گردشگری


2 دقیقه پیش

مناظر بی نظیر زمین‌های گلف در آمریکا

در زندگی چیزهای کمی بهتر از بازی گلف در میان رشته کوه های باشکوه، بیابان های بی ثمر یا اقیانوس های خروشان وجود دارد. هر ایالت آمریکایی حداقل یک زمین گلف با مناظر بی نظیر ...
2 دقیقه پیش

باشکوه‌ترین مراکز خرید در جهان

برای اغلب مردم، خرید کردن بخشی از تفریح آن‌ها و برای‌شان مهم است! برای برخی دیگر، تاریخ و فرهنگ مهمتر است اما در صورتی که دو مورد بالا را باهم ترکیب کنید می‌توانید علاوه ...

ناگفته‌هایی از شیراز


اردیبهشت‌ماه است و شیراز لبریز از بوی بهارنارنج. برای خیلی‌ها شیراز خلاصه می‌شود در حافظ و سعدی اما خشت به خشت این شهر با خود تاریخ و فرهنگی را همراه دارد كه شنیدنی است.

مجله منزل - سعید داورپناه: اردیبهشت‌ماه است و شیراز لبریز از بوی بهارنارنج. برای خیلی‌ها شیراز خلاصه می‌شود در حافظ و سعدی اما خشت به خشت این شهر با خود تاریخ و فرهنگی را همراه دارد كه شنیدنی است. در این گزارش سعی كرده‌ایم شیراز را از منظری بخوانیم كه كمتر دیده‌ شده و حكایتی بگوییم كه كمتر شنیده شده است.

ناگفته‌هایی از شیراز

گذر سنگ سیاه؛ گوهری كه  می‌رفت در سایه شهرنشینی مدرن گم شود

شاید تا چندی پیش كمتر كسی تمایل داشت از این راسته دیدن كند، كمتر از آن شنیده می‌شد و كمتر گروه گردشگری را می‌شد آن حوالی دید اما اكنون اگر در این راسته قدم بزنید، حتما گروه‌های كوچك و بزرگ گردشگرانی را می بینید كه اگرچه ایرانی نیستند اما با شوق سنگ‌فرش كوچه را طی می‌كنند تا قسمتی از تاریخ برجای‌مانده این شهر را ببینند.

ناگفته‌هایی از شیراز

 راسته را از خیابان منتهی به حرم شاه‌چراغ (ع) وارد می‌شویم؛ درست روبه‌روی ایستگاه اتوبوسرانی. ورودی مدرن است كمی پیش‌تر كه می‌رویم بافت كهن هویدا می‌شود.  به ما یادآور شده‌اند كه از راسته خارج نشده و به كوچه‌ها و پیچ وخم‌های آنها وارد نشویم. بافت قدیمی، كوچه‌های بسیار پیچ‌درپیچ و خانه‌های مرمت نشده و گاه ناامن؛ همچنین خطر گم‌شدن در بافت مواردی بود كه به ما گوشزد شده بود.

ناگفته‌هایی از شیراز

راسته به‌خودی‌خود دارای خانه‌های مرمت‌شده، هتل، رستوران، موزه و. . . است؛ آن‌قدر كه حس كنجكاوی هر بیننده‌ای را اغنا كند.

راسته را تا رسیدن به مقبره سیبویه (دانشمند ایرانی در علم صرف و نحو) یك‌بار می‌رویم و بازمی‌گردیم.

مقبره  بی‌بی دختران و مسجد مشیر. . .


ناگفته‌هایی از شیرازمجموعه هتل نیایش؛ ‌مهمانداری به سبك ایرانی

هتل نیایش در یك مجموعه سه‌قسمتی و بافاصله كمی از هم  در راسته «سنگ سیاه» قرار دارد؛ خانه‌های قدیمی بازمانده از دوره قاجار كه بازسازی‌شده و به شكل هتلی زیبا پذیرای ‌مهمانان است.‌ مهمانان این مجموعه اگرچه بیشتر گردشگران خارجی هستند اما فضای زیبا و خلوت دلنشین آن نوستالژیك روزهای دور است كه هر بیننده ایرانی‌ای را مجذوب می‌كند.

