اهواز ۳۱۵ هزار تومان محاسبه می‌شود.../دنیای اقتصاد