ناگفته‌هایی از شیراز

 قیمت‌ هتل، رستوران، چایخانه و كافی‌شاپ اینجا شبیه هتل‌های دیگر شهر است.  در این مجموعه از اتاق‌های مدرن تا سنتی‌ترین اتاق‌ها با امكاناتی به روز قابل‌ دیدن است. می‌شود زیر یك آلاچیق نشست یا در حیاط یك‌ خانه قدیمی قهوه خورد یا حتی در پشت‌بام هتل چای را زیر سایه سیاه‌چادرهای عشایر نوشید.

ناگفته‌هایی از شیرازموزه مشكین‌فام و خانه فروغ‌الملك؛ اینجا موزه هنر معاصر شیراز است

موزه مشكین‌فام در خانه فروغ‌الملك برپاشده است؛ درست پشت مقبره بی‌بی دختران در راسته «سنگ سیاه». سال‌هاست كه این موزه با به نمایش درآوردن مجموعه بی‌نظیری از عكس، نقاشی، آثار حجاری و نقش برجسته، خوشنویسی از هنرمندان معاصر فارس و خانواده مشكین‌فام پذیرای هنردوستان است.

ناگفته‌هایی از شیراز

 معماری خاص خانه كه به نظر از معدود خانه‌های با معماری به سبك اندرونی و بیرونی است از زیبایی و عظمت منحصربه‌فردی برخوردار است. بنا كه حدود یكهزار و  100 متر است شامل طبقه همكف، دوم و زیرزمین و عمارت شاه‌نشین، حوض‌خانه، حمام، آشپزخانه، اتاق آینه و... است.

این مجموعه ارزشمند پیشنهاد ویژه ماست.

ناگفته‌هایی از شیراز

ناگفته‌هایی از شیراز

ناگفته‌هایی از شیراز

ناگفته‌هایی از شیرازخانه سعادت؛ مركز هنرهای دستی


مجموعه‌ای بی‌نظیر از كارگاه‌های خاتم، معرق،  قلم‌زنی، پیكرتراشی، چرم، نگارگری و... . خانه‌ای بر جای مانده از دوران قاجاریه؛ اینجا خانه سعادت است.

ناگفته‌هایی از شیراز

خانه قدیمی است و مانند بسیاری از خانه‌های این مجموعه از جمله معماری خانه‌های حیاط مركز محسوب می‌شود. جنب و جوشی در جای‌جای این مجموعه قابل‌ دیدن است. در هر اتاق آن كارگاهی برپاست؛ كلاس‌های آموزشی پررونق و پویاست. یكی از اساتید می‌گوید بخشی از  محصولات خاتم، معرق و چوب ارائه‌ شده در بازار در این محل تهیه  می‌شود. كلاس آموزش خاتم رایگان است. همچنین امكان خرید محصولات و بازدید از كلاس‌ها و كارگاه‌ها وجود دارد.

ناگفته‌هایی از شیراز


ناگفته‌هایی از شیراز

ناگفته‌هایی از شیرازخانه پرهامی؛ طعم كلم‌پلوی شیرازی


كلم‌پلوی خانم پرهامی بین مشتریان رستوران دنج و هتل كوچك خانه پرهامی زبانزد است. بعد از یك روز گشت‌وگذار در محله «سنگ سیاه» خوب است برای خوردن ناهار، فضای دنج و دلنشین و غذای خانگی خانه پرهامی را امتحان كنید. این خانه كوچك با قدمتی 200‌ساله در دوطبقه و شش اتاق به‌صورت هتل‌رستوران، فضایی آرام و دنج را فراهم می‌كند كه تنها در خانه پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها می‌توان آن را تجربه كرد. عرقیات طبیعی شیراز، بستنی و فالوده شیرازی، كلم‌پلو و خورش ماست شیرازی را فراموش نكنید. هزینه‌های اینجا نیز كاملا مناسب است.

ناگفته‌هایی از شیراز

خیابان لطفعلی‌خان زند، روبه‌روی مسجد نصیرالملك.

ناگفته‌هایی از شیراز

ناگفته‌هایی از شیرازكارگاه روح چوب ؛  زیبایی هنر طبیعت

اگر گذرتان به بازار وكیل افتاد، پس از محصور شدن در مجموعه رنگ‌ها، پارچه‌ها، ادویه‌جات و صنایع‌دستی، خوب است به كارگاه روح چوب هم سری بزنید؛ هنر بكر و زیبایی كه به‌یقین روح‌تان را نوازش خواهد داد.

ناگفته‌هایی از شیراز

استفاده از چوب‌هایی كه به نظر دورریختنی هستند؛ هنر یافتن روح چوب نهفته در چوب...

بازار وكیل، روبه‌روی مدرسه آقا بابا خان، طبقه فوقانی، تیمچه نمازی.شیراز، خیابان قصر دشت، كوچه‌باغ‌هایی به سبك دیروز

خیابان قصردشت شیراز به باغ‌هایی كه دو سمت خیابان را احاطه كرده‌اند، معروف است اما بی‌گمان كمتر كسی  كه اهل شیراز نباشد می‌تواند تصور كند كه در انتهای بسیاری از این كوچه‌ها كوچه‌باغ‌هایی وجود دارد كه هوش از سر انسان می‌رباید. كافی است از خودروی‌تان پیاده شوید و میان این كوچه‌های خاكی راه بروید، فاصله شما از شیراز امروز كمتر از پنج دقیقه است.

 شما هنوز در شیراز هستید...

ناگفته‌هایی از شیراز

ناگفته‌هایی از شیراز

ناگفته‌هایی از شیراز


ویدیو مرتبط :
روه کر شیراز - "شیراز" موسیقی فولکلور ایرانی

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

ناگفته‌هایی از مرد شب‌های وحشت شیراز


مرد ژله ای که در شبهای خاموش شیراز با ورود به منازل ،خواب زنان را به کابوس تبدیل کرده بود، اعدام شد. برخی از زنان و دختران ادعا کردند ابتدا تصور داشتند خانه هایشان جن دارد و وحشت می‌کردند.

خبرآنلاین: مرد ژله ای که در شبهای خاموش شیراز با ورود به منازل ،خواب زنان را به کابوس تبدیل کرده بود، اعدام شد. برخی از زنان و دختران ادعا کردند ابتدا تصور داشتند خانه هایشان جن دارد و وحشت می‌کردند.

تیرماه سال 92 بود که دختر جوانی با حالتی آشفته خود را به پلیس شیراز رساند و ادعای عجیبی کرد. این دختر گریه کنان گفت که از سوی پسرجوانی هدف نیت شوم قرار گرفته است. در حالی که پلیس با ردیابی مظنون پرونده وی را دستگیر کرده بود همان دختر با مراجعه نزد پلیس ادعا کرد هیچ شکایتی از پسرجوان ندارد و همه ادعاهایش دروغ بوده است.

تیم قضایی و پلیسی وقتی شنیدند پسرمرموز تنها موبایل این دختر را به سرقت برده وی را مردادماه آزاد کردند غافل از اینکه پسرجوان به زودی یکی از مخوفترین کابوسهای شبانه زنان جنوب شیراز خواهد شد.

یک روز با مرد ژله ای

امین 20 ساله که به مرد ژلهای شهرت دارد هر روز به شهرستان سپیدان میرفت و پس ازخرید کاه و یونجه به شیراز بر می گشت.

وی که محل زندگیاش در اطراف منطقه کوشکک شیراز بود پس از فروختن کاه و یونجه های خود به خانه شان می رفت اما نیمه های شب در حالی که اعضای خانوادهاش خواب بودند خانه را ترک میکرد و از راه پشتبام به حیاط طعمههای خود رفته از طریق دریچههایی که باز بود یا اینکه خودش باز میکرد وارد خانه ها می شد.

این جوان با شگرد خاص خود در حالی که تیغ موکتبری در دست داشت و بدنش را با روغن چرب کرده بود به شکار زنان در خواب می پرداخت.

مرد ژله ای خونسرد بود و حتی اگر در برخی از اقدامات سیاهش اعضای خانواده دختر یا زن جوان متوجه حضور وی می شدند به راحتی پا به فرار می گذاشت و بارها شده بود که با مردان صاحبخانه مواجه شده و چون بدنش چرب بود لیز خورده و گریخته بود.

15سرنوشت مشابه


از مردادماه سال 93 به بعد پلیس شیراز با مراجعه 15 زن یا خانوادههای آنان مواجه شد که همگی سرنوشت های مشابهی داشتند و در دادسرای جنایی شیراز ادعا کردند مردی شبانه پس از ورود به خانههایشان آنها را تسلیم نیت شوم خود کرده است.

یکی از زنان که گریه می کرد، گفت: شب حادثه من و نوزادم در خانه تنها بودیم. آن شب همسرم شیفت شب بود. ناگهان متوجه شدم که شخصی در آشپزخانه مان مشغول نوشیدن آب است از ترس جیغ زدم او ناگهان به سمتم آمد و با تیغی که در دست داشت مرا تهدید کرد در این میان دستش برید.

از ترس نمی دانستم چه کنم. او می گفت اگر فریاد بزنم بچهام را خواهد کشت. من هم به خاطر جان نوزادم چیزی نگفتم. پس از آن هر طوری بود از خانه فرار کرد. از زمانی که وی وارد خانه‌ام شده مدام میترسم.

زن دیگری نیز گفت: صبح روز حادثه زمانی که از خواب بیدار شدم متوجه شدم که لباس‌هایم پاره شده اما نمی دانستم چه بلایی سرم آمده فکر می کردم که جن این کار را انجام داده است. به خاطر این چیزی نگفتم تا اینکه بعد از مدتی همین اتفاق برای دخترم نیز پیش آمد و متوجه شدم که در محله‌مان برای چند زن دیگر نیز این اتفاق افتاده است.

شلوار جامانده

هیچ سرنخی از مرد ژله‌ای در دست نبود و تنها مشخصات ظاهری و چند تار مو و اثراتی که بتوان آزمایش دیانای انجام داد پیش روی تیم های تحقیقاتی قرار داشت. تا اینکه پلیس باخبر شد مرد ژلهای در آخرین اقدامش شلوار خود را جا گذاشته است.

این بار وقتی اعضای خانواده متوجه حضور او شده بودند وی با بر جا گذاشتن شلوار خود که پیش از ورود به خانه در پشتبام بیرون آورده بود متواری شده بود.

سرانجام مأموران به سرنخی از مرد ژله‌ای دست یافتند. در تحقیقات مشخص شد که وی شلوار خود را به خشکشویی داده و بر پشت آن اسم امین نوشته شده است.

اسم مرد ژله‌ای در حالی مشخص شد که جمعیت زیادی در شهر به این اسم بودند.

جستجوی پلیس بین ۲۰ هزار همنام متهم

بررسی لباس نشان داد، متهم آن را به خشکشویی برده و نام خانوادگی او روی لباس قرار داشته است. تحقیقات روی این نام متمرکز شد که کارآگاهان دریافتند ۱۵ هزار نفر، نام موردنظر را دارند.

با بررسی تکتک این افراد تیم جنایی به پسر ۲۰ سالهای به نام امین رسید که اوایل سال گذشته با ورود به خانه زن جوانی با تهدید، تلفن همراه او را سرقت کرده و پس از دستگیری مدتی را در زندان بوده است.

همزمان با آزادی او از زندان موضوع آزار و اذیت زنان آغاز شده بود.

اقدامات سیاه مرد ژلهای ادامه داشت تا اینکه وی پای در خانهای گذاشت که مجهز به دوربین مداربسته بود و به همین خاطر یک فیلم چند ثانیهای از امین به دست آمد و سرانجام هر روز سرنخ های مأموران بیشتر شد تا اینکه تمام پازلها کنار هم چیده و امین وقتی در خانهشان بود دستگیر شد.

بیمارم

مرد ژله‌ای چاره‌ای جز اعتراف نداشت. وی گفت: من بیمارم و تاکنون به ۱۰۰ خانه در جنوب شیراز وارد شده‌ام و فقط در ۲۳ مورد توانسته‌ام نقشه‌هایم را اجرا کنم.

وی گفت: هر سه تا چهار روز نیمه‌های شب و حوالی ساعت دو بامداد از خانه خارج و هر بار به طور اتفاقی وارد خانه‌ای می‌شدم و اینگونه نبود که از قبل خانه ای را شناسایی کرده باشم.

مرد ژله‌ای افزود: حوالی ساعت دو به طور اتفاقی خانه‌ای را انتخاب کرده و به پشت‌بام آن می‌رفتم. پس از اینکه لباس‌هایم را بیرون آورده آن را روی پشت‌بام گذاشته و وارد حیاط می‌شدم. در خانه‌هایی که دریچه‌هایشان باز بود مشکلی نداشتم اما دریچه‌هایی که بسته بود را خودم باز کرده و اگر هم موفق نمی‌شدم، به پشت‌بام رفته و لباس‌هایم را بر داشته و آنجا را ترک می‌کردم.

امین گفت: پس از ورود به خانه‌ها با روغنی که خودم از خانه‌مان برده بودم بدنم را چرب می‌کردم و اگر روغن نبرده بودم نیز با روغنی که در خانه طعمه‌هایم بود این کار را انجام می‌دادم و پس از چرب کردن خود با تیغ لباس زنان را پاره می‌کردم.

ادامه تحقیقات


تیم قضایی و پلیسی در بررسی ادعاهای طعمه‌های مرد ژله‌ای پی برد که کوچکترین شکار وی 18 و مسن‌ترین آنها زن 60 ساله‌ای بوده است.

پس از اعتراف مرد ژله ای به این جرم این پرونده با صدور کیفرخواست به دادگاه کیفری فارس ارسال شد. جلسه رسیدگی به این پرونده در شعبه اول کیفری یک فارس به ریاست قاضی رجایی نیا تشکیل شد.

در جریان رسیدگی به این پرونده نماینده دادستان خواستار مجازات مردژله ای شد. سپس اعترافات وی اخذ و نامبرده بار دیگر به ورود به منزل مردم در مناطق جنوب شهر اعتراف کرد. بدین ترتیب با حکم دادگاه کیفری وی به اتهام مسفد فی الارض به اعدام محکوم شد. با اعتراض به این حکم پرونده به دیوان عالی کشور ارسال که در نهایت تایید شد.

اعدام مرد ژله ای

حکم اعدام این جنایتکار حوالی ساعت هفت و 30 دقیقه دیروز و پس از قرائت دادنامه در حضور تعداد زیادی از مردم شیراز به اجرا درآمد. تعدادی از افراد حاضر در محل با کف زدن های خود خواستار مجازات این افراد شرور شدند.

همچنین متجاوز به عنف دیگری به نام مجتبی که صبح دیروز به همراه مرد ژله‌ای به دار مجازات آویخته شد به اتهام ارتکاب زنای به عنف پیش از اقدام به قتل طعمه خود، از سوی شعبه یک دادگاه کیفری یک استان به اعدام در ملاء عام محکوم شده بود.

گفتنی است قرار بود اجرای حکم اعدام این دو تبهکار روز پنج شنبه گذشته اجرا شود که با توجه به تمهیدات امنیتی صبح دیروز به اجرا درآمد. همچنین تعدادی از مردم با سر دادن شعارهایی از دستگاه قضایی برای برخورد با این افراد تشکر کردند.